K. JANEČEK: Na Slovensku ešte nevnímajú korupciu ako niečo, čo ničí krajinu

Bratislava 17. marca (TASR) – Český podnikateľ, pedagóg a filantrop Karel Janeček založil pred 18 rokmi spoločnosť, ktorá sa postupne stala najväčším obchodníkom na londýnskej burze, kde je v súčasnosti oficiálnym tvorcom trhu. Vďaka svojmu podnikaniu zarobil viac ako miliardu českých korún. Ako sám hovorí, hromadiť ich či investovať ich do stále väčšieho domu, luxusnejšieho auta a cenností ho nikdy nenapĺňalo. A tak svojimi financiami rozhýbal v Českej republike Pozitívnu evolúciu, ktorej cieľom je zlepšenie spoločenskej klímy a presadenie morálky a etiky ako určujúcich princípov správania sa spoločnosti. V seriáli TASR Osobnosti, tváre myšlienky sa rozhovoril o tom, ako túto zmenu možno docieliť. Napríklad prostredníctvom boja proti korupcii, ktorým sa Janeček stal známym v širokej spoločnosti.

– V týchto dňoch sú to dva roky, čo ste s podnikateľom Stanislavom Bernardom a hercom Janom Krausom založil Nadačný fond proti korupcii. Ako ste zatiaľ s jeho činnosťou spokojný?-

Ja som veľmi spokojný, dokonca musím povedať, že činnosť fondu predčila moje očakávania. Nielen upozornením na konkrétne kauzy, ale fond prispel celkovo k tomu, že sa v  ľuďoch prebudil pocit, že korupciu a podobné veci nemusia tolerovať. Podarilo sa nám dosiahnuť, aby široké spektrum spoločnosti a nie iba jeho intelektuálna vrstva jednoznačne odsudzovali korupciu a uvedomovali si jej nebezpečenstvo pre spoločnosť.

– Na Slovensku je to povedomie podľa vás rovnaké? –

To nemôžem relevantne zhodnotiť, no podľa toho, ako som sa s niektorými ľuďmi bavil, na Slovensku ľudia ešte neprisudzujú dostatočnú vážnosť problému, ktorý tvorí korupcia. Nevnímajú ju všeobecne ako niečo, čo naozaj ničí a degeneruje krajinu. V tom je myslím si, Česko už trochu ďalej.

-Je podľa vás potrebné, aby v Česku i na Slovensku vznikali takéto občianske iniciatívy, ktoré pomáhajú a istým spôsobom aj suplujú činnosť štátnych orgánov, ktoré majú za úlohu bojovať proti korupcii?-

Určite a podľa môjho názoru je to vôbec podmienka celkovej zmeny, lebo nejde iba o korupciu, ale o vykorenenie toho, čoho je korupcia dôsledkom. Občianska spoločnosť je v tomto prípade kľúčová stránka demokracie, je extrémne dôležitá. Je to úplne naopak, ako hovoril exprezident Klaus, ktorý sa vyjadroval, že nie občianska spoločnosť, ale len volení zástupcovia majú rozhodovať a hovoriť do vecí. Nám sa však našťastie aj v tomto smere podarilo dokázať, že akonáhle sú ľudia schopní postaviť sa za svoju vec, veci sa môžu meniť k lepšiemu.

-O exprezidentovi Klausovi hovoríte ako o jednom z najväčších škodcov, ktorí ublížili Českej republike, verejne pranierujete a zlodejmi (ľuďmi páchajúcimi nekalé činy) nazývate viacero špičkových politikov. Nebojíte sa o seba?-

No uvedomujem si, že isté riziká sú, ale nebojím sa. Viem totiž, že to čo robím, chcem robiť a robím to z vnútorného presvedčenia. A keď sa človek pre takéto niečo rozhodne, už sa nemá zmysel báť, pretože aj tak máte v sebe presvedčenie, že konáte správnu vec a že je to poslanie, ktoré máte nasledovať.

-Čo vás osobne priviedlo na boj proti korupcii, kde nastal ten impulz?-

Som človek, pre ktorého je jednou z najdôležitejších hodnôt spravodlivosť. Neznášam nespravodlivosť. Z toho vlastne vzišlo rozhodnutie aktívne bojovať proti korupcii ako jednej z najväčších nespravodlivostí v spoločnosti. Bol to dôsledok mojich pocitov, ktoré som mal, keď som sa pred pár rokmi začal zaujímať o stav vecí verejných a  následných zistení ako spoločnosť neefektívne funguje na základe korupcie, ktorú ju nahlodala. Rozhodol som sa preto niečo urobiť.

-Dá sa povedať, že rozlišujete horšiu a lepšiu (miernejšiu) formu korupcie?-

Nie, je len potrebné zadefinovať korupciu – mnoho ľudí si zamieňa korupciu s úplatkom – úplatok nemusí byť korupcia. Korupcia je činnosť jednotlivca, ktorý zastupuje tretiu osobu, fyzickú alebo právnickú, a svojím konaním, z ktorého má vlastný prospech, tejto tretej osobe škodí. Na druhej strane, úplatok nemusí byť teoreticky škodlivá vec, niekto môže dať úplatok, aby niečo zachránil. Je to preto potrebné rozlišovať. Korupcia je najhoršia forma úplatku.

-Takže s úplatkami ako takými nemáte problém? Myslíte si aj vy, že už aj tak sme naučení "neprísť s prázdnou rukou", ak chceme o niečo požiadať, alebo niečo vybaviť?-

To nehovorím, úplatky neobhajujem, ak niekto dáva alebo prijíma úplatky, môže ľahšie skĺznuť k naozaj korupčnému konaniu. Len sa usilujem vysvetliť, že ak niekto dá fľašku lekárovi, aby venoval väčšiu starostlivosť rodinnému príslušníkovi, ktorého má lekár operovať, nie je to korupcia. A je o tom treba hovoriť, lebo si myslím, že práve toto tí zlodeji, ktorí sa dopúšťajú najhoršej korupcie, usilujú relativizovať. Usilujú sa bagatelizovať tento problém a korupciu porovnávajú s tým, ak si niekto prilepší tak, že ukradne tehlu zo stavby. Ale to tak nie je, korupcia nie je drobná zlodejina. A hlavne nepatrí do spoločnosti – korupcia spoločnosť degeneruje.

-Svet bohatých ľudí, medzi ktorých patríte aj vy sa však automaticky v našej spoločnosti vníma s korupciou a klientelizmom. Nemáte problém ľudí presvedčiť o svojich úmysloch potrieť korupciu a zmeniť spoločnosť celkovo k lepšiemu, ak o vás zároveň ľudia vedia, že ste si v podnikaní zarobili viac ako miliardu korún? Nestretávate sa s pochybnosťami, či si náhodou aj ten Janeček k bohatstvu nepomohol?-

S nedôverou, že by som bol zapletený do korupcie, to nie. Ale máte pravdu, že ten pohľad na bohatých ľudí je vedený predsudkami. Prakticky všeobecný názor, ktorý tu v našom teritóriu panuje je, že keď je niekto bohatý, musí byť zlý. Aj ja som sa už o sebe dopočul množstvo klamstiev a vykonštruovaných obvinení. To ma nepríjemne prekvapilo, bolo to priznám sa horšie, ako som čakal.

-Ako vás teda podľa vášho názoru ľudia vnímajú teraz? Ako biznismena, ktorý zarobil "ťažké prachy" alebo ako filantropa, ktorý investuje zarobené peniaze do dobročinných akcií?-

Ja verím tomu, že je to to druhé. Neviem, či ma majú priamo za filantropa, skôr za človeka, ktorý sa usiluje o pozitívnu zmenu v spoločnosti. Ešte pred pol rokom by som si netrúfol povedať, ale myslím si, že dnes to už povedať môžem.

– Vy ste pred rokom urobili matematický odhad morálky českej spoločnosti. Každému človeku ste podľa toho, ako sa slušne správa, priradili číslo od 0 po 1 s tým, že 0 znamená zlodeja, amorálneho človeka bez hodnôt, ktorý pácha zlo a 1 naopak označuje ideálnu bytosť, ktorá sa správa eticky a morálne. Zatiaľ čo obyčajní ľudia vyšli dobre a dostali číslo od 0,7 – 0,8 , politikom ste priradili iba 0,3. Myslíte si, že model slovenskej spoločnosti by dopadol rovnako?-

Myslím, že áno.

-V prípade tých politikov to naozaj vidíte tak čierne?-

Musím sa priznať, že od tej doby som to číslo u politikov poopravil a upravil k lepšiemu oproti prvému odhadu. Najmä ak ide o senát, ale pri aj poslaneckej snemovni som prišiel na to, že väčšinu ľudí netvoria zlodeji, ale sú to skôr slabí ľudia bez odvahy poukázať a postaviť sa tomu zlému. Skôr sú to teda sluhovia – tí, ktorí síce nepáchajú zlo ako zlodeji, ale mu buď prisluhujú, alebo proti nemu nič nerobia a mlčky ho trpia.

-Tvrdíte, že práve to, že sú pri moci takýto ľudia, generuje aj neduhy, medzi ktoré patrí nespravodlivosť a korupcia. Jednou z ciest, ako to zmeniť je vymeniť týchto ľudí za naozaj rešpektované osobnosti. To by mala zariadiť vami proklamovaná zmena volebného systému. Dá sa to však táto zmena presadiť, keď o nej majú rozhodnúť práve politici, ktorých radíte medzi zlodejov a sluhov?-

Som presvedčený, že sa to urobiť dá. Je potreba vytvoriť networking, spoluprácu férových pozitívnych zmýšľajúcich ľudí. Vytvoriť občiansku platformu, ktorá sa postaví za kultiváciu občianskej spoločnosti a za potrebu nastavení pravidiel, ktoré budú meniť systém k lepšiemu – jedným z príkladov je volebný systém. Musí to ísť cestou zdola, samozrejme demokratickou cestou. Buď tlakom občianskej spoločnosti na súčasných politikov, alebo založením novej politickej strany.

-V tej budete aj vy?-

Nie, platí, že ja do politiky vstupovať nemienim.

-Súčasťou vytvárania občianskeho hnutia, ktoré sa zasadí o zmenu v spoločnosti je vaša iniciatíva Pozitívna evolúcia. Súčasťou jej aktivít bolo jesenné turné po 13 českých mestách, kde ste diskutovali so študentmi i obyvateľmi miest. Aký máte z týchto stretnutí výstup a pocit?-

Vynikajúci, bolo to super. Uvedomujem si, že tí ľudia, ktorí na stretnutia prišli prišli cielene, pretože sú týmto myšlienkam naklonení, ale aj tak je to bolo pre mňa príjemné prekvapenie, myslel som si že to bude viac kontroverzné. Utvrdil som sa v tom, že ľudia sú už „ready“ naozaj nastavení na obrodu spoločnosti . Naším prvoradým cieľom v rámci Pozitívnej evolúcie je preto vytvorenie systému spolupráce, networkingu, pre pozitívne zmýšľajúcich a férových ľudí. Myslím, že stačí iba malý impulz, aby sa ten proces rozbehol.

-Nebude to teda podľa vás beh na dlhú trať – zmeniť spoločnosť a jej zmýšľanie?-

Nie, naopak, pôjde to oveľa rýchlejšie, ako si väčšina ľudí myslí. Ja verím tomu, že sa nám podarí dosiahnuť stav, že sa ľudia budú riadiť vlastnými pozitívnymi hodnotami.

Rozhovor s Karlom Janečkom je súčasťou multimediálneho projektu Osobnosti: tváre, myšlienky, v rámci ktorého prináša TASR každý týždeň rozhovory, fotografie a videá osobností slovenského, európskeho i svetového politického, spoločenského, ekonomického, športového a kultúrneho života.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Remišová: Pracovnej skupine predloží návrhy na zmeny týkajúce sa policajnej inšpekcie, generálnej aj špeciálnej prokuratúry

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Ministerka investícií a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová prinesie na dnešné zasadnutie pracovnej skupiny návrhy na zmeny týkajúce sa policajnej inšpekcie, špeciálnej a generálnej prokuratúry, na nový prístup k sporným zákonným ustanoveniam aj k výberu sudcov, prokurátorov a policajtov Skonštatovala to vo…

V Čečensku Kadyrov podľa ústrednej volebnej komisie získal 99,7 percenta hlasov

0 icon

Groznyj 20. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Musa Sadulayev)   Čečenský autoritársky vodca Ramzan Kadyrov získal podľa ústrednej volebnej komisie 99,7 percenta všetkých hlasov odovzdaných vo voľbách najvyššieho predstaviteľa ruskej Čečenskej republiky. V pondelok o tom informovala agentúra TASS Kadyrov kandidoval za prokremeľskú stranu Jednotné Rusko. Podľa politických analytikov bol výsledok hlasovania "vopred…

Nezaočkovaní tvoria 86 % všetkých hospitalizácií, neznamená to, že efektivita vakcíny klesá, tvrdí Smatana

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Ministerstvo zdravotníctva SR začalo zverejňovať, koľko percent z hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 tvoria nezaočkovaní jedinci. Prvé údaje sa pohybovali okolo 91 percent, v súčasnosti nezaočkovaní tvoria 86 percent všetkých hospitalizácií. Ako však zdravotnícky analytik Martin Smatana na sociálnej sieti vysvetľuje, neznamená to,…

Na Slovensku pribudlo 114 prípadov nákazy novým koronavírusom a 4 obete

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Prostredníctvom 1981 vykonaných RT-PCR testov odhalili na Slovensku v nedeľu (19. 9.) 114 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudli štyri obete. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na webovej stránke covid-19.nczisk.sk "Pribudlo 114 ľudí s pozitívnym PCR testom, z nich viac ako…

Rezort školstva sa zameral na školské stravovanie, zmenili sa niektoré receptúry

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván, Pavel Neubauer)   Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR sa zameralo na školské stravovanie. Počas pondelkovej tlačovej konferencie rezortný šéf Branislav Gröhling (SaS) poznamenal, že je potrebné pozerať sa na potreby dieťaťa, teda aj na zdravý životný štýl a zdravú stravu žiakov Cieľom…

Druhá najvyššia súťaž pod názvom TIPOS SHL, súčasťou je opäť aj SR 18

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Už v stredu 22. septembra odštartuje šiestimi zápasmi nový ročník druhej najvyššej slovenskej hokejovej súťaže, ktorá ponesie v sezóne 2021/2022 názov TIPOS Slovenská hokejová liga (SHL). Zoznam jej účastníkov sa rozšíril na dvanásť, súčasťou bude opäť aj reprezentačný výber SR do 18 rokov…

Francúzsko vystúpilo proti rokovaniu o voľnom obchode EÚ s Austráliou. Pôjde Európska komisia proti Macronovej krajine?

0 icon

Paríž 20. septembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Vladimir Sergeev, SITA/AP-Andrew Harnik)   Európska únia pravdepodobne nebude môcť pokračovať v rokovaní o voľnom obchode s Austráliou, pretože jej dôvera je po zrušení dodávok ponoriek podkopaná, oznámil štátny tajomník pri Ministerstve zahraničia Francúzska Clément Beaune v rozhovore pre európske noviny Politico "Držať slovo, to je…

Bratislavský samosprávny kraj začal s výstavbou obchvatu obcí malokarpatského regiónu

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Bratislavský samosprávny kraj (BSK) začal s výstavbou obchvatu obcí malokarpatského regiónu. Projekt pozostáva z niekoľkých etáp, prvá sa týka vybudovania cesty, ktorá obíde Slovenský Grob a Chorvátsky Grob. Ide o začiatok výstavby obchvatu Pezinok – Modra. Cieľom je zlepšiť dopravnú situáciu…

Vysoké ceny plynu ohrozujú britské vianočné sviatky

0 icon

Londýn 20. septembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP - Lee Jin-man)   Kvôli nárastu cien plynu je vo Veľkej Británii nedostatok mrazených potravín. Vysoké ceny plynu a energetická kríza ohrozujú vianočnú večeru vo Veľkej Británii. Píše o tom denník The Sun Noviny uvádzajú, že kvôli rastu cien plynu v krajine bolo zatvorených niekoľko…

Jozef Šátek označil Kyselicove vyjadrenia o čistkách na polícii za dôkaz jeho nedostatočnej kompetencie. Čo si myslí o Lipšicových tvrdeniach o sledovaní? Podporil ho aj bezpečnostný analytik Bránik

0 icon

Bratislava 19. septembra 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Poslanec Národnej rady SR za OĽANO Lukáš Kyselica včera pre Sobotné dialógy vyhlásil, že hnutie nechcelo hneď po voľbách robiť v polícii čistky, ale zdá sa mu, že teraz nastal ten správny čas. Zastáva tiež názor, podľa ktorého je úplne normálne, že sa vyšetrovatelia…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Samovládca Lipšic má zachrániť koalíciu "zmeny k zlu"...

0icon

Internet a sociálne siete sú posledným útočiskom demokracie. Veď vďaka sociálnym sieťam prepukla napríklad aféra „Gorila“, ktorú Nicholson tri roky tajil pod zámienkou, že ju on sám „vyšetrí“. Vďaka sociálnym sieťam bolo odhalené prepojenie Kisku na popradské podsvetie. Ale tiež vďaka demagogickým vystúpeniam na sociálnych sieťach sa do parlamentu dostal…

Andrej Sablič

Budíček!!!

0icon

Motto: Slovensko sa stalo členom komisie OSN pre budovanie mieru?!

Marek Brna

Liberalizmus je potrebné regulovať

0icon

Valí sa ho na strednú Európu stále viac a viac. Západ je ním priam posadnutý. Bezbrehá sloboda priviedla západnú spoločnosť k šialenostiam ako je priam propagácia transgender komunity, morálne zdecimovaná mládež, ktorej hlavnou starosťou bude pomaly len správne namiešanie fentanylu. Drogy sa komunisti správne snažili všemožne obmedziť, takisto pornografiu či…

René Pavlík

Opona

0icon

Bitka o právo Už viacej ako jeden a pol roka, namiesto serióznej správy štátu  sledujeme narastajúcu búrku v parlamente, v polícii, v správe štátu. Nakoľko vláda je v rukách politikov, a tí majú moc úmernú svojej schopnosti oklamať voličov, dospela situácia tak ďaleko, že nikto neverí nikomu. Z búrky, vplyvom globálneho…

Ladislav Hvižďák

Nočný strážca

0icon

Na webovej stránke Paul Craig Robertsa , ktorý ako už väčšina z čitateľov vie, bol v administratíve prezidenta Reagana , ktorý vládol v 80 – tých rokoch minulého storočia v USA,  ako námestník ministra financií a písal a píše do viacerých amerických denníkov, vyšiel krátky článoček, ktorý sa trefne hodí do…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Jedenie pneumatík či laku na nechty. Toto sú tie najšialenejšie úchylky

0 icon

Úchylky sú odlišnosti, rozdielnosti či nezhody s niečim normálnym. Ide o určité vybočenie z toho, čo ľudia pokladajú za normálne. Každý z nás občas vyčnieva z davu. U týchto ľudí však ide o niečo extrémne. TOP10 ti predstaví ďalších 5 ľudí, ktorých úchylky sú neuveriteľné!   5. Jedenie obrúskov do…

Rontgenové oči či dokonalá pamäť? Toto je 10 ľudí, ktorých kuriozita nemá hraníc

0 icon

Keď sa ti tvoj život zdá zvláštny, odteraz už nebude. Kuriozita týchto ľudí ťa šokuje! Muž, ktorý má navždy zdvihnutú ruku či dievča s röntgenovým videním? Že to nie je možné? Tak pozeraj... 10. Najdlhšie oficiálne mŕtva osoba, ktorá žije Lal Bihari je indický farmár a aktivista z Amily, ktorý…

6 dôležitých otázok, na ktoré nedokáže odpovedať ani veda

0 icon

Žijeme v dobe prudkého rozvoja technológií. Zdá sa nám, že na akúkoľvek otázku má veda odpoveď. No toto ani zďaleka nie je pravda. Vedci nielen, že zatiaľ nedokážu odpovedať na mnohé otázky, ale počas výskumov neustále získavajú nové údaje, ktoré vyvracajú predchádzajúce teórie a hypotézy. 1. Je realita skutočná, alebo žijeme…

Sféry vplyvu po druhej svetovej vojne

0 icon

Na konci druhej svetovej vojny prechádzala politická situácia v Európe veľkou premenou. Británia a Amerika boli spojencami Sovietskeho zväzu proti mocnostiam Osy a verejnosť cítila k Rusom značnú náklonnosť. Na jaltskej konferencii sa Stalin, Roosevelt a Churchill dohodli na „sférach vplyvu“ svojim krajín v závere vojny. Podľa podmienok tejto zmluvy spadala východná Európa do sovietskej sféry…

11 slávnych fotografií, ktoré sú v skutočnosti sfalšované

0 icon

Internet nás často prekvapuje šikovnými fotografickými manipuláciami. Niektorí používatelia sa na nich bavia, iní im slepo dôverujú. Práve preto sme našli niekoľko skvelých príkladov fotografií, ktoré spôsobili veľký rozruch po celom svete, no vysvitlo, že boli sfalšované. 1. Nominácia bez nominácie [caption id="attachment_13560" align="aligncenter" width="650"]

Armádny Magazín

V Argentíne budú mať zrejme opäť stíhacie letectvo, vybrali si JF-17 Thunder

0 icon

Argentína, 20. septembra 2021 (AM) – V 70. rokoch disponovalo Vojenské letectvo Argentíny na tú dobu jednými z najmodernejších bojových lietadiel, mali: záchytné stíhačky Mirage III, stíhačky IAI Dagger (izraelská verzia francúzskej stíhačky Dassault Mirage V), b

Otca Iránskeho jadrového programu zabil izraelský Mossad pomocou diaľkovo ovládanému guľometu

0 icon

Izrael, 20.september 2021 (AM) – Podľa medializovaných informácií denníka New York Times, otca iránskeho jadrového programu“ Mohsena Fakhrizadeha zlikvidoval robot s hmotnosťou tony, ktorý zostavil M

Saudská Arábia sa začína obzerať po ruských protilietadlových systémoch

0 icon

Saudská Arábia, 20.september 2021 (AM) – Spojené štáty stiahli svoje protilietadlové systémy THAAD a Patriot zo Saudskej Arábie, ale „sväté miesto nie je nikdy prázdne“, píšu britské noviny Al Arab.   Spojené štáty sa rozhodli stiahnuť svoje protiletecké systémy z územia Saudskej Arábie s vysvetlením, že ich poče

Srbsko pripravuje nový obrnený transportér Lazanski. Pomenovaný po veľvyslancovi v Rusku

0 icon

Srbsko, 20.september 2021 (AM) – Obrnený transportér Lazanski bude vyrábať srbská štátna obranná spoločnosť Yugoimport SDPR. Bude vyprojektovaný na základe najnovšieho srbského kolesového obrneného transportéra Lazar 3, jeho modifikácia bude vybavená kanónom pre delostrelecký granát kalibru 30x173 mm.   https://www.

Bašta: Nový vojenský pakt zmení svetovú históriu. Európu čaká transformácia do ázijského polostrova

0 icon

Česko, 19.september 2021 (AM, Sputnik) – Český diplomat Jaroslav Bašta v koment

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali