Kapitalisti sa búria proti Číne

Bratislava 7. júna 2023 (HSP/Foto:TASR/AP, TASR/AP-Christophe Petit Tesson, Pool via AP, TASR/AP-Markus Schreiber)

 

Západní jastrabi čelia nepravdepodobnému odporu, píše Thomas Fazi pre UnHerd

Si Macron
Na snímke vľavo čínsky prezident Si Ťin-pching a francúzsky prezident Emmanuel Macron

Po tom, ako Amerika zvádzala s Európou zástupnú vojnu proti Rusku, je teraz odhodlaná zopakovať tento úspech aj proti Číne. V tomto prípade by mohli byť dôsledky pre Európu ešte závažnejšie ako hospodársky šok z minulého roka. Napriek niekoľkým reptaniam zo strany Macrona a iných však európski lídri do veľkej miery súhlasia s týmto čoraz agresívnejším prístupom: na minulotýždňovom zasadnutí Rady pre obchod a technológie USA – EÚ, ktoré sa koná každé dva roky, obe strany tvrdili, že v tejto otázke “vidia veľmi dobre”.

Pod povrchom však silnejú názory na snahy EÚ napodobniť americký jastrabí prístup, ktorý zahŕňa hospodárske oddelenie (alebo “derisking”, ako sa teraz nazýva) a zvýšenie prítomnosti NATO v Indopacifiku. Počas uplynulých štyroch rokov von der Leyenová neúnavne pracovala na tom, aby sa Európa prispôsobila agresívnej americkej geopolitickej stratégii, pričom sa často zdalo, že uprednostňuje túžby Washingtonu pred strategickými záujmami Európy. Niet divu, že ju Politico nazval “európskou americkou prezidentkou”.

Von der Leyenová zastáva v otázke Číny čoraz tvrdší postoj a nedávno vyzvala Európu, aby “znížila riziko” svojich vzťahov. Šéf zahraničnej politiky bloku Josep Borrell sa pridal k jej tónu a označil podporu prezidenta Si Rusku za “hrubé porušenie” jeho záväzkov voči OSN. Brusel tiež pripravuje iniciatívu udržateľného riadenia podnikov, ktorá by prinútila európske spoločnosti zabezpečiť, aby sa v celom ich dodávateľskom reťazci uplatňovali sociálne normy a normy EÚ v oblasti ľudských práv. Nemecko už zaviedlo miernejšiu verziu tohto pravidla, ktoré sa v súčasnosti vzťahuje len na 150 spoločností, hoci ich počet sa má zvýšiť na 15 000.

Mnohé európske spoločnosti sa už proti týmto opatreniam bránia a tvrdia, že v čase obrovských hospodárskych problémov predstavujú pre priemysel nadmernú regulačnú a byrokratickú záťaž. Nie je prekvapením, že na čele odporu stoja nemecké spoločnosti: Čína je jej najväčším obchodným partnerom, pričom celkový obchod s ňou vlani dosiahol takmer 300 miliárd EUR. Európska hospodárska veľmoc už ťažko znáša odpojenie od ruského plynu a iných komodít; s hospodárskou recesiou a 7,2-percentnou mierou inflácie si Nemecko nemôže dovoliť stratiť aj Čínu. To isté možno povedať o EÚ ako celku.

Skutočnosť, že von der Leyenová trvá na napodobňovaní americkej stratégie napriek hlbokej vzájomnej závislosti bloku s Čínou, poukazuje na to, do akej miery je EÚ, ktorá je zakotvená v podriadenom výklade vzťahu bloku k USA, v súčasnosti hrozbou pre základné záujmy Európy. Ako poznamenal Wolfgang Münchau: “Základnou realitou súčasnej Európy je, že sa nemôže ľahko vymaniť zo vzťahu s Čínou.”

V tejto súvislosti nie je prekvapujúce, že nemecké podniky sa bránia proti výzve kancelára Olafa Scholza na oslabenie hospodárskych vzťahov Nemecka s Čínou. Opustenie Číny je pre nemecký priemysel “nemysliteľné”, uviedol v apríli generálny riaditeľ Mercedesu Ola Källenius v komentári, ktorý sa ozýval vo všetkých správnych radách v krajine – od Siemensu cez BASF až po BMW, ktoré prisľúbili, že budú v krajine naďalej investovať. “Číny sa nevzdáme,” jasne povedal finančný riaditeľ spoločnosti Volkswagen.

Olaf Scholz
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz

Hoci sa podobné názory objavujú aj v Taliansku a Francúzsku, ďalších dvoch najväčších obchodných partneroch Číny v EÚ, nie je jasné, či sa to premietne do rozhodujúceho posunu v oficiálnej politike Európy voči Číne. Zatiaľ sa zdá, že väčšina národných lídrov a lídrov EÚ sa viac zaujíma o uspokojenie amerického establišmentu, než o dlhodobé hospodárske a geopolitické záujmy Európy. Európski podnikatelia sa však môžu spoľahnúť na niektorých silných spojencov v USA – nie vo Washingtone, ale medzi kolegami kapitalistami.

V Amerike totiž vzniká podobná vzbura v súvislosti s odčlenením administratívy od Číny. Napriek naštrbeniu čínsko-amerických vzťahov na politickej úrovni niekoľko amerických generálnych riaditeľov naďalej navštevuje Čínu. Zatiaľ čo šéfovia J.P. Morgan, Starbucks, GM a Apple prileteli od marca, najväčší otras podľa očakávania spôsobila návšteva Elona Muska, ktorá sa uskutočnila minulý týždeň.

Podľa denníka Financial Times “za dva dni… Elon Musk absolvoval viac stretnutí na najvyššej čínskej úrovni ako väčšina predstaviteľov Bidenovej administratívy za celé mesiace”, vrátane stretnutia s čínskym ministrom zahraničných vecí Čchin Gangom. Ministerstvo zahraničných vecí citovalo Muska, ktorý povedal, že je ochotný rozšíriť podnikanie v Číne a je proti oddeleniu ekonomík USA a Číny, a dodalo, že dve najväčšie svetové ekonomiky označil za “zrastené dvojičky”. Muskova cesta sa zhodovala s cestou šéfa banky J.P. Morgan Jamieho Dimona, ktorý v prejave v Šanghaji vyzval na “skutočnú angažovanosť” medzi Washingtonom a Pekingom.

Takýto otvorený odpor voči zahraničnopolitickému postoju Washingtonu zo strany niektorých najmocnejších generálnych riaditeľov v Amerike predstavuje zarážajúci vývoj. Kritici zahraničnej politiky USA a vojenského intervencionizmu tradične (a správne) vnímali západnú zahraničnú politiku ako politiku, ktorej hlavným cieľom je presadiť globálny kapitalistický poriadok pod vedením Západu – inými slovami, ako politiku, ktorá slúži veľkému biznisu tým, že otvára nové trhy, zabezpečuje kontrolu nad zdrojmi alebo zasahuje vždy, keď sú ohrozené západné obchodné záujmy. Ako to v roku 1999 vyjadril publicista New York Times Thomas Friedman: “Skrytá ruka trhu nikdy nebude fungovať bez skrytej päste – McDonald’s nemôže prosperovať bez McDonnell Douglas, výrobcu lietadiel F-15. A skrytá päsť, ktorá udržiava svet v bezpečí pre (americké korporácie), sa volá armáda, letectvo, námorníctvo a námorná pechota Spojených štátov.”

Je však tento analytický rámec stále aktuálny vzhľadom na rastúce rozpory medzi americkými ekonomickými a politickými elitami? Koniec koncov je ťažké pochopiť, ako agresívna zahraničná politika Západu vedená USA – zameraná na znepriatelenie a militarizáciu vzťahov s Čínou, druhým najväčším spotrebiteľským trhom na svete a najväčším vývozcom nerastných surovín vzácnych zemín, rovnako ako s Ruskom – slúži “všeobecným záujmom” západného kapitálu, alebo dokonca ako slúži prísne kapitalistickej logike. Ako NATO “pomáha McDonald’s”, aby sme si požičali Friedmanovu frázu, keď ho núti opustiť Rusko za viac ako 1 miliardu dolárov? Niet divu, že hlavní predstavitelia záujmov západných korporácií nie sú nadšení z vyhliadky na novú studenú vojnu – nehovoriac o skutočnej vojne s Čínou, ktorá by mala zničujúce účinky na USA a svetové hospodárstvo.

Zdá sa však, že ich výzvy dnes vo Washingtone a ďalších hlavných mestách západných štátov narážajú na hluché uši. Ako poznamenal Adam Tooze: “Záujem o mier”, ktorý je zakotvený v investičných a obchodných vzťahoch amerického veľkého biznisu s Čínou, bol vytlačený z centra diania. Na ústrednej osi americkej stratégie má dnes veľký biznis menší vplyv ako kedykoľvek od konca studenej vojny”. To však vyvoláva otázku: ak zahraničná politika USA a Západu už neslúži záujmom veľkého biznisu, čí záujmom slúži?

Z militarizácie veľmocenských vzťahov profituje v skutočnosti len jedna spoločenská trieda: vojensko-priemyselný komplex – Eisenhowerov opis siete korporácií a záujmových skupín, ktoré sa točia okolo obrany a národnej bezpečnosti krajiny. Od šesťdesiatych rokov sa však zmenilo to, že tieto záujmy už nie sú v súlade so záujmami západných korporácií – v skutočnosti sa diametrálne líšia.

Paradoxom je, samozrejme, to, že veľký biznis celé desaťročia podporoval neustálu expanziu vojensko-priemyselného komplexu ako nástroja na presadzovanie svojich záujmov v zahraničí. Frankensteinovským zvratom osudu sa však táto beštia stala takou silnou, že sa oslobodila od svojich pánov – a teraz sa obracia proti nim. Vojensko-priemyselný komplex už nie je podriadený všeobecným záujmom kapitalistickej triedy, naopak, je to práve ona, ktorá je čoraz viac podriadená záujmom vojensko-priemyselného komplexu.

Vojensko-priemyselný komplex sa, samozrejme, riadi aj kapitalistickou logikou: vojna alebo dokonca len neustála príprava na vojnu je jednoznačne dobrá pre obchod. V konečnom dôsledku však ide o viac než len o zisky: ide o zabezpečenie reprodukcie vojenskej triedy, ktorá siaha ďaleko za veľké obranné spoločnosti a zahŕňa aj civilné pomocné sily vo vládnych agentúrach súvisiacich s obranou, think-tanky, akademickú obec a mnohé ďalšie.

Pomaly sa však ukazuje, že stará kapitalistická trieda sa nechce vzdať bez boja. V skutočnosti sme možno na pokraji nového historického triedneho boja: vlastníci výrobných prostriedkov proti vlastníkom ničiacich prostriedkov. Nech už vyhrá ktokoľvek, zvláštnu povahu tohto konfliktu netreba podceňovať: najväčší odpor voči novej studenej vojne nevychádza z globálneho mierového hnutia, ale zo správnych rád západných korporácií. Tvárou v tvár čínskej prevahe nemajú čo stratiť, len svoje reťaze.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:13

Predseda Dolnej snemovne kanadského parlamentu Anthony Rota odstúpil kvôli škandálu s vyznamenaním veterána divízie SS “Galícia” Jaroslava Hunku v parlamente. Informuje o tom agentúra Reuters.

Pripomeňme, že Hunka bol pozvaný na slávnostné zasadnutie kanadského parlamentu na počesť návštevy Volodymyra Zelenského, ktorý mu v stoji tlieskal, čo vyvolalo medzinárodný škandál.

Včera 20:04

Ak do konca budúceho týždňa český premiér Petr Fiala neodvolá ministra vnútra Víta Rakušana, opozičné hnutie ANO vyvolá hlasovanie o nedôvere vláde. Hnutie ministrovi vyčíta, že v minulosti používal šifrovaciu mobilnú aplikáciu, ktorej rovnaký typ mali aj obvinení v korupčnej kauze Dozimetr týkajúcej sa manipulácie s verejnými zákazkami na pražskom magistráte. Fiala sa Rakušana zastal.

Včera 19:50

Izraelský minister cestovného ruchu Chaim Kac pricestoval v utorok do Saudskej Arábie na prvú oficiálnu návštevu tohto kráľovstva na vysokej úrovni. Stalo sa tak v rámci rokovaní o nadviazaní bilaterálnych vzťahov.

Včera 19:40

Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová pripravuje na hraniciach s Poľskom a Českom zavedenia ďalších kontrol. Reaguje na silnejúce požiadavky na obmedzenie nezákonnej migrácie.

Včera 19:30

Nemecko a Estónsko rozširujú svoju vojenskú spoluprácu a uskutočňujú kroky na lepšie zásobovanie Ukrajiny muníciou. Uviedli to v utorok predstavitelia oboch krajín.

Včera 19:15

UEFA vrátila mládežnícke tímy z Ruska na medzinárodné turnaje.

Uvádza sa to v správe na webovej stránke únie.

Tímy do 17 rokov budú môcť hrať v súťažiach bez vlajky, hymny a štátnych symbolov na dresoch a zápasy sa budú konať mimo Ruska.

“Zákazom účasti detí na našich turnajoch nielenže neuznávame a nepodporujeme ich základné právo na všestranný rozvoj, ale ich aj priamo diskriminujeme. Tým, že deťom dávame možnosť hrať a súťažiť so svojimi rovesníkmi z celej Európy, investujeme do, dúfajme, lepších a schopnejších budúcich generácií a do lepšieho zajtrajška,” povedal prezident UEFA.

Ruské tímy dospelých majú stále zákaz zúčastňovať sa na oficiálnych medzinárodných podujatiach.

Včera 19:00

Kosovský súd v utorok poslal do väzby dvoch mužov podozrivých z účasti na prestrelke s políciou, ktorá sa v nedeľu odohrala neďaleko hranice so Srbskom.
Rozhodnutie prišlo niekoľko dní po tom, ako pri prepade a následnej prestrelke neďaleko kláštora v kosovskom meste Banjska (albánsky Bajskë) zabili policajta. Tento incident je jedným z najvážnejších za niekoľko uplynulých rokov.

Včera 18:50

Líder španielskej konzervatívnej opozície Alberto Núňez Feijóo sa v utorok, dva mesiace po tesných výsledkoch parlamentných volieb, prvýkrát pokúsil zostaviť vládu. Španielske médiá a politickí pozorovatelia sa zhodujú v tom, že jeho snaha o získanie moci je beznádejná.

Alberto Núňez Feijóo
Líder španielskej Ľudovej strany Alberto Núňez Feijóo reaguje v dolnej komore španielskeho parlamentu v Madride

Včera 18:40

Arménsko v utorok oznámilo, že na jeho územie zatiaľ prišlo 19.000 utečencov z Náhorného Karabachu, regiónu s väčšinovým arménskym obyvateľstvom v rámci Azerbajdžanu, ktorý pri bleskovej 24-hodinovej ofenzíve minulý týždeň túto enklávu porazil.

Včera 18:24

Turecký parlament dodrží svoj sľub o ratifikácii vstupu Švédska do NATO, ak Spojené štáty vydláždia Ankare cestu k nákupu stíhačiek F-16. Podľa tureckých médií to v utorok povedal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Včera 18:10

Osem ľudí, z toho štyri deti, zahynuli v Kapskom Meste po zásahu elektrickým prúdom, oznámili v utorok miestne úrady. Juhoafrické mesto zasiahli prudké lejaky, ktoré spôsobili záplavy.

Včera 18:00

Nemecký zväz policajtov (GdP) v utorok zopakoval svoje námietky voči možnému zavedeniu pravidelných kontrol na hraniciach s Poľskom a Českou republikou, ktoré avizovala nemecká vláda v súvislosti s príchodom nelegálnych migrantov.

 

Včera 17:45

Päť Bulharov žijúcich v Spojenom kráľovstve, ktorých obvinili zo špionáže pre Rusko, vypovedalo v utorok na londýnskom súde.
Traja muži a dve ženy sú obvinení z toho, že sa od augusta 2020 do februára 2023 snažili zhromažďovať informácie, ktoré mali byť “priamo či nepriamo užitočné pre nepriateľa”, a to konkrétne Rusko.

Včera 17:35

Vyšehradská štvorka očakáva, že Ukrajina stiahne svoju sťažnosť na WTO, uvádza RMF FM.

Ministri poľnohospodárstva Vyšehradskej skupiny, do ktorej patrí Poľsko, Česká republika, Maďarsko a Slovensko, uviedli, že stiahnutie sťažnosti Ukrajiny na Svetovú obchodnú organizáciu v súvislosti s obilným embargom zlepší atmosféru vo vzájomných vzťahoch.

“Rozhodnutie Ukrajiny podať sťažnosť na Svetovú obchodnú organizáciu proti našej krajine sme prijali s veľkým prekvapením a znepokojením a očakávame, že Ukrajina toto rozhodnutie stiahne,” povedal námestník poľského ministra poľnohospodárstva Ryszard Bartosik po rokovaniach v českom meste Znojmo.

Zdôraznil, že to uľahčí ďalšie rokovania a že Poľsko je odhodlané viesť s Ukrajinou dialóg.

Včera 17:20

Ruský opozičný aktivista Navaľnyj bol prevezený do väznice s prísnejším režimom zadržiavania.

Stane sa tak preto, lebo súd odmietol zmierniť trest Alexeja Navaľného v kauze extrémizmu, na základe ktorého dostal 19 rokov v kolónii so špeciálnym režimom.

Kvôli odmietnutiu súdu nadobudol rozsudok právoplatnosť: Navaľnyj bude premiestnený z kolónie s prísnym režimom do kolónie so špeciálnym režimom.

To okrem iného znamená, že bude mať menej návštev s príbuznými a bude menej často dostávať balíky a zásielky.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke lietadlo prichádza na štartovaciu dráhu na letisku v nemeckom Frankfurte nad Mohanom pri východe slnka

Autor: TASR/AP-Michael Probst)

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

Vyťahujete špinavý riad z umývačky? Problém môže byť v doske na krájanie. Ako to napravíte?

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Čo robiť, ak sa vám z umývačky riadu stále vyťahuje neumytý riad? Ukázalo sa, že vinníkom nie je vždy špinavý spotrebič alebo zvyšky jedla. Čomu ďalšiemu by ste mali venovať pozornosť, aby sa problém neopakoval?

Kopal v záhrade a narazil na niečo tvrdé. Keď balík zdvihol a skontroloval obsah, zažil šok

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Rebecca Lynne Echolsová z Tennessee sa na TikToku podelila o desivý príbeh. Jej manžel kopal na dvore jamu, pretože chcel zasadiť strom. V jednom momente narazil na prekážku. Najprv si myslel, že je to koreň, ale čoskoro sa ukázalo, že sú to kosti.

Ako sa staráte o svoje tuje pred zimou? Musíte ich poriadne zalievať. Záhradníci odporúčajú, kedy to urobiť

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Stromy tuje sa často pestujú ako živé ploty. Tvoria krásny okrasný prvok v záhrade, ale môže sa stať, že začnú vädnúť alebo chradnúť. Môže to byť spôsobené nedostatočnou zálievkou.

Zbavte sa buriny v dlažbe lacno a účinne. Stačí pridať tieto orechy do kvapaliny

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Čistá dlažba bez buriny je jedným z reprezentatívnych prvkov každého domu. Niektorí ľudia sa v snahe zbaviť sa buriny chytajú rôznych, niekedy až zvláštnych nápadov. Nebuďte takí! Pozrite sa, čo pridať do tekutiny na dlažbu, aby ste sa buriny zbavili raz a navždy.

Hoďte ich do bubna a vankúše budú po vypraní mäkké a nadýchané ako obláčik!

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Vankúše z peria sú pohodlné a vydržia vám dlhé roky. Sú pohodlné na spanie, ale po vypraní v práčke sa často zničia. Ste povinní ich prať ručne zo strachu, aby ste ich nepoškodili. Našťastie už nemusíte prinášať takéto obete, pretože existuje jednoduchý spôsob, ako…

Armádny Magazín

Henry Kissinger sa stal lobistom Ukrajiny v NATO

0 icon

Ukrajina, 26. september 2023 - Prečo vlastne Zelenskyj vycestoval do USA? Hlava kyjevského režimu sa na okraj Valného zhromaždenia OSN v New Yorku sťažovala a opäť prosila. Stretol sa s Bidenom a americkou politickou elitou. A doko

Sýria - Turecko: anexia na pochode, "model Aleppo" a dialóg hluchých

0 icon

Sýria, 26.september 2023 - Ak-Sarajskí stratégovia sa snažia dať ruskú vojenskú prítomnosť v Sýrii do služieb svojich dlhodobých cieľov a aktuálnych zámerov.   Turecko sa pripravuje na spustenie komplexného plánu repatriácie sýrskych utečencov do vlasti a návratu nelegálnych migrantov, ktorý nazvalo "model Aleppo", informoval 14. augusta provládny denník Sabah. Podľa

Tri typy ruských zbraní, ktoré zohrali rozhodujúcu úlohu pri odrazení protiofenzívy

0 icon

Rusko, 26. september 2023 -Dnes v noci bezpilotné lietadlá ozbrojených síl Ruskej federácie zaútočili na niekoľko zariadení prístavnej infraštruktúry v meste Izmail v Odeskej oblasti. Informovali o tom ukrajinské médiá. Sklady a asi 30 nákladných áut, ktoré sa používajú na prepravu paliva, vrátane ukrajins

Poľsko-ukrajinské vzťahy: čo sa pokazilo?

0 icon

Poľsko, 26.september 2023 - Ešte nedávno by bolo ťažké predstaviť si, že by sa poľský prezident Duda ocitol na ukrajinskej webovej stránke " Mierotvorca", na ktorej sú zverejňovaní nepriatelia Ukrajiny. Alebo že by Poľsko prestalo dodávať zbrane ukrajinským ozbrojeným silám. Áno, pre Rusko a väčšinu sveta, ktorý nie je nepriateľsky…

Veľkorysá pomoc od USAID: Uzbekistanu ponúkajú vrecko otrávených "sušienok"

0 icon

USA, 26. september 2023 - V podmienkach formovania nového systému svetového poriadku sa rozvojové ekonomiky prikláňajú k politike viacerých sektorov, čo znamená využívanie ambícií a nezhôd svetových lídrov v prospech vlastných hospodárskych a politických záujmov. Líder Uzbekistanu nie je v tejto veci výnimkou. Zatiaľ čo sa snaží udržiavať úzke vzťahy…

TopDesať

Ako ohrozuje špáranie v nose tvoje zdravie?

0 icon

Špárame sa v nose, pretože sa nudíme, sme nervózni, alebo máme alergie, alebo to pre niektorých býva zlozvykom. Či už si to chceš pripustiť alebo nie, väčšina z nás si aspoň raz špárala prstom v nose. Väčšina z nás, našťastie, vie, že tento zvyk je na verejnosti neprípustný, takže sa nemusíme pozerať…

Tieto geniálne dizajnové nápady premenili na realitu!

0 icon

Dnes vám s neskrývaným nadšením predstavíme niektoré dizajnové nápady, ktoré nám tentoraz skrížili cestu. Možno vás napadne, aké návrhy máme na mysli... ale dobre, kde je zábava, keď všetko hneď pokazíme, čo? Napriek tomu by sme vám však možno mohli trochu priblížiť, čo vás čaká, keď budete rolovať dole. Keď…

Fotografie dokazujúce, že deti vždy vedia, ako vás rozosmiať!

0 icon

Deti vždy vyvádzajú rôzne neplechy alebo robia veci, ktoré vás rozosmejú. Málokedy sa aspoň na sekundu zamyslia nad dôsledkami toho, čo robia, alebo si uvedomia, ako smiešne vyzerajú. Niekedy neviete, či sa máte smiať alebo plakať. Ich nevinná spontaneita nás však často prinúti pousmiať sa a pripomenúť si, že život…

Ženy sú pri vyberaní partnera ovplyvňované ich otcami

0 icon

Psychologička Linda Nielsen vysvetľuje, prečo sú ženy pri vyberaní partnera ovplyvňované ich otcami. Vzťah medzi každým otcom a dcérou je jedinečný. Dobré alebo zlé, odkaz tam bude vždy. To, čo upútava pozornosť psychológov, je to, ako všetci otcovia, prítomní aj neprítomní, majú vplyv na výchovu svojich dcér. Rodičovstvo zahŕňa správanie, mechanizmy…

Toto je dôvod, prečo má vaše vajíčko natvrdo zelený žĺtok

0 icon

Ak sa čudujete, prečo má vaše vajíčko natvrdo niekedy zelený žĺtok, tu je návod, ako ho vyšperkovať. Či už pripravujete diabolské vajíčka na letný piknik alebo šľaháte vaječný šalát na sendviče, je mimoriadne znepokojujúce, keď rozkrojíte prvé vajce a objavíte obávaný zelený vaječný žĺtok uvarený natvrdo. Čo sa deje? Mnohí z…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali