Podpredseda výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Róbert Puci pre portál uviedol, že Kiska odmietol zaplatiť stanovenú sankciu pre nezrovnalosti v majetkovom priznaní vo výške troch mesačných platov a celú vec údajne posunul na Ústavný súd.
Prezident do konca minulého roka zarábal 7 844 eur mesačne. Od januára došlo k rozmrazeniu platov ústavných činiteľov, čím sa mzda hlavy štátu posunula na úroveň 11 808 eur.
Kiskovi bola udelená sankcia na základe stanovísk, ktoré dostal parlamentný výbor od finančnej správy, firmy KTAG, ale aj samotného Andreja Kisku. “Vychádzali sme zo sumáru toho všetkého. Aj daňový úrad, aj KTAG uviedli vo svojich stanoviskách, že firma hradila faktúry za prezentáciu osoby Andreja Kisku,” vysvetlil poslanec Rôbert Puci zo Smeru.
“KTAG využila hru slovíčok a v ich vyjadrení vystupuje Andrej Kiska ako verejný funkcionár. A keďže v roku 2013 a časti roku 2014 nebol verejným funkcionárom, tak nám za toto obdobie informáciu nedali, dali iba za obdobie, keď už bol verejný funkcionár.“
Puci dodal, že výbor mal na základe daňových kontrol informácie, kedy a v akej sume boli faktúry vystavené a kedy boli uhradené. “Došlo k vzniku určitého záväzku, ktorý nám nikto nechcel vysvetliť,” povedal ešte v máji Puci. Podľa neho z právneho hľadiska firma KTAG vyplácala za Andreja Kisku faktúry, ale nikto im oficiálne neuviedol, na základe akého právneho aktu ich za neho platili, ani to, ako prišlo k ich vyrovnaniu.
Pripomína, že verejný funkcionár nepodáva majetkové priznanie iba z čias, keď je vo verejnej funkcii. Ale aj rok predtým, ako sa takejto funkcie ujal. A informácie z tohto obdobia poslanci žiadajú. „Od KTAG teraz žiadame to isté ako predtým, len sme tam presne vyšpecifikovali, že nežiadame od verejného funkcionára, keďže týchto slovíčok sa chytili, ale od fyzickej osoby Andreja Kisku za roky 2013 a 2014,“ uviedol Puci. Poslanci vo februári požiadali aj Finančnú správu o informácie, keďže už ich môže poskytovať.
Bývalý prezident Kiska záväzky k firme KTAG viackrát odmietol s tým, že podľa neho bolo jeho oznámenie o majetkových pomeroch úplné a obsahovalo všetky požadované náležitosti. Po tom, ako dostal pokutu, sa prostredníctvom svojho vtedajšieho hovorcu vyjadril, že „nikdy nemal záväzok voči KTAG, čo je verejne dostupná informácia v registri účtovných závierok. Ide teda o čisto politické rozhodnutie.” Existenciu záväzkov odmietala aj rodinná firma Kiskovcov, v ktorej bol konateľom pred vstupom do politiky aj Andrej Kiska
Konanie voči Kiskovi sa týka prípadu financovania jeho prezidentskej kampane. Prezident mal výboru povedať, či existuje pohľadávka medzi ním a firmou KTAG, a ak áno, prečo ju neuviedol v majetkovom priznaní. Ak taká pohľadávka existovala počas jeho výkonu funkcie prezidenta SR a on ju nepriznal, porušil tým ústavný zákon o konflikte záujmov (viac v článku).