“Výsledok britského referenda bude mať určite vplyv na podmienky zamestnávania prisťahovalcov. Noví záujemcovia o prácu vo Veľkej Británii si budú musieť vybavovať všetky náležitosti s tým spojené vrátane zdravotného poistenia,” povedal Kollár pre TASR.
Slovenské odbory sa stotožňujú s názorom britských odborárov a Európskej odborovej konfederácie, že v tomto okamihu je prioritou ochrana pracovných miest a životnej úrovne zamestnancov. “Zamestnanci nesmú zaplatiť za toto rozhodnutie odísť z EÚ. Dezilúzia z úsporných opatrení a škrtov vo verejných výdavkoch, rastúcej nezamestnanosti a neschopnosti EÚ uspokojovať potreby ľudí sa obracia proti nej samotnej,” zdôraznil Kollár.
Európska únia musí podľa neho začať znova konať v prospech zamestnancov, vytvoriť podmienky na spravodlivejšiu a rovnejšiu spoločnosť, investovať do kvalitných pracovných miest, dobrých verejných služieb a do reálnych možností pre život a zamestnanosť mladých ľudí.
Britskí voliči vo štvrtkovom referende rozhodli o vystúpení svojej krajiny z Európskej únie. Za tzv. brexit hlasovalo 51,9 % zúčastnených voličov, kým za zotrvanie Spojeného kráľovstva v EÚ sa ich vyslovilo 48,1 %. Účasť dosiahla 72,2 %.