Moskva 30. októbra 2017 (HSP)
Prinášame vám komentár riaditeľa Odboru pre humanitárnu spoluprácu a ľudské práva, splnomocnenca Ministerstva zahraničných vecí Ruska pre ľudské práva, demokraciu a zvrchovanosť práva A. D. Viktorova v súvislosti s výročnou správou Európskej únie o ľudských právach
Oboznámili sme sa s výročnou správou Európskej únie Ľudské práva a demokracia v roku 2016, ktorá bola zverejnená v týchto dňoch. Celkove dokument budí dojem byrokratickej prezentácie o mnohostranných horlivých aktivitách EÚ v oblasti ľudských práv vo vzťahoch únie s tretími krajinami. Rozsah spektra tém, ktoré sa EÚ snaží zastrešovať v zahraničí, sa vyznačuje rastúcou ambicióznosťou a siaha od boja s radikalizáciou a terorizmom až po úlohu dekriminalizovať homosexuálne vzťahy na celom svete.
Kapitoly správy EÚ venované jednotlivým štátom sú pestré a obsahujú tak pochvalné vyzdvihovanie dosiahnutých úspechov a zdržanlivé konštatovanie ojedinelých nedostatkov, ako aj extrémne tvrdé hodnotenie celkového stavu v oblasti ľudských práv a priame výpady voči národným vládam suverénnych štátov.
Konštatujeme, že rusofóbskych stereotypov sa Bruselu bohužiaľ zbaviť nepodarilo. Dá sa tak súdiť podľa toho, že kapitola venovaná Rusku je spracovaná v apriori negativistickom duchu a bez zohľadnenia podrobných vysvetlení, ktoré ku konkrétnym otázkam garantovania ľudských práv v našej krajine poskytla ruská strana (tak verejne, ako aj na špecializovaných medzinárodných ľudskoprávnych platformách).
Typický príklad: napriek konštatácii transparentnosti volieb do Štátnej dumy, ktoré sa v Rusku uskutočnili v roku 2016 (s odvolaním na Úrad OBSE pre demokratické inštitúcie a ľudské práva), tvorcovia správy EÚ tvrdohlavo opisujú akúsi celkovo negatívnu elektorálnu situáciu a dovoľujú si tvrdiť, že občianska spoločnosť je “potláčaná”.
Ďalším ukážkovým prvkom je, že zodpovednosť za zhoršujúcu sa situáciu v oblasti ľudských práv na Ukrajine sa v skutočnosti zvaľuje na Rusko. Zároveň má správa aj ďalší nedostatok, ktorý by ako správa nárokujúca si na objektívnosť podľa nás mať nemala, a síce že naďalej zámerne mlčí o rozsiahlom a hrubom porušovaní ľudských práv na Ukrajine a vôbec neobsahuje výzvy na nápravu v tejto oblasti. Máme na mysli najmä za mlčanlivého súhlasu EÚ “zmrazené” (obsah správy je len potvrdením tohto nášho argumentu) vyšetrovanie podpálenia Domu odborov v Odese, ktoré viedlo k početným obetiam, a “kauzu ostreľovačov” na Majdane.
Za týchto okolností, ktoré výrečne hovoria o stupni “objektivity” a “nezaujatosti” správy EÚ o ľudských právach, veľmi dobre chápeme lojalitu EÚ k “strategickému partnerovi”, teda k Spojeným štátom – im je v správe venovaných poldruha stránky skromných výčitiek, ktoré sa nedotýkajú hlavných ľudskoprávnych problémov sužujúcich túto krajinu.
V úvode správy sa zdôrazňuje, že pozitívne tendencie (v oblasti ľudských práv a demokracie) nemôžu prevládnuť, ak sa s nimi Európska únia nestotožní a nevyvinie v tomto smere príslušné úsilie.
S touto tézou absolútne súhlasíme a nazdávame sa, že Európska únia ako najväčšie integračné zoskupenie na svete zahŕňajúce celý rad štátov, ktoré sa právom považujú za kolísku demokracie a rozvoja ľudských práv, sa musí v ľudskoprávnych záležitostiach vymaniť zo spolitizovanosti, zaujatosti, neobjektívnosti a určitého rodinkárstva a pristúpiť k opravdivej spolupráci pri presadzovaní jednotných univerzálnych štandardov v oblasti ľudských práv.
Nebude tiež na škodu pripomenúť, že čo sa týka závažnosti a rozsahu porušovania ľudských práv, Európska únia sa v posledných rokoch bohužiaľ dostala na popredné miesto. Ruská federácia aj medzinárodné ľudskoprávne organizácie takmer denne podávajú správy o konkrétnych prípadoch takéhoto konania. Očakávame, že Brusel zintenzívni svoje úsilie v tomto smere.
Redakciu informovalo Veľvyslanectvo Ruskej federácie v Slovenskej republike.