Keď sa arabská ulica prenesie do Európy. Moslimovia chápu slobodu úplne inak

Keď sa arabská ulica prenesie do Európy. Moslimovia chápu slobodu úplne inak

Göteborg 22. decembra 2017 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Claudio Brescian)

 

Rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorým uznal Jeruzalem za hlavné mesto Izraela, vyvolalo v arabskom svete masívne protesty. Tisícky ľudí vyšli do ulíc na Západnom brehu Jordánu, v Bejrúte alebo dokonca v odľahlej Indonézii, ktorá je väčšinovo moslimskou krajinou. “Ale vo Švédsku?” čuduje sa profesor Harvardovej univerzity Noah Feldman v komentári pre agentúru Bloomberg. Píše portál Rozhlas.cz.

Ilustračné foto: Ľudia kráčajú po rušnej pešej zóne Drottninggatan v centre Štokholmu, ktorú opätovne otvorili po tragickom útoku kamióna

Švédsky Göteborg, kde sa nachádza napríklad sídlo automobilky Volvo, zažil pred niekoľkými dňami pokus o zapálenie miestnej synagógy. Ten istý večer demonštranti v Malmö na juhu krajiny volali po vlastnej intifáde a hrozili, že budú “strieľať Židov”. To, čo sa deje vo Švédsku, odráža zmeny demografickej a psychologickej reality v krajine.

Reklama

“Arabská ulica” – teda ak niečo také vôbec existuje – sa už neobmedzuje len na arabský svet. Arabskí a moslimskí imigranti, ktorí dnes žijú v Európe, hrajú pri vytváraní kolektívnej politickej mienky stále aktívnejšiu úlohu. Podobá sa tej, ktorú nesú ich súkmeňovci, ktorí domovskú krajinu neopustili, všíma si Feldman.

Západoeurópske štáty rešpektujú občianske slobody, povoľujú mierumilovné protesty a aspoň niektoré prejavy násilia trestajú miernejšie. Arabi a iní moslimovia žijúci v takých lokalitách, ako je napríklad Švédsko, si v porovnaní s ľuďmi v arabských a moslimských krajinách užívajú väčšie slobody k protestom, čo u nich môže prerastať v násilnosti.

Reklama

Avšak to, čo sa dnes deje vo Švédsku, sa môže zajtra odohrávať aj vo zvyšku Európy. Útok na synagógu v Göteborgu samozrejme neprišiel ako blesk z čistého neba. Podľa Noaha Feldman ide o výsledok postupného procesu.

V jeho priebehu sa moslimské emigrantské komunity v krajine najprv rozrastú, následne sa v nich vytvoria radikalizované skupinky. Ostatne veľká časť džihádistov, ktorí zo Švédska odišli do radov takzvaného Islamského štátu, pochádzala práve z Göteborgu.

Známejší je ale príbeh Malmö, kde moslimovia tvoria výrazné percento obyvateľov. Skandovanie tamojších demonštrantov znelo: “V Malmö sme vyhlásili intifádu. Chceme späť svoju slobodu. Postrieľame Židov. “Intifáda je povstanie, ktorého cieľom je sebaurčenie. Výzvy na intifádu a oslobodenie sa teda môžu odvolávať na pocit vlastníctva a možno aj okupácie.

“Podľa jednej z interpretácií udalostí sa teda zdá, akoby protestujúci naznačovali, že mesto Malmö akosi vlastnia. Ak by to tak bolo, tak by podľa tejto zvrátenej logiky označovali švédskych policajtov vlastne za cudzích okupantov,” vyvodzuje v komentári pre agentúru Bloomberg Feldman.

Dodáva, že sa zdá, že volanie po zabíjaní Židov tú nanešťastie funguje ako spoločná tému spájajúca švédske protesty s udalosťami okolo Izraela. Nie je žiadnou novinkou, že demonštranti z “arabskej ulice” využívajú protiizraelský sentiment ako prostriedok, ktorým vyjadrujú svoje vlastné a im bližšie problémy a frustrácie. Novinkou je, že sa tak deje v Európe.

Reklama

Tento fenomén je potomkom “klasického” protižidovského terorizmu, ktorý má jednu z bášt aj v Európe. Jeho zrod možno totiž sledovať minimálne od roku 1982, kedy palestínska teroristická organizácia Abú Nidala zaútočila na obchod s kóšer potravinami v Paríži.

Táto odnož terorizmu využívala európsky kontinent ako javisko, na ktorom sa odohráva blízkovýchodná politika. Lenže dnešná verzia radikalizmu nie je už tak výrazne ovplyvnená zvonku, skôr ide o prejav vnútornej dynamiky usadenej arabskej a moslimskej populácie, ktorá už považuje západnú Európu za svoj domov.

Starý kontinent je miestom, kde panuje tradičná úcta k občianskym slobodám a liberálnemu systému trestného súdnictva. Naproti tomu v autokratických či autoritárskych arabských a moslimských štátoch sú protesty proti Izraelu povolené, len keď ich štát považuje za užitočné. A potláčané, keď sa vládnucim režimom kvôli momentálnej politickej či mocenskej hre zrovna nehodia, porovnáva Noah Feldman na stránkach Bloombergu.

Píše, že vo Švédsku štát nemá zákonnú právomoc uplatňovať represie voči mierumilovným protestom. Zasahuje až v prípade, keď prerastú do násilia alebo nenávistných prejavov. Demonštranti z Malmö švédske právo takmer určite porušili. Ich prejavy boli plné nenávisti a hrozieb najhrubšieho násilia nielen proti Židom. Napriek tomu sa zdá nepravdepodobné, že niekto bude za protesty stíhaný. Je ťažké pohnať pred súd veľké skupiny demonštrantov. A ak by sa to podarilo, boli by tresty zrejme minimálne.

A to je vážny problém. Pre krajinu aj pre jej občanov, Židov a Arabov nevynímajúc. Pritom platí, že Švédsko je pri prijímaní prisťahovalcov a utečencov žiarivým príkladom. V prepočte na obyvateľa krajiny v roku 2015 akceptovali najväčší počet sýrskych utečencov zo všetkých európskych štátov. A v absolútnych číslach je hneď druhé po oveľa väčšom a ľudnatejšom Nemecku.

Reklama

Antisemitsky ladené násilné excesy relatívne niekoľkých ďalších radikálov už teraz poškodzujú postavenie pokojných arabských a moslimských komunít žijúcich vo Švédsku. “Pre zvyšok sveta je poučenie jasné: ‘Arabská ulica’ už nie je len arabská,” konštatuje Noah Feldman na webe agentúry Bloomberg.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

Včera 20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

Včera 19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

Včera 19:43

Včera 19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

Včera 19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

Včera 19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

Včera 18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

Včera 18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

Včera 18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

Včera 18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali