Keď našimi susedmi boli Rimania

Slovensko 22. septembra 2018 (HSP/Foto: Marián Tkáč)

 

Niet pochýb, že štyri storočia žili naši predkovia – bez ohľadu na to, ako sa volali – v susedstve s Rímsku ríšou. Neverím, že toto dokážu podčiarníci spochybniť! Rímski kronikári ich opísali ako mužov s modrými očami, dlhými vlasmi, na vrchole hlavy s drdolom, aby vyzerali vyšší ako Rimania a pri bojoch budili strach. Tacitus uvádza, že ženy uprednostňovali ľanové tkaniny. Bola pre ne príznačná červená farba, získaná varením mladej jelšovej kôry. U mužov prevládala farba konopného plátna a kožené odevy boli žltej farby získanej varením mladej dubovej kôry. Mimoriadnym znakom Nerimanov boli nohavice, potrebné vzhľadom na studené mesiace

Poučenie slovenských dejín

A rovnako niet pochýb, že dnešné Slovensko bolo vďaka Rimanom v kontakte s kresťanstvom už čoskoro po Kristovej smrti na kríži. Zatiaľ čo naši predkovia v predkresťanských časoch putovali za spásou z juhu na sever, orientovali sa podľa ciest slnka a hviezd po oblohe (o čom podrobne píše Cyril Hromník v knihe „Sloveni a Slovensko“), na začiatku kresťanstva prichádzali k nám z juhu misionári. Zachovala sa legenda o tom, že apoštol Pavol chodil medzi Slovanmi na Balkáne a nad Dunajom: „Chodil po obejich Moravách“ (Vyšnej – našej a Nižnej v Zátisí). V Sirmiu pod Drávou, ako v provinčnom meste, založil biskupstvo a ustanovil tam za biskupa jedného zo 72 učeníkov Pána – Andronika. On bol prvým biskupom v Srieme, Metod dostal do správy po roku 863 práve túto diecézu.

Keď sa apoštol Peter usadil v Ríme, vysielal misionárov tam, kde sa vyskytla potreba upevniť vznikajúce cirkevné obce. Za Dunaj poslal Syra a Juventia za čias kráľa Vannia. Kresťanské boli aj niektoré z légií, i zajatci spomedzi nich, ktorí získali mnohých z našich pre novú vieru. A našich mocných predkov Rimania nepochybne lanárili do svojich légií, ktoré bojovali po celom vtedajšom svete. Zrejme preto blízko Alexandrie bolo za čias sv. Hieronyma mesto – Nitria.

Rímsku Corneliovu légiu, ktorá asistovala pri Kristovom ukrižovaní, prevelili čoskoro do Carnunta – teda ak nie priamo do Bratislavy, tak do jej blízkeho susedstva. A stotník Cornelius, ako vieme zo Svätého písma, uveril v Krista. Toto sú jeho slová: „Pane, nie som hodný, aby so vošiel pod moju strechu…“

Vzťahy Rimanov s domácimi „mužmi inej kultúry“ sa vyostrili za vlády Marka Aurélia (od roku 161), keď vypukli markomanské vojny, do ktorých Rimania nasadili až 40-tisíc vojakov. Bolo to slávne odbojné obdobie našich dejín. Rovnako ako toľkokrát potom, väčšina domáceho obyvateľstva počas neustáleho nebezpečenstva utekala do hôr. Aby po prehrmení nebezpečenstva ďalej roľníčili, tavili železo, vyrábali zbrane pre seba a prostredníctvom obchodu aj pre germánske, sarmatské a iné kmene. Markus Aurélius viedol vojny „pri Dunaji i za Dunajom“ bez prestávky, takpovediac po celý život, pričom ako základňu pre svoje akcie mal Panóniu.

„Naši“ prenikli v roku 167 do Panónie a v nasledujúcom roku až do severného Talianska, čo po vytlačení cisárom Auréliom zopakovali aj v roku 171. Začiatkom roku 172 Markus Aurélius prekročil Dunaj a úspešne tiahol proti prúdu Hrona (Granua). Tu vo vojenskom tábore napísal po grécky „Hovory so sebou“. Je to najstaršie literárne dielo tých čias napísané v strednej Európe, na našom území. Ďakuje v ňom bohom napríklad zato, že jeho otec dokázal v ňom „vykoreniť všetku namyslenosť a priviesť ho k poznaniu, že je celkom možné zaobísť sa bez telesnej stráže, honosných odevov, sôch“, že jeho matka, „ktorej bolo súdené umrieť v mladom veku, aspoň svoje posledné roky strávila u neho“, a že „kedykoľvek chcel pomôcť človeku chudobnému alebo inak biediacemu, nikdy si nemusel povedať, že nemá na to peniaze“. „Len jedna vec je cenná na svete – aby človek strávil svoj život v pravde a spravodlivosti. Pritom plný zhovievavej lásky i k luhárom a tým, ktorí mu robia krivdu“ – to sú idey Marka Aurélia.

Ten prežil u nás významné udalosti vo svojom živote. Na jednej z rímskych mincí, ale aj na dvojtisícročnom cisárskom víťaznom stĺpe na Piazza Collonna v Ríme vidno „zázračný dážď v krajine Kvádov“, ktorý pomohol zachrániť cisárove vojská. Videli ho aj starí Slováci? Videli, aj keď si zrejme nehovorili „Sme starí Slováci“.

Keď po tom, čo XII. légiu vlákali domáci do pasce, dolinu, ktorou mašírovali Rimania, zarúbali na vchode a východe, a Rimanom zahatali aj potok, nastala po obede veľká páľava, nebolo vody ani pre ľudí ani pre kone. Veliteľ nariadil postupne modliť sa za dážď. Urobilo tak prvých šesť pohanských plukov, no obláčika na oblohe stále nebolo. Potom pokľakol kresťanský siedmy pluk a modlil sa za dážď. Na konci modlitby sa na oblohe objavil obláčik, ten sa zväčšil a začala sa búrka s dažďom. „Zázračný dážď“ na Hrone vo svojich dielach opisujú antickí svetskí aj kresťanskí autori: „Stalo sa to v horúcom lete – 11. júla 172.“ A pamätný stĺp dal v rokoch 172 – 175 zhotoviť Markov syn Lucius Komodus. Je ovinutý špirálovitým pásom 116 výjavov z vojen. Začína sa prechodom vojakov po pontónovom moste cez Dunaj pri Carnunte. Keďže Aurélius 17. marca 180 zomrel, jeho plány zriadiť na severe od Dunaja nové provincie sa neuskutočnili. Ktovie, ako by s nimi vyzerali naše dejiny.

Rímske kamenné svedectvo je aj na našom území. Z roku 179 pochádza nápis na trenčianskej skale. Pripomína, že v rokoch 179 – 180 prenikli Rimania hlboko na naše územie a zanechali tu svoje légie v dočasných táboroch. Aj 855 vojakov z II. pomocnej légie, ktorá pod vedením Marka Valeria Maximiana (140 – 185) prezimovala v Laugariciu, v dnešnom Trenčíne.

V dvoch ďalších storočiach rímskeho pobytu na strednom Dunaji (181 – 380) rímske stavby vznikali aj na našej, ľavej strane Dunaja. Túto možnosť v zhruba štrnásť kilometrov širokom pásme vyjednal v roku 182 už spomenutý syn cisára Aurélia Commodus. A tak Rimania investovali v Devíne, Stupave, Dúbravke, Iži pri Komárne. Stavali tu sídla vedľa pôvodných obyvateľov, ako napríklad v Dúbravke, kde sa našla aj staroslovenská osada.

K bojom medzi Rímom a Kvádiou dochádzalo aj za cisára Konstancia (337 – 361), aj za cisára Valentiniana I. (vládol od roku 364). Ten dal posilniť Limes romanus na zlepšenie ochrany pred nájazdmi. Proti tomu naši predkovia tvrdo protestovali, ale keď rímske légie prešli po pontónovom moste cez Dunaj (o tom je nájdená rímska minca) a v zovretých kolónach postupovali na hlavné mesto Nitru(?), k cisárovi dorazilo posolstvo s cieľom dojednať mier. Kráľ Viduár na čelo delegácie postavil svojho syna Vitrodora, ktorý bol úspešný a cisár ho poslal na vzdelanie do Ríma.

Keď však cisár aj potom pokračoval v stavbe vojenských pevností na našom území bez dohovoru s tunajšími vládcami, a tí boli nespokojní, cisár pozval do svojho prechodného sídla pri Dunaji nového kráľa, ktorý si v Ríme zmenil meno na Gabínius, a počas hostiny ho dal zákerne zabiť. Zrejme aj preto, že sa do neho zaľúbila snúbenica syna cisárovho spoluvládcu Konštantína.

To natoľko nazlostilo domácich, že vtrhli do Panónie, kde v strašných bojoch v roku 374 zničili dve rímske légie a s veľkou korisťou sa vrátili domov. A tak sa rokovalo o mieri v Brigetiu, kam podľa Antona Semeša prišiel aj cisár Valentinián I. A pri rokovaní sa veľmi rozčúlil, lebo naši vyslanci boli neústupní. Jeden z nich dokonca vyzul čižmu a hodil ju smerom k cisárovi s povestnou výzvou: „Mor ho!“ Kto by chcel poznať podrobnosti, nech si prečíta Chalupkov rovnomenný epos. Cisára na to 17. novembra 375 porazilo. Rimania Slovensko nadobro opustili. Skončila sa éra bojov, ale aj obchodovania našich predkov s Rimanmi. O veľkosti obchodu svedčí nález viac ako 3500 rímskych mincí na celom Slovensku. Osobitne je cenný nález 108 zlatých mincí z Bíne.

Pádom Ríma roku 476 sa neskončili ani dejiny sveta, ani dejiny Slovenska. Vlastne oficiálne sa ešte ani nezačali.

Marián Tkáč

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Macron a Biden budú telefonicky hovoriť o spore pre dodávky ponoriek Austrálii

0 icon

Paríž 19. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Evan Vucci)   Francúzsky prezident Emmanuel Macron bude v najbližších dňoch telefonicky hovoriť s americkým prezidentom Joeom Bidenom. Bude to ich prvý kontakt od vypuknutia diplomatickej krízy medzi Francúzskom a USA pre zrušenie dohody o dodávkach francúzskych ponoriek Austrálii. Hovorca francúzskej vlády Gabriel Attal uviedol, že…

Politológ Jozef Lenč: Sme rodina môže získať body odmietnutím účasti v skupine, ktorá má pripraviť zmeny v polícii či prokuratúre. Účelovú zmenu zákonov považuje za cestu do pekla

0 icon

Bratislava 19. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Koaličné strany, ktoré sa zapoja do práce v odbornej skupine na zmenách vo fungovaní polície, prokuratúry a súdov, môžu na tom stratiť. Pre agentúru SITA to povedal politológ Jozef Lenč. Podľa neho by na neúčasti v tejto skupine mohlo získať politické body koaličné…

Ceny pohonných látok môžu znova mierne vzrásť

0 icon

Bratislava 19. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Ceny pohonných látok by mali v nasledujúcich dňoch mierne vzrásť. Na základe vývoja svetových cien ropy to predpokladá analytička 365.bank Jana Glasová. „Vzhľadom na aktuálny vývoj na ropnom trhu ale predpokladáme, že ceny na pumpách by v ďalšom týždni mohli aj mierne vzrásť,“ povedala…

Pápežovo posolstvo o ochrane nenarodených detí ide bokom. SNSĽP vyzýva poslancov, aby nezahlasovali za prijatie návrhu zákona o pomoci tehotným ženám

0 icon

Bratislava 19. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP) vyzýva v liste poslancov Národnej rady (NR) SR, aby nezahlasovali za prijatie návrhu zákona o pomoci tehotným ženám. Stredisko tvrdí, že v mene pomoci "zásadným spôsobom zhorší prístup k bezpečnej forme umelého prerušenia tehotenstva". Šéfka Výboru…

Na protest Trumpových priaznivcov prišlo niekoľko stoviek ľudí

0 icon

Washington 19. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Gemunu Amarasinghe)   Niekoľko stoviek ľudí sa zúčastnilo v sobotu pred budovou Kapitolu, sídlom Kongresu USA vo Washingtone, na demonštrácii na podporu obžalovaných stúpencov republikánskeho exprezidenta Donalda Trumpa. Na mieste bolo viac policajtov a novinárov než demonštrantov, informovala agentúra AFP Polícia tentoraz neriskovala, postavila bezpečnostný plot…

Strana Spolu má snem o týždeň, Hipš hovorí o rozhodnutí spojiť sa s PS. Jeho protikandidát zo spájaním nesúhlasí. “Rokuje o parametroch zániku strany,” tvrdí Kollár

0 icon

Bratislava 19. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel,Martin Medňanský)   Mimoparlamentná strana Spolu má v sobotu (25. 9.) na svojom sneme v Bratislave voliť predsedu. Doterajší šéf Juraj Hipš sa nedávno vzdal funkcie, kandiduje opäť s víziou spájania sa s mimoparlamentným Progresívnym Slovenskom (PS). Spájanie odmieta poslanec Miroslav Kollár, ktorý sa do…

Krúpa: Problém je,že sme s ľuďmi v zložkách pracovali ďalší rok a pol

0 icon

Bratislava 19. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   To, čo vidíme, je výsledkom roka a pol vyšetrovaní, boja s korupciou a podvodmi a s ľuďmi, ktorí v týchto zložkách pôsobili aj počas minulej vládnej garnitúry. Problémom je, že sa s nimi pracovalo aj naďalej. Na margo aktuálneho diania v polícii a…

Pfizer odhalil nečakané vedľajšie účinky po tretej dávke svojej vakcíny

0 icon

Moskva 19. septembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Robert F. Bukaty)   Spoločnosť Pfizer predstavila nové štatistiky o vedľajších účinkoch po tretej dávke vakcíny, ktorú americká firma vyvinula spolu s nemeckou spoločnosťou BioNTech. Výskumu sa zúčastnilo 306 osôb a z uvedených dát vyplýva, že vedľajšie účinky po tretej dávke sa väčšinou podobali tým, ktoré…

Občania idú brániť Žilinku. Stretneme sa v pondelok 20. 9. od 9:30 hod. na Námestí SNP v Bratislave

0 icon

Bratislava 19. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, Screenshot YouTube)   Generálny prokurátor svojim prísnym dodržiavaním zákona a prijatím zákonných rozhodnutí zjavne stúpol na otlak mnohým ľuďom z politickej garnitúry, ktorá je teraz pri moci, hlavne OĽaNO. Na sociálnej sieti sa objavilo video, ktoré vyzýva k jeho vypískaniu. Tomuto sa postavila občianska…

Jozef Šátek označil Kyselicove vyjadrenia o čistkách na polícii za dôkaz jeho nedostatočnej kompetencie. Čo si myslí o Lipšicových tvrdeniach o sledovaní? Podporil ho aj bezpečnostný analytik Bránik

0 icon

Bratislava 19. septembra 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Poslanec Národnej rady SR za OĽANO Lukáš Kyselica včera pre Sobotné dialógy vyhlásil, že hnutie nechcelo hneď po voľbách robiť v polícii čistky, ale zdá sa mu, že teraz nastal ten správny čas. Zastáva tiež názor, podľa ktorého je úplne normálne, že sa vyšetrovatelia…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Opona

0icon

Bitka o právo Už viacej ako jeden a pol roka, namiesto serióznej správy štátu  sledujeme narastajúcu búrku v parlamente, v polícii, v správe štátu. Nakoľko vláda je v rukách politikov, a tí majú moc úmernú svojej schopnosti oklamať voličov, dospela situácia tak ďaleko, že nikto neverí nikomu. Z búrky, vplyvom globálneho…

Ladislav Hvižďák

Nočný strážca

0icon

Na webovej stránke Paul Craig Robertsa , ktorý ako už väčšina z čitateľov vie, bol v administratíve prezidenta Reagana , ktorý vládol v 80 – tých rokoch minulého storočia v USA,  ako námestník ministra financií a písal a píše do viacerých amerických denníkov, vyšiel krátky článoček, ktorý sa trefne hodí do…

Jozef Slávik

451° Fahrenheita ...

0icon

Ide o rovnomenný román od spisovateľa Raymonda Bradburyho z roku 1953, v ktorom popisuje súboj medzi antiutopistickou spoločnosťou, kde víťazí technokratická a povrchná kultúra médií nad vzdelanou spoločnosťou, ktorá uznáva hodnotu kníh. tento román bol aj úspešne sfilmovaný. Vo veľkom je tento román podobný aj súčasnému dianiu nielen vo svete,…

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 2. časť: Symboly majú svoj veľký význam

0icon

Pokračujeme v poznámkach súvisiacich s udalosťou, ktorá sa udiala od 12. do 15. septembra. Bola to pastoračná návšteva hlavy katolíckej cirkvi, ktorá ako taká je mimoriadnou udalosťou a „postretla“ novodobé Slovensko po štvrtý raz, pričom je málo takých štátov/krajín, ktoré Petrov nástupca navštívi viackrát. A ak vezmeme do úvahy aj…

Marek Brna

Vystúpiť z NATO má byť priorita

0icon

Skončením takzvanej studenej vojny mal zaniknúť aj význam aliancie NATO. Lenže sa vymyslelo nové opodstatnenie, aby sa udržal stabilný odbyt amerických výrobkov, štáty aliancie majú vydávať 2% svojho ročného HDP na obranu. Aj za cenu, že majú dlhodobo deficitné hospodárenie, prostriedky na nákup americkej vojenskej techniky je potrebné nájsť. Za…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

11 slávnych fotografií, ktoré sú v skutočnosti sfalšované

0 icon

Internet nás často prekvapuje šikovnými fotografickými manipuláciami. Niektorí používatelia sa na nich bavia, iní im slepo dôverujú. Práve preto sme našli niekoľko skvelých príkladov fotografií, ktoré spôsobili veľký rozruch po celom svete, no vysvitlo, že boli sfalšované. 1. Nominácia bez nominácie [caption id="attachment_13560" align="aligncenter" width="650"]

Týchto 5 spotrebičov odoberá energiu aj po vypnutí

0 icon

Vedel si, že niektoré domáce elektrické spotrebiče odoberajú energiu aj po tom, čo ich vypneš? Predpokladáme že určite áno. Tušil si to minimálne v prípade nabíjačky na mobilný telefón. Známa webová stránka Bright Side vykonala menší výskum a zistila, ktoré zariadenia aj po vypnutí odoberajú elektrickú energiu. Týchto 5 spotrebičov…

Britskí zajatci v Osvienčime

0 icon

Poľský historik v osvienčimskom múzeu objavil mená 17 britských zajatcov väznených v Osvienčime. Prišiel na ne úplne náhodne, keď sa prebojovával troskami bunkru v koncentračnom tábore nazývanom Osvienčim III. Prinášame ďalší článok, ktorý opisuje hrôzy druhej svetovej vojny. Väzni na nútených prácach v Osvienčime III. (tzv. tábor Monovice) tam pracovali…

10 satirických ilustrácií o svete, ktoré ťa prinútia zamyslieť sa

0 icon

Umenie je veľmi subjektívna záležitosť. Sto ľudí, sto chutí, a teda sa nikdy nezhodneme na tom, čo je naozaj krásne. Niekedy však estetická stránka nehrá hlavnú rolu. Existuje mnoho umelcov, ktorí svojimi výtvormi nastavujú spoločnosti zrkadlo a ich diela nesú hlbokú myšlienku alebo nejaké posolstvo. O jedného takéhoto umelca sme sa začali zaujímať…

Týchto 18 obrázkov je dôkazom úplného perfekcionizmu

0 icon

Kto nemiluje ten pocit pohodlia? Dnes ti ukážeme krátku zbierku bezchybne organizovaných objektov z každodenného života, ktoré ťa jednoducho upokoja a uspokoja tvoj perfekcionizmus. V každom z nás sa nachádza kúsok perfekcionistu - ten pocit hrdosti rozdeľovať veci a vytvárať poriadok z chaosu. Zoradiť veci chronologicky, abecedne, podľa tvaru, veľkosti alebo…

Armádny Magazín

Stíhačky v ohrození. Po rokoch Izrael prestáva bombardovať Sýriu

0 icon

Izrael, 19.september 2021 (AM) – Benjamin Netanjahu, ktorý pôsobil vo funkcii predsedu vlády 12 rokov (od roku 2009), prestal byť pri moci. A keďže sa moc zmenila, dohoda medzi Ruskom a Netanjahuom, podľa ktorej Moskva ignorovala útoky Izraela na proiránske sily v Sýrii, už neexistuje

Nový samopal KEDR využijú ruské silové zložky pre mestský boj

0 icon

Rusko, 19.september 2021 (AM) – Jednotky špeciálnych síl orgánov činných v trestnom konaní čoskoro získajú nový samopal KEDR-PARA. Novinka bola vyvinutá v Zlatouste a už vstupuje do štádia štátnych testov.   Samopal vyvinul z vlastnej iniciatívy strojársky závod Zlatoust, aby nahradil samopal PP-91 Kedr, ktorý je v súčasnosti v užívaní bezpečnos

Putin nariadil vyplatiť obrancom Leningradu 50 tisíc rubľov

0 icon

Rusko, 19.september 2021 (AM) – Ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét o paušálnej odmene 50 000 rubľov Rusom, ktorým bola udelená medaila „Za obranu Leningradu“ alebo odznak „Obyvateľ obkľúčeného Leningradu“. Dokument bol zverejnený na webovej stránke Kremľa.   Prijmú ich občania Ruskej federácie žijúci v Rusku, ako aj v Lotyšs

Kapitalista (?) v boji o chlieb (či zisk) nepozná brata?

0 icon

Presne to sa nám odhalilo na prípade zrušených spoločných osláv 240. výročia francúzskej podpory mladých USA v námornej Bitke pri Chesapeakskom zálive, ktorá bola vybojovaná 5. 9. 1781 (poznáme ju aj ako Battle of Virginia Capes, či Battle of the Capes).   Oslavy, ktoré sa mali konať 17. 9. 2021, zrušilo…

V Austrálii sa môžu objaviť nové americké základne. USA rozširujú svoju vojenskú prítomnosť

0 icon

Austrália, 18.september 2021 (AM, Sputnik) –USA posilní svoju vojenskú prítomnosť v Austrálii, uvažuje sa o rozmiestnení stálych amerických vojenských základní na juhu kontinentu, oznámil v piatok v relácii Today televíznej stanice 9News austrálsky minister obrany Peter Dutton.   "Niektoré z nich budú stále, prerokúvame ich počet.

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali