Jozef Mikloško k vyhosteniu ruského diplomata: Prísne tajné, tajné alebo dôverné?

Bratislava 15. decembra 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

 

V marci 2018 členské štáty EÚ a USA vyhostili z ambasád Ruska asi sto diplomatov za nedokázané obvinenie Veľkej Británie útoku novičokom na ruského exšpiona Sergeja Skripaľa. Bola to propagandistická spartakiáda  spojencov, ktorú oznámil predseda Európskej rady Donald Tusk. Slovensko sa tejto súťaže nezúčastnilo. Aféra rýchlo utíchla, dúfam, že keď sa nedokáže britská domnienka, diplomati, aj 60 z USA, sa vrátia na svoje materské ambasády

Na snímke poslanec NR SR Jozef Mikloško

22.11.2018 Slovensko na základe zistenia Vojenského spravodajstva vyhostilo za špionážnu činnosť ruského diplomata Sášu Vinogradova, Ak je to pravda, prečo nie? Takéto veci sa dejú, obe strany to potichu vybavia a život beží ďalej. Naši to však vytrúbili, médiá si na tom zgustli a „diskusie“ pokračujú hlúpymi reakciami „odborníkov“ najmä na sociálnych sieťach.

Získavanie dôverných informácii najmä z krajiny pôsobenia je povinnosťou diplomatov. Pomáha to lepšiemu pochopeniu politických rozhodnutí, vzájomnému obchodu, dvojstranným rokovaniam politických predstaviteľov, aj recipročnému hlasovaniu voľby funkcionárov v medzinárodných organizáciách.

Čo sme chceli týmto gestom dokázať? Po masovom vyhosťovaní sme si chceli zlepšiť imidž? Využili sme „váhanie“ ministra zahraničia Lajčáka? Robila sa kampaň jeho nasledovníkovi? Ministerstvo obrany chcelo ukázať bdelosť po predraženom nákupe amerických stíhačiek?

Zahltili sme médiá a spoločnosť minitémou, aby sa odviedla pozornosť od maxitém, napr. prúdu armád a zbraní cez naše územie jedným smerom? Mrzia nás „nekorektné“ prieskumy, ktoré ukazujú, že Slovensko odlišuje bývalý Sovietsky zväz od dnešného Ruska, že väčšina občanov nevidí v Rusku hrozbu, že chceme mier a nechceme ísť do konfliktov, ktoré sa nás netýkajú?

Na snímke minister Kukan a jeho družstvo

Vo svojom živote som prežil 12 rokov v zahraničí, väčšinou s rodinou. Nikto nezostal vonku, ani tam nepracoval. Dnes je nás 32, káru ťaháme doma. Trocha subjektívne si spomeniem na roky 2000-5, keď som bol v Ríme zodpovedný aj za informovanie našej „verchušky“. Odvtedy sa svet rýchlo mení, ale v diplomacii mnohé pretrváva.

Veľvyslanec musí byť preverený NBÚ, aby mohol prichádzať do styku s tajnými materiálmi. Moja previerka mi pripomínala časy, keď ma za totality občas predvolalo ŠTB. Jeden z nich bol vždy dobrý, druhý zlý. Najlepšie bolo o ničom nevedieť, nič si nepamätať. Raz mi to poradil tajný biskup J. Ch. Korec, bola to výborná rada.

Situácia sa odvtedy podstatne zmenila, ale ten dobrý z NBÚ bol aj teraz priateľský, zlý rýpal. Mali prečítané moje literárne knihy a zaujímalo ich najmä to, ako som v socializme dokázal občas vycestovať ako matematik na Západ. Moja odpoveď bola, že som dostával pozvania na základe mojich vedeckých výsledkov – článkov a kníh, ktoré sa publikovali aj na Západe. Preverili ma a po neľahkom súhlase nášho prezidenta a rýchlom získaní talianskej akreditácie, som vycestoval. Keď som sa lúčil s ministrom Kukanom a dával mi poverovacie listiny, jeho poradca mu poradil: „Nedávaj mu to, on o tom napíše knihu.“ Mal pravdu.

Vo večnom meste bolo vtedy 170 akreditovaných veľvyslanectiev (bez vatikánskych ambasád). Mal som teda možnosť nadväzovať kontakty so 169 veľvyslancami iných štátov. Najdôležitejší bol kontakt s Talianmi a s „Farnesinou“ – ministerstvom zahraničia, s členskými a kandidátskymi krajinami EÚ a s USA a Ruskom. Všeličo som dozvedel, nedá sa to ani kúpiť ani naštudovať. Aj keby ste chceli, nedá sa to zabudnúť.

Na snímke Franco Nero (vľavo) a Jozef Mikloško

V čase pred naším vstupom do NATO a EÚ, po dvojročnom mečiarovskom sklze, bolo treba partnerov veľa presvedčovať o našej pripravenosti. Udalosti sa valili: 11. september 2001, útok na Irak, Quantanamo, pád Enronu, Afganistan, špekulácie na burzách, krach bánk, atď. Ku všetkému bolo treba získavať dôležité informácie a posielať ich domov.

Správy sa píšu v reči otvorenej (tzv. TIC-ky), ak sa jedná o dôverné alebo utajené správy, potom sa posielajú zašifrovane. Veľvyslanec určuje stupeň ich utajenia –  prísne tajné, tajné alebo dôverné – PT, T alebo D, aj menovite osoby, ktorým sú informácie určené.

Na 5. poschodí slovenskej ambasády bola piecka. Raz som si všimol, že nad budovou lietajú horiace papiere, to šifrák a vojak pálili predtým odoslané správy a šifry PT, T a D. Šifrovanie sa robí matematickými algoritmami, kryptológia je dôležitá veda, ktorú zaujímajú napr. veľké prvočísla.

Dobrý veľvyslanec musí byť trochu Mata Hari, musí mať rád aj krajinu prijatia, snažiť sa ju pochopiť a jej fandiť. Neviem si predstaviť veľvyslanca v USA, ktorý nenávidí prezidenta Trumpa, ani ambasádora v Rusku, ktorý má plné zuby prezidenta Putina.

Veľvyslanec nemôže byť, najmä v Taliansku, studená ryba, ktorý sa len usmieva a nepovie svoj názor. Niekto mi vtedy povedal, že profí diplomati majú vzadu tulenie plutvy, aby nemuseli prebrať nejakú povinnosť. Iní diplomat mi poradil, že „v piatom roku vyslania pracujú iba kreténi“.

Ešte v KPR som si v r. 1993 všimol, že v podkladoch z MZV pre prezidenta Kováča na stretnutie s Jánom Pavlom II. bolo hodnotenie Vatikánu z čias komunizmu. Dlho mi trvalo, kým z podkladov na rokovania nášho MZV vypadlo o Berlusconim, že je podvodník, sukničkár a hochštapler.

Na snímke Gina Lollobrogida a Jozef Mikloško

Náš prezident nemôže byť iba fanúšikom USA a NATO, bez dobrého slova o Rusku, s plynom ktorého sa zohrieva. Musí mať úctu k demokraticky zvoleným funkcionárov iných štátov, aj keď neboli jeho favoriti.

Taliani denne sledujú domácu politiku, diskutujú a vadia sa v baroch, zahraničná ich neveľmi zaujíma. Dnešná vládna strana Liga severu bola v mojich časoch separatistickou stranou, pri štátnej hymne ich šéf Bossi miesto Italia spieval Padania. Dnešný šéf Ligy severu, minister vnútra Matteo Salvini, je veľmi populárny, na nedávnom mítingu na Piazza Popolo v Ríme bolo sto tisíc ľudí, ako keď sa v r. 2001 stal AS Roma majstrom Talianska vo futbale.

Taliansko je krajina, do ktorej sa hodila moja povaha. Vyhovovala mi diplomacia okamihu, úsmevu, vtipu, gesta, pohára vína, dlho budovaného priateľstva a obojstrannej dôvery. Na našej ambasáde v kolektíve, ktorý si nemôžete vybrať, vládla atmosféra otvorenosti. „Poskytovať dôveru, vyžadovať prácu a vedieť ju oceniť“ – je fráza, ktorá platí.

Bol som veľvyslanec-amatér na jedno použitie. To je výhoda, môžete zostať slobodný a nezávislý, podľa svojho svedomia. Taliani to dokázali oceniť. Keď som im povedal, že som proti protokolu, alkoholu a cholesterolu, vždy mi zatlieskali. Brali Slovensko vážne, podporovali nás, bol to náš tretí obchodný partner.

Keď bolo talianske predsedníctvo EK v r. 2003, boli sme v závere  príprav na náš neistý vstup do EÚ. Pozývali nás na všetky rokovania, za pol roka navštívilo Taliansko 104 delegácii zo Slovenska. Raz bolo v jeden deň osem akcií, na ktorých sa patrilo zúčastniť.

Na snímke Viktor Spasskij (vpravo) a Jozef Mikloško

Počas pobytu som nikdy nebol chorý. Niektorí kolegovia na Slovensku ma pokladali za Don Quichota, iní za workholika, ktorý vymýšľa akcie kolegom. Našou vstupenkou do Európy bola kultúra, na ktorej pracovala celá ambasáda, ročne aj 50 akcií. Je samochválou, že v poslednom hodnotení z MZV bolo, že „patril k najaktívnejším slovenským veľvyslancom“. Doma som dostal od talianskeho premiéra a prezidenta najvyšší rád cudzincom – Grande Uffiziale.

Veľa sme lobovali za náš vstup do NATO a EÚ. Urobili nám to rafinovane, najprv NATO a až potom EÚ. Mrzí ma, že najmä téme NATO som venoval príliš veľa času. V Ríme boli k tomu príležitostí napr. v exkluzívnom klube Diplomatia. Vedeli sme o sľube Gorbačovovi, že po zrušení Varšavskej zmluvy sa NATO nebude rozširovať. Sľuby sa sľubujú – nie je dobre, že je to ináč.

Ján Pavol II. povedal o katolíckej cirkvi, že by mala byť ako budova zo skla. Naivne som si myslel, že to platí aj pre politiku a diplomaciu. Treba však dnes vedieť, že veci, ktoré sa dojednávajú v prítmí kancelárií, môžu byť zajtra v titulkoch. Amerika doplatila na Wikileaks, zverejnenie státisícov správ  veľvyslanecov nik nespochybňoval, kritizovala sa iba ich publicita.

Štátne sviatky Talianska boli veľkou príležitosťou pre získavanie dôverných informácií. Napr. v záhradách Quirinalu som sa v jeden večer rozprával s Ciampim, Cassinim, Perom, Finim, Buttiglionem, Andreottim, Veltronim, Dinim, Amatom, D´Alemom, aj s GT NATO Robertsonom. Okrem premiéra Berlusconiho, pred ktorým stál vždy rad, to boli najvyšší funkcionári Talianska. Tam sa dalo veľa vybaviť, najmä štátne návštevy, keď na naše noty dlho mlčali. Stačilo potom zavolať na sekretariáty a odvolať sa na prísľuby šéfov.

Z minulosti som sa priatelil s exministrom školstva a kultúry Španielska, neskorším GT NATO Javierom Solanom. Keď sme sa párkrát stretli v Ríme, Taliani sa divili jeho srdečnosti.

Často som chodieval do NATO Defence College, aj hrať futbal. Ako nečlenskému štátu nám umožnili pripraviť 13.3.2002 veľkú recepciu k ich 100. kurzu – generálov tam bolo ako hadov. Keď tam našich vysokých dôstojníkov prestali vysielať, moje intervencie zabrali. Na výmene južného velenia NATO v Neapole boli len Američania, starý a nový veliteľ dostali Bošácku. Spravodajcovi PZ NATO Talianovi Minittimu sme pripravili podklady pre správu. Minister Kukan povedal: „Kedy, keď nie teraz, kde, ak nie v Prahe?“ Aj pád dvojičiek urýchlil rozšírenie NATO. 1.5.2004 sa potom uskutočnil big bang desiatich nových členov EÚ. Lobovanie bolo veľké, mnohé štáty sa tvárili dôležito a neurčito. Taliani boli vždy na našej strane. Správy a šifry lietali, skončilo to našim členstvom v EÚ.

Na snímke emeritný pápež Bededikt XVI.

Najviac mojich správ bolo o Taliansku, na druhom mieste bolo USA a Rusko. S americkým veľvyslancom Mel Semblerom a ruským Viktorom Spasskim sme boli dobrí priatelia. Po nastúpení nového prezidenta USA sa menia všetci ambasádori, prichádzajú najmä tí, čo mu pomáhali v kampani.

Na ambasáde USA pracovalo asi 500 pracovníkov. So zrkadlami mi prezerali auto, pri recepciách presvecovali KBŠ a otvárali bonboniéry, či nie sú v nich bomby. Z recepcie sa nedalo telefonovať pre možné nástražné systémy.

Viktor Spasskij organizoval v svojej rezidencii vila Abamelek časté konferencie, koncerty a recepcie. Pri štátnom sviatku bol kaviár a vodka, hrali balalajky. Môj syn Daniel zaspieval „Step da step krugom“, mnohí sa pripojili. Keď Rím navštívilo futbalové mužstvo KDH, nazvali sme ho Slovenskom. Rusko s Ukrajinou proti nám postavilo v ich rezidencii diplomatické mužstvo. Vyhrali sme 7:2, Viktor mi povedal: „Jozef, eto nenáda!“ Čím som bol starší, tým som bol bližšie k prezidentovi. Posledné mesiace pobytu som bol doyen EÚ. Keď som sa s tým chválil, Spasskij ma potešil: „Čem bliže k prezidentu, tem bliže k čemodanam.“

Dĺžka účasti veľvyslanca na recepcii vraj má závisieť od stavu vzťahov oboch krajín. Slovensko malo vtedy výborné vzťahy s celým svetom. Raz po recepcii pri rozlúčke s posledným hosťom a zavretím našej budovy šifrák zahlásil: „Do budovy vstúpilo 510 ľudí a vyšlo z nej 508.“ Dvaja diverzanti sa doteraz nenašli.

Pri rozlúčke veľvyslanec napíše svojim kolegom a inštitúciám list. Izraelčan Yoram Morad mi napísal: „Y.M. možno odtrhnúť od Ríma, ale Rím nemožno odtrhnúť od Y.M.“ Je prísne tajné, že to platí aj pre J.M.

Jozef Mikloško

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Bezpečnostná rada OSN odmietla rozhodnutie Turecka opätovne otvoriť cyperské mesto Varoša

0 icon

New York 23. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Seth Wenig)   Bezpečnostná rada OSN (BR OSN) v piatok odmietla rozhodnutie Turecka a cyperských Turkov opätovne otvoriť cyperské mesto Varoša a vyzvala k "okamžitému odvráteniu" tejto jednostrannej akcie, ktorá by mohla zvýšiť napätie na Cypre, informovala agentúra AP V prezidentskom vyhlásení, ktoré v piatok…

Mikulec: Nedokážem pochopiť ľudí, ktorí hádžu po policajtoch vajíčka

0 icon

Bratislava 23. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) vyjadril pochopenie, že pre niektorých ľudí sú pandémia nového koronavírusu i s ňou súvisiace obmedzenia natoľko frustrujúce, že sa rozhodnú prísť protestovať pred Národnú radu (NR) SR. Nedokáže však pochopiť, aký je skutočný úmysel a cieľ ľudí, ktorí…

Delta variant je v Európe dominantný

0 icon

Londýn 23. júla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Andreea ALexandru)   Delta variant koronavírusu je už v Európe dominantný. V piatok to povedal regionálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hans Kluge Zároveň vyzval krajiny, aby prijali prísnejšie opatrenia na monitorovanie vírusu vrátane zlepšenia prístupu k bezplatnému testovaniu, posilnenia trasovania kontaktov a poskytovania…

Ruské ministerstvo spravodlivosti označilo investigatívne médium a piatich novinárov za zahraničných agentov

0 icon

Moskva 23. júla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   Ruské ministerstvo spravodlivosti v piatok označilo investigatívnu webstránku Insider a piatich novinárov za „zahraničných agentov“. Medzi nimi sú aj dvaja novinári z investigatívneho webu Projekt, ktorého vydavateľstvo nedávno generálna prokuratúra vyhlásila za „nežiaducu organizáciu“ Insider informoval o vyšetrovaniach údajnej korupcie a zneužívania moci poprednými…

SAK: Novela trestného poriadku nespĺňa predstavy o reálnej zmene

0 icon

Bratislava 23. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Slovenská advokátska komora (SAK) víta, že sa o téme kolúznej väzby ako o roky potláčanej téme hovorí, novela trestného poriadku ako celok však nespĺňa predstavy o reálnej zmene trestnej politiky štátu, ktorá by krajinu v tejto oblasti zaradila medzi vyspelé európske štáty. SAK to…

Boris Kollár: O pripravovanej súdnej mape budem diskutovať

0 icon

Bratislava 23. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Pripravovaná súdna mapa z dielne ministerky spravodlivosti bola témou spoločného stretnutia predsedu Národnej rady Slovenskej republiky Borisa Kollára a primátora mesta Trenčín, Richarda Rybníčka. Primátor krajského mesta požiadal šéfa parlamentu o prípadne založenie Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky v Trenčíne. Primátor Rybníček to…

Kovařík: Dal som vykonať kontrolu, či polícia dav zvládla a nepodcenila situáciu

0 icon

Bratislava 23. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Policajný prezident Peter Kovařík dal vykonať kontrolu, či polícia zvládla dav, nepodcenila situáciu a vykonala dostatočné bezpečnostné opatrenia. Uviedol to v reakcii na piatkový protest stoviek nespokojných občanov pred budovou Národnej rady (NR) SR v Bratislave. Jeho stanovisko TASR poskytla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru…

Španielsko a Holandsko sa dostali do nemeckého zoznamu oblastí s vysokým výskytom vírusu

0 icon

Berlín 23. júla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/DPA-Oliver Dietze)   Nemecko zaradilo Španielsko a Holandsko do zoznamu „oblastí s vysokým výskytom" koronavírusu. Znamená to, že väčšina ľudí prichádzajúcich z týchto štátov, ktorí nie sú úplne zaočkovaní, budú musieť od budúceho týždňa ísť do karantény Inštitút Roberta Kocha, ktorý v Nemecku zodpovedá za kontrolu…

UNESCO žiada Turecko o správu o chráme Hagia Sofia po jeho premene na mešitu

0 icon

Istanbul 23. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Emrah Gurel)   Výbor svetového dedičstva UNESCO v piatok požiadal Turecko, aby do začiatku budúceho roka predložilo správu o stave zachovalosti Chrámu Božej múdrosti (Hagia Sofia) v Istanbule. Výbor zároveň vyjadril "vážne znepokojenie" v súvislosti s dôsledkami premeny chrámu na mešitu, informovala agentúra AFP Krok Turecka…

V Bulharsku začali sa koaličné vyjednávania pod taktovkou prezidenta

0 icon

Sofia 23. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Francois Mori)   Bulharský prezident Rumen Radev v piatok začal konzultácie o zostavení novej vlády. Na úvod sa stretol s predstaviteľmi populistickej strany Je taký národ (ITN), ktorá v predčasných voľbách z 11. júla získala najviac hlasov. Informovala o tom agentúra BTA Podpredseda ITN Toško Jordanov…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Tencer

Manipulačné techniky provakcinérov!

0icon

Kolektívna vina, umelo vytvorný nedostatok, klamstvá, znevhodňovanie, zastrašovanie to sú základné manipulačné techniky provakcinérov. Kolektívna vina. Až nenosíš rúško tak všetkých ohrozuješ, až pôjdeš navštíviť svojich blízkych tak ich môžeš zabiť. Takto nás strašila vláda pred Veľkou Nocou 2020. Strašenie pokračovalo tým že do

Boris Mesár

Dnes Národná rada (zrada) rozhoduje o prijatí ,,Čínskeho sociálneho kreditu " na Slovensku!!!

0icon

Dnes stojíme na prahu zavedenie Total Control režime plne odvodeného od čínskeho Sociálneho kreditu! V piatok bude Národná rada SR schvaľovať drakonických zákon, ktorý zabráni vstupu Slovákom do všetkých miest, prevádzok a budov, ak sa nepreukážu Digital Green Pass aplikácií! Právnik dokument rozobral a varuje, že jeho definíciu možno výkladom…

Ivan Holek

Úvaha o rizikách ženského pôvabu

0icon

Krása predstavuje moc, pretože je to niečo, čo veľmi silne pôsobí na iných. Krásu, a teda moc, je však možné využiť na niečo pozitívne, alebo zneužiť na niečo negatívne. Čo však kto seje, to nakoniec aj zožne, čo vo vzťahu k negatívnemu zneužitiu krásy kvôli osobnému prospechu, peniazom, alebo nejakým…

Andrej Sablič

Analýza ekonómie

0icon

Začiatok Prečo som sa rozhodol pre jej analýzu? Po II. Svetovej vojne sa ČLOVEK prostredníctvom svojich politikov dušoval, že už nikdy takúto katastrofu nepripusti. Dnes stojíme nad priepasťou ešte hrozivejšej vojny a politici sa už ani nepretvarujú a šíria virtuálny oheň a síru svetom. ČLOVEK zlyhal a tak je načase…

Dušan Hirjak

Ako zistiť, či „pandémia“ koronavírusu je podvodom na globálnej úrovni ? Ak je podvodom, prečo tak musí byť ? Časť II.

0icon

Teraz sa pozrime na určité množstvo singulárnych tvrdení, ktoré vyplývajú z idey ochrany globálneho zdravia či z idey boja proti „pandémii“ koronavírusu. Podľa uvedených a ďalších podobných tvrdení pracujú národné vlády a organizujú celé národné spoločnosti do boja proti koronavírusu až do definitívneho víťazstva. Singulárne tvrdenia patria do sféry domnienok…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

10 šokujúcich fotografií, ktoré odhaľujú život v Hongkongu

0 icon

V Hongkongu žije takmer až 7,5 milióna obyvateľov.  Aj preto je v tomto veľkomeste veľmi obtiažne nájsť miesto vhodné miesto na bývanie. Našlo sa však jedno, nie veľmi šťastné riešenie. Ľudia tu bývajú v akýchsi malých kockách. Organizácia spojených národov takéto byty odsúdila za "urážku ľudskej dôstojnosti". To však nemení…

7 najpikantnejších sôch, pri ktorých sa budeš červenať

0 icon

Pred obnaženými mramorovými telami Venuše či Davida sa už dnes nikto nečervená, na celom svete ale stojí skutočne veľa ďalších eroticky ladených diel. V tomtu článku nájdeš 10 najpikantnejších sôch, ktoré naženú červeň do tvojich líc. :) 1. Love Land - Južná Kórea V dostatočne konzervatívnej Južnej Kórei sa nachádza magický ostrov…

Cap Arcona: Veľká ľudská tragédia 2. sv. vojny: 1. časť

0 icon

V máji 1945 už bolo v Európe takmer po vojne. Hitler bol po smrti a jeho nástupca admirál Karl Dönitz sa pripravoval na kapituláciu. Stále sa však ešte bojovalo a Spojenci pokračovali v neúprosnom bombardovaní. Prinášame dvojdielny článok o veľkej ľudskej tragédii 2. svetovej vojny menom Cap Arcona. Poďme spoločne na prvú časť. V záverečnej etape vojny…

10 najhorších selfie fotografií, aké si kedy videl

0 icon

Dobrou vecou na selfie je, že sa absolútne nemusíme spoliehať na niekoho iného, ak sa chceme vyfotografovať pri niečom zaujímavom. Ako povedal Charles- Guillaume Etienne, "Ak chcete, aby sa niečo urobilo správne, urobte si to sami". V takomto prípade sa nemôže nič pokaziť. A ak aj, nebude to chyba nikoho…

Záhady Zeme: Týchto 10 objavov nedokážeme vysvetliť

0 icon

V dnešnej dobe by sme radi verili, že dokážeme všetko vysvetliť. Veď veda je na vysokej úrovni a dokázala objasniť takmer všetky záhady Zeme. Mnoho ich však ostalo zahalených rúškom tajomstva. Dnes sa spolu pozrieme na 10 vecí, ktoré sa objavili na Zemi a vedci ich nedokážu vysvetliť. 10. Mechanizmus z…

Armádny Magazín

Rusko ponúka nové stíhačky 5. generácie za cenu útočného dronu

0 icon

India, 23.júl 2021 (AM) – Denník India Today komentuje predstavenie nádejnej ruskej stíhačky na leteckej prehliadke MAKS-2021. Hlavná pozornosť sa venuje najmä tomu, aká cena za základnú verziu stíhačky Checkmate bola uvedená v Žukovskom pri Moskve. Pripomeňme, že ohlásená cena je 25 - 30 miliónov dolárov a za túto cenu sa…

Bude Česko vyrábať nákladné lietadlá L-410? V Moskve pokračuje letecká výstava MAKS

0 icon

Česko, 23.júl 2021 (AM, Sputnik) –Na letisku Žukovskij neďaleko Moskvy pokračuje Medzinárodná letecká a vesmírna výstava MAKS 2021. V tomto roku je na leteckom salóne bohato zastúpené aj Česko, ktoré má v jednom z pavilónov svoje miesto slávy. Jednou z českých spoločností je Aircraft Industries, ktorá vyrába známe lietadlá L-410.  …

Maria Zacharovová: Máme dôkazy o spolupráci USA s „Islamským štátom“

0 icon

Rusko, 23.júl 2021 (AM) – Rusko už skôr signalizovalo, že disponuje dôkazmi o spolupráci USA s militantmi z teroristickej skupiny Islamský štát v Afganistane. Oficiálna zástupkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová to dnes opäť pripomenula.   „Ak ide o dôka

Postupimská konferencia a odsun Nemcov z Československa, aká je pravda? Transfer alebo vyhnanie?

0 icon

Česko, 23.júl 2021 (AM) – Máme výročie Postupimskej konferencie. Jedným z bodov rokovania bol odsun Nemcov zo štátov budúceho východného bloku. Publicistov Tomáša Krystlíka a Jozefa Skály sa pýtame, či by zhodnotili tran

Prečo Moskva odpúšťa miliardové dlhy africkým štátom z vojenských kontraktov?

0 icon

Rusko, 23.júl 2021 (AM) – Často možno počuť špekulácie o príliš veľkorysej politike ruských úradov, ktoré údajne nezodpovedne odpisujú staré dlhy voči rôznym štátom sveta. V poslednej dobe Rusko nevedie nezmyselnú zahraničnú politiku, v čom je teda podstata týchto zdanliv

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali