V programe vystúpia s príspevkami Pavol Parenička z Matice slovenskej, ktorý sa v referáte zameria na dve generácie rodu Skyčákovcov, Michal Čajka z Katolíckej univerzity v Ružomberku s príspevkom o Skyčákovcoch a ich plátenníckych kúriách v Kline. Na záver Vendelín Ťažandlák sprítomní odkaz hornooravského plátenníctva pre súčasnosť. Sprievodný kultúrny program pripravia deti z miestnej Základnej školy s materskou školou v Kline.
František Skyčák starší sa narodil v Kline a navštevoval tu i ľudovú školu. Aktívnym bol už počas štúdií v Levoči, kde založil študentský spolok. Do politiky vstúpil v roku 1894 a stal sa hlavným iniciátorom vzniku Slovenskej národnej strany. V rokoch 1911 – 1914 bol redaktorom Slovenských ľudových novín. Zaujímavá je jeho myšlienka z článku, ktorý vyšiel v Našej Orave 1. 10. 1934: „Povinnosťou každého vzdelaného človeka je, aby vo svojom povolaní i súkromne svoje vedomosti nadobudnuté v školách i sebavzdelávaním rozširoval medzi ľudí, medzi ktorým žije.“
František Skyčák mladší po vysviacke za kňaza nastúpil na svoje prvé pôsobisko ako kaplán v Zázrivej. V roku 1922 bol povolaný na katedru kresťanskej filozofie v kňazskom seminári v Spišskej kapitule, ktorá sa stala miestom jeho pedagogického a duchovného pôsobenia.
Podujatie je realizované v rámci cyklu Rodom a srdcom z Oravy, ktorým Oravské kultúrne stredisko dlhodobo prezentuje a propaguje kultúrno-historický potenciál a osobnosti regiónu. Z verejných zdrojov ho podporil Fond na podporu umenia.