Cvičenie sa stretlo s okamžitou kritikou zo strany Južnej Kórey. Tamojšie ministerstvo obrany vyjadrilo nad manévrami poľutovanie a uviedlo, že porušili minuloročné dohody medzi Kóreami, ktorých cieľom bolo obmedzenie vojenských nepriateľských akcií v pohraničí. Ako uviedol hovorca rezortu, Severná Kórea musí prestať s konaním, ktoré by mohlo zvýšiť vojenské napätie vo frontových oblastiach, a dodržiavať spomínané dohody.
Ostrovček Changrin sa nachádza severne od morskej hranice oboch Kóreí, ktorá sa v uplynulých rokoch stala dejiskom viacerých krvavých námorných potýčok. V roku 2010 spustila Severná Kórea delostrelecký útok na juhokórejský ostrov južne od hranice, ktorý si vyžiadal štyroch mŕtvych. KĽDR tiež vinia z toho, že v tom istom roku v pohraničí zasiahla torpédom juhokórejskú vojnovú loď a zabila 46 námorníkov.
Kontrola na ostrovčeku bola Kimova prvá známa cesta za vojenskou jednotkou na frontovej línii, odkedy KĽDR vlani vstúpila do jadrových rokovaní s USA. Rokovania od februára viaznu a Severná Kórea odvtedy demonštráciami vojenskej sily vytvára tlak na Washington, aby stiahol medzinárodné sankcie a nepriateľskú politiku voči krajine. Hoci sa vzťahy Soulu a Pchjongjangu za uplynulý rok výrazne zlepšili, aj tie v ostatnom období začali zase upadať.