Klimatická vízia Ursuly von der Leyenovej je teraz existenčným mínovým poľom

Bratislava 9. februára 2023 (HSP/Politico/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky,Pavel Golovkin)

 

Každé rozhodnutie v rámci nadchádzajúcej ekologickej agendy predsedníčky Európskej komisie predstavuje riziko, že si znepriatelí práve tých, ktorých by potrebovala, aby si zabezpečila druhé funkčné obdobie, píše POLITICO

Ursula von der Leyenová
Na snímke predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová

Keď sa Ursula von der Leyenová rozhodla, že svoj odkaz spojí s cieľom zastaviť katastrofálne otepľovanie klímy a obnoviť hospodárstvo Európy, nazvala toto úsilie “európskou chvíľou človeka na Mesiaci”.

Potom sa svet zmenil: Pandémia. Vojna. Inflácia. Masívny americký program na odlákanie zelených investorov.

To postavilo najvýznamnejšiu líderku Európskej únie pred existenčnú dilemu: aby mohla splniť svoje vznešené sľuby týkajúce sa zelenej dohody, ktoré dala zdanlivo pred celým životom, bude musieť von der Leyenová nevyhnutne rozhnevať presne tých ľudí, ktorých podporu potrebuje, aby zostala vo funkcii.

 

Výsledkom je krajina posiata politickými mínami.

Predsedníčka Európskej komisie neoznámila, či sa chce pokúsiť o druhé funkčné obdobie, ale ak sa o to pokúsi, bude potrebovať dve veci: podporu svojej domovskej krajiny, Nemecka, a súhlas 27 vedúcich predstaviteľov členských štátov EÚ. Navyše je tu jedna vec, ktorá by jej veľmi pomohla: podpora jej vlastnej celoeurópskej politickej strany, Európskej ľudovej strany (EPP), ako jej kandidáta.

Každé klimatické rozhodnutie na obzore určite rozhnevá jednu (alebo viac) z týchto kľúčových skupín. V hre sú miliardy eur. Vytvoria sa celé priemyselné odvetvia, zatiaľ čo iné zaniknú.

Čas beží. Von der Leyenovej päťročné funkčné obdobie sa skončí európskymi voľbami v roku 2024 a Brusel už teraz prechádza do režimu kampane.

“Je to veľmi komplikovaná konštelácia, ktorá rozhoduje o jej budúcnosti,” povedal Christian Ehler, nemecký europoslanec zo strany von der Leyenovej, EPP.

Vo štvrtok sa von der Leyenová postaví tvárou v tvár skupine, ktorá má konečné slovo pri rozhodovaní o jej budúcnosti: 27 vedúcich predstaviteľov európskych štátov. Jej priemyselný plán Green Deal, ktorý bol pripravený na boj proti veľkej snahe USA o zelené dotácie, spôsobil, že von der Leyenová sa ocitla v pasci medzi ekonomickými gigantmi Francúzskom a Nemeckom, ktoré chcú, aby umožnila krajinám posielať viac peňazí do miestnych spoločností, a menšími krajinami, ktoré nemôžu svojim spoločnostiam ponúknuť rovnakú pomoc ako Paríž a Berlín.

 

Volebné obvody, ktoré rozhodujú alebo rozbíjajú

Jeden z diplomatov EÚ, ktorý hovoril anonymne, aby mohol hovoriť o citlivých diplomatických záležitostiach, povedal, že znovuzvolenie von der Leyenovej “bude zrejme závisieť najmä od Nemecka a Francúzska (tie predsa riadia Európu)”. Ale riskovanie podpory zo strany ďalších 25 členských štátov, ktoré opakovane vyjadrili varovanie pred dotáciami, to “znemožní”, dodal diplomat.

Dilemu von der Leyenovej prehlbuje aj to, že ak chce zostať pri moci, je závislá od nemeckej vlády. Tá ju musí vymenovať za zástupkyňu krajiny v Európskej komisii.

Politická konštelácia v Berlíne sa výrazne zmenila, odkedy sa von der Leyenová stala prezidentkou. Vtedy bola pri moci jej vlastná kresťanskodemokratická strana a von der Leyenová bola obľúbenkyňou vtedajšej kancelárky Angely Merkelovej. Teraz čelí koalícii vládnucich strán, ktorú tvoria sociálni demokrati, liberáli priaznivo naklonení podnikateľom a, čo je rozhodujúce, pokiaľ ide o Zelenú dohodu, Zelení. K intrigám prispieva aj to, že podľa dohody o vládnej koalícii, ak von der Leyenová nebude predsedníčkou, Zelení budú vyberať budúceho nemeckého komisára.

Ďalším volebným obvodom, ktorý by mohol rozhodnúť o ambíciách von der Leyenovej na ďalších päť rokov pri moci, je EPP, stredopravé politické zoskupenie v Európskom parlamente, ktoré tradične má pochopenie pre záujmy podnikateľov. Jej predstavitelia už prejavujú známky frustrácie z von der Leyenovej v súvislosti s jej snahou o ochranu klímy, ktorá podľa nich vyvíja príliš veľký tlak na podniky.

Na večeri koncom januára nemecká delegácia EPP v Bruseli konfrontovala predsedníčku Komisie – nie po prvýkrát – za to, že v ekologickej agende sa presadzuje príliš ďaleko a príliš rýchlo, ako uviedli traja účastníci.

Rozhovor bol síce zdvorilý, ale dôrazný. A von der Leyenová nemôže ignorovať poslov. Nielenže sú to jej krajania a politickí stabilní partneri, ale rozhodnú aj o tom, kto sa stane kandidátom EPP na predsedu Komisie.

Deň po tom, ako nemecká posádka EPP lámala chlieb s von der Leyenovou, predseda skupiny Manfred Weber, ktorý bol na večeri, na stránkach denníka Berliner Morgenpost poznamenal, že strana má šťastie, že má dvoch silných kandidátov: von der Leyenovú a predsedníčku Európskeho parlamentu Robertu Metsolovú. To však zďaleka neznamená, že von der Leyenovú jednoznačne podporil.

Weberovo zaradenie konzervatívnejšej Metsoly je ozvenou rozhovorov v Bruseli.

“V okolí sú kandidáti ako Metsola, ktorí sa zdajú mať … podporu” menších európskych krajín, povedal diplomat EÚ.

 

Úskalia technokracie

Medzitým EPP potichu zapaľuje ohník pod zeleným regulačným programom von der Leyenovej.

Od konca minulého roka EPP – zastúpená v troch inštitúciách Parlamentu, Komisie a Rady EÚ, ktorá vystupuje v mene krajín EÚ – bojuje proti klimatickej legislatíve Komisie. Snažila sa zmariť reguláciu pesticídov a chemikálií, polemizovala s pravidlami, ktoré majú zvýšiť zodpovednosť podnikov za ich dodávateľské reťazce, a bránila požiadavkám na úsporu energie pri nových výrobkoch.

Ostatní, nenemeckí členovia EPP vidia, že propriemyselné, nemecké krídlo strany diktuje oveľa tvrdší postoj k zelenej dohode.

“Manfred Weber a nemecká strana nám diktujú, čo máme robiť, a CDU sa už 10 rokov posúva správnym smerom,” povedal jeden z poslancov EPP s odkazom na von der Leyenovej kresťanskodemokratickú stranu. “Je to veľmi smutný pohľad.”

Predstavitelia EPP sa obávajú, že stredopravé politické inštinkty von der Leyenovej pohltila bruselská mašinéria tvorby politiky riadená konsenzom a obrovská byrokracia Komisie, ktorá sa pre von der Leyenovú môže stať príťažou.

Digitálny summit v Estónsku
Na snímke predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová

“Všetci zabúdajú byť politickí… Je to realita, ktorej čelí Brusel,” povedal pre POLITICO generálny tajomník strany EPP Thanasis Bakolas.

Nemecký europoslanec Ehler obviňuje Komisiu z toho, že zo Zelenej dohody urobila “najväčší regulačný pokus v histórii”. On a ďalší konzervatívci presadzujú verziu Zelenej dohody, ktorá by bola ústretovejšia voči priemyslu.

A najmä tí, ktorí navrhujú stratégiu kampane EPP pre voľby v roku 2024, tento tlak podporujú.

“Musíme povedať ‘basta’. Zabudnite na túto byrokraciu,” povedal Bakolas, ktorý bude zohrávať kľúčovú úlohu pri tvorbe straníckych správ. “Postoj EPP k Zelenej dohode nie je náhlym odmietnutím iniciatívy ako celku,” dodal. “Peniaze, politiky, dobré úmysly sú tu – ale máme pred sebou dlhú cestu, aby boli politiky také účinné, ako chceme.”

 

Rozdelenie komisárov

Takéto rozpory zasahujú aj na územie samotnej von der Leyenovej, do Európskej komisie.

Dvaja vysokopostavení predstavitelia Komisie pre POLITICO uviedli, že medzi 27 komisármi narastá konflikt v súvislosti so Zelenou dohodou, pričom komisári z EPP sa snažia zablokovať zelené právne predpisy, ktoré sú vnímané ako zaťažujúce pre podniky. Komisár pre vnútorný trh Thierry Breton, ktorý pochádza z Francúzska a nie je členom EPP, sa tiež postavil proti určitým ekologickým snahám, čo sa v Bruseli všeobecne považuje za pokus o získanie pozície na najvyššom poste.

“Z politického hľadiska… je to ťažké,” povedala nedávno v Davose pre POLITICO komisárka pre finančné služby Mairead McGuinnessová. “Začínam od niektorých počúvať, že je toho veľa, že je to príliš ťažké, že musíme byť opatrní, aby sme neboli pre spoločnosti záťažou,” povedala v súvislosti so svojou prácou v oblasti udržateľných financií. “A samozrejme, musíme ich počúvať, pretože konkurencieschopnosť je teraz naozaj vysoko v programe.”

Výkonný podpredseda Frans Timmermans, socialistický komisár, ktorý dohliada na Zelenú dohodu (a potenciálny rival von der Leyenovej), musel “zubami-nechtami” bojovať za to, aby sa niektoré časti balíka, najmä v oblasti chemických látok a iných environmentálnych dokumentov, úplne nezrušili, uviedol jeden z predstaviteľov Komisie.

“Pre EPP nie je dôležité, ako veľmi to pomôže udržateľnosti a budúcemu rastu Európy, pokiaľ teraz udržíte priemysel nad vodou,” povedal úradník, ktorý nebol oprávnený hovoriť do záznamu.

McGuinness, ktorého írska strana Fine Gael je súčasťou EPP, o rozkole povedal: “Ideológia a pragmatizmus tu musia nájsť správnu rovnováhu.”

Hovorcovia von der Leyenovej na žiadosť o komentár nereagovali.

Medzitým sa zdá, že lobistické úsilie zabrzdiť ekologické ambície Komisie a viac načúvať priemyslu má vplyv na tichý posun.

Vysokopostavený úradník Komisie, ktorý tiež nebol oprávnený hovoriť verejne, poukázal na rozhodnutie odložiť kroky na boj proti ekologickému marketingu v rámci balíka o obehovom hospodárstve, ktorý bol oznámený v novembri minulého roka a ktorý je kľúčovou súčasťou programu Komisie Fit for 55.

“Vzhľadom na vtedajšie protivetry sa to považovalo za príliš politicky sporné,” povedal úradník pre POLITICO. “Nakoniec sa však v marci opäť zaradí do programu. Kľúčom k úspechu pre von der Leyenovú a jej tím je teraz vybrať si správnu chvíľu.”

Keďže von der Leyenová sa pokúša nájsť rovnováhu – zachovať svoje ekologické záväzky bez toho, aby pôsobila príliš proti podnikaniu -, propriemyselné hlasy sú presvedčené, že sa mení a venuje viac pozornosti potrebám podnikov a priemyslu než bezhlavému náhleniu sa na základe ekologických ideálov.

Peter Leise, nemecký poslanec EPP, ktorý v Európskom parlamente viedol prácu na viacerých klimatických dokumentoch, loboval za odstránenie byrokracie, aby spoločnosti mohli ľahšie investovať do čistých technológií. To bola kľúčová časť toho, čo von der Leyenová uviedla vo svojom novom európskom priemyselnom pláne, o ktorom budú tento týždeň rokovať vedúci predstavitelia.

“Ona počúva,” povedal Leise.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:38

Hasiči v noci museli zasahovať aj pred ubytovňou na Vrbovskej ceste v Piešťanoch. Neznámy páchateľ tam podpálil osobné auto. Požiarom vznikla škoda odhadovaná na 10.800 eur.

09:23

Rumunský senát dekriminalizoval niektoré prípady zneužitia právomocí, ak je spôsobená škoda pod hranicou 250.000 lei (50.500 eur).

Ako dôvod rozhodnutia sa uvádza, že trestné činy zneužitia právomoci by mali mať minimálnu trestnú sadzbu bez uvedenia konkrétnej výšky.

Rumunsko je podľa organizácie Transparency International jedným z najskorumpovanejších štátov Európskej únie.

09:11

Izraelčania v stredu večer protestovali proti zriadeniu Národnej gardy. Tá by mala podliehať krajne pravicovému ministrovi národnej bezpečnosti Itamarovi Ben-Gvirovi.

Šéf prevažne arabskej politickej frakcie Hadaš-Ta’al v prejave na proteste prirovnal Národnú gardu k “hnedým košeliam” nacistických polovojenských jednotiek.

08:56

Pri požiari piatich osobných áut v Dolnej Tnávke v okrese Žiar nad Hronom zasahovali v skorých ranných hodinách hasiči. Vozidlá boli zaparkované pri miestnom družstve, ktoré bolo takisto požiarom ohrozené.

08:50

Nočné výbuchy, ktoré bolo počuť nad sýrskym hlavným mestom Damask, boli zapríčinené protivzdušnou obranou izraelských náletov na danú oblasť. Tvrdí to sýrska tlačová agentúra SANA. Izraelská strana však tieto tvrdenia nekomentovala.

08:35

Na severe Slovenska sa vo štvrtok môže tvoriť poľadovica. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého stupňa. Výstraha sa týka väčšiny územia Žilinského kraja a v okresoch Považská Bystrica, Púchov a Poprad. Výstraha prvého stupňa tam platí do 10.00 h.

08:07

Ruský hokejista Nikolaj Knyžov, ktorému sa po sezóne končí nováčikovská zmluva, sa dohodol s klubom NHL San Jose Sharks na novej dvojročnej zmluve. Počas nej zarobí 25-ročný hokejista 2,5 milióna dolárov.

07:52

V Mexiku vyšetrujú smrť 39 migrantov, ktorí prišli o život pri požiari v mexickom meste Ciudad Juárez pri hraniciach so Spojenými štátmi. Existuje totiž podozrenie zo spáchania trestného činu zabitia.

Mexický prezident López Orador už predtým vyslovil, že v prípade tragédie neprichádza do úvahy žiadna beztrestnosť.

07:36

V Zürichu pred pripravovanou aukciou vystavili kostru Tyranosaura rexa. Aukčná sieň Koller odhaduje, že kostra s názvom TRX-293 Trinity sa predá za sumu medzi piatimi až ôsmimi miliónmi švajčiarskych frankov (5,014 milióna až 8,022 milióna eur).

Kostra má na výšku 3,9 metra a dĺžku 11,6 metra.

Switzerland T-Rex
Vo Švajčiarsku v stredu 29. marca verejnosti predstavili kostru Tyranosaura rexa, ktorej dražba je naplánovaná na budúci mesiac

07:27

Policajti z Myjave zastavili pri cestnej kontrole tri osoby jazdiace na elektrických kolobežkách pod vplyvom alkoholu.

Dvom z nich namerali policajti nad jedno promile. Tí budú zároveň riešení v správnom konaní.

07:21

Švajčiarsko, ktoré doteraz sankcionovalo okolo 120 ruských jednotlivcov a subjektov v súvislosti s prebiehajúcim konfliktom na Ukrajine, rozšírililo svoje sankcie voči Rusku tak, aby korešpondovali s 10. sankčným balíkom, ktoré schválila EÚ.

07:05

Americký prezident Joe Biden privítal vo svojej pracovni argentínskeho prezidenta Alberta Fernándeza. Biden počas rozhovoru poukázal na obrovskú príležitosť posilnenia ekonomickej integrácie medzi oboma krajinami.

Medzinárodný menový fond len prednedávnom oznámil novú dohodu s Argentínou, ktorá umožní vyplatenie 5,3 miliardy dolárov.

Joe Biden, Alberto Fernandez
Na snímke americký prezident Joe Biden (vpravo) si podáva ruku s argentínskym prezidentom Albertom Fernándezom počas ich stretnutia v Oválnej pracovni Bieleho domu vo Washingtone

06:50

Pre podozrenie z terorizmu uväznili v Belgicku sedem osôb, z toho bolo päť Belgičanov, jeden Turek a Bulhar. Obvinení boli z účasti na činnosti teroristickej skupiny a piati z nich aj z prípravy teroristického činu.

Pripomíname, že v týchto dňoch prebieha v Bruseli súd s podozrivými z teroristických činov spred šiestich rokov. Atentát si vtedy vyžiadal 34 obetí a 340 zranených.

06:35

Na štátnom bankete, na ktorom privítal nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier so svojou manželkou Elke Büdenbenderovou britského panovníka Karola III. s manželkou Kamilou, poukázal Karol na záväzok Británie a Nemecka chrániť a podporovať spoločné demokratické hodnoty.

Britský kráľ Karol III. s Kamilou pricestoval na návštevu Berlína
Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier (vpravo) a jeho manželka Elke Büdenbenderová (vľavo) vítajú britského kráľa Karola III. (druhý sprava) a Kamilu, kráľovnú manželku (druhá zľava) pred Brandenburskou bránou v Berlíne
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Vo štvrtok ráno majú poslanci na programe zákon o majetku obcí

0 icon

Bratislava 30. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Štvrtkové rokovanie 88. schôdze Národnej rady (NR) SR začali poslanci prebratím novely zákona o majetku obcí z dielne poslancov SaS. Návrh sa týka prevodu majetku hlavného mesta SR Bratislavy a mesta Košice na mestské časti V novele navrhujú explicitné uvedenie povinnosti…

Jeden z poslancov netlieskal postojačky ukrajinskej podpredsedníčke parlamentu. Prečo?

0 icon

Bratislava 30. marca 2023 (HSP/Foto: Facebook Štefan Kuffa)   "Nepôjdeš s mnohými preto, že je ich mnoho. Nebudeš páchať zlé!" píše sa v Biblii. V podstate je to výzva, aby morálny zákon v nás mal vždy navrch, aj vtedy, keď sa našu dušu pokúša uniesť psychológia davu A vyzerá to,…

Polícia SR opäť potvrdzuje, že je extrémne zneužívaná

0 icon

Bratislava 30. marca 2023 (HSP/Foto: Facebook ECh)   Občianska kontrola nad priebehom a regulárnosťou volieb je v demokracii oprávnenou požiadavkou. Preto je nanajvýš čudné, že proti zákonu, ktorý ju má umožniť a uľahčiť hlasujú práve poslanci strán, z ktorých pochádzajú členovia súčasnej vlády, či keď polícia označí pochybnosti a požiadavky…

Bol Remišovej otec „vysokopostaveným dôverníkom ŠTB“? Prekvapivá reakcia ministerky

0 icon

Bratislava 30. marca 2023 (HSP/Foto: TASR-Pavel Neubauer)   Hoci sa Veronika Remišová snaží pri verejných vystúpeniach držať ne uzde, je o nej známe, že na problémy reaguje značne emotívne. Podobne to bolo i v tomto prípade Na sociálnych sieťach sa totiž v posledných dňoch objavili fotografie zo zväzkov ŠtB. Na…

Colorado nestačilo na Minnesotu, Gaudreau skóroval dvakrát v oslabení

0 icon

New York 30. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Nathan Denette)   Hokejisti Washingtonu so slovenským obrancom Martinom Fehérvárym prehrali v noci na štvrtok v zámorskej NHL doma s New Yorkom Islanders 1:2 po samostatných nájazdoch. Dôležitý zápas z hľadiska postupových ambícií oboch tímov rozhodol v rozstrele útočník "ostrovanov" Kyle Palmieri. Florida uspela na…

Kto tak veľmi nechce, aby štát čo najskôr postavil nemocnicu Rázsochy?

0 icon

Bratislava 30. marca 2023 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Poslanec hnutia OĽaNO a niekdajší šéf rezortu zdravotníctva Marek Krajčí na sociálnej sieti obvinil z neúspechu ohľadom pomalej resp. žiadnej výstavby nemocnice Rázsochy široké spektrum opozičných poslancov. V posledných dňoch na politickej scéne rezonuje téma pomalého čerpania peňazí z Plánu obnovy EÚ, ktoré…

Aké počasie nás dnes čaká?

0 icon

Bratislava 30. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Počasie TV Markíza) Aktualizované 30. marca 2023 8:35 Situácia: Do našej oblasti prúdi teplejší vzduch, ktorý prinesie prevažne zamračené počasie a miestami dážď. Teploty sa budú pohybovať v rozmedzí 9 až 14 stupňov C Na západnom Slovensku prevažne zamračené a občasný dážď. Najnižšie ranné teploty 4…

Prieskum The Wall Street Journal zachytáva pulz umierajúcej Ameriky

0 icon

Washington 30. marca 2023 (HSP/wsj/Foto:Pixabay)   V prieskume, ktorý zverejnil denník Wall Street Journal, sa zistilo, že pre Američanov prudko klesá význam vlastenectva, tvrdej práce, náboženstva a detí. Prieskum ukázal, že Amerika sa odťahuje od hodnôt, ktoré ju kedysi definovali Podľa nového prieskumu Wall Street Journal-NORC klesá význam vlastenectva, náboženskej…

Maďarsko a Poľsko sa postavili novému kontroverznému návrhu Európskej komisie

0 icon

Bratislava 30. marca 2023 (HSP/Rmx/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Maďarsko a Poľsko odmietajú "mimoriadne nebezpečné" predĺženie obmedzenia dodávok zemného plynu v EÚ. "Brusel opäť nenápadne berie právomoci členským štátom," povedal najvyšší maďarský diplomat, informuje REMIX News Maďarsko a Poľsko hlasovali proti novému návrhu Európskej komisie na rozšírenie nariadenia, ktoré vyžaduje 15-percentné zníženie…

Zločin väčší ako dohromady všetky korupčné kauzy, aké na Slovensku kedy boli

0 icon

Bratislava 30. marca 2023 (HSP/Foto:Pixabay)   Od nášho vstupu do EÚ uplynuli už takmer dve dekády. Už takmer 20 rokov nemajú naši poľnohospodári rovnaké podmienky na podnikanie ako ich priami trhoví konkurenti zo západnej časti EÚ. Výsledkom tohto megapodvodu je, že naše agropotravinárstvo je len zúboženým tieňom toho, čo by…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Slováci môžu prekypovať hrdosťou

0icon

Sme azda najtolerantnejší národ na svete. Dllhodobo znášame porobu v mnohých formách. Začnime Rómami. Máme údajne 10% obyvateľstva Rómov. Chápeme ich, snažíme sa byť nápomocní. Dlhodobo. A oni to cítia a preto nás majú radi. Rómovia majú Slovákov radi. Veď kde inde na svete by mali takých ohľaduplných, súcitných spoluobč

Ivan Štubňa

Ukrajinský vlastenec odhaľuje zločiny USA a NATO na Ukrajine!!!

0icon

  Pravda je rovnako hrozná ako smrť, ale ťažšie sa hľadá.

Gustáv Murín

Súčet zvrhlostí Matovičovho komanda

0icon

Vo svojej najnovšej knihe opisujem ako vláda vedená pôvodne Igorom Matovičom prišla s ľúbivým sloganom o tom, že vďaka nej bude mať polícia „rozviazané ruky“. Nikto, okrem nich samých, netušil, že to bude znamenať bezuzdné porušovanie procesných úkonov i právnych základov spravodlivosti. Mentálne vyšinutý jedinec tak v mene politickej pomsty…

Milan Náhlik

Brm, Brm

0icon

Započúvali ste sa niekedy len tak bezmyšlienkovite do zvuku motora vášho auta? Ja som tak urobil včera a odhliadnuc od toho, že odborník na vozidlá by zrejme povedal, že ,, Ten motor by potreboval generálku,,, tak ja som tam počul úplne niečo iné. Bol to zvuk slobody. Lebo sadnúť si…

Pavel Jacz

Ako média hlavného prúdu ubližujú „mozgovému trustu“ Remišovej. Heger jej zasekundoval pred veľvyslancami.

0icon

O tom už vieme, kam sa dopracovala strana Za ľudí pod vedením „mozgovej geniálky“ Remišovej. Dnes sa už potáca pod jedným percentom. A čím čas plynie, tým jej to ide ďalej z kopca na dno. Aj preto jej „chceli" média hlavného prúdu pomôcť, alebo ju pot

Armádny Magazín

Britská uránová munícia zamorí Ukrajinu na stáročia. Ruské sily uskutočnili údery na miesta skladovania munície a rozmiestnenia personálu

0 icon

Ukrajina, 30. marec 2023(AM) – Prípadné ukrajinské použitie projektilov s ochudobneným uránom povedie k hromadeniu uránového prachu, ktorý môže u ľudí spôsobiť zhubné nádory. Hovoril o tom hlavný veliteľ Síl radiačnej, chemickej a biologickej obrany Ozbrojených síl RF Igor Kirillov. Armáda sa domnieva, že dod

Čo sa deje v Iraku?

0 icon

Irak, 30. marec 2023(AM) – Jednou z najdiskutovanejších tém bolo 20. výročie americkej invázie. 20. marca 2003 zaútočili americké jednotky podporované Britániou a niekoľkými ďalšími krajinami na Irak. 9. apríla Bagdad padol a Saddám Husajn bol zvrhnutý. Následne bol iracký prezident popravený obesením. Zámienkou pre inváziu boli americké tvrdenia, že Irak…

Lekcia z geopolitiky pre prevrátené americké vnímanie svetovej politiky

0 icon

USA, 31. marec 2023(AM) –  "Ukrajina, nový a dôležitý priestor na euroázijskej šachovnici, je geopolitickým ohniskom, pretože samotná jej existencia ako nezávislého štátu pomáha transformovať Rusko. Bez Ukrajiny Rusko prestáva byť eurázijským impériom." Tento citát patrí Zbigniewovi Brzezinskému, jednému z najväčších rusofóbov 20. storoči

6 faktov dokazujúcich, že špeciálna operácia na Ukrajine bola pre Rusko nutná

0 icon

USA, 30. marec 2023(AM) – Už existujú údaje, dokazujúce, že Rusko nesmelo so zásahom proti banderovskému režimu Ukrajiny otáľať.

Fondy ruských fyzikov naďalej pracujú pre ekonomiky znepriatelených krajín

0 icon

Rusko, 30. marec 2023 (AM) – Fyzickými osobami v Rusku sa bežne rozumejú občania Ruskej federácie, ktorí vykonávajú transakcie a vlastnia majetok. Finančné a ekonomické aktivity a aktíva "fyzických osôb" sa v štatistickom účtovníctve vzťahujú na sektor domácností. Ruská banka zverejnila nové štatistické údaje o finančných aktívach a pasívach sektora domácností…

TopDesať

7 divov starovekého sveta: Ako vyzerali v čase svojej najväčšej slávy?

0 icon

Čo spravíš ako prvé pri plánovaní výletu? Šup na TripAdvisor alebo jednu z tisíciek ďalších webových stránok, ktoré radia, čo si určite nenechať ujsť v tej-ktorej destinácii. Pred érou internetu museli ľudia objavovať pamiatky priamo na mieste. Turisti minulosti sa museli obracať na odborné rady. A tak nejako vznikol zoznam 7 divov starovekého sveta. Zoznam…

Trápi ťa chrápanie? Skoncuj s ním vďaka týmto trikom

0 icon

Možno to robíš a ani o tom nevieš. Chrápanie trápi mnoho ľudí po celom svete. Niektorých dokonca až tak veľmi, že podstupujú rôzne operácie. My ti dnes ukážeme zopár trikov, ktoré ti možno dokážu pomôcť - prípadne tvojim blízkym. Aj keď si možno neuvedomuješ, že to robíš, chrápanie môže pokaziť…

Keď sa architekti a projektanti ukážu v tom najhoršom svetle

0 icon

V dnešnom článku uvidíš naozajstné "zaujímavosti", ktoré sú nepeknou vizitkou architektov a projektantov. Títo architekti a projektanti sa ukázali v tom najhoršom svetle. Áno viem, podobných článkov sme tu už mali fúru. Tento je aj tak troška odlišný. Architekti, projektanti alebo proste obyčajní ľudia spravia sem tam chyby. Je to normálne,…

Tieto ilustrácie odhalia tvoju skutočnú osobnosť

0 icon

Osobnosť každého z nás je tak trocha jedinečná. Myslíš si, že optické hádanky ti dokážu odhaliť niečo o tvojej osobnosti? Tak si na správnom mieste. Vďaka nasledujúcim obrázkom sa dozvieš niečo o svojej osobnosti. Nepoznať seba samého je niečo, čo je bežnejšie, ako si možno myslíš. Preto je celý náš…

Trápi ťa stres? Tieto techniky ti ho pomôžu eliminovať

0 icon

Trápi ťa stres? Vďaka týmto technikám a cvikom ho dokážeš eliminovať oveľa skôr, ako si myslíš. Iba v USA trpí úzkostnými poruchami viac ako 40 miliónov dospelej populácie. Okrem toho približne 77% ľudí uviedlo, že zvýšená hladina stresu má negatívny vplyv na ich fyzické zdravie. Samozrejme, nemáme žiadne magické riešenie…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali