Koho sa dotkne obchodná vojna USA a Číny? Pozrite si rebríček krajín, Slovensko je v topke

Koho sa dotkne obchodná vojna USA a Číny? Pozrite si rebríček krajín, Slovensko je v topke

Svet 10. júla 2018 (HSP/Foto: TASR/AP-AP Photo/Files, Screenshot thomsonreuters.com)

 

V súčasnosti sú svetové trhy výrazne globálne previazané. Mnohí odborníci teda hovoria, že obchodná vojna medzi USA a Čínou zasiahne nielen tieto dve krajiny, ale prakticky takmer celý svet. Krajiny, ktoré majú svoje trhy zamerané na globálny vývoz, môžu byť postihnuté najviac. Agentúra Reuters zostavila rebríček takýchto vybraných 63 krajín, ktorý nás a našich susedov príliš nepoteší

Na kombo snímke čínsky prezident Si Ťin-pching (vľavo) a americký prezident Donald Trump

Podľa rebríčka je krajinou najviac zameranou na export Luxembursko, ktorá vyváža až 70,8% svojich produktov. Nasleduje Taiwan (67,6%) a na treťom mieste sa tesne za ním žiaľ nachádza Slovensko (67,3%). Nielen náš vývoz je spomedzi krajín V4 jedinečne vysoký, pretože hneď štvrtým je Maďarsko (65,1%) a Česká republika (64,7%). Až na 17. mieste sa nachádza Poľsko (55,5%).

Reklama

Vyššiu závislosť stredoeurópskych krajín na exporte vytvára aj fakt, že v nich pôsobia pobočky západoeurópskych spoločností.

Riziká plynúce z možného narušenia dodávateľských reťazcov medzi globálnymi trhmi sú teda pre nás a pre našich susedov vysoké, takže obchodná vojna medzi USA a Čínou môže byť citeľná. Prezident USA Donald Trump totiž pohrozil dovoznými clami hlavne na európsky automobilový priemysel vo výške 20%, ak EÚ nezruší zavedené clá na americký tovar. Keďže je slovenský priemysel výrazne zameraný na výrobu automobilov a ich rôznych komponentov, našu krajinu by to mohlo poznačiť.

Reklama

Ak sa pozrieme aj na ďalšie krajiny v rebríčku, druhú päticu predstavujú ázijské krajiny Južná Kórea (62,1%), Singapur (61,6%) a Malajzia (60,4%). Tie sú zamerané na elektroniku, hlavne na komponenty do mobilov, napríklad taiwanská spoločnosť HTC.

Rebríček agentúry Reuters predstavujúci poradie krajín, ktoré sú najviac zamerané na vývoz

Island (59,3%) sa nedávno dostal z ekonomickej krízy a po ňom nasledujúce Írsko (59,2%) zaznamenalo rast. Ďalšie krajiny pochádzajú taktiež z európskeho priestoru: Slovinsko, Belgicko, Nórsko, Fínsko, Dánsko, Bulharsko na 17. mieste spomínané Poľsko.

Ekonomicky vyspelejšie krajiny, akísi lídri európskeho trhu, sú teda podľa rebríčka menej závislí na vývoze: na 30. mieste Nemecko s bilanciou vývozu približne polovičnou (49,6%), 35. miesto patrí Veľkej Británii (47,6%), 36. Taliansku (47,5%), 39. Švajčiarsku (47,3%) a 40. Francúzsku (47%). Približne okolo polovice sa pohybuje aj Rusko na 26. mieste (51.8%).

Spodnú časť rebríčka uzatvárajú krajiny s nižšou mierou vývozu, ako Turecko (41%), USA (39,8%), Brazília (35,2%), Chorvátsko (34%), Nový Zéland (33,3%) a Argentína (30,5%).

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

18:44

Najvyšší súd USA pojednával o tom, či sa na bývalého prezidenta Donalda Trumpa vzťahuje imunita voči trestnému stíhaniu za činy z obdobia, keď pôsobil vo funkcii. Rozhodnutie súdu by mohlo mať ďalekosiahle dôsledky.

Najvyšší súd rozhoduje o imunite Trumpa voči trestnému stíhaniu
Na snímke bývalý americký prezident Donald Trump
18:41

Haitský premiér Ariel Henry odstúpil z funkcie, oznámila jeho kancelária. Otvoril tak cestu k sformovaniu novej vlády v karibskej krajine, ktorú sužuje násilie gangov.

Haitský premiér Henry rezignoval
Na snímke haitský premiér Ariel Henry
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali