“Prečo rezignovali na ochranu hranice? Ak nestrážime hranicu, načo máme vízovú politiku, ak nemáme problém pustiť každého, kto na náš breh dopláva? Musí sa napĺňať návratová politika týchto ľudí. Takto sa môže každý nelegálny imigrant cítiť bezpečne, lebo vie, že ho nevyhostia. Potom nasadne na čln, lebo vie, že sa nemusí vrátiť,” povedal Kaliňák.
Podľa ministra napr. Grécko dostalo 360 miliónov eur na vybudovanie azylových kapacít. “Momentálne má kapacity pre 200 ľudí. Neviem, koľko hviezdičiek má ten azylový tábor, ale niečo tu nebolo dôsledne urobené,” konštatoval.
Na margo systému kvót, s ktorými vláda SR nesúhlasí, uviedol, že dnes to bude 1000 imigrantov, zajtra 5000 a pozajtra 10.000. “Musí to byť dobrovoľné,” apeloval s tým, že SR si musí nechať časť azylových kapacít voľných pre konflikt na Ukrajine.
Kaliňák zdôraznil, že napr. Taliansko je bezpečná krajina, ale imigranti chcú ísť ďalej. “Prečo sa tlačia do Francúzska a ďalej do Veľkej Británie? Nie je to len úprimná snaha zachrániť si život. To by sa uspokojili aj s Talianskom či Tureckom. Oni veľmi dobre vedia, kam chcú ísť a kde chcú skončiť,” myslí si
Minister tiež poukázal na skutočnosť, že EÚ chce prijať desaťtisíce neznámych utečencov, ale nechce prijať Bulharsko a Rumunsko do schengenského priestoru, lebo sa obáva, že rómski občania Bulharska a Rumunska, teda občania únie, budú voľne cestovať po celej Európe.
Systém kvót nepodporuje ani KDH. Počas parlamentnej rozpravy k problematike utečencov to dnes povedal líder KDH Ján Figeľ s tým, že Slovensko by malo poskytnúť súčinnosť a pomoc v rámci svojich azylových možností a postupne prijať niekoľko stoviek utečencov spĺňajúcich podmienky pre udelenie azylu.
“Nepodporujeme masívne a ilegálne prisťahovalectvo z tretích krajín do Európy. Ale uvedomme si, že v prípade prenasledovania je potrebné poskytnúť azyl alebo tolerovaný dočasný pobyt. Masívnejšie prisťahovalectvo utečencov však nepovažujeme za správne riešenie a preferujeme pomoc ľuďom na ich dotknutých územiach,” povedal Figeľ.
Za najdôležitejšie však podpredseda parlamentu považuje zabezpečiť, aby utečenci nehynuli v Stredozemnom mori. “Arabská jar evidentne bola a je arabskou búrkou a pre mnohých priniesla skôr zimu ako nádej. Zvlášť pre početné komunity kresťanov,” povedal. Kvóty nepovažuje za riešenie ani Most-Híd. “Musíme odmietnuť povrchné riešenia. Slovensko dokáže pomôcť stovkám utečencov, nepotrebuje však na to kvóty. Tie problém nevyriešia.
Je nutné začať bilaterálne rokovania najmä s krajinami, odkiaľ je najviac utečencov,” odporučil predseda strany Béla Bugár. Opozičný politik zároveň tvrdí, že náš azylový proces je prísny a je schopný odhaliť nebezpečenstvo. “Nemáme sa čoho báť. My nemôžeme byť dobrým členom EÚ len vtedy, keď si užívame výhody členstva, ale aj vtedy, keď toto členstvo prináša i problémy. Otázka solidarity je základnou hodnotou každej európskej filozofickej školy, preto sa k nej nemôžeme obrátiť chrbtom,” povedal Bugár.