Menovaný server informuje, že Pražská plynárenská – firma stopercentne vlastnená hlavným mestom Prahou – uskutočnila počas roka 2015 obchody prevyšujúce 1,1 miliardy českých korún. Problém je v tom, že spoločnosti, od ktorých nakupovala plyn, potom údajne neodviedli daň v hodnote viac ako 220 miliónov korún.
Spoločnosť Pražská plynárenská tvrdí, že sa stala obeťou podvodu s DPH.
V oficiálnom vyjadrení pre Špecializovaný finančný úrad ČR uviedla, že firmy B&A Capital Trading či Synergy corporate solutions jej odporučila brokerská spoločnosť 42 Financial Services, v ktorej pôsobil medzi rokmi 2008 až 2014 (teda pred tým, než sa odohrali vyšetrované obchody) bývalý slovenský prezident Andrej Kiska.
Portál Seznam píše, že v čase, keď sa spomínané obchody mali uzatvárať, firma patrila bratovi Kiskovej manželky – Rastislavovi Živorovi. Po jeho náhlej smrti spoločnosť vlani v auguste prevzala Lucia Živorová.
Denník Pravda v roku 2014 v článku, kde uviedol zoznam majetku, ktorým disponuje Kiska uviedol, že vlastnil aj českú firmu 42 Financial Services, ktorá obchoduje s cennými papiermi. “Firma od apríla 2014 patrí Rastislavovi Živorovi. Podľa priezviska by malo ísť o brata Kiskovej manželky Martiny. V dozornej rade je naďalej Kiskova manželka.”
Firma, v ktorej pôsobil aj Kiska, ale informácie poprela. “Naša spoločnosť v rokoch 2014 a 2015 nesprostredkovala žiadny obchod medzi Pražskú plynárenskú a vymenovanými spoločnosťami,” uviedla firma 42 Financial Services pre Seznam.
V dôsledku jedného z obchodov Pražskej plynárenskej s firmou B&A Capital Trading, ktorý celkovo presiahol 970 miliónov korún, však už polícia obvinila jednu osobu. Podľa vyšetrovateľov mal aktér tohto prípadu, ktorý nekonal za Pražskú plynárenskú, spôsobiť škodu cez 200 miliónov českých korún.
Firma B&A Capital Trading vznikla v októbri 2014 a jej konateľom je Shavez Ijaz Awan, ktorý uvádza svoje bydlisko v USA v New Yorku. Mal tiež ako jediný dispozičné práva k bankovému účtu. Špecializovaný finančný úrad zistil, že peniaze, ktoré Pražská plynárenská začala posielať B&A Capital Trading boli obratom odosielané na účty ďalších spoločností. Celý tok peňazí nakoniec skončil na účtoch niekoľkých firiem v zahraničí. A podľa zistení finančných kontrolórov išlo o organizovanú skupinu.
“Zmapované toky peňazí možno odsledovať na zahraničných účtoch v Poľsku, Čiernej Hore, na Cypre, v Turecku a Rumunsku. Čo zodpovedá tomu, že finančné prostriedky získané podvodnými aktivitami bolo nutné vyviesť mimo tuzemsko a pôsobnosť tuzemských orgánov,” zistil Špecializovaný finančný úrad.
Portál Seznam poznamenal, že zásadné v celom prípade bolo to, že B&A Capital Trading nebola vôbec registrovaná na nemeckej burze. “Takže aj keď jej Pražská plynárenská zaplatila takmer miliardu korún, plyn do hlavného mesta dodávala materská spoločnosť B&A Capital Limited, ktorá sídli vo Veľkej Británii,” uvádza sa v článku s tým, že Pražská mestská firma potom podľa dokumentov sama finančnému úradu priznala, že spoločnosť B&A Capital Trading nemala od Energetického regulačného úradu ani licenciu na obchod s energiami.