Poľsko podľa Kopaczovej dôrazne podporuje myšlienku európskej solidarity a nezrieka sa svojho podielu na spoločnom riešení súčasnej krízy. Akékoľvek opatrenia v tomto smere však musia byť efektívne a musia rozlišovať medzi vojnovými utečencami a ekonomickými migrantmi.
“Riešenia neberúce do úvahy možnosti tej-ktorej krajiny sa môžu ukázať ako úplne kontraproduktívne. Preto odmietame akékoľvek automatické kvóty, ale sme ochotní diskutovať o rozsahu našej účasti na dobrovoľnej báze,” uviedla predsedníčka poľskej vlády.
Podľa agentúry Reuters Varšava v tejto otázke zaujala podobné stanovisko ako ďalší stredo- a východoeurópski členovia EÚ.
Európska únia v súčasnosti čelí najväčšiemu náporu utečencov a migrantov od čias vojen v bývalej Juhoslávii v 90. rokoch minulého storočia. Väčšina z nich uteká pred vojnovými konfliktmi a extrémnou chudobou na Blízkom východe a v Afrike.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová tento týždeň vyjadrila presvedčenie, že prichádzajúci utečenci by sa mali rozdeliť medzi 28 členov EÚ, a to s ohľadom na možnosti každej jednotlivej krajiny. Len do Nemecka by malo tento rok prísť okolo 800.000 migrantov. Poľsko v júli prisľúbilo, že do roku 2017 prijme viac ako 2000 utečencov zo Sýrie a severnej Afriky.