Keď našimi susedmi boli Rimania

Slovensko 22. septembra 2018 (HSP/Foto: Marián Tkáč)

 

Niet pochýb, že štyri storočia žili naši predkovia – bez ohľadu na to, ako sa volali – v susedstve s Rímsku ríšou. Neverím, že toto dokážu podčiarníci spochybniť! Rímski kronikári ich opísali ako mužov s modrými očami, dlhými vlasmi, na vrchole hlavy s drdolom, aby vyzerali vyšší ako Rimania a pri bojoch budili strach. Tacitus uvádza, že ženy uprednostňovali ľanové tkaniny. Bola pre ne príznačná červená farba, získaná varením mladej jelšovej kôry. U mužov prevládala farba konopného plátna a kožené odevy boli žltej farby získanej varením mladej dubovej kôry. Mimoriadnym znakom Nerimanov boli nohavice, potrebné vzhľadom na studené mesiace

Poučenie slovenských dejín

A rovnako niet pochýb, že dnešné Slovensko bolo vďaka Rimanom v kontakte s kresťanstvom už čoskoro po Kristovej smrti na kríži. Zatiaľ čo naši predkovia v predkresťanských časoch putovali za spásou z juhu na sever, orientovali sa podľa ciest slnka a hviezd po oblohe (o čom podrobne píše Cyril Hromník v knihe „Sloveni a Slovensko“), na začiatku kresťanstva prichádzali k nám z juhu misionári. Zachovala sa legenda o tom, že apoštol Pavol chodil medzi Slovanmi na Balkáne a nad Dunajom: „Chodil po obejich Moravách“ (Vyšnej – našej a Nižnej v Zátisí). V Sirmiu pod Drávou, ako v provinčnom meste, založil biskupstvo a ustanovil tam za biskupa jedného zo 72 učeníkov Pána – Andronika. On bol prvým biskupom v Srieme, Metod dostal do správy po roku 863 práve túto diecézu.

Keď sa apoštol Peter usadil v Ríme, vysielal misionárov tam, kde sa vyskytla potreba upevniť vznikajúce cirkevné obce. Za Dunaj poslal Syra a Juventia za čias kráľa Vannia. Kresťanské boli aj niektoré z légií, i zajatci spomedzi nich, ktorí získali mnohých z našich pre novú vieru. A našich mocných predkov Rimania nepochybne lanárili do svojich légií, ktoré bojovali po celom vtedajšom svete. Zrejme preto blízko Alexandrie bolo za čias sv. Hieronyma mesto – Nitria.

Rímsku Corneliovu légiu, ktorá asistovala pri Kristovom ukrižovaní, prevelili čoskoro do Carnunta – teda ak nie priamo do Bratislavy, tak do jej blízkeho susedstva. A stotník Cornelius, ako vieme zo Svätého písma, uveril v Krista. Toto sú jeho slová: „Pane, nie som hodný, aby so vošiel pod moju strechu…“

Vzťahy Rimanov s domácimi „mužmi inej kultúry“ sa vyostrili za vlády Marka Aurélia (od roku 161), keď vypukli markomanské vojny, do ktorých Rimania nasadili až 40-tisíc vojakov. Bolo to slávne odbojné obdobie našich dejín. Rovnako ako toľkokrát potom, väčšina domáceho obyvateľstva počas neustáleho nebezpečenstva utekala do hôr. Aby po prehrmení nebezpečenstva ďalej roľníčili, tavili železo, vyrábali zbrane pre seba a prostredníctvom obchodu aj pre germánske, sarmatské a iné kmene. Markus Aurélius viedol vojny „pri Dunaji i za Dunajom“ bez prestávky, takpovediac po celý život, pričom ako základňu pre svoje akcie mal Panóniu.

„Naši“ prenikli v roku 167 do Panónie a v nasledujúcom roku až do severného Talianska, čo po vytlačení cisárom Auréliom zopakovali aj v roku 171. Začiatkom roku 172 Markus Aurélius prekročil Dunaj a úspešne tiahol proti prúdu Hrona (Granua). Tu vo vojenskom tábore napísal po grécky „Hovory so sebou“. Je to najstaršie literárne dielo tých čias napísané v strednej Európe, na našom území. Ďakuje v ňom bohom napríklad zato, že jeho otec dokázal v ňom „vykoreniť všetku namyslenosť a priviesť ho k poznaniu, že je celkom možné zaobísť sa bez telesnej stráže, honosných odevov, sôch“, že jeho matka, „ktorej bolo súdené umrieť v mladom veku, aspoň svoje posledné roky strávila u neho“, a že „kedykoľvek chcel pomôcť človeku chudobnému alebo inak biediacemu, nikdy si nemusel povedať, že nemá na to peniaze“. „Len jedna vec je cenná na svete – aby človek strávil svoj život v pravde a spravodlivosti. Pritom plný zhovievavej lásky i k luhárom a tým, ktorí mu robia krivdu“ – to sú idey Marka Aurélia.

Ten prežil u nás významné udalosti vo svojom živote. Na jednej z rímskych mincí, ale aj na dvojtisícročnom cisárskom víťaznom stĺpe na Piazza Collonna v Ríme vidno „zázračný dážď v krajine Kvádov“, ktorý pomohol zachrániť cisárove vojská. Videli ho aj starí Slováci? Videli, aj keď si zrejme nehovorili „Sme starí Slováci“.

Keď po tom, čo XII. légiu vlákali domáci do pasce, dolinu, ktorou mašírovali Rimania, zarúbali na vchode a východe, a Rimanom zahatali aj potok, nastala po obede veľká páľava, nebolo vody ani pre ľudí ani pre kone. Veliteľ nariadil postupne modliť sa za dážď. Urobilo tak prvých šesť pohanských plukov, no obláčika na oblohe stále nebolo. Potom pokľakol kresťanský siedmy pluk a modlil sa za dážď. Na konci modlitby sa na oblohe objavil obláčik, ten sa zväčšil a začala sa búrka s dažďom. „Zázračný dážď“ na Hrone vo svojich dielach opisujú antickí svetskí aj kresťanskí autori: „Stalo sa to v horúcom lete – 11. júla 172.“ A pamätný stĺp dal v rokoch 172 – 175 zhotoviť Markov syn Lucius Komodus. Je ovinutý špirálovitým pásom 116 výjavov z vojen. Začína sa prechodom vojakov po pontónovom moste cez Dunaj pri Carnunte. Keďže Aurélius 17. marca 180 zomrel, jeho plány zriadiť na severe od Dunaja nové provincie sa neuskutočnili. Ktovie, ako by s nimi vyzerali naše dejiny.

Rímske kamenné svedectvo je aj na našom území. Z roku 179 pochádza nápis na trenčianskej skale. Pripomína, že v rokoch 179 – 180 prenikli Rimania hlboko na naše územie a zanechali tu svoje légie v dočasných táboroch. Aj 855 vojakov z II. pomocnej légie, ktorá pod vedením Marka Valeria Maximiana (140 – 185) prezimovala v Laugariciu, v dnešnom Trenčíne.

V dvoch ďalších storočiach rímskeho pobytu na strednom Dunaji (181 – 380) rímske stavby vznikali aj na našej, ľavej strane Dunaja. Túto možnosť v zhruba štrnásť kilometrov širokom pásme vyjednal v roku 182 už spomenutý syn cisára Aurélia Commodus. A tak Rimania investovali v Devíne, Stupave, Dúbravke, Iži pri Komárne. Stavali tu sídla vedľa pôvodných obyvateľov, ako napríklad v Dúbravke, kde sa našla aj staroslovenská osada.

K bojom medzi Rímom a Kvádiou dochádzalo aj za cisára Konstancia (337 – 361), aj za cisára Valentiniana I. (vládol od roku 364). Ten dal posilniť Limes romanus na zlepšenie ochrany pred nájazdmi. Proti tomu naši predkovia tvrdo protestovali, ale keď rímske légie prešli po pontónovom moste cez Dunaj (o tom je nájdená rímska minca) a v zovretých kolónach postupovali na hlavné mesto Nitru(?), k cisárovi dorazilo posolstvo s cieľom dojednať mier. Kráľ Viduár na čelo delegácie postavil svojho syna Vitrodora, ktorý bol úspešný a cisár ho poslal na vzdelanie do Ríma.

Keď však cisár aj potom pokračoval v stavbe vojenských pevností na našom území bez dohovoru s tunajšími vládcami, a tí boli nespokojní, cisár pozval do svojho prechodného sídla pri Dunaji nového kráľa, ktorý si v Ríme zmenil meno na Gabínius, a počas hostiny ho dal zákerne zabiť. Zrejme aj preto, že sa do neho zaľúbila snúbenica syna cisárovho spoluvládcu Konštantína.

To natoľko nazlostilo domácich, že vtrhli do Panónie, kde v strašných bojoch v roku 374 zničili dve rímske légie a s veľkou korisťou sa vrátili domov. A tak sa rokovalo o mieri v Brigetiu, kam podľa Antona Semeša prišiel aj cisár Valentinián I. A pri rokovaní sa veľmi rozčúlil, lebo naši vyslanci boli neústupní. Jeden z nich dokonca vyzul čižmu a hodil ju smerom k cisárovi s povestnou výzvou: „Mor ho!“ Kto by chcel poznať podrobnosti, nech si prečíta Chalupkov rovnomenný epos. Cisára na to 17. novembra 375 porazilo. Rimania Slovensko nadobro opustili. Skončila sa éra bojov, ale aj obchodovania našich predkov s Rimanmi. O veľkosti obchodu svedčí nález viac ako 3500 rímskych mincí na celom Slovensku. Osobitne je cenný nález 108 zlatých mincí z Bíne.

Pádom Ríma roku 476 sa neskončili ani dejiny sveta, ani dejiny Slovenska. Vlastne oficiálne sa ešte ani nezačali.

Marián Tkáč

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Parížom zaznela silná explózia

0 icon

Paríž 30. septembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Francois Mori)   Parížom zaznela silná explózia, informuje agentúra Reuters. Podľa agentúry počuli výbuch aj na predmestiach francúzskeho hlavného mesta Podľa televízie BMF zvuk spôsobilo lietadlo, ktoré prekročilo zvukovú bariéru a k žiadnemu výbuchu nedošlo. Francúzska polícia potvrdila, že hluk spôsobila stíhačka. Polícia tiež vyzvala občanov,…

Merkelová sa stretne s Cichanovskou

0 icon

Berlín 30. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)   Nemecká kancelárka Angela Merkelová počas svojho stredajšieho príhovoru v Spolkovom sneme oznámila, že sa čoskoro stretne s hlavnou predstaviteľkou bieloruskej opozície Sviatlanou Cichanovskou. Informovala o tom agentúra AFP "Čoskoro sa stretnem s opozičnou líderkou pani (Sviatlanou) Cichanovskou," povedala Merkelová poslancom, pričom ocenila "odvahu"…

Na Slovensku bude od štvrtka opäť platiť núdzový stav, zatiaľ na 45 dní. Dušičky podľa Matoviča rozhodnú, čo bude ďalej

0 icon

Bratislava 30. septembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Na Slovensku bude od štvrtka 1. októbra opäť platiť núdzový stav. Vláda v stredu schválila s pripomienkou návrh premiéra Igora Matoviča (OĽANO) na jeho vyhlásenie v súvislosti s druhou vlnou pandémie nového koronavírusu Núdzový stav bude podľa prijatého uznesenia platiť "dňom 1.…

Majský odmieta vydanie na Slovensko, chce dožiť v Česku

0 icon

Bratislava 30. septembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)   Mestský súd v Prahe rozhoduje o návrhu krajského štátneho zástupcu na vydanie právoplatne odsúdeného Jozefa Majského na výkon trestu odňatia slobody na Slovensko. Informovala o tom televízia Markíza na svojom spravodajskom webe Tvnoviny.sk Ako ďalej uvádza portál, Majský na súde skonštatoval, že je…

Kandidátom SR na sudcu Súdneho dvora EÚ je Miroslav Gavalec, kandidátkou na dodatočnú sudkyňu Všeobecného súdu EÚ je Martina Jánošíková

0 icon

Bratislava 30. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Kandidátom SR na sudcu Súdneho dvora Európskej únie (EÚ) so sídlom v Luxemburgu je sudca Miroslav Gavalec. Návrh Súdnej rady SR v stredu schválila vláda. Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) predloží kandidáta generálnemu tajomníkovi Rady Európskej únie Gavalec v súčasnosti pôsobí…

Bolt vyzval k solidarite v boji proti rasizmu a diskriminácii

0 icon

Berlín 30. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Invision-Grant Pollard)   Najlepší šprintér storočia Jamajčan Usain Bolt sa v rozhovore pre nemecký týždenník Sport Bild verejne postavil za protestné hnutie Black Lives Matter a vyzval k solidarite v boji proti rasizmu a diskriminácii "Som černoch z Jamajky a som na to hrdý. Rodičia ma…

V USA vyniesli rozsudok Rusovi Jevgenijovi Nikulinovi

0 icon

Washington 30. septembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Facebook)   Americký súd odsúdil občana Ruska Jevgenija Nikulina na sedem rokov a štyri mesiace väzenia za obvinenie z kybernetických zločinov. Súdne zasadnutie vysielali na Zoome Prokurátori žiadali pre obžalovaného 12 rokov a jeden mesiac väzenia, obhajoba zase navrhovala, aby ho odsúdili na štyri roky, ktoré…

Tri mestské hotely v Bratislave pristúpia k hromadnému prepúšťaniu

0 icon

Bratislava 30. septembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Tomáš Halász)   Mestské hotely v Bratislave pristúpia k hromadnému prepúšťaniu, zruší sa zhruba 80 pracovných miest "Skupina Best Hotel Properties (BHP) ako najväčší zamestnávateľ v hotelierskom segmente na Slovensku musí pristúpiť k hromadnému prepúšťaniu v bratislavských hoteloch Grand Hotel River Park, Sheraton a Crowne Plaza,…

Jozef Banáš premiérovi: „To si naozaj myslíte, že sme takí dilinovia?“ Navrhuje povolať Igora Bukovského do krízového štábu

0 icon

Bratislava 30. septembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Spisovateľ a bývalý diplomat Jozef Banáš uverejnil na sociálnej sieti komentár ku aktuálnej situácii s koronavírusom. Zhodnotil, ako si v krízovej situácii počínajú poprední politici a odporučil premiérovi Igorovi Matovičovi, čo by mal urobiť, aby si na svoju stranu získal verejnosť. Banáš ku…

Konečne relevantné porovnanie – Baránek: „Smrtnosť na covid je 0,5 – 1%. Pričom na chrípku sú to v SR až 3%“

0 icon

Bratislava 30. septembra 2020 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Politický komentátor Ján Baránek na sociálnej sieti opäť rozoberal pandémiu koronavírusu a jej časté prirovnávanie ku iným nákazlivým ochoreniam ako je chrípka. Baránek sa vo svojom príspevku opiera o nedávne zistenia vedcov. Ján Baránek sa vyjadril ku štatistickým údajom zo stránky Spoločnosti všeobecných…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Števánka

PREČO SÚ OPATRENIA ÚVZ SR PRÁVNE NULITNÉ?

0icon

Vláda vyhlásila od 12. marca 2020 od 6:00 hod Mimoriadnu situáciu v súvislosti s ohrozením verejného zdravia II. stupňa z dôvodu ochorenia COVID-19 na území SR podľa § 8 zákona č. 42/1994 Z. z. o civilnej ochrane.   Inšpirovaný právnou analýzou JUDr. Adriany Krajníkovej „Žiadosť o zdržanie sa protiprávneho

Peter Švec

Blahoslavení chudobní duchom presadili deformu systému. Nepodceňujme vojny, do ktorých nás nemúdri politici zaťahujú, doceňujme formovanie dôstojníkov (11. časť)

0icon

Pokračujem v publikovaní série blogov, ktorých zámerom je prispieť do eliminácie nepodloženého a nemúdreho sebapodceňovania malých národov a odstránenia šírenia klamstiev, neraz manipulácie. Sledujme agresiu proti Arménsku, ktoré si len nedávno navolilo rovnakých nekvalifikovaných pätolízačov neoliberalizmu, ako Slovensko. Tento konflikt sa môže rozhorieť do niečoho veľkého, môže sa narafičiť provokácia vo forme…

Pavel Pakoš

Ešte nenastal čas na svätú neposlušnosť?

0icon

V čechách to nazvala Lucie Bílá syčákem. My to tu máme za hnusobu. Predstavitelia Číny obviňujú z výroby a vypustenie vírusu  USA, a prezident Trump zasa Čínu. My občania počúvame protichodne znejúce správy od opuncovaných odborníkov aj zľava aj z prava, a nevieme nič o tom, kde je vlastne holá…

Jozef Žarnovičan

Slovenský vojaci idú strážiť dovoz zbraní a ulúpenú ropu z Afriky ! !

0icon

Nový slovenský minister obrany Jaroslav Naď, ktorý pravdepodobne ašpiruje na prvého Slovenského kolonialistu, predložil bezpečnostnej rade SR „ Návrh na vyslanie príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky do operačného veliteľstva vojenskej operácie EUNAVFOR MED IRINI a tá ho samozrejme schválila a posunula na schválenie do národnej rady SR. V skratke. Naď sa po

Miroslav Jurčo

Komisia nás chce presvedčiť Akčným plánom o colnej únii.

0icon

Európska komisia vypúšťa jeden akčný plán za druhým. Plánovanie akcií, ktoré vedú k zmene v určitom časovom poriadku, je dobrá vec. Len sa to nesmie vymyslieť v úzkej centrálnej jednotke, ktorá ma strašne ďaleko k reálnemu výkonu colnej služby, bez účasti 27 členských colných správ - na ktoré je prenesená…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Tieto zvyky ti môžu naozaj poškodiť zdravie!

0 icon

Naše dni vypĺňajú rituály a zvyky, ktoré si možno doteraz robil zle. Na jednej strane ti tieto zvyky uľahčujú život, ale na druhej strane môžu byť aj veľmi škodlivé. Držíš si nos pri kýchnutí alebo si dopraješ teplú kávu hneď po prebudení? Možno práve tieto zlozvyky ti môžu uškodiť na…

Fotograf zachytáva tie najvzácnejšie momenty v prírode

0 icon

Holandský fotograf Dick van Duijn má skutočný talent na zachytenie krásy voľne žijúcich živočíchov. Jeho fotografie sú fascinujúce a neuveriteľne roztomilé. Jeho práca je veľmi populárna, pričom na Instagrame ho dychtivo sleduje vyše 46 200 ľudí z celého sveta. V poslednej dobe fotograf van Duijn spôsobuje na internete vlny šialenstva vďaka jeho roztomilým obrázkom veveričiek…

Záhadné zmiznutie letu MH370: 3. časť

0 icon

Prinášame pokračovanie článku s názvom Záhadné zmiznutie letu MH370. v rámci tretej časti sa pozrieme na ďalšie zistenia redaktora CNN – Jeffa Wisea, a to predovšetkým na zaujímavých 3 cestujúcich ukrajinského a ruského pôvodu, o ktorých sa dodnes veľa nevie. Wise verí, že Rus prišiel na palubu lietadla s taškou plnou potápačského výstroja. Vraj obsahovala tri…

WikiLeaks: Julian Assange a Fightback (3. časť)

0 icon

Pokračujeme treťou časťou článku s názvom WikiLeaks: Julian Assange a Fightback. Aby sme vás - našich čitateľov – príliš nenaťahovali, vrátime sa naspäť do deja udalostí ohľadom osoby Juliana Assangea. Assange dal jasne najavo, že považuje Clintonovú za svojho osobného nepriateľa. To ona tlačila na jeho obžalobu po tom, čo na jeho…

Takto to vyzerá, keď sa ti smola lepí na päty

0 icon

Vieš, ako vlastne vyzerá taká skutočná smola? Na týchto zábavných fotografiách sa to dozvieš. Možno sa sám seba pýtaš, ako môžeme povedať, že cudzie nešťastie je zábavné? Jednoducho, pretože ľudia sú už od nepamäti škodoradostní. Nie je však škodoradosť ako škodoradosť. Ak sa ti lepí smola na päty, nemáš svoje…

Vo svete IT

Microsoft predstavuje novú funkciu „Webového snímania“, ktorú sprístupňuje pre používateľov prehliadača Edge

0 icon

Spoločnosť Microsoft predstavila novú funkciu pre internetový prehliadača Edge, informuje o tom prostredníctvom svojho blogu. Microsoft Edge dostáva funkciu Webového snímania Ide konkrétne o funkciu „Web capture“, teda Webové snímanie, ktorá už asi ako podľa názvu tušíte, tak slúži na zachytenie časti obrazovky. Spoločnosť ju opisuje ako nástroj, pomocou ktorého…

Xiaomi PAPERANG P1 – miniatúrna tlačiareň, s ktorou môžeš tlačiť naozaj kedykoľvek a kdekoľvek

0 icon

Nadšenci spoločnosti Xiaomi pozor! Populárny e-shop Cafago.com prichádza opäť so zaujímavou akciou, ktorá by nemala ujsť zraku žiadneho fanúšika tejto populárnej čínskej značky. Unikátnu mini tlačiareň PAPERANG P1 totižto môžete aktuálne kúpiť už za 28,89 eur s bezplatným doručením bez ďalších poplatkov.  Mini tlačiareň PAPERANG P1 za 28,89 eur nájdete…

Mars môže mať oveľa viac podzemných jazier, než sa predpokladalo

0 icon

Nové nálezy, publikované v Nature Astronomy naznačujú, že by sa na Marse mohlo nachádzať oveľa viac vodných rezervoárov, než sa doteraz predpokladalo. S novými objavmi by sa mohli na červenej planéte nachádzať 4 vodné rezervoáre. Prvé objavy vodných ložísk prišli už v roku 2018. Skupina talianskych vedcov objavila jazero, ukryté 1.5…

Z Google Play bolo odstránených ďalších 17 nebezpečných aplikácií. Odstráňte ich z vášho smartfónu čo najskôr!

0 icon

Vybrané aplikácie nachádzajúce sa v obchode s aplikáciami Google Play predstavujú opäť závažné bezpečnostné riziko, pričom oči na stopkách by určite mali mať všetci používatelia operačného systému Android. Z obchodu Play boli totižto odstránených až 17 aplikácií so závažnými bezpečnostnými hrozbami, za ktorými stojí známy malvér s názvom „Joker“. Spoločnosť…

Pozrite sa na záber meteoritu, ktorý si „hodil žabku“ o našu atmosféru

0 icon

22. septembra 2020 zažila Zem prelet meteoritu, na ktorý len tak nezabudne. Meteorit sa, rovnako ako ploský kameň na vode, odrazil od našej atmosféry a pokračoval ďalej vo svojej vesmírnej ceste. Udalosť bola zachytená pomocou Global Meteor Network a pozorovaná bola v oblasti severného Nemecka a Holandska. Upozorňuje na to…

Armádny Magazín

Arménsko potvrdilo, že jedno z ich útočných lietadiel Su-25 „Frogfoot“ bolo zostrelené tureckým F-16

0 icon

Arménsko, 30.september 2020 (AM) - Zatiaľ čo sa už tri dni stupňujú boje medzi Azerbajdžanom a Arménskom, prezident Macron 29. septembra oznámil, že Francúzsko zaháji koordináciu minskej skupiny v oblasti Náhorného Karabachu, ktorej spolu predsedá s USA a Ruskom. Pripomíname, že vďak

MiG-9, prvá sovietska prúdová stíhačka

0 icon

Rusko/ZSSR, 30. september 2020 (AM) – Niekoľko mesiacov pred koncom Veľkej vlasteneckej vojny dostala OKB vedená A. I. Mikojanom a M. I. Gurevičom za úlohu skonštruovať vo veľmi krátkom čase vysokorýchlostnú stíhačku. Motor, ktorý by poskytoval vypočítaný výkon, v danom čase v ZSSR neexistoval. Jedinou možnosťou tak

Starikov: Cudzí provokatéri môžu byť skutočným iniciátorom konfliktu v Karabachu

0 icon

Arménsko, 30.september 2020 (AM) - Konflikt v Náhornom Karabachu vypukol náhle. Boje sa začali bez zvýšenia napätia. Od 80. rokov 20. storočia, keď bola vojna medzi Arménskom a Azerbajdžanom zmrazená úsilím Sovietskeho zväzu, medzi týmito dvoma krajinami pretrvávalo napätie. Za posledné desaťročia nedošlo k zmiereniu. Pravidel

Nemecký Rheinmetall dodá Holandsku rôznu muníciu v hodnote pol miliardy euro

0 icon

Nemecko, 29.september 2020 (AM) - Holandské ozbrojené sily a spoločnosť Rheinmetall pokračujú v dlhodobej rámcovej dohode na dodávky munície. Celková hodnota zákazky môže dosiahnuť 500 miliónov Euro Spoločnosť Rheinmetall a holandská agentúra pre nákup vojenského materiálu Defence Materiel Organization (DMO) obnovili a rozšírili d

Svetlo sveta

ĽSNS, Smer, Hlas a Cigánikovej SaS spoločne zablokovali parlament pri hlasovaní o ochrane života

0 icon

Dlhoočakávané hlasovanie o ochrane života po niekoľkohodinovej rozprave skončilo fiaskom. V parlamente vznikla šokujúca koalíca z poslancov ĽSNS, SMERu a liberálov z SaS, ktorá vytvárala obštrukcie pri hlasovaní o ochrane života. Kotlebovci, ktoych dlhodobo cirkevné organizácie obviňovali, že z agendy ochrany života si urobili iba marketingový nástroj a túto tému iba zneužívajú na samoprezentáciu, včera až štyrikrát nedodali…

Na svete existuje relikvia sv. Michala archanjela

0 icon

V Katolíckej cirkvi existuje tradícia uctievania objektov, ktoré majú nejaké spojenie s tými, ktorých Cirkev vyhlásila za svätých. Cirkev neuctieva svätých, ale uctieva Boha, ktorý cez život svätých ako lúč svojích milostí sa ukazuje svetu. Svätý nedisponuje ničím, čo by nemal od Boha. Preto sa Cirkev nikdy nemodlí k svätým,…

Život je zázrak

0 icon

Základným právom každého človeka je právo na dôstojný život. Dôstojný život je aj jeho základným dobrom. Každá solídna lekárska veda učí, že vývoj nového ľudského jedinca začína už počatím. Ak hlavným cieľom dobrých zákonov v civilizovanej a vyspelej spoločnosti je zlegalizovať a zakotviť v nej dobro, potom je len logické,…

Šíriaci sa koronavírus vytvára podľa Cyrila Vasiľa hranice komunikácie

0 icon

Šíriaci sa koronavírus vytvára podľa arcibiskupa Cyrila Vasiľa hranice komunikácie. Ako povedal vo videorozhovore, ktorý bude v utorok zverejnený na webe žilinského Týždňa kresťanskej kultúry, dnes si zakrývame svoju tvár, ale tým, že človek si zakryje tvár, stráca schopnosť komunikovať. „V Taliansku existuje zákon, ktorý zakazuje chodiť zahalený na verejnosti…

Pozvánka na slávnostnú sv. omšu v Katedrále sv. Šebastiána pri príležitosti 131. výročia kňazskej vysviacky a 156. výročia narodenia Andreja Hlinku

0 icon

Andrej Hlinka, jedna z najvýznamnejších a najmilovanejších osobností slovenského národa, sa svojou charizmou, genialitou, pracovitosťou a vytrvalosťou natrvalo zapísal do histórie a sŕdc nášho národa. V nedeľu 27. septembra 2020 si pripomenieme 156. výročie narodenia Andreja Hlinku. Don Peter Hasidlo, rektor Katedrály sv. Šebastiána bude pri príležitosti 131. výročia kňazskej…

icon FOTO DŇA