K. JANEČEK: Na Slovensku ešte nevnímajú korupciu ako niečo, čo ničí krajinu

Bratislava 17. marca (TASR) – Český podnikateľ, pedagóg a filantrop Karel Janeček založil pred 18 rokmi spoločnosť, ktorá sa postupne stala najväčším obchodníkom na londýnskej burze, kde je v súčasnosti oficiálnym tvorcom trhu. Vďaka svojmu podnikaniu zarobil viac ako miliardu českých korún. Ako sám hovorí, hromadiť ich či investovať ich do stále väčšieho domu, luxusnejšieho auta a cenností ho nikdy nenapĺňalo. A tak svojimi financiami rozhýbal v Českej republike Pozitívnu evolúciu, ktorej cieľom je zlepšenie spoločenskej klímy a presadenie morálky a etiky ako určujúcich princípov správania sa spoločnosti. V seriáli TASR Osobnosti, tváre myšlienky sa rozhovoril o tom, ako túto zmenu možno docieliť. Napríklad prostredníctvom boja proti korupcii, ktorým sa Janeček stal známym v širokej spoločnosti.

– V týchto dňoch sú to dva roky, čo ste s podnikateľom Stanislavom Bernardom a hercom Janom Krausom založil Nadačný fond proti korupcii. Ako ste zatiaľ s jeho činnosťou spokojný?-

Ja som veľmi spokojný, dokonca musím povedať, že činnosť fondu predčila moje očakávania. Nielen upozornením na konkrétne kauzy, ale fond prispel celkovo k tomu, že sa v  ľuďoch prebudil pocit, že korupciu a podobné veci nemusia tolerovať. Podarilo sa nám dosiahnuť, aby široké spektrum spoločnosti a nie iba jeho intelektuálna vrstva jednoznačne odsudzovali korupciu a uvedomovali si jej nebezpečenstvo pre spoločnosť.

– Na Slovensku je to povedomie podľa vás rovnaké? –

To nemôžem relevantne zhodnotiť, no podľa toho, ako som sa s niektorými ľuďmi bavil, na Slovensku ľudia ešte neprisudzujú dostatočnú vážnosť problému, ktorý tvorí korupcia. Nevnímajú ju všeobecne ako niečo, čo naozaj ničí a degeneruje krajinu. V tom je myslím si, Česko už trochu ďalej.

-Je podľa vás potrebné, aby v Česku i na Slovensku vznikali takéto občianske iniciatívy, ktoré pomáhajú a istým spôsobom aj suplujú činnosť štátnych orgánov, ktoré majú za úlohu bojovať proti korupcii?-

Určite a podľa môjho názoru je to vôbec podmienka celkovej zmeny, lebo nejde iba o korupciu, ale o vykorenenie toho, čoho je korupcia dôsledkom. Občianska spoločnosť je v tomto prípade kľúčová stránka demokracie, je extrémne dôležitá. Je to úplne naopak, ako hovoril exprezident Klaus, ktorý sa vyjadroval, že nie občianska spoločnosť, ale len volení zástupcovia majú rozhodovať a hovoriť do vecí. Nám sa však našťastie aj v tomto smere podarilo dokázať, že akonáhle sú ľudia schopní postaviť sa za svoju vec, veci sa môžu meniť k lepšiemu.

-O exprezidentovi Klausovi hovoríte ako o jednom z najväčších škodcov, ktorí ublížili Českej republike, verejne pranierujete a zlodejmi (ľuďmi páchajúcimi nekalé činy) nazývate viacero špičkových politikov. Nebojíte sa o seba?-

No uvedomujem si, že isté riziká sú, ale nebojím sa. Viem totiž, že to čo robím, chcem robiť a robím to z vnútorného presvedčenia. A keď sa človek pre takéto niečo rozhodne, už sa nemá zmysel báť, pretože aj tak máte v sebe presvedčenie, že konáte správnu vec a že je to poslanie, ktoré máte nasledovať.

-Čo vás osobne priviedlo na boj proti korupcii, kde nastal ten impulz?-

Som človek, pre ktorého je jednou z najdôležitejších hodnôt spravodlivosť. Neznášam nespravodlivosť. Z toho vlastne vzišlo rozhodnutie aktívne bojovať proti korupcii ako jednej z najväčších nespravodlivostí v spoločnosti. Bol to dôsledok mojich pocitov, ktoré som mal, keď som sa pred pár rokmi začal zaujímať o stav vecí verejných a  následných zistení ako spoločnosť neefektívne funguje na základe korupcie, ktorú ju nahlodala. Rozhodol som sa preto niečo urobiť.

