Phnom Pénh 9. augusta (TASR,HSP/Foto:TASR)
Vieme, že zomreli hladní, obetujeme im preto jedlo
Stovka ľudí sa dnes zúčastnila budhistického obradu na kambodžskom vidieku na mieste novoobjaveného masového hrobu z obdobia vlády Červených Kmérov. Budhistickí mnísi prednášali modlitby a ľudia odovzdávali obetné dary ako jedlo a nápoje.
Obrad sa konal päť dní po tom, čo na mieste bývalého väzenia Červených Kmérov vykopali dedinčania pri ťažbe zeminy približne 20 lebiek a úlomkov kostí. Informovala o tom agentúra AP.
Starosta dediny Do Dontrei vyhlásil, že obetné dary majú poskytnúť potravu dušiam mŕtvych ľudí, “lebo vieme, že zomreli hladní”. Pochovaním do zeme – takým bežným v západných krajín – Červení Kméri chceli trápiť nešťastné obete aj po smrti. Nešlo len o zbavenie sa nepríjemných dôkazov. Podľa tamojšieho budhizmu totiž nie je správne, ak telo zosnulého skončí vcelku pod zemou, pretože jeho duša blúdi sa snaží sa s telom naďalej spojiť, čím sa jej predlžuje utrpenie a blúdenie kolobehmi života. Preto sa väčšina budhistických smerov snaží telo spáliť alebo aspoň iným spôsobom znetvoriť, aby ho duša zosnulého už “nemohla spoznať” a tak sa odpútala pre ďalší život – napr. aj očistením kostí od rozkladajúcich sa častí.
Za “päťročnicu” usužovali na smrť takmer 2 milióny ľudí
Počas vlády Červených Kmérov v rokoch 1975-79 zahynulo približne 1,7 milióna Kambodžanov, väčšinou na následky mučenia, hladu, nedostatku zdravotnej starostlivosti a nútenej práce. Mnohí boli popravení.
Historici a bádatelia tvrdia, v masovom hrobe pri odľahlej dedine Do Dontrei na severozápade Kambodže môžu byť pochované tisíce tiel. Išlo totiž len o jedno z takmer 200 väzení Červených Kmérov.