Kapitalisti sa búria proti Číne

Kapitalisti sa búria proti Číne

Bratislava 7. júna 2023 (HSP/Foto:TASR/AP, TASR/AP-Christophe Petit Tesson, Pool via AP, TASR/AP-Markus Schreiber)

 

Západní jastrabi čelia nepravdepodobnému odporu, píše Thomas Fazi pre UnHerd

Si Macron
Na snímke vľavo čínsky prezident Si Ťin-pching a francúzsky prezident Emmanuel Macron

Po tom, ako Amerika zvádzala s Európou zástupnú vojnu proti Rusku, je teraz odhodlaná zopakovať tento úspech aj proti Číne. V tomto prípade by mohli byť dôsledky pre Európu ešte závažnejšie ako hospodársky šok z minulého roka. Napriek niekoľkým reptaniam zo strany Macrona a iných však európski lídri do veľkej miery súhlasia s týmto čoraz agresívnejším prístupom: na minulotýždňovom zasadnutí Rady pre obchod a technológie USA – EÚ, ktoré sa koná každé dva roky, obe strany tvrdili, že v tejto otázke “vidia veľmi dobre”.

Reklama

Pod povrchom však silnejú názory na snahy EÚ napodobniť americký jastrabí prístup, ktorý zahŕňa hospodárske oddelenie (alebo “derisking”, ako sa teraz nazýva) a zvýšenie prítomnosti NATO v Indopacifiku. Počas uplynulých štyroch rokov von der Leyenová neúnavne pracovala na tom, aby sa Európa prispôsobila agresívnej americkej geopolitickej stratégii, pričom sa často zdalo, že uprednostňuje túžby Washingtonu pred strategickými záujmami Európy. Niet divu, že ju Politico nazval “európskou americkou prezidentkou”.

Von der Leyenová zastáva v otázke Číny čoraz tvrdší postoj a nedávno vyzvala Európu, aby “znížila riziko” svojich vzťahov. Šéf zahraničnej politiky bloku Josep Borrell sa pridal k jej tónu a označil podporu prezidenta Si Rusku za “hrubé porušenie” jeho záväzkov voči OSN. Brusel tiež pripravuje iniciatívu udržateľného riadenia podnikov, ktorá by prinútila európske spoločnosti zabezpečiť, aby sa v celom ich dodávateľskom reťazci uplatňovali sociálne normy a normy EÚ v oblasti ľudských práv. Nemecko už zaviedlo miernejšiu verziu tohto pravidla, ktoré sa v súčasnosti vzťahuje len na 150 spoločností, hoci ich počet sa má zvýšiť na 15 000.

Reklama

Mnohé európske spoločnosti sa už proti týmto opatreniam bránia a tvrdia, že v čase obrovských hospodárskych problémov predstavujú pre priemysel nadmernú regulačnú a byrokratickú záťaž. Nie je prekvapením, že na čele odporu stoja nemecké spoločnosti: Čína je jej najväčším obchodným partnerom, pričom celkový obchod s ňou vlani dosiahol takmer 300 miliárd EUR. Európska hospodárska veľmoc už ťažko znáša odpojenie od ruského plynu a iných komodít; s hospodárskou recesiou a 7,2-percentnou mierou inflácie si Nemecko nemôže dovoliť stratiť aj Čínu. To isté možno povedať o EÚ ako celku.

Skutočnosť, že von der Leyenová trvá na napodobňovaní americkej stratégie napriek hlbokej vzájomnej závislosti bloku s Čínou, poukazuje na to, do akej miery je EÚ, ktorá je zakotvená v podriadenom výklade vzťahu bloku k USA, v súčasnosti hrozbou pre základné záujmy Európy. Ako poznamenal Wolfgang Münchau: “Základnou realitou súčasnej Európy je, že sa nemôže ľahko vymaniť zo vzťahu s Čínou.”

V tejto súvislosti nie je prekvapujúce, že nemecké podniky sa bránia proti výzve kancelára Olafa Scholza na oslabenie hospodárskych vzťahov Nemecka s Čínou. Opustenie Číny je pre nemecký priemysel “nemysliteľné”, uviedol v apríli generálny riaditeľ Mercedesu Ola Källenius v komentári, ktorý sa ozýval vo všetkých správnych radách v krajine – od Siemensu cez BASF až po BMW, ktoré prisľúbili, že budú v krajine naďalej investovať. “Číny sa nevzdáme,” jasne povedal finančný riaditeľ spoločnosti Volkswagen.

Olaf Scholz
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz

Hoci sa podobné názory objavujú aj v Taliansku a Francúzsku, ďalších dvoch najväčších obchodných partneroch Číny v EÚ, nie je jasné, či sa to premietne do rozhodujúceho posunu v oficiálnej politike Európy voči Číne. Zatiaľ sa zdá, že väčšina národných lídrov a lídrov EÚ sa viac zaujíma o uspokojenie amerického establišmentu, než o dlhodobé hospodárske a geopolitické záujmy Európy. Európski podnikatelia sa však môžu spoľahnúť na niektorých silných spojencov v USA – nie vo Washingtone, ale medzi kolegami kapitalistami.

V Amerike totiž vzniká podobná vzbura v súvislosti s odčlenením administratívy od Číny. Napriek naštrbeniu čínsko-amerických vzťahov na politickej úrovni niekoľko amerických generálnych riaditeľov naďalej navštevuje Čínu. Zatiaľ čo šéfovia J.P. Morgan, Starbucks, GM a Apple prileteli od marca, najväčší otras podľa očakávania spôsobila návšteva Elona Muska, ktorá sa uskutočnila minulý týždeň.

Reklama

Podľa denníka Financial Times “za dva dni… Elon Musk absolvoval viac stretnutí na najvyššej čínskej úrovni ako väčšina predstaviteľov Bidenovej administratívy za celé mesiace”, vrátane stretnutia s čínskym ministrom zahraničných vecí Čchin Gangom. Ministerstvo zahraničných vecí citovalo Muska, ktorý povedal, že je ochotný rozšíriť podnikanie v Číne a je proti oddeleniu ekonomík USA a Číny, a dodalo, že dve najväčšie svetové ekonomiky označil za “zrastené dvojičky”. Muskova cesta sa zhodovala s cestou šéfa banky J.P. Morgan Jamieho Dimona, ktorý v prejave v Šanghaji vyzval na “skutočnú angažovanosť” medzi Washingtonom a Pekingom.

Takýto otvorený odpor voči zahraničnopolitickému postoju Washingtonu zo strany niektorých najmocnejších generálnych riaditeľov v Amerike predstavuje zarážajúci vývoj. Kritici zahraničnej politiky USA a vojenského intervencionizmu tradične (a správne) vnímali západnú zahraničnú politiku ako politiku, ktorej hlavným cieľom je presadiť globálny kapitalistický poriadok pod vedením Západu – inými slovami, ako politiku, ktorá slúži veľkému biznisu tým, že otvára nové trhy, zabezpečuje kontrolu nad zdrojmi alebo zasahuje vždy, keď sú ohrozené západné obchodné záujmy. Ako to v roku 1999 vyjadril publicista New York Times Thomas Friedman: “Skrytá ruka trhu nikdy nebude fungovať bez skrytej päste – McDonald’s nemôže prosperovať bez McDonnell Douglas, výrobcu lietadiel F-15. A skrytá päsť, ktorá udržiava svet v bezpečí pre (americké korporácie), sa volá armáda, letectvo, námorníctvo a námorná pechota Spojených štátov.”

Je však tento analytický rámec stále aktuálny vzhľadom na rastúce rozpory medzi americkými ekonomickými a politickými elitami? Koniec koncov je ťažké pochopiť, ako agresívna zahraničná politika Západu vedená USA – zameraná na znepriatelenie a militarizáciu vzťahov s Čínou, druhým najväčším spotrebiteľským trhom na svete a najväčším vývozcom nerastných surovín vzácnych zemín, rovnako ako s Ruskom – slúži “všeobecným záujmom” západného kapitálu, alebo dokonca ako slúži prísne kapitalistickej logike. Ako NATO “pomáha McDonald’s”, aby sme si požičali Friedmanovu frázu, keď ho núti opustiť Rusko za viac ako 1 miliardu dolárov? Niet divu, že hlavní predstavitelia záujmov západných korporácií nie sú nadšení z vyhliadky na novú studenú vojnu – nehovoriac o skutočnej vojne s Čínou, ktorá by mala zničujúce účinky na USA a svetové hospodárstvo.

Zdá sa však, že ich výzvy dnes vo Washingtone a ďalších hlavných mestách západných štátov narážajú na hluché uši. Ako poznamenal Adam Tooze: “Záujem o mier”, ktorý je zakotvený v investičných a obchodných vzťahoch amerického veľkého biznisu s Čínou, bol vytlačený z centra diania. Na ústrednej osi americkej stratégie má dnes veľký biznis menší vplyv ako kedykoľvek od konca studenej vojny”. To však vyvoláva otázku: ak zahraničná politika USA a Západu už neslúži záujmom veľkého biznisu, čí záujmom slúži?

Z militarizácie veľmocenských vzťahov profituje v skutočnosti len jedna spoločenská trieda: vojensko-priemyselný komplex – Eisenhowerov opis siete korporácií a záujmových skupín, ktoré sa točia okolo obrany a národnej bezpečnosti krajiny. Od šesťdesiatych rokov sa však zmenilo to, že tieto záujmy už nie sú v súlade so záujmami západných korporácií – v skutočnosti sa diametrálne líšia.

Reklama

Paradoxom je, samozrejme, to, že veľký biznis celé desaťročia podporoval neustálu expanziu vojensko-priemyselného komplexu ako nástroja na presadzovanie svojich záujmov v zahraničí. Frankensteinovským zvratom osudu sa však táto beštia stala takou silnou, že sa oslobodila od svojich pánov – a teraz sa obracia proti nim. Vojensko-priemyselný komplex už nie je podriadený všeobecným záujmom kapitalistickej triedy, naopak, je to práve ona, ktorá je čoraz viac podriadená záujmom vojensko-priemyselného komplexu.

Vojensko-priemyselný komplex sa, samozrejme, riadi aj kapitalistickou logikou: vojna alebo dokonca len neustála príprava na vojnu je jednoznačne dobrá pre obchod. V konečnom dôsledku však ide o viac než len o zisky: ide o zabezpečenie reprodukcie vojenskej triedy, ktorá siaha ďaleko za veľké obranné spoločnosti a zahŕňa aj civilné pomocné sily vo vládnych agentúrach súvisiacich s obranou, think-tanky, akademickú obec a mnohé ďalšie.

Pomaly sa však ukazuje, že stará kapitalistická trieda sa nechce vzdať bez boja. V skutočnosti sme možno na pokraji nového historického triedneho boja: vlastníci výrobných prostriedkov proti vlastníkom ničiacich prostriedkov. Nech už vyhrá ktokoľvek, zvláštnu povahu tohto konfliktu netreba podceňovať: najväčší odpor voči novej studenej vojne nevychádza z globálneho mierového hnutia, ale zo správnych rád západných korporácií. Tvárou v tvár čínskej prevahe nemajú čo stratiť, len svoje reťaze.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:43

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli v marci 2024 medziročne tretíkrát po sebe nižšie o 15 %. Prispel k tomu najmä pokles cien v energetike až o 31 %.

09:36

Zlodeji elektrických káblov v noci na piatok paralyzovali železničnú dopravu v častiach západného Nemecka. Spôsobilo to meškania vlakov, ktoré budú podľa očakávania pretrvávať až do piatkového poludnia.

09:28

V marci 2024 boli ceny poľnohospodárskych výrobkov medziročne nižšie o 12,8 %. Ceny rastlinných výrobkov boli o 20,5 % nižšie ako v rovnakom období minulého roka, ceny živočíšnych výrobkov o 7 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

09:15

Japonské úrady sa chystajú osadiť obrovskú čiernu bariéru, ktorá bude brániť v populárnom výhľade na ikonickú horu Fudži. Na takýto krok ich podnietili davy nevychovaných zahraničných turistov.

09:00

Severokórejský líder Kim Čong-un dohliadal na skúšku salvových raketometov, oznámili v piatok severokórejské médiá.

Testované ukazovatele testu boli vyhodnotené ako veľmi uspokojivé, uviedla severokórejská štátna agentúra KCNA.

08:52

Ceny ropy v piatok ráno vzrástli a po dvoch týždňoch v strate za sebou smerujú k celotýždňovému zisku. Trh podporila najmä americká ministerka financií Janet Yellenová, keď vyjadrila optimizmus, že hospodársky rast v USA bol v prvom štvrťroku pravdepodobne silnejší, než naznačili prvé odhady.

08:42

Parlament v malom pyrenejskom kniežatstve Andorra vo štvrtok schválil zákon, ktorý stanovuje požiadavku na minimálnu znalosť katalánčiny pre cudzincov.

Cieľom zákona je posilniť postavenie katalánčiny.

08:27

Bývalý britský minister obrany Ben Wallace vo štvrtok v rozhovore pre agentúru DPA varoval pred návrhmi, aby sa vojna na Ukrajine stala zamrznutým konfliktom.

Myšlienku “zmrazenia” vojny na Ukrajine nedávno vyslovil vysokopostavený člen vládnucich sociálnych demokratov v Nemecku.

08:18

Poľsko a Litva sú pripravené pomôcť ukrajinským úradom vrátiť do vlasti mužov podliehajúcich brannej povinnosti. Uviedli to predstavitelia oboch krajín vo štvrtok po tom, ako Kyjev oznámil pozastavenie konzulárnych služieb pre týchto Ukrajincov v zahraničí.

08:03

Turecký súd vo štvrtok odsúdil deväť zamestnancov štátnych železníc na osem až 17 a pol roka väzenia za “spôsobenie smrti a zranenia z nedbanlivosti” v súvislosti s tragickou nehodou z roku 2018.

Najvyšší trest dostal vtedajší regionálny riaditeľ tureckých štátnych železníc – 17 a pol roka za mrežami.

07:55

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I v piatok počas schôdzky v Pekingu vyzval svojho amerického kolegu Antonyho Blinkena na riešenie rastúcich nezhôd medzi Pekingom a Washingtonom.

Blinken vyjadril na začiatku stretnutia nádej na pokrok v otázkach, na ktorých sa dohodli americký prezident Joe Biden a čínsky líder Si Ťin-pching. Šéf americkej diplomacie však povedal, že bude veľmi priamo hovoriť o sporných záležitostiach, medzi ktoré zrejme patria Rusko, Taiwan a obchodná výmena.

Antony Blinken
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (vľavo) a čínsky šéf diplomacie Wang I pózujú počas stretnutia v Pekingu
07:45

Dánska vláda vo štvrtok oznámila, že vyčlenila 4,4 miliardy dánskych korún (zhruba 590 miliónov eur) na ďalšiu vojenskú podporu pre Ukrajinu. Informovala agentúra AFP.

07:29

Armáda USA začala v Pásme Gazy s výstavbou móla s cieľom navýšiť dodávky potrebnej humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy. Oznámilo to vo štvrtok americké ministerstvo obrany.

07:22

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok uviedol, že telefonoval s predsedom Snemovne reprezentantov USA Mikeom Johnsonom a lídrom demokratickej väčšiny v americkom Senáte Chuckom Schumerom. Poďakoval im za schválenie dôležitej pomoci pre Kyjev v hodnote takmer 61 miliárd dolárov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali