“Je to prvýkrát, kedy pevný kovový vodík existuje na Zemi,” konštatuje pre BBC profesor z Harvardu Isaac Silvera, ktorý na tom pracoval spolu s ďalším vedcom Rangom Diasom. Svoju štúdiu uverejnili v Science Magazine.
Získané množstvo kovového vodíka je síce menšie ako prierez ľudského vlasu, ale vedci veria, že sa nájdu spôsoby, ako ho zvýšiť. Považuje sa za zázračný materiál, ktorý by mohol byť všestranne použitý, napríklad na super-výkonné raketové palivo či na výrobu elektrických rozvodov s nulovým odporom (supravodivý materiál), čo by spôsobilo revolúciu v prenose a v skladovaní elektriny.
Ide samozrejme len o laboratórne podmienky, v ktorých sa stlačili malé vzorky molekulárneho vodíka medzi dvoma syntetickými diamantmi pomocou akejsi “diamantovej nákovy” (DAC) chladenej až na mínus 270 stupňov Celzia. Dosiahnutý tlak až 495 GPa sa rovná takmer 5 miliónom pozemských atmosfér.
Atómy vodíka sa stlačili tak blízko k sebe, aby vytvorili kryštálovú mriežku a aby sa ich elektróny začali správať ako pri kovovej látke. “Keď sme zvýšili tlak, vytvárala sa priehľadná molekulárna pevná látka. A ako sme tlak zvyšovali, sčernela, o čom si myslíme, že sa stala polovodičom, ktorý môže absorbovať svetlo. Ďalším zvyšovaním tlaku začal svietiť. Bolo to veľmi vzrušujúce. Má extrémne vysokú odrazivosť, s nameranou hodnotou asi 90 %. Je to ako odrážavosť hliníkového zrkadla,” vysvetľuje Silvera.
Viacerí iní vedci, ktorí pracujú s vodíkom pri vysokých tlakoch, celý pokus a jeho výsledky vnímajú dosť kontroverzne. Eugene Gregoryanz z univerzity v Edinburghu to dokonca označil za “kompletný odpad” a je “zdesený tým, čo bolo zverejnené v časopise Science”. Vyčíta sa aj malé množstvo pokusov či málo ľudí v tíme.
Kozmická agentúra USA je však fascinovaná novým materiálom. Super-studený kvapalný vodík prispieva k veľmi účinnému raketovému palivu, navyše hustá kovová forma vodíka sľubuje naozaj kolosálnu úroveň ťahu, ktorý by umožnil obrovské užitočné zaťaženie dostatočné aj na zdvihnutie Zeme.