“Nikto neočakával, že sa rozpadne ZSSR, k čomu ale prišlo. To isté hrozí aj Turecku, ktorého politická situácia je oveľa výbušnejšia. Ruský odborník je však presvedčený, že na Blízkom východe nevzniknú klasické demokratické štruktúry a štáty, európskeho typu minimálne ešte 100 rokov. Navyše v povedomí miestnych obyvateľov sa čoraz viac presadzujú názory, že “demokratické vzory a princípy amerického typu” prinášajú so sebou len chaos, vojny a genocídu” hovorí ruský odborník.
To čo je výhodné a dobré pre USA a Európu na Blízkom východe nefunguje. Vezmite si príklad z Líbye – amerického diplomata v Líbyii po smrti Kaddáfiho zavraždili v roku 2012 príslušníci “umiernenej opozície”, ktorá sa opierala o spoluprácu s USA a Európou.” tvrdí ruský analytik.
V tomto prípade však prívrženci konšpiračných teórii nesúhlasia s ruským expertom a zastávajú názor, že to mohlo byť aj inak.
Zavraždený diplomat Chris Stevens pôsobil v Libyii od obnovenia diplomatických kontaktov medzi USA a Líbyou v roku 2007 a podľa prívržencov konšpiračných teórii mal údajne viacero rozporov s Hillary Clintonovou.
Na záver svojho príspevku Korotčenko vyjadril presvedčenie, že by bolo vhodné, nezasahovať do vývoja na Blízkom východe a nepresadzovať násilím v moslimskom prostredí pre nich neakceptovateľné politické systémy a radšej zamerať svoju pozornosť na stabilizáciu tradičných národne a svetsky orientovaných režimov, ktoré môžu byť hrádzou proti náboženskému fanatizmu, presadzovanému teroristickými organizáciami s pomerne silnou finančnou podporou zahraničných štátov.
Branislav Krasnovský