Kanadskí Inuiti sa hlásia o podiel z potopeného vraku nájdeného na ich území

Kanadskí Inuiti sa hlásia o podiel z potopeného vraku nájdeného na ich území

Nunavut 19. septembra 2016 (HSP/Foto:youtube)

 

Inuiti v severokanadskom teritóriu Nunavut by chceli mať popri Kanade a Veľkej Británii taktiež podiel na vzácnych artefaktoch z nedávno objavenej lode HMS Terror od britského polárnika sira Johna Franklina

Sonárna snímka objavenej starej potopenej lode z prelomu 19. storočia v hĺbke 3,7 km v Indickom oceáne
Sonárna snímka objavenej starej potopenej lode. Ilustračné foto

“Musíme byť pri stole,” vyhlasuje Cathy Towtongieová z inštitúcie Nunavut Tunngavik, ktorá reprezentuje Inuitov v kanadskom teritóriu Nunavut, odvolávajúc sa na “korunnú povinnosť splnomocnenca Inuitov pri rokovaniach”.

Reklama

Inuiti sa dožadovali podielu už pred dvoma rokmi, keď bol v Arktíde objavený vrak lode HMS Erebus. Momentálne sa ozývajú znova, pretože minulý týždeň sa podarilo kanadskému magnátovi a filantropovi Jimovi Balsilliemu, ktorý je spoluzakladateľom spoločnosti Research In Motion (tvorca Blackberry), objaviť v pôvodnom stave druhú britskú vojnovú loď HMS Terror, ktorá v roku 1846 uviazla so 129 ľuďmi v mrazivých vodách severozápadného arktického priechodu medzi severným Atlantikom a Pacifikom.

Memorandum o porozumení medzi Kanadou a Britániou z roku 1997 hovorí o prevode vlastníctva vrakov na Kanadu, ale niektoré významné artefakty môže získať aj Británia. Jej Národné múzeum Kráľovského námorníctva v meste Portsmouth preto v súčasnosti rokuje s kanadskou vládou o získaní istých artefaktov z prvej lode HMS Erebus. Pokiaľ by šlo o zlato, podľa dohody by sa malo rozdeliť medzi Kanadu a Veľkú Britániu bez nároku tretej strany.

Reklama

O dva roky po memorande bolo vytvorené teritórium Nunavut na základe dohody o územných nárokoch Inuitov, v ktorej bol aj článok zmieňujúci sa o “spoločnom vlastníctve Kanaďanov a Inuitov pri všetkých archeologických nálezoch z teritória Nunavut”. Ako teda vraví Towtongieová, “podľa článku 33, nález z našich morských vôd alebo súše patrí z 50 % Inuitom”.

Predchádzajúca kanadská konzervatívna vláda na naliehanie Inuitov nereagovala. V apríli teda poslala list, kde zdôraznila svoje znepokojenie nad vylúčením z rozhovorov týkajúcich sa viac ako 55 artefaktov, medzi ktorými boli aj lodné bronzové zvony či delá ešte z prvého vraku HMS Erebus.

Keďže nedošlo k žiadnemu posunu, v auguste bol zaslaný druhý list ministrovi, na ktorý už prišla odpoveď s tým, že “budú sa usilovať o súhlas s Národným múzeom Kráľovského námorníctva zahrnúť aj dedičstvo Inuitov do všetkých budúcich rokovaní súvisiacich s prevodom artefaktov”. Towntongieová to považuje za “prvý dobrý krok”, ale dodáva: “Malo by sa ísť ďalej. Ak chceme sedieť s vládou Kanady pri rokovaniach s Britániou.”

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:26

Moskovský súd odmietol v utorok odvolanie väzneného amerického novinára Evana Gershkovicha proti predĺženiu vyšetrovacej väzby. Gershkovich je ako prvý západný novinár od čias studenej vojny obvinený zo špionáže.

17:19

Nastavenie dôchodkového systému, vrátane druhého piliera, by malo byť upravené ústavným zákonom. Navrhuje ho opozičná Sloboda a Solidarita (SaS), ktorá sa obáva, že súčasná vláda Roberta Fica (Smer-SD) chce siahnuť na dôchodkové úspory ľudí. Liberáli plánujú osloviť kolegov z opozície, aby mohol byť ich návrh zaradený už do programu aktuálnej schôdze Národnej rady (NR) SR.

17:14

Spojené kráľovstvo do konca tohto desaťročie zvýši výdavky na obranu na úroveň 2,5 percenta hrubého domáceho produktu (HDP), oznámil v utorok britský premiér Rishi Sunak. Takisto potvrdil zvýšenie vojenskej pomoci pre Ukrajinu.

17:13

Litva odovzdala Ukrajine obrnené transportéry M577, oznámilo v utorok litovské ministerstvo obrany.

17:04

Najmladší syn princa Williama a jeho manželky Kate oslávil v utorok šesť rokov a pri tejto príležitosti manželský pár zverejnil na svojich účtoch na sociálnych sieťach jeho fotografiu. Záber usmievajúceho sa princa Louisa však manželia neposlali vopred ako embargovanú správu médiám, čo robievali v minulých rokoch.

princ Louis
Na snímke princ Louis
16:47

Ruské ministerstvo hospodárstva zlepšilo odhad tohtoročného vývoja ekonomiky, pričom predpokladá rast o takmer 3 %. Na druhej strane počíta s oslabením rubľa a postupným poklesom prebytku účtu platobnej bilancie.

16:44

Blízky spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina varuje Európu pred odvetou Moskvy, ak Západ zabaví zmrazené ruské aktíva v hodnote takmer 300 miliárd USD (282,17 miliardy eur) a použije ich na pomoc Ukrajine.

16:43

Fínsku metropolu Helsinki v utorok prekvapili neobvyklé snehové prehánky, ktoré skomplikovali pozemnú aj leteckú dopravu.

16:43

Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) vyzval v utorok na medzinárodné vyšetrenie správ o masových hroboch v nemocniciach v Pásme Gazy, ktoré boli zničené pri obliehaní izraelskej armády. Podľa OHCHR mohlo totiž prísť k páchaniu vojnových zločinov.

16:42

Neformálne zasadnutie Severoatlantickej rady (NAC) na úrovni ministrov zahraničných vecí sa uskutoční 30. – 31. mája v Prahe.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vyvierajúci minerálny prameň na Sivej Brade neďaleko Spišského Podhradia

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali