Kniha Jaskyne predstavuje naše podzemné bohatstvo zapísané v zozname UNESCO

Kniha Jaskyne predstavuje naše podzemné bohatstvo zapísané v zozname UNESCO

Bratislava 10. decembra (TASR) – O vzácnosti slovenských jaskýň svedčí ich zaradenie do Zoznamu svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO.

Na základe bilaterálneho slovensko-maďarského projektu sú v ňom od decembra 1995 jaskyne Slovenského a Aggtelekského krasu vrátane Ochtinskej aragonitovej jaskyne. Od 2000 Dobšinská ľadová jaskyňa s celým systémom Stratenej jaskyne. Veľa zaujímavosti o nich aj ďalších vyhlásených za národné prírodné pamiatky prináša publikácia Jaskyne, ktorá vyšla v edícii Prírodné Krásy Slovenska vydavateľstva Dajama.

Podľa autora Pavla Bellu sú jaskyne nevšedným a očarujúcim prírodným fenoménom, ktorý jedinečnými pozoruhodnosťami oslovuje verejnosť i množstvo výskumníkov na celom svete. Svojrázne a mnohotvárne črty tajuplného podzemia dávajú jaskyniam výnimočnosť a neopakovateľnosť v širokom spektre prírodných zaujímavosti. Toto sprístupnené podzemné bohatstvo je aj lákadlom pre turistov v rámci cestovného ruchu.

Za ľadový klenot svetového dedičstva autor pomenoval Dobšinskú ľadovú jaskyňu. Je otvorená od 15. mája do 30. septembra okrem pondelka. Zaľadnená plocha jaskyne je vyše 9770 m2, objem ľadu viac ako 110.000 kubíkov, čo je druhé najväčšie množstvo na svete. Najhrubší ľad 26,5 m je vo Veľkej sieni. Prvé zmienky o jaskyni v literatúre sú z roku 1863 a sprístupnili ju zásluhou mesta Dobšiná v roku 1871. O rok neskôr jaskyňu osvetlili horákmi, v roku 1887 klasickým elektrickým osvetlením a patrí medzi prvé takto osvetlené jaskyne na svete. V období 1893-1909 sa v nej organizovali letné slávnosti spojené s korčuľovaním, kde bolo aj 100 korčuliarov a 300 divákov, nechýbala ani živá muzika. V 50-tych rokoch 20. storočia tam trénoval úspešný československý krasokorčuliar Karol Divín. Ľadová jaskyňa dosahuje dĺžku 1483 m, Stratenská jaskyňa s dĺžkou 21,9 km je druhá najdlhšia v SR.

Reklama

V blízkosti maďarských hraníc je jaskyňa Domica, ktorá patrí do Slovenského a Aggtelekského krasu. Je v nej bohatá kamenná výzdoba v podobe sintrových štítov a bubnov, kaskádovité jazierka s názvami Rímske kúpele a Plitvické jazierka i bohatý výskyt netopierov. V jaskyni boli záplavy v rokoch 1954, 1955, 1962, 1974, 1977 a 1981. Preto tam vybudovali dve protizáplavové vodné nádrže (1968) a odvodňovaciu štôlňu (1984). Jej sprístupnená časť meria 1315 m, z toho 140 m sa dá plaviť loďkami. Jaskyňa je otvorená denne od 1. februára do 31. decembra mimo pondelka.

Bohatosťou a rôznorodosťou aragonitovej výplne, ale aj tajuplným vznikom a vývojom podzemných priestorov silou prírody vyniká Ochtinská aragonitová jaskyňa. Jej čarovnú dekoráciu tvoria ihlicové a špirálovité formy v tvare kvetov, steblové výrastky či kríčkové zhluky troch generácií aragonitu. Vek najstarších sa odhaduje na 121.000 až 138.000 rokov. Paleontologickým výskumom sa zistilo, že jemné segmenty v spodnej časti Oválnej chodby sú staršie ako 780.000 rokov. Táto vraj najkrajšia sprístupnená aragonitová jaskyňa na svete bola náhodne objavená 7. 12. 1954. Sprístupnená dĺžka je 230 m a jaskyňu možno navštíviť od 1. apríla do 31. októbra okrem pondelka.

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:46

Mrazy, ktoré v poslednom týždni zasiahli Česko, boli pre pestovateľov ovocia fatálne. Odhadom už bolo zničených približne 100.000 ton ovocia a škoda v tejto chvíli presahuje miliardu korún (takmer štyri milióny eur). Pamätníci podľa českého ministra poľnohospodárstva Marka Výborného hovoria o najhoršej situácii za posledných sto rokov.

11:37

Thajské úrady varovali vo štvrtok pred novou vlnou horúčav, v dôsledku ktorých v tejto krajine prišlo od začiatku roka o život už najmenej 30 ľudí.

Extrémne horúčavy sa očakávajú v metropole Bangkok, ale aj na severe a severovýchode kráľovstva. V hlavnom meste už v stredu teploty dosahovali 40,1 stupňov Celzia, pričom obdobné hodnoty sa očakávajú aj vo štvrtok.

11:23

Viac ako 90 osôb zadržali v stredu počas propalestínskych protestov v areáli University of Southern California (USC) v Los Angeles.

Zadržaní boli z dôvodu neoprávneného vniknutia na cudzí pozemok, napísala tamojšia polícia na sociálnej sieti X. Dodala, že pri zásahu nedošlo k žiadnym zraneniam.

11:10

Úrad Európskej komisie pre pripravenosť a reakcie na mimoriadne situácie v oblasti zdravia (HERA) v spolupráci s belgickým predsedníctvom v Rade EÚ v stredu oznámili, že vytvorili Alianciu pre kritické lieky. Informuje o tom spravodajca TASR v Bruseli.

10:57

Vo vláde Petra Fialu končí ministerka pre vedu a výskum Helena Langšádlová, dôvody zatiaľ neuviedla. Vo štvrtok to oznámila jej strana TOP 09.

10:50

Európsky parlament (EP) v stredu (24. 4.) večer schválil balík zákonov, ktoré posilňujú súbor nástrojov EÚ na boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.

10:32

Pochodujúci dav v americkom Los Angeles si v stredu pripomenul genocídu Arménov medzi rokmi 1915 a 1918, pri ktorej zomrelo 1,5 milióna ľudí.

Dav sa zhromaždil v dištrikte Little Armenia (Malé Arménsko), odkiaľ pochodoval smerom k ulici Hollywood Boulevard. Druhý pochod vyvrcholil protestom pred tureckým konzulátom.

10:20

Popredného vietnamského magnáta v oblasti nealkoholických nápojov Trana Quiho Thanha vo štvrtok odsúdili na osem rokov väzenia v prípade podvodu vo výške 40 miliónov dolárov (37,4 milióna eur). Ide o ďalšieho podnikateľa odsúdeného v rámci rozsiahleho boja proti korupcii v krajine.

09:48

So sporením na vysokú školu treba začať najideálnejšie už pri narodení dieťaťa, inak sa možnosti zužujú. Lepšou alternatívou oproti sporeniu na bežnom účte, ktorý je často mesačne spoplatnený, sú ETF podielové fondy. Informovala o tom spoločnosť Universal maklérsky dom.

09:10

Vrtuľa červeného veterného mlyna na streche rovnomenného kabaretu Moulin Rouge, ktorý je jednou z najznámejších parížskych atrakcii, sa v noci na štvrtok zrútila, nespôsobila však nijaké zranenia. Oznámili to ráno miestni hasiči.

08:51

Ceny ropy sa vo štvrtok ráno mierne posilnili. Trh reagoval najmä na údaje o klesajúcom dopyte po pohonných látkach v USA, ktoré sú najväčším svetovým spotrebiteľom ropy.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali