Dauha 29. novembra (TASR) – Súd v Katare odsúdil dnes na doživotné väzenie básnika Muhammada ibn Zíba Adžámího za činnosť smerujúcu k zvrhnutiu režimu a podnecovanie k nepokojom. Rozsudok podľa agentúry Reuters, ktorá o rozhodnutí súdu informovala, vyvolal pobúrenie ľudskoprávnych organizácií.
Odsúdený 36-ročný básnik vo svojich veršoch velebil udalosti tzv. arabskej jari, vlny ľudových povstaní, ktoré sa skončili zosadením štyroch dlhoročných autoritárskych vládcov v okolitých krajinách – často aj s finančnou a politickou podporou Kataru, bohatého ropného štátu Perzského zálivu.
Básnik Adžámí však vo svojich dielach kritizoval aj katarského emira – šejka Hamada ibn Chalífu as-Sáního. Okrem iného vo svojej poézii píše o "šejkoch hrajúcich sa so svojimi konzolami Playstation".
Básnik, ktorého zadržiavali vyše roka bez možnosti stretnúť sa so svojimi blízkymi, po vynesení rozsudku pre Reuters povedal, že emir je napriek tomu podľa neho "dobrý človek", ktorý sa o jeho utrpení zrejme len nedozvedel. Proti verdiktu sa plánuje odvolať. Do úvahy pripadá aj možnosť udelenia kráľovskej milosti, pripomína Reuters.
Adžámí sa osobne nemohol zúčastniť súdneho pojednávania, obhajovali ho právni zástupcovia na základne jeho ústnej výpovede. Obžalovaný bol okrem menej závažných trestných činov najmä z podnecovania k revolúcii v Katare, za čo hrozí trest smrti.
Riaditeľ organizácie Amnesty International pre Blízky východ Philip Luther v reakcii na rozsudok konštatoval: "Je poľutovaniahodné, že Katar, ktorý sám seba vykresľuje ako štát podporujúci slobodu prejavu, sa podieľa na niečom takým očividným zneužitím zákona".
Amnesty upozornila, že k zatknutiu básnika došlo v novembri 2011, po zverejnení jeho básne s názvom Jazmín, ktorý symbolizoval ľudové povstanie v Tunisku. V širšie poňatej kritike režimov arabských krajín Adžámí napísal: "Všetci sme Tunisanmi, pokiaľ treba čeliť utláčajúcim elitám".
Vláda katarského emira podporuje ozbrojené povstanie v Sýrii, okrem toho podporovala vzburu s účasťou NATO v Líbyi i pouličné protesty v Egypte, Tunisku a Jemene. V samotnom Katare však panuje kontrola médií, rozšírená je autocenzúra a opozícia nie je politicky organizovaná.
V októbri kritizovala Katar vo svojej správe organizácia Human Rights Watch za dvojitý meter v posudzovaní slobody prejavu a vyzvala emira, aby nepodpísal zákon trestajúci kritiku monarchu.