Približne 90% umelo oplodnených embryí neprežije a následne skončia vo výlevke.
Veľké obavy vyvoláva aj skutočnosť, že tzv. “darovania” spermií sa zúčastňuje opakovane malé množstvo mužov, vďaka čomu môžu mať deti počaté “v skúmavke” často až desiatky nevlastných súrodencov a hrozí incest.
V neposlednom rade ide o proces, ktorý je veľmi drahý a predstavuje pre organizmus ženy extrémnu záťaž.
Automatické odosielanie na reprodukčnú kliniku by mohlo byť minulosťou
Existujú ale iné riešenia, ktoré sú lacnejšie, účinnejšie a eticky bezproblémové, pritom však prakticky nevyužívané. Hnutie Pre život ČR preto navrhuje v súčasnom českom zákone o verejnom poistení niekoľko zmien.
Napríklad u mužov, podľa centra asistovanej reprodukcie Helios, je zlá kvalita spermií príčinou neplodnosti až u 90 percent párov. Najčastejšou príčinou mužskej neplodnosti je varikokéla (žilový problém v jednom semenníku), ktorá sa dá liečiť. Úspešnosť je po dvojročnej terapii 60 – 75 percent.
U žien záleží na gynekológovi. Ale ak žena nemá šťastie nikto jej nepomôže, lebo liečebné postupy pre gynekológov neboli dokonca vôbec vydané. Preto sú páry namiesto liečenia automaticky posielané do reprodukčných kliník.
Hnutie Pre život ČR preto navrhuje, aby sa neplodné páry pred začatím procesu mimotelového oplodnenia pokúsili príčiny neplodnosti vyliečiť. Uvidí sa, čo na to lobby reprodukčných kliník a ako sa k tomu postaví jeden z popredných hráčov na tomto poli – premiér Andrej Babiš, ktorého spoločnosť FutureLife vlastní celý rad reprodukčných kliník v Českej republike a na Slovensku.
Na legislatívnom návrhu sa podieľala aj gynekologička Xenie Preiningerová. Podľa nej, gynekológov liečba príčiny neplodnosti nezaujímajú.
Ako opisuje v správe k návrhu novely zákona lekár by mal pred tým, než pošle pár do centra reprodukovanej asistencie spraviť základné vyšetrenia. Napríklad analýzu dĺžky a priebehu cyklov podľa bazálnych teplôt, ďalej by mal monitorovať hormonálne hladiny a v prípade patológií nasadiť liečbu.
Mal by tiež preliečovať zápaly. Mal by odoslať pár na genetické vyšetrenie a na imunológiu, ponúknuť fyzioterapiu či kúpele a samozrejme pri vyšetrovaní páru spolupracovať s andrológom.
Pracoviská, ktoré sa venujú takto nadštandarte ženám, vykazujú úspešnosť 70-80 percent, a to za nižšiu cenu ako je asistovaná reprodukcia.
Lekári to nepraktikujú lebo buď o tom nevedia, alebo je pre nich ľahšie poslať ženu na kliniku asistovanej reprodukcie.