Kedy sa situácia na Slovensku upokojí?

❚❚

Bratislava 21. mája 2024 (HSP/ Facebook/ Foto: TASR-Jaroslav Novák)

 

Exminister Juraj Draxler sa vo svojom nedávnom príspevku snaží nájsť odpoveď na otázku, ktorá zaujíma snáď každého : Kedy sa situácia na Slovensku upokojí? Myslí si, že to nebude hneď. Najprv musí dôjsť k prísnejšej politike voči silám, ktoré neprajú štátnosti. Až neskôr sa možno pokúsiť o nastolenie tolerantnejšej, všeobecne konštruktívnej atmosféry

mimoriadna schôdza parlament Národná rada
Ilustračné foto

Svoje stanovisko exminister Juraj Draxler zhrnul v príspevku na sociálnej sieti Facebook  do troch bodov, na ktoré sa podľa neho musí Slovensko zamerať.

.

 

1. Musia zapracovať súdy

„Ešte raz zopakujem: priamo v deň útoku na premiéra prominentný politický komentátor Martin Šimečka porovnával voličov Smeru s voličmi Hitlera. A teda nepriamo prirovnal premiéra k Hitlerovi,“ pripomenul Draxler.

.

„To sa naozaj chceme akože čudovať, že v takejto atmosfére došlo k niečomu dramatickému?,“ položil otázku exminister.

Pripomenul, že takýchto nezmyslov sa médiami počas rokov šírilo veľa. „Raz to boli Matovičove príbehy o tom, ako má premiér na účte v Belize stámilióny eur….Média to hromadne šírili,“ uviedol Draxler. Ďalšia klebeta bola napríklad o tom, ako si vraj premiér telefonoval priamo do Talianska s nejakým šéfom tamojšej mafie. „Toto bol dokonca príbeh označovaný ako výsledok novinárskej investigatívy,“ poznamenal Draxler.

V Nemecku, Francúzsku, Británii či Rakúsku by si médiá niečo podobné nemohli dovoliť ani náhodou – hrozili by im vážne finančné postihy, píše. „U nás sa ale od istého okamihu súdy začali zaštiťovať formulkou, že “politik musí zniesť väčšiu mieru spoločenskej kritiky ako bežný občan “,“ uviedol.

„To je síce pravda, ale nie v extréme, že politik by mal znášať prakticky hocijaké pošpinenie,“ dodal.

Poznamenal, že podobne ako pri aplikovaní európskej legislatívy, aj tu sa niektorí snažili byť pápežskejší ako pápež a aplikovať veci za hranicu toho, čo hovoria medzinárodné pravidlá, v tomto prípade judikáty Európskeho súdu pre ľudské práva.

.

„Preboha, veď hollywoodské filmy či americké romány majú disclaimer, aby bolo jasné, že ide o fikciu a niekto producentov či spisovateľa nemohol žalovať za poškodenie dobrého mena. U nás, naopak, je dovolené akoby všetko!,“ rozhorčil sa. Ako príklad v zátvorke uviedol film Sviňa, ktorý sa tváril, že ukazuje, ako funguje slovenská politika – „Hoci táto kôpka neumeleckého odpadu s realitou nemala nič spoločné,“ myslí si.

„Toto sa jednoducho musí sprísniť,“ vyjadril sa. „Nielen v rozhodovaní súdov, ale napríklad pri práci polície a prokuratúry pokiaľ ide o priamo nenávistné prejavy voči niekomu, či schvaľujúce násilie a iné útoky na osobu, alebo skupinu osôb,“ dodal.

Ocenil, že v tomto už OČTK po atentáte začali ukazovať tvrdšiu ruku. „Treba, aby to isté urobili súdy v prípadoch poškodzujúcich dobré meno,“ uviedol a dodal, že by to malo platiť všeobecne, pre hocijakú stranu či prívržencov z hocijakej časti politického spektra.

 

2. Médiálna politika sa musí zmeniť

„Neurčité prešľapovanie a váhanie v prípade verejnoprávnych médií si štát nemôže dovoliť,“ napísal Draxler. Bohužiaľ, tu sa podľa neho ukázala značná nepripravenosť na vládnutie istých súčastí koalície, a tak sa riešenia rodia dosť ťarbavo -niečo sa vymyslí, potom zavrhne.

.

„Do verejnoprávnych médií musí byť štát pripravený investovať – aj z hľadiska ľudských zdrojov, aj finančne. Ale nielen do nich. Máme tu mediálnu radu, potenciálne silný orgán, treba jej dať príslušné právomoci a najmä ju personálne primerane vybaviť,“ myslí si exminister.

 

3. Štát si potrebuje nastavovať zrkadlo

V treťom bode uviedol, že je celkom pochopiteľné, že vládna koalícia sa po voľbách sústredila na budúcnosť. „Ale niekedy neuškodí nastaviť zrkadlo aj minulosti, aby sa vyvodili dôsledky a poučenie,“ napísal.

„Trochu premrhanou príležitosťou bolo vyšetrenie toho, čo sa tu dialo počas pandémie (nákupy, mrhanie prostriedkami na nezmysly typu očkovacia lotéria a podobne, a to všetko pri veľmi nejasnom rozhodovaní príslušných orgánov, podľa dostupných informácií bez riadnych hlasovaní či zápisníc),“ uviedol.

„Dodnes k tomu napriek prísľubom nedošlo a pri tejto téme som osobne už skeptický,“ dodal.

Ale sú aj iné oblasti, kde by mal štát jasne ukazovať, kde veci nefungujú, aby sa jasne dali vyvodzovať dôsledky. „Máme napríklad nielen prepolitizovanú občiansku spoločnosť ale aj trochu ústráchanú nepolitickú, bežnú občiansku angažovanosť. Treba tomu trochu ukázať zrkadlo. A pomôcť, aby sa spoločnosť konštruktívne rozvíjala,“ uviedol.

Myslí si, že ak sa to nedeje, potom majú navrch rôzne hysterické výlevy, iniciatívy a aktivity.

„Samozrejme, pri napätej medzinárodnej situácii musí štát rázne investovať aj do obrany a vnútornej bezpečnosti, to ale už zrejme je pomerne jasné,“ pokračuje Draxler.

Myslí si, že napätá situácia, ktorá na Slovensku panuje sa určite tak skoro neuvoľní.  „Je tu dosť aktérov, ktorí proti upokojeniu budú brojiť, a to aj napriek medovým rečiam v niektoré okamihy,“ uviedol.

„Preto treba najmä nastaviť jasnejšie pravidlá. A vyžadovať ich. A zakročiť proti štruktúram, ktoré systematicky narúšajú možnosť normálneho, konštruktívneho chodu politiky a slušnej politickej diskusie,“ myslí si exminister.

.

„Až sa to podarí, až potom môže nastať priestor na nejaké všeobecné uvoľnenie. V tejto chvíli sa štát predovšetkým musí brániť,“ dodal Draxler v závere svojho príspevku.

Prečítajte si tiež :

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Odporúčame

.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:29

Turecká polícia sa v hlavnom meste Ankara v piatok dostala do potýčok s demonštrantmi počas protestu proti plánom na odchyt a prípadné utratenie miliónov túlavých psov.

Včera 20:29

Taliansko chce po 13 rokoch aj napriek pokračujúcej občianskej vojne v Sýrii opäť vyslať svojho veľvyslanca do Damasku. Uviedol to v piatok taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani.

Včera 20:18

V Belgicku obvinili z plánovania teroristického útoku troch čečenských občanov, ktorých podozrievajú z členstva v afganskej odnoži Islamského štátu – Chórasán.

Včera 20:05

Podľa nedávno zverejneného prieskumu verejnej mienky, ktorý si objednala Európska komisia, sa takmer dve tretiny občanov členských krajín Európskej únie obávajú o bezpečnosť eurobloku.

Včera 20:05

Mladík podozrivý z minulotýždňovej vraždy bývalej ukrajinskej nacionalisticky orientovanej poslankyne a jazykovedkyne Iryny Farionovej zostane vo väzbe prinajmenšom 60 dní. Rozhodol o tom v piatok súd v Ľvove.

Včera 19:33

Talianska vláda v piatok schválila vytvorenie osobitnej hospodárskej zóny na juhu krajiny. Strategický plán v nasledujúcich troch rokoch podporí rozvoj hospodársky znevýhodnených regiónov južného Talianska, vyhlásila talianska premiérka Giorgia Meloniová.

Včera 19:24

Troch Bulharov zadržali pre podozrenie z toho, že v máji poškodili pamätník holokaustu v Paríži. Oznámila to v piatok bulharská Štátna agentúra pre národnú bezpečnosť (SANS).

Včera 19:24

Európska agentúra pre lieky (EMA) v piatok zamietla žiadosť o uvedenie nového lieku na Alzheimerovu chorobu na trh. Riziká vedľajších účinkov lieku vrátane možného krvácania do mozgu vraj prevažujú nad jeho prínosmi.

Biogen
Na archívnej snímke z 11. marca 2020 sídlo spoločnosti Biogen v americkom Cambridge
Včera 19:22

Opozičná mimoparlamentná strana Demokrati žiada o zvolanie ekonomickej krízovej rady za účasti odborníkov. Informovala o tom Martina Kakaščíková, hovorkyňa strany, v reakcii na informácie, že Rada EÚ dala zelenú na začatie konania pre nadmerný deficit proti siedmim krajinám EÚ vrátane Slovenska. Nasledovala tak odporúčania Európskej komisie (EK).

Včera 19:00

Sudca vedúci predbežné vyšetrovanie obvinení z korupcie voči manželke španielskeho premiéra Pedra Sáncheza v piatok zamietol jeho žiadosť, aby mohol svedčiť písomne. Vypočutie Sáncheza sa tak uskutoční v plánovanom termíne, teda 30. júla v jeho oficiálnom sídle.

Včera 18:29

Rozsah prehriatia ruskej ekonomiky bol v prvom polroku 2024 najväčší za posledných 16 rokov, vyhlásila v piatok guvernérka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullina.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










.
.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke dym vo farbách francúzskej vlajky počas otváracieho ceremoniálu XXXIII. letných olympijských hier v Paríži 26. júla 2024

Autor: TARS/AP-Matthias Schrader

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Iliaš

Viktor Pondělík

Artem Klymenko

Erik Majercak

Gustáv Murín

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali