“Len pred niekoľkými minútami rada schválila zloženie komisie, čo sa týka menného zoznamu,” povedal Šefčovič. Spresnil, že tento proces trval tak dlho aj preto, lebo posledná nominácia z Belgicka prišla do rúk novozvoleného predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera až vo štvrtok.
Šefčovič ďalej uviedol, že každý z navrhnutých komisárov absolvoval rozhovory s budúcim šéfom exekutívy EÚ, pričom tento proces ešte neskončil. Juncker aj napriek niektorým mediálnym šumom stále nerozhodol o prerozdelení portfólií v EK, ktorú povedie, a preto vedie ďalšie rozhovory s budúcimi eurokomisármi.
“Momentálne sa vedú ďalšie rozhovory, ktoré – predpokladám – budú trvať celý víkend. Situácia sa uzavrie až na budúci týždeň. Najneskôr v stredu po zasadnutí kolégia komisárov Juncker oznámi aj rozdelenie portfólií,” povedal Šefčovič.
Ďalším krokom bude stanovisko Európskeho parlamentu, ktorý musí vyjadriť celému kolégiu komisárov vrátane predsedu a vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku
Novozvolený prezident Európskej komisie Jean-Claude Juncker dnes oznámil, že poslal dokončený zoznam kandidátov na komisárov talianskemu premiérovi Matteovi Renzimu, ktorý počas talianskeho predsedníctva v EÚ predsedá Rade Európskej únie.
Juncker pripomenul, že dokončenie zoznamu eurokomisárov nadväzuje na sériu rozhovorov, ktoré v priebehu tohto týždňa viedol s každým z navrhnutých kandidátov na komisárov, i na vymenovanie (30. augusta) vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku.
Podľa jeho stanoviska musí teraz Rada EÚ v súlade s článkom 17 (7) Zmluvy o Európskej únii (ZEÚ) tento menný zoznam odsúhlasiť. Po súhlase Rady bude zoznam uverejnený v Úradnom vestníku EÚ.
Až potom nastupujúci šéf exekutívy EÚ plánuje oznámiť prerozdelenie portfólií pre komisárov a tiež spôsob, akým zamýšľa organizovať prácu budúcej Európskej komisie. Nepredpokladá sa, že túto informáciu zverejní skôr ako v polovici budúceho týždňa – pravdepodobne v stredu 10. septembra.
Ďalším krokom bude stanovisko Európskeho parlamentu, ktorý musí vyjadriť celému kolégiu komisárov vrátane predsedu a vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku. Kým europarlament dospeje k súhlasu, budú všetci členovia novej komisie vypočutí v príslušných europarlamentných výboroch. Parlament mal požiadavky, aby v novej komisii bolo aspoň deväť žien, čo sa Junckerovi nakoniec splniť podarilo.
Až keď Európsky parlament odsúhlasí zloženie komisie predstavenej Junckerom, Európska rada v súlade s článkom 17 (7) Zmluvy o EÚ oficiálne vymenuje novú Európsku komisiu.
Zloženie Európskej komisie, ktorá by sa pod taktovkou Jeana-Clauda Junckera mala ujať úradu od 1. novembra 2014, v abecednom poradí:
Vytenis Andriukaitis – Litva
Andrus Ansip – Estónsko
Miguel Arias Caňete – Španielsko
Dimitris Avramopulos – Grécko
Elžbieta Bieňkowská – Poľsko
Alenka Bratušeková – Slovinsko
Corina Creţu – Rumunsko
Valdis Dombrovskis – Lotyšsko
Kristalina Georgievová – Bulharsko
Johannes Hahn – Rakúsko
Jonathan Hill – Spojené kráľovstvo
Phil Hoan – Írsko
Věra Jourová – Česká republika
Jyrki Katainen – Fínsko
Cecilia Malmströmová – Švédsko
Neven Mimica – Chorvátsko
Carlos Moedas – Portugalsko
Federica Mogheriniová – Taliansko
Pierre Moscovici – Francúzsko
Tibor Navracsics – Maďarsko
Günther Oettinger – Nemecko
Maroš Šefčovič – Slovensko
Christos Stylianides – Cyprus
Marianne Thyssenová – Belgicko
Frans Timmermans – Holandsko
Karmen Vella – Malta
Margrethe Vestagerová – Dánsko
jf