Kim sa minulý rok vyhrážal, že zasiahne USA a ďalšie krajiny, ale navzdory tomu sa Severná Kórea nedávno snažila o diplomatické možnosti so svetovými vodcami. Tento týždeň je očakávaný príjazd severokórejského diplomata do Fínska, aby sa stretol s bývalými úradníkmi z USA a Južnej Kórei, informovala agentúra Yonhap News Agency. Hovorí sa tiež o usporiadaní summitu USA a Severnej Kórey.
Japonsko a Južná Kórea sú najviac zraniteľné voči vojnovým útokom Severnej Kórey, avšak USA a Európa sa v posledných rokoch pripojili k potenciálnemu zoznamu cieľov, ktoré Severná Kórea zaradila do svojho vojenského a raketového testovacieho programu.
Po tom, čo Severná Kórea v novembri uskutočnila silný test raketového vybavenia, štátne médiá krajiny uviedli, že jej medzikontinentálne balistické rakety by mohli mať „superťažkú jadrovú hlavicu”, ktorá by mohla zasiahnuť „celú pevninu” USA. Severná Kórea tiež potvrdila, že má atómovú bombu. Strely by mohli mať potenciálny dosah najmenej 8,100 míľ, čo je „viac než dostatočná vzdialenosť na zasiahnutie Washingtonu DC a vlastne tiež k zasiahnutiu každej časti Spojených štátov”, napísal fyzik David Wright pre združenie vedcov, neziskovej vedy a advokátne kancelárie so sídlom v Massachusetts.
Severná Kórea tiež uviedla, že musí pokračovať v programe jadrových zbraní, aby zabránila Spojeným štátom alebo iným nepriateľom napadnúť alebo zasiahnuť tento izolovaný národ. Washington má 28 500 vojakov nasadených v Južnej Kórei.
Juhokórejsky prezident Moon Jae-in hovoril v piatok po telefóne s Trumpom a obaja vyjadrili „opatrný optimizmus” v spolupráci pri obmedzení jadrových zbraní v Severnej Kórei. „Severná Kórea bude mať jasnejšiu budúcnosť, pokiaľ sa rozhodne pre tu správnu cestu,” uviedol Biely dom.