Organizácia informovala, že ďalšia krajina sa rozhodla zakázať kožušinové farmy. Írska vláda prisľúbila ešte tento rok priniesť legislatívu, ktorá zakáže vznik nových kožušinových chovov a postupne fázovo vyradí z prevádzky existujúce farmy. Podľa slovenských ochranárov je načase nasledovať Írsko a zakázať chov zvierat na kožušiny aj na Slovensku. „Toto je skvelá inšpirácia pre Slovensko. Írska vláda, poslanci a poslankyne naprieč politickým spektrom zákaz chovu zvierat na kožušiny podporujú, pretože si to želajú ľudia.
Rovnaký scenár by sme chceli vidieť aj na Slovensku, a teda, aby sa našla politická podpora v koalícii i opozícii a kožušinové chovy sa podarilo zakázať aj u nás,“ povedala koordinátorka kampane Ide o chlp Alexandra Demetrianová z Humánneho pokroku.
Na Slovensku by sa takýto legislatívny zákaz týkal jedinej farmy v Príbovciach pri Martine, kde chovajú norka amerického. Humánny pokrok zverejnil zábery z kožušinovej farmy v Príbovciach, kde chovajú asi päťtisíc norkov. Na zverejnených záberoch je vidieť zvieratá, ako sa tlačia v malej drôtenej klietke bez podstielky. Nemôžu si pohodlne ľahnúť ani sa prebehnúť. Sú vystresované a navzájom sa napádajú, o čom svedčia aj otvorené hnisajúce rany.
„Kožušinové farmy nedokážu zabezpečiť také podmienky, aké tzv. kožušinové zvieratá majú vo svojom prirodzenom prostredí a aké potrebujú. Na farmách sú chované v tesných klietkach, žijú v neustálom strese a agónii, dochádza tam ku kanibalizmu a stereotypnému správaniu, ktoré je prejavom životnej nepohody v zajatí. Šťastné norky na farmách ešte nežili,“ vysvetlila Demetrianová. Petícia www.ideochlp.sk za zákaz kožušinového chovu na Slovensku po zverejnení záberov z norkovej farmy v Príbovciach získala veľkú podporu a so 75-tisíc podpismi sa stala druhou najúspešnejšou online petíciou v histórii.
Legislatívne zákazy kožušinových chovov sú v Európe čoraz častejšie. Tento mesiac takýto zákon schválili v Nórsku, v ostatných rokoch aj v Holandsku, Belgicku, Luxembursku či Spojenom kráľovstve. Nezaostávajú ani krajiny Východnej Európy, zákaz má Srbsko, Slovinsko, Chorvátsko, Bosna a Hercegovina. V susednom Rakúsku kožušinové chovy postavili mimo zákon už pred 15 rokmi a začiatkom tohto roka platí aj v Českej republike.
Kožušín sa navyše vzdávajú aj tie najprestížnejšie značky módneho priemyslu. Kožušinový priemysel spotrebuje ročne asi 100 miliónov zvierat. Aby sa ich kožušina zachovala v čo najlepšej kvalite, zvieratá zabíjajú plynom, elektrickým prúdom alebo im zlomia väzy. Na výrobu jedného kožucha je napríklad potrebná kožušina z viac ako 60 norkov.
Viac informácií, ako aj petícia za zákaz kožušinového chovu zvierat je na internetovej stránke www.ideochlp.sk