Košice 1. februára (TASR) – Košický samosprávny kraj chce vystúpiť zo Združenia európskych regiónov (AER – Assembly of European Regions). S takýmto návrhom predstúpi na najbližšie zastupiteľstvo KSK jeho predseda Zdenko Trebuľa už 25. februára. „KSK vstúpil do AER v roku 2006 s cieľom zvýšiť možnosti presadzovania regionálnych záujmov na európskej úrovni. Teraz, po skúsenostiach zo šiestich rokoch pôsobenia v tomto združení máme dostatok poznatkov, aby sme vedeli zhodnotiť prínos členstva v AER pre potreby KSK,“ informovala Viera Dulinová z referátu regionálneho rozvoja KSK.
Dodala, že združenie využívajú hlavne regióny, ktorých krajiny nie sú členmi EÚ alebo regióny v blízkosti Bruselu, ktoré lobujú za svoje projekty – napríklad holandské regióny. Členmi AER boli Banskobystrický samosprávny kraj, Trenčiansky samosprávny kraj). „Dnes sú členmi už iba Košický a Trnavský samosprávny kraj. Musíme konštatovať, že pôsobenie KSK v AER nenaplnilo naše predstavy a očakávania a preto navrhujeme, aby KSK vystúpil z tohto združenia,“ doplnila Dulinová.
AER je združenie 250 regiónov z viac ako 35 krajín Európy. Združenie je otvorené všetkým demokratickým európskym regiónom. Dulinová vysvetlila, že členstvo v AER znamená aj určitú politickú váhu pri presadzovaní politických, ekonomických a kultúrnych záujmov regiónov v Bruseli. Globalizácia ekonomiky, dôraz na obmedzovanie úlohy štátu v ekonomike a prehlbovanie voľného trhu oslabujú centralistickú rolu štátu. Preto regióny hľadajú aktívnejší prístup k podpore svojich mikroekonomík a k vyhľadávaniu investícií aj za hranicami svojich národných štátov. Preto za účelom presadenia regionálnych záujmov na európskej úrovni vstúpil Košický samosprávny kraj v roku 2006 do AER.
„AER je hovorcom záujmov a potrieb regiónov na európskej a medzinárodnej úrovni. V záujme zachovania slobody prejavu a svojej nezávislosti je AER financované svojimi členmi. Tieto príspevky sa pohybujú v rozmedzí 7100 eur až 7900 eur ročne v závislosti od výšky hrubého domáceho produktu Slovenska, počtu obyvateľov kraja a prepočítacieho koeficientu schváleného na zasadnutí AER,“ spresnila Dulinová. Zdôraznila opätovne, že po šiestich rokoch pôsobenia v AER členstvo nenaplnilo predstavy KSK.“ Lobbing v európskych inštitúciách, pestovanie bilaterálnych a multilaterálnych partnerstiev s rovnakými záujmami, vytváranie príležitosti pre interregionálnu, cezhraničnú a nadregionálnu spoluprácu nám zabezpečuje stále zastúpenie kraja v Bruseli priamo, bez potreby pomoci AER,“ uviedla.
Ako riadny člen Výboru regiónov v Bruseli má KSK šancu presadzovať svoje regionálne záujmy a vyjadrovať sa k realizácii regionálnej politiky Európskej únie. Očakávané expertízy od skúsených členov AER v oblasti možnosti riešenia nezamestnanosti, chudoby a sociálnej exklúzie sa k nám nedostali. „Potrebné expertízy v oblasti regionálneho rozvoja si KSK zabezpečuje prostredníctvom úzkej spolupráce s našimi univerzitami. Pôsobenie v AER má preto skôr reprezentatívny charakter,“ dodala Dulinová.