“Európsky parlament nie je parlament, to vieme všetci. Je to hra na parlament. Preto obeť niekoho, kto do neho chce kandidovať, je obdivuhodná. Človek má stále nutkanie hovoriť, že každá príležitosť sa má využívať, teda aj Európsky parlament – z tohto pohľadu nie je úplne jedno, kto do neho bude zvolený. Ale sám o sebe som k jeho významu veľmi skeptický,” povedal Klaus s tým, že väčšinou je to odkladisko druhoradých politikov, ktorý doma nemajú dostatočnú rolu.
Na otázku, či má svojho favorita spomedzi kandidátov na poslancov EP Klaus odpovedal negatívne. “Neviem. Nepoznám zreteľné politické zoskupenie, ktoré by jednoznačne označovalo dnešnú Európsku úniu za slepú uličku, za historický omyl. Takáto strana sa u nás neodvažuje profilovať, a preto u nás žiadneho svojho koňa nemám.”
Priznal, že aj napriek spomenutej kritike EP, sám trochu uvažoval, či nebude kandidovať.
“Už ale nemám pocit, že by som chcel dochádzať raz týždenne do Bruselu autom a zase späť. To už sa mi skoro nechce,” uviedol.
“Najmä úloha jednotlivých poslancov je tam tak marginalizovaná tým, akú majú šancu, respektíve anti-šancu vôbec prehovoriť, vystúpiť, niečo povedať. Ako majú sekundové a nie seriózne vystúpenia. Tak neviem, či tam je priestor niečo vážneho oznámiť,” dodáva bývalý prezident v interview pre Lidové noviny.
Voľby sú podľa neho podstatné najmú z domáceho pohľadu. “Nemajú ani tak veľký zmysel pre to, ako dopadne hlasovanie medzi ôsmimi stovkami rovnako nedefinovaných europoslancov z ďalších krajín. Je to jedna z platforiem, ako pohovoriť o istých témach. V tomto prípade logicky o témach Európskej únie. To myslím, že je zmyslom volieb a kampane.”