Koichi Ai: Globálna obchodná vojna nebude, nikto na nej nemá záujem

Koichi Ai: Globálna obchodná vojna nebude, nikto na nej nemá záujem

Bratislava 27. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mark Schiefelbein)

 

Kým v minulom storočí dominovala Európa a USA, tak v súčasnom sa kyvadlo vychyľuje v prospech Ázie. V nej bojuje o vplyv a dominanciu Čína s Japonskom. Krajina vychádzajúceho slnka vidí svoju pozíciu v užšej spolupráci s USA a EÚ. S úniou už má dohodu, ktorá vytvorí najväčšiu zónu voľného obchodu na svete v roku 2019. Tá bude v prospech oboch strán, tvrdí v rozhovore pre TASR v rámci multimediálneho projektu Osobnosti: tváre, myšlienky jeden z jej vyjednávačov a riaditeľ Japonského inštitútu medzinárodných vzťahov Koichi Ai.

Ilustračné foto

Ako by ste popísali súčasný stav pri obchodných sporoch, ktoré majú USA s EÚ a s Čínou a pri zavádzaní ciel, či aspoň hrození nimi? Je to už obchodná vojna?

Reklama

 

To si nemyslím. Verím multilateralizmu v globálnych obchodných vzťahoch. Dúfam, že sa opäť podarí nastoliť systém, z ktorého budú profitovať všetky strany akéhokoľvek obchodu. Aj preto sa Japonsko chopilo iniciatívy v prípade Transpacifického partnerstva (TPP) po odstúpení USA od tejto dohody. Členské krajiny, okrem Japonska aj Austrália, Brunej, Kanada, Čile, Malajzia, Mexiko, Nový Zéland, Peru, Singapur, Vietnam už podpísali dohodu a sú v procese jej ratifikácie.
Takže táto dohoda nie je pochovaná?

Reklama

 

Nie, je to funkčná dohoda, ktorá platí aj napriek neúčasti USA. Veríme však, že sa Spojené štáty napokon vrátia späť k tejto dohode. Je to pre všetky strany, vrátane Američanov, v prvom rade veľká príležitosť.
Prečo si to myslíte? Americký prezident Donald Trump nevyzerá ako niekto, kto podporuje tento typ dohôd…

 

Keď uvidí, ako sa dohoda začne realizovať medzi zostávajúcimi jedenástimi členmi, tak pochopí, že je v záujme USA vrátiť sa. Nemyslím si, že je to definitívny verdikt Trumpa, aby ostali mimo. Je to chytrý muž, ktorý sleduje záujmy svojej krajiny.
Je to teda jeho vyjednávacia taktika? Blafuje?

 

Reklama

Netrúfnem si ho presne charakterizovať žiadnym spôsobom. V každom prípade, je skúsený vyjednávač. Dokáže preto aj zmeniť svoje rozhodnutie, pokiaľ zistí, že je v záujme USA. My ostatní sme trpezliví a počkáme.
Je takáto dohoda v súlade s národnými záujmami Japonska? Napríklad aj v súvislosti s rastúcou čínskou dominanciou?

 

Čína nebude nikdy členom TPP. Táto dohoda sa môže stať vzorom pre podobné multilaterálne obchodné dohody v regióne. Čína nie je faktorom, ktorý by niekoho prinútil, aby vstúpil do TPP a vytváral protiváhu. Ani v prípade USA, pretože mnoho sektorov americkej ekonomiky môže profitovať z tejto dohody.
Myslíte si, že sa USA napokon dohodnú s EÚ, Japonskom a s Čínou na otázke ciel, tak, aby neprišlo k odvetným opatreniam, a teda obchodným vojnám?

 

Tieto témy sa môžu riešiť, tak ako v minulosti, na pôde Svetovej obchodnej organizácie, ktorá na to má príslušné mechanizmy. Nemyslím si, že je v niekoho záujme obchodná vojna. Som presvedčený, že napokon dospejú všetci k dohode. Tak, ako sme videli často aj v minulosti.
Ako hodnotíte ambiciózny čínsky projekt Pás a Cesta, ktorý má byť obchodnou Hodvábnou cestou 21. storočia?

Reklama

 

Súhlasím, že je ambiciózny. Vítame však, že Čína chce využiť svoje veľkorysé finančné prostriedky, aby pomohla aj iným štátom budovať infraštruktúru, ktorú veľmi potrebujú. Bol by som však veľmi opatrný pri hodnotení, či projekt, ktorý v konkrétnej krajine Čína podporí, pomôže miestnej komunite, alebo bude slúžiť výhradne len jej záujmom. Ďalšou otvorenou otázkou je vlastníctvo infraštruktúry, ako sú cesty, železnice, prístavy. Budú patriť krajine, kde sa nachádzajú alebo Číne, ktorá ich finančne podporila a prípadne aj vybudovala? Nie je vylúčené, že budú patriť Číne, kým ich daná krajina nesplatí. Tieto otázniky a obavy sú na mieste. Japonsko je ochotné spolupracovať s Čínou na tomto projekte, pokiaľ sa spomínané obavy nenaplnia.
Myslíte si, že z tejto čínskej iniciatívy môžu profitovať všetky strany?

 

Ak budú projekty v prospech hosťujúcej krajiny a ekonomicky rentabilné, tak potom áno.
Stále je nedokončená aj obchodná dohoda medzi USA a EÚ, Transatlantické obchodné a investičné partnerstvo (TTIP). Podarí sa túto dohodu dokončiť, alebo je už definitívne pochovaná?

 

Táto dohoda by mohla byť výhodná pre obe strany. EÚ je dôležitý trh. Bol som vo vyjednávacom tíme dohody Japonsko – EÚ, ktorá je v procese ratifikácie a mala by začať platiť budúci rok. Táto dohoda vytvorí najväčšiu zónu voľného obchodu na svete. TTIP má zmysel, pretože by prakticky prepojila tri najväčšie ekonomické celky na svete. Výsledkom by bol ďalší impulz pre vzájomný obchod v prospech všetkých troch strán. Preto žiadna zo spomínaných multilaterálnych dohôd nie je zrušená, len je pozastavená ich realizácia a to je veľký rozdiel.
V čom vidí Japonsko výhody dohody s EÚ?

 

EÚ je pre japonské firmy veľký trh a môže získať z voľného prístup naň. Platí to aj naopak. Úspora nie je len v odstránení ciel, ale aj rôznych regulácií a iných obmedzení pre jednotlivé produkty. Pre mnohé európske firmy to bude novinka, pretože isté časti japonského trhu v minulosti pre ne neboli otvorené. Pravidlá vzájomného obchodu, ktoré ustanovila dohoda, sú veľmi podrobné a výhodné pre obe strany.
Kde vidíte priestor pre európske firmy v Japonsku?

 

Napríklad v potravinárstve, kde sa po prvý raz v Japonsku začnú používať pojmy geografického pôvodu produktov. To je bežné v EÚ, no v Japonsku ide o novinku. Pre európske produkty je to výhoda, pretože to pomôže ich predaju v Japonsku.
Mnohí politológovia upozorňujú na to, že 21. storočie bude z hľadiska politického a ekonomického významu patriť skôr pacifickému ako atlantickému regiónu, čiže vplyv sa presunie zo Severnej Ameriky a Európy do Ázie. Súhlasíte s tým?

Reklama

 

Nevnímam to až takto dramaticky. Ázia však bude naďalej rásť, najmä vďaka Indii a Číne, a ostane motorom svetovej ekonomiky. Nemyslím, že veľmi klesne význam USA a EÚ a ich podiel na svetovej ekonomike. Naopak, americké a európske firmy môžu vyťažiť z ázijského rastu.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:27

Rieka Seina sa podľa utorňajších slov francúzskeho prezidenta blíži k tomu, aby sa v nej dalo plávať. V Seine sa tiež majú konať niektoré plavecké preteky v rámci letných olympijských hier od konca júla.

Včera 20:25

Súd v Berlíne v utorok odsúdil na podmienečné tresty osem mesiacov troch klimatických aktivistov za posprejovanie Brandenburskej brány. Obžalovaní vo veku 22, 28 a 64 rokov z klimatickej skupiny Posledná generácia sa už predtým priznali, že 17. septembra 2023 nasprejovali Brandenburskú bránu na oranžovo. Argumentovali, že ich akcia bola vzhľadom na klimatickú krízu “primeraným a potrebným protestom”.

Včera 20:23

Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová sa prebojovala do 2. kola dvojhry na turnaji WTA v Madride. V úvodnom kole vyradila Američanku Sofiu Keninovú 6:2, 6:4. Jej ďalšou súperkou bude ôsma nasadená Tunisanka Ons Jabeurová.

Včera 20:09

Európska komisia (EK) podnikne kroky na riešenie ruskej tieňovej flotily ropných tankerov. V rámci ďalšieho balíka sankcií bude hľadať spôsoby, ako sa s ňou vyrovnať. Uviedol to v pondelok (22. 4.) v rozhovore pre Politico švédsky minister zahraničných vecí Tobias Billström.

Včera 20:00

Vojaci NATO v Poľsku vysielajú signál, že Aliancia bude brániť všetkých svojich členov. Vyhlásil to v utorok na návšteve Poľska generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Včera 19:32

Náklady na obnovu Grécka po minuloročných ničivých záplavách, ktoré si vyžiadali 17 obetí a zničili infraštruktúru, presiahnu tri miliardy eur. Oznámil to v utorok grécky premiér Kyriakos Mitsotakis.

Včera 19:12

Čínska sociálna sieť TikTok predložila Európskej komisii (EK) správu o hodnotení rizík svojej novej aplikácie TikTok Lite. Zabránila tak možnej pokute.

Včera 19:10

Francúzski letoví dispečeri plánujú vo štvrtok vstúpiť do jednodňového štrajku, pre ktorý hrozí zrušenie väčšiny letov na dvoch najväčších parížskych letiskách. Oznámila to v utorok francúzska asociácia FNAM, ktorá zastrešuje viacero odborových hnutí v letectve.

Včera 19:07

Slovenská tenistka Rebecca Šramková nepostúpila do hlavnej súťaže na turnaji WTA v Madride. Vo finále kvalifikácie dvojhry prehrala s Američankou Hailey Baptisteovou nasadenou ako číslo 22 hladko 2:6, 0:6.

Včera 19:04

Španielsko v utorok schválilo plán na odškodnenie a ekonomické kompenzácie pre obete sexuálneho zneužívania, ktoré spáchali ľudia spojení s katolíckou cirkvou. Minister spravodlivosti Félix Bolaňos povedal, že plán je založený na odporúčaniach z vlaňajšej správy španielskeho ombudsmana. Dodal, že podľa správy v Španielsku zrejme až približne 440.000 dospelých sexuálne zneužívali ľudia napojení na cirkev. Odškodné podľa jeho slov zaplatí cirkev. Viac podrobností o odškodnení ani o dátume verejného uznania obetí nezverejnili.

Včera 19:00

Z Fínska sa vstupom do Severoatlantickej aliancie stala krajina na frontovej línii vzhľadom na zdvojnásobenie dĺžky hraníc NATO s Ruskom. Vyhlásil to v utorok fínsky prezident Alexander Stubb počas návštevy Švédska.

kráľ Gustav  Alexander Stubb
Na snímke švédsky kráľ Gustav (vľavo) a fínsky prezident Alexander Stubb
Včera 18:59

Viac než 130 osôb bolo v noci na utorok zatknutých počas pro-palestínskych protestov v areáli New York University (NYU) v USA. Biely dom antisemitské vyjadrenia počas študentských protestov na viacerých univerzitách slovne odsúdil.

Včera 18:56

Švédska prokuratúra obvinila v utorok klimatickú aktivistku Gretu Thunbergovú z občianskej neposlušnosti. Ide o prípad demonštrácií pred švédskym parlamentom, počas ktorých ignorovala výzvu polície na opustenie miesta.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vyvierajúci minerálny prameň na Sivej Brade neďaleko Spišského Podhradia

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali