Keď najvyšší predstavitelia Kocúrkova nielen že neovládajú protokol, ale možno ani nevedia, že by mali mať na to odborníka

Keď najvyšší predstavitelia Kocúrkova nielen že neovládajú protokol, ale možno ani nevedia, že by mali mať na to odborníka

Bratislava 8. júna 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

 

Prvé roky po založení štátu sa to dalo s prižmúrením oka tolerovať: všeličo bolo amatérske, ale pomaličky sa to predsa len zlepšovalo. Čo si má však občan pomyslieť, keď vidí, že po troch desaťročiach sa do vedenia štátu dostali protokolárni „neandertálci“?

Čaputová, Kollár, Heger
Na snímke uprostred prezidentka SR Zuzana Čaputová, vľavo predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) a predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO)

No dobre: hovoriť o nejakom ovládaní a nehovoriac už dodržiavaní etikety a spoločenského a diplomatického protokolu v prípade financpremiéra Matoviča znie ako zlomyseľný vtip. On je svojský, na neho sa protokol nevzťahuje, on má výnimku: všetci si spomíname na jeho pamätnú návštevu v Paríži, na jeho statusy z Bruselu, na hrebeň mobil v zadnom vačku nohavíc pri oficiálnej návšteve prezidentky, atď.

Reklama

Aj u predsedu parlamentu sa tiež dá prihliadať na to, že prichádza z prostredia, kde sa pri spoločenskom styku používajú trochu iné nástroje a iný protokol, než v bežnej politickej a diplomatickej praxi. Lenže čo je horšie, ani ostatní ústavní činitelia na tom nie sú oveľa lepšie, a to ani tí, u ktorých by sme to azda očakávali. A tak sa nám tu hromadí prešľap za prešľapom, faul za faulom.

 

Reklama
Korčokova urážka troch najvyšších predstaviteľov štátu

Tak napríklad ešte koncom apríla minister zahraničných vecí Ivan Korčok pozval k sebe na Ministerstvo zahraničných vecí na obed troch najvyšších ústavných činiteľov: hlavu štátu, prezidentku Zuzanu Čaputovú, druhého najvyššieho ústavného činiteľa, predsedu Národnej rady Borisa Kollára a tretieho najvyššieho ústavného činiteľa, predsedu vlády (svojho priameho nadriadeného) Eduarda Hegera. A nielen to: dokonca navrhol, že si ich bude pozývať na koberček pravidelne!

Minister zahraničia ako úradník, síce vysoko postavený, ale predsa len zamestnanec Úradu vlády, je voči všetkým trom uvedeným ústavným činiteľom v podriadenej pozícii. Ak ich pozval na oficiálny (lebo inak to na tejto úrovni vôbec neprichádza do úvahy) obed do priestorov úradu jemu zvereného, je to niečo podobné, ako keby napríklad vedúci supermarketu pozval na oficiálny obed riaditeľa, šéfa správnej rady a šéfa dozornej rady celej maloobchodnej siete. A nielen to: keby im navrhol, nech k nemu chodievajú na obed pravidelne. To je predsa celkom absurdná situácia!

A dokonca ani toto prirovnanie nie je adekvátne, lebo v nejakej menšej firme by sa to dalo teoreticky akceptovať, ak by bolo jasné, že všetci účastníci sú starí dlhoroční priatelia a formálne pracovné zaradenie neberú až tak vážne. Lenže takýto prístup je v prípade oficiálneho stretnutia vrcholového vedenia štátu absolútne vylúčený – každé takéto stretnutie je aktom, ktorý je súčasťou spoločenského života a histórie štátu.

To, čo Korčok urobil, je možné vnímať dvojako. Na jednej strane ako rafinovanú mocenskú intrigu, keď všetkých tých troch amatérov šikovne zmanipuloval a dovolil si povýšiť sa formálne na ich úroveň, hoci v podstate ich svojou ponukou urazil (a dokonca by to bolo možné vnímať ako korupciu v širšom význame slova).

Na druhej strane (a takto by to bezpochyby vnímali kdekoľvek v civilizovanom zahraničí) išlo o porušenie protokolárnych štandardov, a tam je možné iba dvojaké vysvetlenie: buď ide o Korčokov amaterizmus, čo sa u skúseného diplomata nepredpokladá, alebo ide o zámernú aroganciu a manipuláciu v situácii, keď reprezentanti štátu nedorástli na svoje funkcie, štátne štruktúry vykazujú znaky nestability, rozpadu a diaľkového riadenia zvonku, a keď rezort zahraničia je práve už čímsi viac, než len rezortom zahraničia, ale skôr práve nástrojom spomenutého diaľkového riadenia.

Reklama

 

Argument o odtienenej miestnosti – opäť iba amaterizmus?

Že našej novej politickej garnitúre, ak to máme povedať jemne, „chýba cit pre protokol“, sa naplno ukázalo pri tajomnej a dramatickej akcii „Stretnutie sprisahancov v pivnici SIS“, ktorá sa odohrala v pondelok 17. mája 2021.

Základným protokolárnym pravidlom je, že najvyšší ústavní činitelia predsa nechodia za podriadenými zložkami, ale tieto podriadené zložky chodia za nimi. Teda ak už sa stretnutie v takom zvláštnom formáte muselo konať, najskôr malo byť na pôde niektorého z troch najvyšších ústavných činiteľov a nie v priestoroch „hlboko“ podriadeného orgánu.

Prečo sa stretnutie konalo práve v priestoroch Slovenskej informačnej služby, to sa orgány snažili obhajovať argumentom, že tam je špeciálna miestnosť zabezpečená pred odpočúvaním. Ibaže tento „argument“ je taktiež vyslovene amatérsky.

Takéto vysvetlenie totiž môže ho akceptovať iba ten, kto nevie, že zriadiť odtienenú miestnosť, zabezpečenú pred akýmkoľvek odpočúvaním, to technicky nie je veľký problém, dá sa to v prípade potreby urobiť v podstate kdekoľvek a hoci aj za jediný deň. Mimochodom, každý diplomat vám potvrdí, že takúto miestnosť musí mať napríklad aj každý zastupiteľský úrad každého vyspelého štátu všade vo svete.

Reklama

A teda niet najmenších pochybností o tom, že napríklad Úrad vlády nepochybne takýmito miestnosťami disponuje. Ak sprisahanci potrebovali byť v miestnosti, ktorá je zabezpečená pred odposluchom, tak to mohli urobiť napríklad na Úrade vlády v miestnosti, kde sa konajú zasadnutia Bezpečnostnej rady štátu, ktoré musia zo zákona byť zabezpečené pred únikom informácií. Alebo azda chce vláda tvrdiť, že Úrad vlády nemá miestnosť technicky chránenú pred odposluchom? A kde teda potom zvykne zasadať Bezpečnostná rada?

 

Bolo nás jedenásť, už nás je len desať…

Oveľa pravdepodobnejší dôvod, prečo sa desiati sprisahanci vtedy stretli práve v pivnici SIS, je ten, že vo vedení tohto štátu už nikto nikomu neverí – a že sprisahancom až tak veľmi tečie do topánok, že posledné, na čo bez rozdielu funkčného zaradenia v tej chvíli mysleli, bola nejaká štábna kultúra.

Jedine tak je možné si vysvetliť, prečo ľudia, ktorí sa v takom zložení vôbec nemali stretnúť, sa stretli na mieste, kde sa vôbec nemali stretnúť, aby hovorili o veciach, ktoré im v takomto zložení absolútne nepríslušalo riešiť a vyhovárali sa spôsobom, ktorý evidentne nebol ničím iným, než účelovým klamaním.

Nevieme presne, aké horúce boli veci, o ktoré na tom stretnutí išlo, ale jedna vec je istá: nepochybne sa aj táto situácia dala vyriešiť aj v súlade s protokolárnymi zvyklosťami tak, aby to aj zvonku vyzeralo ako štandardné pracovné stretnutie.

Znakom spoločenskej kultúry je schopnosť udržať spoločenskú fazónu aj vo chvíľach, keď sa láme chlieb. Lenže zdá sa, že etiketa, spoločenské a diplomatické štandardy, to je niečo, čo sa v banánistane, v ktorom žijeme, stáva čoraz zbytočnejším prežitkom – vlci, ktorí ovládli tento štát, sa čoraz menej dokážu hrať na štátnikov a čoraz viac ukazujú svoj skutočný intelektuálny, kultúrny a mravný rozmer: zuby.

Ivan Lehotský

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:01

Zásoby ropy v USA minulý týždeň nečakane prudko klesli. A znížili sa aj zásoby benzínu. Ukázali to v stredu údaje amerického Úradu pre energetické informácie (EIA). Inforovala agentúra Reuters.

Zásoby ropy v USA tak v týždni do 19. apríla dosiahli 453,6 milióna barelov, čo je približne 3 % pod päťročným priemerom pre toto ročné obdobie, dodal EIA.

19:58

Na hokejových majstrovstvách Ázie a Oceánie hráčov do 18 rokov sa hneď v úvodnom zápase zrodil bizarný výsledok. Thajsko zdolalo Kuvajt 57:0 a na strely dokonca prekonali súpera pomerom 122:1.

19:34

Spojené arabské emiráty (SAE) v stredu oznámili, že na opravu domov, ktoré minulý týždeň poškodili prudké záplavy spôsobené rekordnými zrážkami, poskytnú 544 miliónov dolárov. Informovala o tom agentúra AFP.

Touto púštnou krajinou sa minulý týždeň prehnali silné búrky. Prudký lejak v priebehu niekoľkých hodín zaplavil úseky diaľnic, ulice a najrušnejšie letisko sveta v Dubaji.

19:31

Súd v Iráne odsúdil na smrť populárneho rappera uväzneného na vyše rok a pol za podporu celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou Mahsy Amíníovej. Uviedli to v stredu miestne médiá. Informovala agentúra AFP.

V súvislosti s protestmi popravili deväť mužov, napríklad pre obvinenia zo zabitia a ďalšieho násilia proti bezpečnostným silám.

17:56

Štátna pomoc so zvýšenými splátkami hypoték sa od júna rozšíri aj na refinancované úvery, čo doteraz nebolo možné. Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili túto zmenu v stredu v rámci zákona o správcoch úverov a nákupcoch úverov.

17:53

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý v stredu schválila Národná rada SR, prináša vyššiu ochranu spotrebiteľov aj v online prostredí. Spotrebiteľom tiež predlžuje lehotu na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu z doterajších 14 na 30 dní.

Legislatíva zároveň zvyšuje ochranu pred umelým navyšovaním cien pred rôznymi zľavami a výpredajmi a prináša taktiež lepšiu informovanosť pri uzatváraní zmlúv prostredníctvom online trhov.

17:52

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon o pomoci vo výške 95 miliárd dolárov pre Ukrajinu, Izrael aj Taiwan. Zároveň oznámil, že Spojené štáty začnú Kyjevu posielať vojenskú pomoc v priebehu niekoľkých hodín. Správu priniesla agentúra AFP.

17:50

Izraelské sily uskutočňujú “ofenzívnu akciu” v celom južnom Libanone. V stredu to oznámil izraelský minister obrany Joav Galant bez toho, aby špecifikoval, či pozemné sily prekročili hranice. Informovala agentúra AFP.

17:49

Britské úrady zadržali troch ľudí podozrivých z porušeniach imigračných zákonov po tom, čo pri snahe preplaviť sa cez Lamanšský prieliv zahynulo v utorok päť ľudí vrátane dieťaťa. Informovali agentúry DPA a AFP.

17:46

Britský premiér Rishi Sunak a nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz sa v stredu zaviazali podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné. Scholz však takisto potvrdil svoj odmietavý postoj k dodaniu nemeckých plochodrážnych striel Taurus dlhého doletu pre Kyjev. Informovali o tom agentúry AP, AFP a DPA.

Scholz povedal, že Európa musí naďalej zvyšovať svoju pomoc pre Ukrajinu aj po tom, ako USA v utorok schválili rozsiahly balík vojenskej pomoci. “Rozhodnutie USA nás tu v Európe neoslobodzuje od úlohy naďalej rozširovať našu pomoc pre Ukrajinu, aby sa táto krajina mohla brániť voči agresorovi,” povedal kancelár na spoločnej tlačovej konferencii so Sunakom.

Britský premiér Rishi Sunak na návšteve v Nemecku
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) a britský premiér Rishi Sunak počas tlačovej konferencie v Berlíne
17:43

Traja ľudia utrpeli zranenia pri “vážnom incidente” v škole na juhu Walesu. Podozrivá osoba bola zadržaná, oznámila miestna polícia. Informovala agentúra AP.

Podľa britského denníka The Telegraph došlo v škole k útoku nožom. Medzi zranenými je údajne učiteľka.

17:39

Londýnsky súd rozhodol o vydaní stíhaného Daniela Bombica na Slovensko.

“Nie, ešte nikam nejdem, ešte si budete musieť počkať na kolaudačku na letisku, ale áno – ako som vravel minule – návrat na Slovensko sa začína,” vyjadril sa Bombic alias Danny Kollár.

16:56

Francúzsky najvyšší súd v stredu definitívne potvrdil odsúdenie bývalého premiéra Francoisa Fillona v kauze sprenevery, ktorej sa dopustil vytvorením fiktívneho pracovného miesta pre svoju manželku Penelope. Zároveň nariadil nový súdny proces o uložení trestu. Informovala agentúra AFP.

15:26

Taliansky parlament schválil opatrenie krajne pravicovej vlády premiérky Giorgie Meloniovej, umožňujúce protiinterrupčným aktivistom vstúpiť na konzultačné kliniky, čo vyvolalo hnev opozičných strán. Informovala agentúra AFP.

Opatrenie prijaté senátom v utorok večer umožňuje regiónom, aby povolili skupinám “s kvalifikovanými skúsenosťami na podporu materstva” ísť za ženami pomýšľajúcimi na interrupciu na klinikách riadených štátnym zdravotníckym systémom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali