Katalánsko ako odplata za politiku EÚ v Kosove

Katalánsko ako odplata za politiku EÚ v Kosove

Barcelona 1. októbra 2017 (HSP/Foto: TASR/AP- Emilio Morenatti)

 

Portál pravda.ru publikoval zaujímavý materiál Ajdina Mechtieva o najnovších udalostiach v Katalánsku, kde sa dnes 1.10.2017 ma uskutočniť referendum o zotrvaní Kataláncov v spoločnom Španielsku

Ilustračné foto

Oficiálny Madrid nikdy nesúhlasil s nelegitímnym vznikom Kosova, ktorý násilne a napriek všetkým zvyklostiam arogantne presadili Američania. Dnes sa ukazuje, že za krátkozrakú politiku hlavných predstaviteľov EÚ, ktorí oddane plnili americké príkazy ohľadne Kosova, môžu Španieli platiť. Kosovom sa otvorila “Pandorina skrinka”, ktorá ohrozuje celú Európu.

Reklama

V Španielsku všetci poznajú pieseň Freddieho Mercuryho a opernej speváčky Monserrat Caballé s názvom Barcelona, ktorá sa stala hymnou Letných olympijských hier 1992 v Barcelone. Dnes 25 rokov po olympiáde už Barcelona nie je vnímaná ako symbol španielskej súdržnosti, ale stala sa symbolom hlbokých rozporov medzi jednotlivými časťami Španielska. Katalánsko, v ktorom žije 12% obyvateľstva, sa snaží stať nezávislým štátom.

S podobným problémom sa približne pred troma rokmi stretla aj Veľká Británia, kde Škóti vykonali referendum o nezávislosti. Londýn tesne zvíťazil, približne polovica Škótov hlasovala proti škótskej nezávislosti.

Reklama

Veľký vplyv na rozhodnutie Škótov zotrvať vo zväzku s Veľkou Britániou mal vtedajší britský premiér David Cameron, ktorý kategoricky odmietol poslať britských vojakov do Edinburgu a nesnažil sa referendum zakázať. Vo volebných miestnostiach sa nachádzali pozorovatelia, ktorých úlohou bolo zabrániť falšovaniu výsledkov volieb. Obyvatelia Škótska ocenili politiku britskej vlády a väčšina z nich sa rozhodla ostať v spoločnom štáte.

Naproti tomu oficiálny Madrid zvolil úplne inú cestu. Madrid zvýšil tlak na katalánske úrady, v tlači sa objavili prvé hrozby. Ústavný súd v Španielsku zakázal usporiadať referendum dňa 1.10.2017, do Katalánska začala prúdiť vojenská technika a policajné sily verné Madridu chcú v nedeľu ráno zablokovať prácu všetkých volebných miestností.

Takže Madrid odmieta “škótsky civilizovaný variant”, pričom ešte pred pár mesiacmi prieskumy ukazovali, že väčšina katalánskeho obyvateľstva si neželá konfrontáciu s Madridom a uvádzali, že dňa 1.10.2017 budú hlasovať za zotrvanie Katalánska vo zväzku so Španielskom.

Nekompromisná a tvrdá pozícia Madridu vo vzťahu k Barcelone však priviedla k radikalizácii pomerov. Dnes už podľa prieskumov takmer 2/3 opýtaných naznačovalo, že si želá nezávislosť Katalánska.

Odborníci v rámci hodnotenia španielskej politickej scény radi hovoria o špeciálnej mentalite španielskych politických elít. Podľa ich slov Španielsko poznačila skutočnosť, že v krajine od roku 1939 do roku 1975 vládol vojenský diktátor Francisco Franco, ktorý netoleroval žiadne protesty v krajine a vždy ich nemilosrdne potláčal. Až po Francovej smrti nastal v Španielsku demokratizačný proces podporovaný aj španielskym kráľom Juanom Carlosom, ktorého si ešte počas svojho života vybral ako nástupcu caudillo Franco. Oficiálny Madrid sa však stále nedokáže zbaviť mentorskej a tvrdej mentality vo vzťahu k španielskym provinciám.

Reklama

Španieli v roku 2008 nepriznali nezávislosť  Kosova, ktorú presadzovali Američania a rozumnú politiku Španielska podporili v EÚ len Cyprus, Grécko, Rumunsko a Slovensko. Ostatné krajiny EÚ servilne podporovali USA a rozhodli sa znovu ponížiť Srbsko, zrušiť jeho teritorálnu celistvosť a napadnúť znova jeho suverenitu. Návrh na samostatnosť Kosova v EÚ prešiel, Rusko a Čína však vystríhali Brusel, že nelegitímnym priznaním samostatnosti Kosova sa otvára “Pandorina skrinka”, ktorá otrasie celou Európou. Žiaľ, európski lídri v roku 2008 počúvali len americký hlas a nie hlas zdravého rozumu.

Brusel momentálne musí čeliť separatistickým tendenciám v Európe. Flandersko už nechce ostať v spoločnom štáte s Belgickom, silnie separatistické hnutie na Korzike, Škótsko uvažuje o ďalšom opakovaní referenda o nezávislosti, ktoré sa chystá vykonať po “Brexite”. A momentálne Katalánsko drží v napätí celú EÚ.

Julian Assange označil udalosti v Katalánsku ako “1.svetovú internetovú vojnu”. Na svojom účte v Twitteri napísal, že v Katalánsku sa stávame svedkami silného konfliktu medzi obyvateľstvom a štátnou mocou, ktorý má podobnú vnútornú silu ako akt búrania Berlínskeho múra v roku 1989.

Situácia v Španielsku je momentálne značne napätá. Podľa viacerých Kataláncov im situácia krátko pred referendom o nezávislosti začína pripomínať atmosférou udalosti, ktoré predchádzali španielskej občianskej vojne v roku 1936. V sobotu ráno už španielske bezpečnostné sily kontrolovali volebné miestnosti v Katalánsku.

V prípade, že Madrid zabráni referendu, Katalánci sú ochotní ísť aj do masových protestov proti oficiálnemu Madridu. Prívrženci katalánskej samostatnosti sa už organizujú a pripravujú k referendu i protestom. Situácia v Katalánsku môže ostať napätá aj v najbližších mesiacoch.

Reklama

Ajdin Mechtiev

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:16

Fínski hokejoví reprezentanti zvíťazili v piatkovom prípravnom zápase pred MS 2024 nad Švédskom 2:1 po predĺžení. O ich triumfe rozhodol v 65. minúte Ahti Oksanen. Suomi odplatili súperovi štvrtkovú prehru 0:4. Švédi budú na šampionáte súpermi Slovákov v základnej B-skupine.

Včera 19:39

Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) v piatok vyzvala parlament v Gambii, aby zamietol návrh zákona, ktorého cieľom je zrušiť zákaz mrzačenia ženských pohlavných orgánov.

Včera 19:39

Bývalý ruský bankár a expremiér vlády Náhorného Karabachu Ruben Vardanjan, ktorý je zadržiavaný v Azerbajdžane, vyhlásil vo väzení v Baku hladovku.

Včera 19:38

Pokiaľ bude mať Maďarsko národnú vládu, nepodporí žiadnu zo strán rusko-ukrajinskej vojny. Na oficiálnom otvorení kampane vládnucej aliancie Fidesz-KDNP pred júnovými voľbami do Európskeho parlamentu to v piatok v Budapešti povedal maďarský premiér Viktor Orbán.

Včera 19:15

Argentínsky tenista Tomas Martin Etcheverry postúpil do semifinále dvojhry na antukovom turnaji ATP v Barcelone. Trinásty nasadený hráč vyradil vo štvrťfinále Brita Camerona Norrieho 7:6 (4), 7:6 (1). Trojka “pavúka” Casper Ruud si poradil s Matteom Arnaldim z Talianska 6:4, 6:3.

Včera 18:59

Počas záplav v Spojených arabských emirátoch (SAE) prišli o život traja pracovní migranti z Filipín. Dve ženy sa počas záplav udusili vo svojom vozidle a jeden muž utrpel zranenia s následkom smrti, keď jeho vozidlo spadlo do priehlbiny, uviedlo vo vyhlásení filipínske ministerstvo pre migrujúcich pracovníkov.

Včera 18:33

Polícia v piatok vo švédskom meste Vasteras postrelila a zadržala muža, ktorý vraj s pomocou ostrého objektu spôsobil zranenia trom starším ženám.

Včera 18:28

Americká tenistka Sloane Stephensová postúpila na antukovom turnaji WTA v Rouene do semifinále. V pozícii nasadenej šestky vyhrala vo štvrťfinále nad štvorkou podujatia Jüan Jüe z Číny 6:2, 6:2.

Včera 18:27

Kazašská tenistka Jelena Rybakinová postúpila do semifinále dvojhry na antukovom turnaji WTA v Stuttgarte. Ako štvrtá nasadená zdolala vo štvrťfinále Jasmine Paoliniovú z Talianska 6:3, 5:7 a 6:3. Češka Markéta Vondroušová vyradila druhú nasadenú Arinu Sobolenkovú z Bieloruska 3:6, 6:3, 7:5. Medzi elitné kvarteto ide Poľka Iga Swiateková, turnajová jednotka vyhrala nad Britkou Emmou Raducanuovou 7:6 (2), 6:3.

Včera 18:25

Taliansko a Francúzsko by mali svoje výdavky redukovať výraznejšie, než momentálne plánujú, naopak Nemecko by malo ísť opačným smerom a objem výdavkov zvýšiť. Uviedol to v piatok Medzinárodný menový fond (MMF).

Včera 18:24

Hlavný ukazovateľ nezamestnanosti PDU v marci dosiahol úroveň 3,88 %, čo je o 0,04 percentuálneho bodu (p. b.) menej ako vo februári. Medziročne klesol o 0,41 p. b. Počet nezamestnaných evidovaných na úradoch práce v marci tohto roka dosiahol najnižšiu úroveň od konca roka 2019. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) SR o tom v piatok informovalo na svojej internetovej stránke.

Včera 18:23

V Poľsku zadržali Bielorusa, ktorý údajne nariadil marcový útok na ruského opozičného politika Leonida Volkova v litovskom Vilniuse. Oznámil to v piatok poľský premiér Donald Tusk. Litovský prezident Gitanas Nauséda krátko predtým informoval, že v Poľsku zadržali aj dve osoby podozrivé zo spáchania zmieneného útoku.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali