Komu môže aktuálna kauza okolo Mečiarovej amnestie najviac uškodiť? Odpovedala bývalá poslankyňa, členka HZDS Eva Zelenayová

Komu môže aktuálna kauza okolo Mečiarovej amnestie najviac uškodiť? Odpovedala bývalá poslankyňa, členka HZDS Eva Zelenayová

Slovensko 11. marca 2017 (HSP/Foto:EZ)

 

Eva Zelenayová je bývalou poslankyňou NR SR za stranu HZDS. Aktuálne pracuje ako novinárka, píše pre Slovenské národné noviny, ktoré vydáva Matica slovenská. Ako kandidátka na post poslankyne NR SR v roku 2016 podporila Deklaráciu za rodinu, kde uviedla “Nebojme sa angažovať za kresťanské hodnoty v živote spoločnosti. Len tak porazíme chaos a biedu v každom smere”.

Na snímke Eva Zelenayová

V súvislosti s aktuálnou žiadosťou zrušiť tzv. Mečiarovu amnestiu, s novým filmom Únos a reláciou TA3, v ktorej diskutoval bývalý premiér Vladimír Mečiar s podpredsedom NR SR Bélom Bugárom, Hlavným správam poskytla svoje stanovisko.

Reklama

 

Prečo podľa vás poslanci po toľkých rokoch práve v tomto čase opätovne otvárajú tému amnestií, ktoré uložil bývalý premiér Vladimír Mečiar v súvislostí so zavlečením prezidentovho syna Michala Kováča?

Reklama

V roku 1994, a bolo to tiež v marci, sa opozícia pokúsila paralyzovať vládu Vladimíra Mečiara. Rokovaniu parlamentu, na ktorom vystúpil prezident Michal Kováč so správou o stave republiky, predchádzala zaujímavá tlačová konferencia SDĽ.  Predstavitelia  strany poskytli novinárom informáciu, že už majú dosť poslancov za HZDS, aby mohli povaliť vládu. Vláda skutočne padla, ale do konca roka ju Mečiar znova zostavil. Puč sa nepodaril.

Treba si uvedomiť, že v tom čase mala Slovenská republika rok, bolo sa treba venovať budovaniu základov štátu, ale opozícia robila všetko preto, aby štát destabilizovala. Keď to nevyšlo cez skorumpovaných poslancov, vyrábali sa kauzy. Gaulieder, zavlečenie, demarše a pod. Je známe, že KDH bolo jediné z politických subjektov, ktoré nehlasovalo za Deklaráciu o zvrchovanosti Slovenskej republiky a odmietalo i ďalšie štátotvorné akty. Preto nie je ničím prekvapujúcim, že práve táto strana roky paralyzovala štát predkladaním návrhu na zrušenie Mečiarovej amnestie. V súčasnosti prevzal iniciatívu poslanec Ján Budaj z OĽaNO. Bol na tribúnach v roku 1989, má skúsenosť z organizovania revolúcie.

 

Komu môže aktuálne táto kauza najviac uškodiť? Čo je podľa vás jej primárnym cieľom?

Tak, ako v čase jej vzniku aj dnes môže poškodiť predovšetkým štát, a to je aj jej cieľom. Predsa súdny človek nemôže navrhnúť niečo o čom vie, že rozloží právny systém štátu. To je zločin.

Reklama

 

Myslíte si, že cieľom zavlečenia Kováča ml. bola diskreditácia Mečiara, pretože umožnil pokojné rozdelenie Česko-Slovenskej federatívnej republiky?

Samozrejme. A opäť máme prezidenta, ktorý evidentne škodí štátu. Vyzýva parlament na zrušenie amnestie, k potrestaniu zločinu, náprave krívd a odstráneniu neprávosti. To hovorí prezident, ktorý sa dostal do úradu ignorovaním volebného zákona. Človek, ktorý si nectí zákony, je použiteľný na akúkoľvek špinavosť. Nemožno nevidieť, že sa blíži sté výročie vzniku prvej Česko-Slovenskej republiky a čechoslovakisti sa už pripravujú na obnovu spoločného štátu. Hystéria okolo amnestie, petícia za jej zrušenie, vyprodukovaný film Únos to všetko smeruje k tomu, aby mohli zakladateľov druhej slovenskej štátnosti vyhlásiť za zločincov a vohnať nás do chomúta Prahy.

Prečo každý pokus o zreálnenie slovenských dejín sa stáva terčom útokov? Prečo na označenie názvu prvej Slovenskej republiky používajú prívlastok vojnová? Prvá i druhá Slovenská republika vznikla ústavnou cestou a ani jedna nebola produktom výsledku vojny. Ale prvá Česko-Slovenská republika vznikla ako povojnové usporiadanie Európy a druhá v roku 1945  tiež. Nevznikli na základe referenda občanov.  Dokonca tých Slovákov, ktorí sa po vojne dožadovali obnovy Slovenskej republiky popravovali a zatvárali do väzníc. Paradoxne za vlastizradu. A v súčasnosti sa už  prezident Kiska dožaduje potrestať „pošliapanie ústavného práva občanov zúčastniť sa na referende“.

 

Reklama

Ako nazeráte na amnestiu, ktorú uložil bývalý prezident Michal Kováč svojmu synovi? Kto v tomto prípade v diskusii TA3 hovoril pravdu – Mečiar či Bugár?

Michal Kováč ml. dostal od svojho otca milosť za podvod na a.s. Technopol. V milosti sa uvádzajú mená osôb, ktoré si „podvodne vylákanú sumu 2 308 920,- USD rozdelili podľa vopred pripraveného plánu.“ Ale Béla Bugár v TA 3 tvrdil, že dostal milosť na to, aby mohol ísť do Nemecka vypovedať. To nie je pravda. Kováčovi ml. hrozil v Nemecku súd a hoci vtedajší  šéf rezortu diplomacie Eduard Kukan povedal  novinárom, že Kováč nebol prijatý do diplomatických služieb, nemá diplomatický pas  a ani sa to nepripravuje, onedlho sa tak stalo. Dokonca s vysvetlením expremiéra Mikuláša Dzurindu, že ho musela vláda odškodniť za zavlečenie. V Nemecku sa skutočne začal súd proti Kováčovi ml., ale aj sa skončil konštatovaním, že je zbytočné ho súdiť, lebo aj tak nemôže byť odsúdený, keďže má diplomatickú imunitu. Takže samé klamstvá.

Na snímke Eva Zelenayová

 

Videli ste film Únos? Čo si o ňom myslíte? Je jeho cieľom poskytnúť občanom obraz o vtedajšej dobe a pomeroch alebo je súčasťou kampane, ako to uviedol Mečiar?

Film som nevidela, ale videla som plagáty pozývajúce na film. Takto zneuctiť náboženské cítenie veriacich a symbol štátu by sa azda nepodarilo ani najväčšiemu vyvrheľovi. Je to obraz úpadku morálky, môže byť ten film iný? Jednoznačne je súčasťou kampane škandalizovať tvorcov slovenskej štátnosti.

 

Mečiar tvrdí, že ide o cielenú kampaň, ktorej obeťou však nemá byť on ale Fico. Myslíte si, že je takéto tvrdenie správne, keď na film prispelo aj ministerstvo kultúry riadené ministrom za stranu Smer Marekom Maďaričom?

Rozhodne takáto hystéria neprispieva k stabilite štátu. Minister kultúry v RTVS udržiava stav, v ktorom sa darí vysielať protislovenskú propagandu. Odišiel Hríb prišiel Havran a pokračuje v ubíjaní národného povedomia Slovákov. Hoci on o ňom nemá ani tušenie. Redaktorka Hanzelová samotnou intonáciou odkomentuje každú správu. V neprospech slovenskej veci.

Maďarič dopustil, aby v SND vznikla inscenácia Natálka, ktorá hrubo uráža kresťanov. Nehovoriac o použitých reáliách z prostredia prvej Slovenskej republiky na hru, ktorej dej sa odohral v Česku. Natálka i Únos patria do kategórie angažovaného umenia vytvoreného na politickú objednávku. A tú musí niekto zaplatiť. Tentoraz aj koncesionári RTVS. Takže vraciame sa späť a azda onedlho aj Dzurindova uvedomelá tvorba na oslavu komunistického režimu sa dočká opätovného uznania.

 

Reklama

Môže podľa vás zrušenie amnestií spôsobiť destabilizáciu právneho systému na Slovensku?

Nielen môže, to je cieľ zrušenia amnestie. Neboli by sme prvý štát, v ktorom by sa odohral Majdan. A ten, kto ho potreboval na Ukrajine ho potrebuje aj u nás.

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:05

Jeden zo šoférov autobusu, ktorý v stredu havaroval pri nemeckom Lipsku, bol 53-ročný Slovák. V čase nehody, ktorá si vyžiadala štyri obete na životoch, však šoféroval jeho 62-ročný český kolega. Vodiči medzi obeťami nie sú.

11:50

Neďaleko pamätníka padlých vojakov Červenej armády vo Viedni vznikli dva veľké portréty nedávno zosnulého ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného. Nasprejované sú na múre patriacemu k pozemku, ktorý vlastní šľachtická rodina bývalého a tiež už zosnulého ministra zahraničných vecí ČR Karla Schwarzenberga.

Navalny
Na snímke obraz Alexeja Navaľného na múre
11:23

Ceny benzínov a nafty pred veľkonočnými sviatkami zdraželi o tri centy za liter. Spotrebiteľské ceny oboch benzínov dosiahli najvyššie hodnoty za posledných 20 týždňov.

11:13

Ekvádorským úradom sa podarilo potlačiť vzburu vo väznici v meste Guayaquil, odkiaľ v januári ušiel jeden z najobávanejších šéfov zločineckých gangov. Informovala agentúra AFP.

11:03

Jednu obeť si vyžiadal požiar v domove dôchodcov, ktorý vypukol vo štvrtok nadránom vo východomaďarskej obci Ököritófülpös.

Riaditeľstvo úradu civilnej ochrany (OKF) uviedlo, že do hasenia požiaru v jednoposchodovej budove nasadili 19 hasičov s piatimi vozidlami.

10:53

Ukrajinská armáda v noci na štvrtok zneškodnila 26 dronov, ktorými útočili ruské sily. Uviedol to veliteľ ukrajinských vzdušných síl Mykola Oleščuk.

10:40

Nemecký maloobchod dosiahol vo februári slabšie výsledky. Tržby sa znížili v porovnaní s januárom aj s rovnakým mesiacom minulého roka, oznámil vo štvrtok spolkový štatistický úrad Destatis.

10:13

Štyria ľudia zahynuli a najmenej päť ďalších utrpelo zranenia pri útoku nožom na severe amerického štátu Illinois.

Incident sa odohral v stredu popoludní miestneho času v meste Rockford, ktoré leží asi 145 kilometrov od Chicaga. Útočník v rôznych lokalitách smrteľne pobodal 15-ročné dievča, 63-ročnú ženu a dvoch mužov vo veku 49 a 22 rokov.

09:59

Vyše 70 percent Poliakov si neželá vyslanie vojakov svojej krajiny ani Severoatlantickej aliancie na Ukrajinu. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu verejnej mienky, ktorý vypracoval inštitút IBRIS pre poľský denník Rzeczpospolita.

09:38

Francúzsky prezident Emmanuel Macron odmietol plánovanú dohodu o voľnom obchode medzi Európskou úniou (EÚ) a juhoamerickým zoskupením Mercosur v jej súčasnej podobe.

Potrebné sú podľa neho rokovania o novej a zodpovednejšej dohode, ktorá bude prihliadať na rozvoj, ochranu klímy a biodiverzitu.

09:24

Tisíce vodičov autobusov vstúpili vo štvrtok v juhokórejskej metropole Soul do generálneho štrajku pre spor týkajúci sa platov. Podľa odborov postihol štrajk 97 percent tamojších autobusových liniek a spôsobil chaos počas rannej dopravnej špičky. Po zhruba 11 hodinách sa však vodičom podarilo so zamestnávateľmi dohodnúť a vrátili sa do práce.

09:13

Slovenský hokejista Martin Chromiak pomohol asistenciou k triumfu Ontaria nad San Jose 3:2 v nočnom zápase AHL. Dvadsaťjedenročný útočník má po 61 dueloch sezóny na konte 29 bodov (13+16).

08:49

Výbor Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) pre politické záležitosti a demokraciu vyjadril podporu prípadnému prijatiu Kosova do RE. Srbsko toto rozhodnutie odsúdilo ako škandalózne.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali