“Odsúhlasili sme sankcie spolu s našimi najbližšími spojencami. Považujem za nutnosť, aby premiéri a prezidenti po tom, ako sa na niečom takom dohodnú, sa za to aj slovne postavili. Nie, že niečo odsúhlasím a potom to budem popierať,” vyhlásil.
Podľa neho si nikto neželá sankcie, pretože je nutné spraviť všetko pre to, aby sa každý problém riešil v prvom rade dialógom. “Ale pokiaľ dialóg nefunguje a sľuby sa nedodržiavajú, tak sa nemôže zostať iba pri slovách,” konštatoval s tým, že potom musia prísť na rad činy. “Najhoršie, čo by mohlo byť, keby sa mlčalo, len rozprávalo a reálne sa nič nespravilo. A nám sa to ako malej krajine stalo, že sme takto dopadli v 38. roku a mali sme problém v 68. roku,” pripomenul prezident.
Znova zopakoval, že v prípade, ak krajiny niečo schvália, tak premiéri a prezidenti týchto krajín by sa za to mali aj postaviť.
Opísal nepríjemné situácie na nedávnom summite NATO vo Walese, kde dostával otázky venované tomu, či je Slovensko skutočne súčasťou jadra Európskej únie, alebo má proruské smerovanie. Reagoval tak na otázku moderátora, aký signál vysiela SR navonok, keď prezident hovorí o nutnosti sankcií a premiér o ich nezmyselnosti. “Odpovedal som na ne jasne – v prvom rade sa treba pozerať na to, že sme všetky sankcie schválili a Ukrajine reálne pomohli,” uzavrel.
mž