Pre Turkov začal kvôli nákaze predstavovať Idlib hrozbu. Kvôli tomu Turci znížili svoju bojovú aktivitu v Idlibe a reagovať budú len v nevyhnutných prípadoch. Pre Turkov je problém, že 10 z 12 tureckých blokpostov a oporných bodov na území Idlibu sa už nachádza na územiach pod kontrolou sýrskej armády, pretože po ofenzíve sýrskych jednotiek vo februári a v marci, prišlo k oslobodeniu takmer polovičky územia Idlibu a je teda otázne, ako chce Ankara na územiach pod sýrskou kontrolou zabezpečiť pomoc pre Turkov v prípade, ak budú Sýrčania proti.
Ruský vojenský korešpodent v Sýrii Jevgenij Poddubnyj už uviedol, že Turci s napätím sledujú, ako sa koronavírus šíri v radoch protureckých militantov v Sýrii a Turci obmedzili kontakty s protureckými skupinami na minimum. WHO uviedla, že sa chystá do Idlibu poslať lekárov a infektológov, kedy však zdravotníci WHO do Idlibu prídu nemožno presne určiť. Koronavírus ohrozuje najmä utečenecké tábory, kde žije v katastrofálnych hygienických podmienkach na malej ploche množstvo obyvateľov, ktorí nemajú prístup k vyhovujúcej lekárskej pomoci, majú nedostatok vitamínov a nevyhovujúcu stravu, čo takisto oslabuje ich imunitný systém.
Turecká tlač už prináša informácie, že koronavírusom sú nakazení už aj príslušníci tureckých ozbrojených síl v Sýrii, čo však turecké ministerstvo obrany odmieta. Koronavírus výrazne obmedzil turecké vojenské aktivity a podľa tureckých novín Yeni Asya musia dnes tureckí politici urýchlene reagovať na zmeny, pretože koronavírus mení politické rozloženie síl v regióne. Turci by boli veľmi radi, keby sa im podarilo konflikt v Idlibe zmraziť podľa vzoru Gazy alebo Severného Cypru, vyzerá to však tak, že tieto ich aktivity nebudú korunované úspechom. Erdoganovi sa nedá uprieť v žiadnom prípade snaha, komunikoval aj s Američanmi a aj Rusmi, aby sa mu podarilo z oboch krajín “vytrieskať čo najviac” a posilniť turecký vplyv v Idlibe, no vyzerá to tak, že neúspešne a čas hrá proti nemu.
Turci evidente nemajú koncepčne vypracovanú plnohodnotnú stratégiu, vo väčšine prípadov len reagujú len na zmeny, ktoré sa v Sýrii udejú. Turci kontaktujú aj radikálnu skupinu Haiyat Tahrir as Sham, ktorá je však na ruskom zozname teroristov a Rusi si nedajú ujsť žiadnu príležitosť, aby spôsobili skupinám Haiyat Tahrir as Sham výraznejšie straty. Turecké koketovanie s Haiyat Tahrir as Sham tak stavia Turkov do veľmi nevýhodného svetla. Nie preto, že by sa Putin spoliehal na Erdoganove dodržiavanie dohôd, v tomto zreteli si Rusi ilúzie o Turkoch nerobia a vedia, že Erdogan hrá dvojitú hru. Táto hra je však nevýhodná pre Turkov, pretože Turci potrebujú pomoc Haiyat Tahrir as Sham, ale teroristi z tohto zoskupenia sa oprávnene pýtajú, prečo sa Turecko neangažuje viac v ochrane jej militantov pred ruskými útokmi. Erdogan ale má smerom k Putinovi značne zviazané ruky a jeho nemohúcnosť vo vzťahu k Rusku len zhrošuje turecké postavenie v očiach moslimských militantov.
Ak sa však bude koronavírus nekontrolovateľné šíriť nielen v Idlibe, ale aj na tureckých územiach, môže naraziť Erdogan aj na ďalší problém. V Turecku môžu vypuknúť nepokoje, ktoré využíjú Kurdi a Erdogan bude musieť poslať armádu do ulíc. Tým sa oslabia možnosti Erdogana zasahovať v Sýrii a ak dosiahnu prípadné nepokoje v Turecku nebezpečnú úroveň, môžu revolty ohroziť aj postavenie tureckého prezidenta. Situácia naopak nahráva Asadovi, ktorý má podporu Sýrčanov a v Idlibe má skúsené a verné jednotky, ktoré len čakajú, kedy sa postavenie Turkov na severe Sýrie oslabí, aby mohli proces oslobodenia Idlibu doviesť do úspešného konca.