-Dá sa povedať, že rozlišujete horšiu a lepšiu (miernejšiu) formu korupcie?-

Nie, je len potrebné zadefinovať korupciu – mnoho ľudí si zamieňa korupciu s úplatkom – úplatok nemusí byť korupcia. Korupcia je činnosť jednotlivca, ktorý zastupuje tretiu osobu, fyzickú alebo právnickú, a svojím konaním, z ktorého má vlastný prospech, tejto tretej osobe škodí. Na druhej strane, úplatok nemusí byť teoreticky škodlivá vec, niekto môže dať úplatok, aby niečo zachránil. Je to preto potrebné rozlišovať. Korupcia je najhoršia forma úplatku.

-Takže s úplatkami ako takými nemáte problém? Myslíte si aj vy, že už aj tak sme naučení "neprísť s prázdnou rukou", ak chceme o niečo požiadať, alebo niečo vybaviť?-

To nehovorím, úplatky neobhajujem, ak niekto dáva alebo prijíma úplatky, môže ľahšie skĺznuť k naozaj korupčnému konaniu. Len sa usilujem vysvetliť, že ak niekto dá fľašku lekárovi, aby venoval väčšiu starostlivosť rodinnému príslušníkovi, ktorého má lekár operovať, nie je to korupcia. A je o tom treba hovoriť, lebo si myslím, že práve toto tí zlodeji, ktorí sa dopúšťajú najhoršej korupcie, usilujú relativizovať. Usilujú sa bagatelizovať tento problém a korupciu porovnávajú s tým, ak si niekto prilepší tak, že ukradne tehlu zo stavby. Ale to tak nie je, korupcia nie je drobná zlodejina. A hlavne nepatrí do spoločnosti – korupcia spoločnosť degeneruje.

-Svet bohatých ľudí, medzi ktorých patríte aj vy sa však automaticky v našej spoločnosti vníma s korupciou a klientelizmom. Nemáte problém ľudí presvedčiť o svojich úmysloch potrieť korupciu a zmeniť spoločnosť celkovo k lepšiemu, ak o vás zároveň ľudia vedia, že ste si v podnikaní zarobili viac ako miliardu korún? Nestretávate sa s pochybnosťami, či si náhodou aj ten Janeček k bohatstvu nepomohol?-

S nedôverou, že by som bol zapletený do korupcie, to nie. Ale máte pravdu, že ten pohľad na bohatých ľudí je vedený predsudkami. Prakticky všeobecný názor, ktorý tu v našom teritóriu panuje je, že keď je niekto bohatý, musí byť zlý. Aj ja som sa už o sebe dopočul množstvo klamstiev a vykonštruovaných obvinení. To ma nepríjemne prekvapilo, bolo to priznám sa horšie, ako som čakal.

-Ako vás teda podľa vášho názoru ľudia vnímajú teraz? Ako biznismena, ktorý zarobil "ťažké prachy" alebo ako filantropa, ktorý investuje zarobené peniaze do dobročinných akcií?-

Ja verím tomu, že je to to druhé. Neviem, či ma majú priamo za filantropa, skôr za človeka, ktorý sa usiluje o pozitívnu zmenu v spoločnosti. Ešte pred pol rokom by som si netrúfol povedať, ale myslím si, že dnes to už povedať môžem.

– Vy ste pred rokom urobili matematický odhad morálky českej spoločnosti. Každému človeku ste podľa toho, ako sa slušne správa, priradili číslo od 0 po 1 s tým, že 0 znamená zlodeja, amorálneho človeka bez hodnôt, ktorý pácha zlo a 1 naopak označuje ideálnu bytosť, ktorá sa správa eticky a morálne. Zatiaľ čo obyčajní ľudia vyšli dobre a dostali číslo od 0,7 – 0,8 , politikom ste priradili iba 0,3. Myslíte si, že model slovenskej spoločnosti by dopadol rovnako?-

Myslím, že áno.

-V prípade tých politikov to naozaj vidíte tak čierne?-

Musím sa priznať, že od tej doby som to číslo u politikov poopravil a upravil k lepšiemu oproti prvému odhadu. Najmä ak ide o senát, ale pri aj poslaneckej snemovni som prišiel na to, že väčšinu ľudí netvoria zlodeji, ale sú to skôr slabí ľudia bez odvahy poukázať a postaviť sa tomu zlému. Skôr sú to teda sluhovia – tí, ktorí síce nepáchajú zlo ako zlodeji, ale mu buď prisluhujú, alebo proti nemu nič nerobia a mlčky ho trpia.

-Tvrdíte, že práve to, že sú pri moci takýto ľudia, generuje aj neduhy, medzi ktoré patrí nespravodlivosť a korupcia. Jednou z ciest, ako to zmeniť je vymeniť týchto ľudí za naozaj rešpektované osobnosti. To by mala zariadiť vami proklamovaná zmena volebného systému. Dá sa to však táto zmena presadiť, keď o nej majú rozhodnúť práve politici, ktorých radíte medzi zlodejov a sluhov?-

Som presvedčený, že sa to urobiť dá. Je potreba vytvoriť networking, spoluprácu férových pozitívnych zmýšľajúcich ľudí. Vytvoriť občiansku platformu, ktorá sa postaví za kultiváciu občianskej spoločnosti a za potrebu nastavení pravidiel, ktoré budú meniť systém k lepšiemu – jedným z príkladov je volebný systém. Musí to ísť cestou zdola, samozrejme demokratickou cestou. Buď tlakom občianskej spoločnosti na súčasných politikov, alebo založením novej politickej strany.

-V tej budete aj vy?-

Nie, platí, že ja do politiky vstupovať nemienim.

-Súčasťou vytvárania občianskeho hnutia, ktoré sa zasadí o zmenu v spoločnosti je vaša iniciatíva Pozitívna evolúcia. Súčasťou jej aktivít bolo jesenné turné po 13 českých mestách, kde ste diskutovali so študentmi i obyvateľmi miest. Aký máte z týchto stretnutí výstup a pocit?-

Vynikajúci, bolo to super. Uvedomujem si, že tí ľudia, ktorí na stretnutia prišli prišli cielene, pretože sú týmto myšlienkam naklonení, ale aj tak je to bolo pre mňa príjemné prekvapenie, myslel som si že to bude viac kontroverzné. Utvrdil som sa v tom, že ľudia sú už „ready“ naozaj nastavení na obrodu spoločnosti . Naším prvoradým cieľom v rámci Pozitívnej evolúcie je preto vytvorenie systému spolupráce, networkingu, pre pozitívne zmýšľajúcich a férových ľudí. Myslím, že stačí iba malý impulz, aby sa ten proces rozbehol.

-Nebude to teda podľa vás beh na dlhú trať – zmeniť spoločnosť a jej zmýšľanie?-

Nie, naopak, pôjde to oveľa rýchlejšie, ako si väčšina ľudí myslí. Ja verím tomu, že sa nám podarí dosiahnuť stav, že sa ľudia budú riadiť vlastnými pozitívnymi hodnotami.

Rozhovor s Karlom Janečkom je súčasťou multimediálneho projektu Osobnosti: tváre, myšlienky, v rámci ktorého prináša TASR každý týždeň rozhovory, fotografie a videá osobností slovenského, európskeho i svetového politického, spoločenského, ekonomického, športového a kultúrneho života.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Po útoku na Kurza, útok na kresťanov – sú vraj nebezpečím pre demokraciu

0 icon

Berlín 5. decembra 2020 (HSP/Roman Bednár/Foto:Pixabay)   V piatok som v HS publikoval článok o kancelárovi Sebastianovi Kurzovi (viac TU), ktorého ľavicové rakúske médiá démonizujú ako nepriateľa migrantov a ako neofašistu V Nemecku si zas ZDF v relácii Aspekte vzala na „mušku“ kresťanov a vidí v nich nebezpečie pre demokraciu. A to len preto, lebo…

Víťazstvo Bidena potvrdili aj v Kalifornii, má tak dostatok hlasov

0 icon

Washington 5. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Andrew Harnik)   Predstavitelia amerického štátu Kalifornia oficiálne potvrdili, že víťazom prezidentských volieb v tomto štáte sa stal demokrat Joe Biden. Informovala o tom v sobotu agentúra AP Oficiálny súhlas s víťazstvom Bidena oznámil demokratický štátny tajomník Kalifornie Alex Padilla. Podľa AP Biden získal v Kalifornii…

Trump nariadil odsun väčšiny armádnych a bezpečnostných síl zo Somálska

0 icon

Washington 5. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Evan Vucci)   Dosluhujúci americký prezident Donald Trump nariadil odsun väčšiny amerických armádnych a bezpečnostných pracovníkov zo Somálska, kde vedú operácie proti militantnej skupine aš-Šabáb, oznámil v piatok Pentagón "Trump nariadil ministerstvu obrany a Africkému veleniu ozbrojených síl USA (U.S. AFRICOM) presunúť väčšinu personálu a majetku…

Incident v košickej pôrodnici bude mať dohru: Advokátka Krajníková, ktorá podporovala prvorodičku v jej požiadavkách nemať rúško a nedať sa testovať, čelí disciplinárnemu konaniu. Podnet na komoru podal poslanec Benčík

0 icon

Bratislava 4. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR- Milan Kapusta)   Slovenská advokátska komora (SAK) začala disciplinárne konanie s advokátkou Adrianou Krajníkovou, známou z októbrového incidentu v košickej univerzitnej nemocnici. Dôvodom je podozrenie z porušovania viacerých ustanovení zákona o advokácii a advokátskeho poriadku. Informoval o tom poslanec Národnej rady (NR) SR Ján Benčík…

V Prahe vypadol z 19. poschodia paneláku 15-ročný chlapec

0 icon

Praha 5. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Pražská polícia vyšetruje okolnosti pádu 15-ročného chlapca z panelového domu vo štvrti Háje. Dieťa podľa polície vypadlo z 19. poschodia. Záchranka chlapca prepravila do nemocnice s ťažkými zraneniami, informoval spravodajský server Novinky.cz Chlapec spadol v piatok popoludní z panelového domu, ktorý je so susedným…

Mikas má určiť, kto bude môcť ísť do školy aj bez negatívneho testu

0 icon

Bratislava 4. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Hlavný hygienik SR Ján Mikas by mal určiť, ktorí žiaci, rodičia či školskí zamestnanci budú môcť od pondelka (7. 12.) vstúpiť do otvorenej školy aj bez negatívneho testu na ochorenie COVID-19. Odporučila mu to v piatok vláda, ktorá schválila návrh podmienok obnovenia prezenčného…

142. časť: Veľkomoravská ríša a jej mudrc; moje románovo-faktografické rozprávanie

0 icon

Bratislava 5. decembra 2020 (HSP/Roman Bednár/Foto:Screenshot YouTube)   Keď už prichádzal k dôverne dobre mu známej bráne Eutymiovho domu, tak sa práve otvorila brána susedného domu a z nej vyšla na ulicu kiria (pani) Berbatiotis, dlhoročná susedka mudrca, ktorá  Anastázia poznala, odkedy začal chodievať k učenému starcovi Ostala zarazene stáť…

Gréckeho premiéra kritizujú za nedodržiavanie epidemiologických opatrení

0 icon

Atény 5. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Louisa Gouliamaki/Pool via AP)   Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis bol v piatok terčom kritiky za nedodržiavanie prísnych epidemiologických opatrení. Jeho vláda zároveň čelí obvineniam z uvádzania nepresných údajov o prípadoch nákazy a úmrtiach na ochorenie COVID-19. Informovali o tom britský denník The Guardian a agentúra AFP…

Slovenské národné noviny prosia čitateľov o pomoc. Ministerka Milanová ich radikálnym znížením dotácie Matici slovenskej likviduje

0 icon

Bratislava 5. decembra 2020 (HSP/Foto:SNN)   Slovenské národné noviny prechádzajú na dvojtýždennú periodicitu - Zníženie štátnej dotácie obmedzuje Maticu Zníženie účelovej dotácie Ministerstva kultúry SR (MK SR) pre Maticu slovenskú z 1 744 tis. na 1 344 tis. eur predstavuje výpadok matičných štátnych príjmov na úrovni dvadsiatich troch percent. Je…

Fico podáva trestné oznámenie na prokurátorov ÚŠP Repu a Šúreka. Do rúk sa mu dostal „šialený dokument“, prokurátori sa mali vyhrážať

0 icon

Bratislava 4. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico podáva trestné oznámenie na prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry Ondreja Repu a Michala Šúreka za spáchanie viacerých trestných činov. Robert Fico mal od jedného z novinárov obdržať podľa jeho slov "šialený" dokument. V ňom má ísť o oficiálne podanie…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

List z Gambáčikova č. 12

0icon

Vážený pán kapitánsky  premiér, Už som Ti dávno nepísal, lebo som vraj dostal koronu. Neviem presne čo to je, lebo okrem zvýšenia potencie sa to na mne nijako neprejavilo. Keď si povedal, že sa treba testovať, tak som tam bol. Bola Ti tam taká kozmonautka v bielom. Predstav si ona vedela…

Peter Košík

NÁKUP F-16 POCHOVAL CIVILNÉ LETISKO SLIAČ. NA ZMENU OD HOAXU K PRAVDE STAČILO POČKAŤ. KOĽKO ČAKANÍ EŠTE POTREBUJEME, ABY SA NÁM OTVORILI OČI???

0icon

Kedysi povedať nahlas alebo napísať, že nákupom „zánovných“ stíhačiek F-16 vystrojíme funus civilnému letisku na Sliači, okamžite to mainstream a neoliberáli označia za konšpirátorstvo a HOAX hrubého zrna. Ale ako to na Slovensku chodí, stačilo počkať pár mesiacov a z HOAXU sa stala pravda. Zamestnancov civilného letiska na Sliači už prepúšťajú, núka sa predaj…

Štefan Harabin

Ak sa chcete očkovať, tak iba vtedy, keď ako prvý očkovanie prežije Matovič, Paulínka a jeho deti.

0icon

Už pol roka Vás Matovič a jeho fašistická klika agendou Covid-divadlá podvádza, hoci ide nesporne iba o bežnú virózu i podľa WHO, zrovnateľnú s predchádzajúcimi chrípkami. Matovič Vás v rozsahu cez tri milióny, ako to sám prezentoval, nechal podvodne testovať, akože dobrovoľne-povinne (k čomu sa aj sám dobrovoľne priznal), nesporne a bez najmenších pochybnosti, nespoľahlivými…

Gabriel Dragon

Rusko-podnestersko-moldavský pat a efekt kindervajca

0icon

Vyjadrenie novozvolenej prezidentky Moldavska Maii Sandu o stiahnutí ruských vojakov z medzinárodne neuznanej Podnesterskej moldavskej republiky /PMR/, nachádzajúcej sa na území Moldavska, je možné brať len ako politický folklór, nie ako reflektovanie politickej reality. Prečo požaduje ich stiahnutie, aké budú následné kroky a prečo si touto aktivitou môže Moldavsko uškodiť?…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Na čo slúžia farebné gule, ktoré sú pripevnené k elektrickému vedeniu?

0 icon

Elektrickému vedeniu patrí dôležitá úloha, a to prenos elektrickej energie na dlhé vzdialenosti. Prečo sú ale na nich namontované farebné gule? Elektrické vedenie a ich charakteristické stožiare elektrickej rozvodnej siete je možné nájsť po celej krajine. Umožňujú prenos elektrickej energie na dlhé vzdialenosti, pričom tepelné straty a odpor sú minimálne. Rôznym…

Čo sa stane s tvojím telom, ak vyhodíš vankúš?

0 icon

Prvý vankúš, ktorý poznáme, pochádza zo starovekej Mezopotámie. Bol vyrobený z kameňa a mohli si ho dovoliť iba bohatí ľudia. Na rozdiel od starodávnych kamenných vankúšov sú dnes tie, ktoré používame, mäkké a nadýchané a veľa ľudí nemôže spať bez objatia veľkého útulného vankúša. Ale v skutočnosti nemusí byť spánok s vankúšom najlepším spôsobom odpočinku,…

Macumba: Jedna z najzáhadnejších brazílskych praktík

0 icon

V našej redakcii TOPdesať sa vám snažíme neustále prinášať zaujímavosti zo sveta. Inak tomu nebude ani tentokrát, keď sa spoločne pozrieme na macumbu – jednu z najzáhadnejších brazílskych praktík, ktorej dogmy tvoria uctievanie božstiev zdedených po afrických kmeňoch a kult katolíckych svätých. Jej odvrátenú temnú stranu – kimbandu – charakterizujú krvavé a okultné rituály.…

Štúdia syfilisu v Tuskegee: 1. časť

0 icon

Štúdia syfilisu v Tuskegee, ktorá prebiehala medzi rokmi 1932 až 1972, bola jednou z najviac šokujúcich vedeckých štúdií, ktoré kedy boli vykonané. Štúdie sa zúčastnilo 399 černochov, a to z radov predovšetkým chudobných alabamských farmárov, na ktorých mala byť vykonávaná experimentálna liečba „uhorskej choroby“, ktorá by ich vyliečila. Nikto im však nepovedal, že tou…

Prečo je pre mužov ťažké počúvať ženy?

0 icon

Či už je to priateľ, brat alebo kamarát - všetci poznáme chlapa, ktorý je zlým poslucháčom a často jednoducho nepočúva ženy. A nie, nie je to preto, že by sa nudil alebo bol arogantný. Existujú skutočne štúdie, ktoré ukazujú, že existuje niekoľko dôvodov, prečo v tejto oblasti muži tápajú. Zdá sa, že mužský mozog jednoducho…

Vo svete IT

3D tlačiareň Creality CR-6 SE s modulárnym dizajnom a špičkovými technológiami aktuálne kúpite za cenu, aká tu ešte nebola

0 icon

Spoločnosť Creality je na trhu s 3D tlačiarňami už akousi overenou klasikou. Jej modely sú častokrát spojením kvalitných a overených technológií za dostupnú cenu. Tlačiarne tohto výrobcu sú však v našich končinách o čosi drahšie, ako v zahraničí, čo je samozrejme logické. Vďaka spolupráci so zahraničným e-shopom Cafago.com vám však…

V roku 1859 nás zasiahla najväčšia Solárna búrka v dejinách. Aké škody by napáchala dnes?

0 icon

Amatérsky astronóm Richard Carrington objavil 1. septembra 1859 niečo, čo navždy zmenilo svet. Svoj teleskop namieril na Slnko a všimol si jasné svetlo, ktoré sa vytvorilo nad niekoľkými slnečnými škvrnami, píše portál IFLScience. Najprv si myslel, že ide o poškodené vybavenie, no neskôr mu došlo, že sledoval erupcie samotného Slnka.  Išlo o…

Sme tu sami? „Vznik inteligentného života je veľmi nepravdepodobný,“ tvrdí nová štúdia

0 icon

Šanca, že by sa vo vesmíre nachádzal nejaký inteligentný život, mimo nás, je vraj extrémne nízka. Tvrdí to nová štúdia z University of Oxford. V štúdii sa píše, že život, ktorý sa vyvinul na Zemi musel prejsť niekoľkými, „veľmi nepravdepodobnými“ evolučnými stupňami. Ďalším argumentom je, že inteligentný život sa u…

Je pravda, že naši predkovia nevideli modrú farbu?

0 icon

Existuje veľa štúdií ktoré tvrdia, že naši predkovia nedokázali vidieť modrú farbu. Je možné, že schopnosť rozoznávať túto farbu prišla až neskôr, píše portál IFLScience. Pre ľudí v minulosti tak mohla byť modrá úplne neznámym konceptom. Zdá sa to ako nemožné. Naša obloha je modrá a rovnako je modré aj more. Existujú…

Viac ako 60 platených Android aplikácií a hier aktuálne stiahnete zadarmo. Vyberiete si dačo?

0 icon

Pracovný týždeň väčšina z nás má úspešne za sebou, a práve preto vám prinášame pravidelnú nádielku platených Android aplikácií a hier, ktoré môžete dočasne stiahnuť z Google Play zadarmo. Na dnešnom zozname nájdete 21 aplikácií, z ktorých vyčnievajú SUI File Explorer PRO, či JPEG Optimizer PRO. V prvom prípade ide o podareného správcu súborov.…

Armádny Magazín

Vedia občania, že sa na nich môže vzťahovať branná povinnosť?

0 icon

Česko, 5.December 2020 (AM, MOČR) - V novembri dostalo české Ministerstvo obrany od agentúry STEM / MARK výsledky bleskového prieskumu verejnej mienky k tematike prípravy občanov na obranu štát

Historické okienko: Skryté príčiny Druhej svetovej vojny

0 icon

Rusko, 5.December 2020 (AM) - Redakcia ruskej Pravdy o nich hovorila s riaditeľom Ústredia ruských štúdií Moskovskej štátnej univerzity a Inštitútu systémových strategických analýz, historikom, sociológom a publicistom Andrejom Fursovom.   Tvrdíte, že pojmy 1. sv. vojna a 2. sv. vojna už nie sú celkom sp

Viete, že počas vojny nebol výnimkou ani kanibalizmus? ... a ďalšie menej známe fakty z bojiska druhej svetovej

0 icon

Slovensko, 4.December 2020 (AM) - Viete, že...? ...Červená armáda mala počas vojny aj svojské prívlastky? Letectvo – Červení sokoly, delostrelectvo – Bohovia vojny a pechota – Cárovná polí?   ...za bojové zásluhy počas 2. sv. vojny bolo v Červenej armáde vyznamenaných 7 jazdeckých zborov a 17 k

CHORVÁTSKO : Koľko miliónov bude stáť tento "výhodný" americký šrot?

0 icon

Chorvátsko, 4.December 2020 (AM) - Chorvátsko by mohlo minúť stovky miliónov eur na modernizáciu 76 obrnených vozidiel Bradley, ktoré venovala americká armáda. Dá sa v tomto prípade ešte hovoriť o dare, alebo vstupenke do pekla nekonečných opráv a rekonštrukcii?   V decembri 2019 chorvátsky minister obrany, ktorým bol vtedy Damir Krsticevic,…

Napravujte to čo porobili vaši predkovia: Sergej Šojgu dal nemeckej ministerke obrany nedostatočnú z dejepisu

0 icon

Rusko, 4.December 2020 (AM) - Ruský minister obrany Sergej Šojgu absolútne oprávnene uzemnil šéfku Bundeswehru - Annegret Kramp-Karrenbauerovú, ktorá vyhlásila, že jej krajina by mala s Ruskom rokovať „z pozície sily“.   Pripomeňme, že konflikt sa začal po vyhlásení ministerky SRN, ktorá oznámila spoločný tlak s pobaltskými krajinami a ďalšími „

Svetlo sveta

Aký je osud kríža, na ktorom bol ukrižovaný Kristus?

0 icon

Na svete sa dnes uchovávajú viaceré významné relikvie spojené s utrpením Krista. Najhlavnejší symbol jeho ukrižovania, samotný kríž, bol predmetom záujmu už prvých veriacich. Čo teda vieme o osude kríža, na ktorom skutočne zomrel Kristus? Z obáv pred glorifikáciou a zbožštením Krista sa židia usilovali eliminovať všetky príležitosti pre vytvorenie jeho posmrtného kultu. Z evanjelií…

Najvyšší súd v USA zablokoval uplatňovanie prísnejších pandemických opatrení na kostoly ako na obchody

0 icon

Kým sme na Slovensku svedkami ako náboženské inštitúcie spolupravujú s vládou pri aplikácii reštrikčných opatrení uvalených na bohoslužby, v USA náboženské organizácie zvolili presne opačný prístup a podali v predmetnej veci právnu žalobu. Predmetom žaloby na Najvyššom súde Spojených štátov bolo, aby súd vydal predbežné opatrenie, že nariadenia zamedzujúce ľuďom návštevu bohoslužieb a zároveň neuplatňovanie…

Prečo nazývame Abrahama „otcom všetkých národov“ alebo „všetkých veriacich“?

0 icon

Abrahám je pôvodným menom Abram, čo v preklade znamená „vznešený.“ Je to odrazom vznešenosti ako žil svoj život v chaldeskej krajine, v prosperujúcom meste Ur na území dnešného Iraku, kedy napriek tomu, že bol bohatý, dokázal rozpoznať volanie Boha, aby všetko pohodlie zanechal a vydal sa na Božie volanie do neznáma. Spoločnosť, v ktorej Abram…

Otec Urbančok: Covid presmeroval ľudí do novodobých chrámov

0 icon

Milovaní Bratia a Sestry! Je to už takmer rok, čo sa z Číny dostal COVID pomaly do celého sveta. Následkom neho došlo k historickému precedensu, zrušeniu slávenia verejných svätých omší už niekoľkokrát. Tí veriaci, ktorí žili naozaj životom živej viery a boli si vedomí hodnoty sviatostí, zažili skutočné duchovné utrpenie, tí, ktorí ju až…

Ako vznikol kult svätého Petra a Pavla

0 icon

Kult svätého Petra nevznikol v starokresťanskej tradícii hneď po apoštolovej smrti; jeho rozvoj je nerozlučne spojený s utváraním kultu svätého Pavla, ktorý bol sťatý mečom roku 67 na mieste nazývanom ad Aquas Salvias, na južnom okraji Ríma v blízkosti Ostijskej cesty (Via Ostiense). V období, keď obidvaja podstúpili mučenícku smrť, kresťania predstavovali v Ríme…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali