Jozef Mikloško: O rok budeme mať ďalší Pochod za život, ale nenarodené deti budú naďalej rovnako kruto zomierať

Bratislava 13. júna 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

 

NR SR ukončila rozpravu k novele potratového zákona 29. 5. 2018. Okrem poslancov ĽSNS vystúpili aj poslanci M. Krajniak, J. Blanár, M. Kéry a P. Marček, ktorí vyhlásili, že budú hlasovať za zákon, kresťanskí poslanci OĽANO mlčali. Plénum schválilo odloženie hlasovania na budúcu schôdzu.

Na snímke Jozef Mikloško

13.6.2018 sa skutok stal! Pred parlamentom mlčky stála stovka aktivistov s detskými topánočkami a ružencami, aj kňaz Marián Kuffa. Vtedy poslanec Juraj Blanár zo Smeru, ktorého som neraz videl ísť na omši na sv. prijímanie, sa dal nahovoriť a predniesol procedurálny návrh, že NR SR nebude pokračovať v prerokovaní a hlasovaní o novele zákona ĽSNS č.73/1986 Zb. o umelom prerušení tehotenstva. NR SR tento „demokratický“ návrh bez zdôvodnenia dnes totalitne schválila (76 za, 32 proti, 18 sa zdržali, 3 nehlasovali, 21 neprítomní). Hanbím sa za to, robí sa to iba v banánových republikách. Koalícia sa zľakla zákona, ktorý nedokázala sama predložiť a teda – zastavila rokovanie o ňom. Asi tak, ako keď svojho času Sovieti zastavili let kórejského lietadla nad Sibírou. Pridali tým ĽSNS aspoň  2%.

Expremiér Fico už včera k tomuto zákonu zaperlil: “Nebola tu spoločenská objednávka na túto tému, len bola vytiahnutá zo šuflíka, aby bola. My sme s touto témou neprišli…” Teda „spoločnosť“ musí napísať písomnú objednávku na obmedzenie potratov a oni musia prísť s touto témou?  Nestačí, že 11 % občanov je zasadne proti potratom, 59% si myslí, že by mali byť povolené len vo veľmi vážnych prípadoch, iba 25% by ich chcelo mať vždy povolené. Toto rozhodnutie je aj pre SMER atypické, veď doteraz sa chovali vždy  podľa toho, akým Smerom fúkal vietor a čo hovorili prieskumy verejnej mienky. V rokoch 2012-16 spoločenské objednávky nebolo treba, stačilo k nim 83 na slovo poslúchajúcich poslancov.

Ako dopadlo hlasovanie o procedúre poslanca Blanára? Viedol ho B. Bugár, ktorý nevhodne a nervózne vyskočil na spravodajkyňu Grausovú, keď prečítala mená poslancov, ktorí sa zúčastnili v rozprave. Je to bežný postup, do ktorého nemá predseda schôdze čo zasahovať.

76 poslancov bolo za zastavenie ďalších rokovaní ( všetci zo Smeru, aj Blanár, ktorý sa v rozprave vyjadril v prospech zákona, iba J. Podmanický bol proti, M. Kéry nehlasoval, aj keď v rozprave bol za zákon, Maďarič bol neprítomný).

SNS: 8 poslancov bola za, aj A. Danko a A. Hrnko, 7 bolo neprítomných.

Most Híd: 10 bolo za, 3 neprítomní, 1 sa zdržal.

SAS: za boli 2 – Duriš Nicholsonová a O. Dostál,  proti V. Sloboda a J. Cigániková, zdržali sa 3, aj M. Klus.

OĽANO: za bola S. Shahzad, proti 5 – aj E.Heger, M. Krajči a A.Verešová, zdržali sa 3 – aj V. Remišová, a J. Budaj, I. Matovič a M. Fecko boli neprítomní.

ĽSNS: všetci 14 boli proti

Sme rodina:  všetci 8 boli proti

Nezaradení: proti bol R. Vašečka a Z. Simon, za boli aj M. Beblavý, M. Poliačik a J. Mihál.

Odteraz teda hocaký zákon, hocakej strany, bude možné hocikedy aj po rozprave zahodiť do koša. Koalícia mala mnoho týždňov na toto hlúpe rozhodnutie, ktoré urobila príliš neskoro.

Konštatujem, že na túto kľúčovú tému nikto v NR SR v r. 2016-18 nenašiel odvahu. ĽSNS predbehlo ostatné strany, legálne podalo návrh na novelu zákona o potratoch, ktorý by zachránil ročne tisícky detí pred smrťou. Najmä OĽANu sa nepáčilo, že s nimi nerokovali, aj keď navrhovatelia si už zvykli, že s nimi nikto nerokuje, nikde ich nepozývajú a keď ich pozvú, aj prezident sa urazí a nepríde.

Kto trochu rozmýšľa, nemôže byť proti obmedzeniu potratov, nemôže sa ani zdržať hlasovania. Za dva roky aj kresťanskí aktivisti a poslanci mlčali, napriek konferenciám, seminárom, prolife akciám a vyhláseniam. Vraj s „fašistami“ nespolupracujú. Prečo teda za iné návrhy ĽSNS už predtým hlasovali mnohí poslanci zo všetkých klubov? Preto, lebo teraz sa jednalo o potraty, škandál a hriech 21. storočia. Aj Cirkev vajatala a váhala.

Kvôli súčasnej legislatíve sa na Slovensku „legálne“ nenarodilo 1,36 mil. detí. Sledoval som priebeh rokovania v NR SR, argumenty boli skôr demografické, ekonomické, humánne a právne, náboženské iba minimálne. Dieťa nie je zhluk buniek, žena nemá právo zničiť telo svojho dieťaťa, ktoré nie je jej telom. 95 poslancov nedávno hlasovalo za zlepšenie života zvierat. Zviera nie je vec, ale ani dieťa nie je vec, ktorej sa možno beztrestne zbaviť.

Ľudia s prirodzeným svedomím cítia, že ak vytneme kvitnúcu jabloň, zničili sme aj tonu budúcich jabĺk. Ak zabijeme embryo, zlikvidovali sme človeka, možno nového Beethovena, Michelangela či Tolstého. Zuzana Fialová, Milan Lasica, Milan Kňažko, Marián Leško a Elena Vacvalová si z toho robia srandu, aj keď to je veľmi vážna vec.

Dôležité je pripomenúť, že strany, ktoré 27.4.1992 nedovolili, aby sa vtedajší vládny Zákon o ochrane ľudského života dostal do SNR, vzápätí vysoko vyhrali voľby. Pod vedením ministra zdravotníctva SR Alojza Rakúsa, sa v rokoch 1990-2 pripravil  komplexný zákon o ochrane ľudského života. Jeho príprava trvala príliš dlho, vláda ho prijala tesnou väčšinou až 3.3.1992. 27.4.1992 sa mal zaradiť do programu 24. schôdze SNR, vtedy bola šanca na jeho schválenie. Hlasovaním sa do programu nezaradil: za bolo 52, proti 44, zdržalo sa 37 poslancov. Strany hlasovali takto (za, zdržanie, proti): KDH (19, 0,0), SKDH (14, 2, 0), MKDH (7, 1, 0), DS (1, 4, 0), SNS (4, 3, 6), ODÚ (4, 9, 8), HZDS (0, 9, 7), SZ (0, 1, 4),  SDĽ (0, 0, 19).

Vo voľbách do SNR v júni 1992 získala HZDS 37,2 %, SDĽ 14,7 %, KDH 8,9%, SNS 7,9%, Po vypadnutí temer 24% hlasov malých strán malo HZDS v parlamente 74 poslancov, SDĽ 29, SNS 15, opozičné KDH 18 a MKDH 14. Koalícia HZDS a SNS vládla s tichou podporou SDĽ. Bolo to obdobie temna a biafry ducha. Je hanbou, že liberálny komunistický potratový zákon č.73/1986 sa odvtedy temer nezmenil. Umožňuje 16 ročnému dievčaťu bez vedomia rodičov a budúceho otca, požiadať lekára o interrupciu, ktorý ju musí vykonať. To je holokaust a genocída.

(Bývalí komunisti – SDĽ išla potom dolu vodou, v r. 1999 z nej odišiel Fico, založil SMER, ktorý sa zľúčil s SDĽ v r. 2004. V r. 2006 vyhral voľby a vládol s Mečiarom a Slotom).

V akciách proti potratom treba zmeniť aj legislatívu, ale ide aj o sociálnu politiku, výchovu k úcte k životu, osvetu a sexuálnu výchovu, zdravotnícku starostlivosť, zlepšenie ekonomických a sociálnych podmienok, podporu mnohodetných rodí, výstavbu bytov, azylových domov pre slobodné matky, organizovanie adopcie donosených detí, atď. Šancu má iba premyslená výchova, vytrvalá osveta, sociálna podpora rodín a pozitívne kampane v prospech vhodnej klímy pre život. Úloha cirkvi je nezastupiteľná, mala by viac investovať do ľudí ako do betónu. Ak nebude nielen morálne podporovať rodinu a deti, nové kostoly a pastoračné centrá budú prázdne, veď deti sa nerodia. Nevadí nám, že aj Slovensko vymiera, že v r. 2100 bude v Európe na jedného Európana 14 Neeurópanov?

Normálny človek nemôže byť ľahostajný k tomu, že ročne sa na svete nenarodí asi 50 mil. detí. Výdobytkom revolúcie bolo, že umelé potraty sa uznali za hodné diskusie. Štát nemá právo rozhodovať o ľudskom živote, ale mal by rozhodnejšie vyjadriť kladný postoj k nemu. Každé dieťa je cenné, jeho príchod by mal byť radosťou. Aj štát musí vychovávať ľudí k úcte k životu, k pozitívnemu postoju k rodičovstvu a k mnohodetným rodinám. Aj keď počet potratov klesá, neúcta aj k nenarodenému životu, stúpa. Radikálne stúpa používanie abortívnych tabletiek „deň potom“, čo sú štatisticky nezaznamenané potraty.

Odsudzujeme zlo, ale nie tých, ktorí ho často vo veľkej núdzi vykonali. Za nenarodené deti sa treba modliť, dôstojne ich pochovávať, stavať im pamätníky, prijímať ich s menami do rodín, spomínať ich pri pamiatke zosnulých, vyhradiť im symbolické miesta na cintorínoch, dávať slúžiť za ne omše a založiť inštitúciu, ktorá by sa tejto problematike venovala. Toto je úlohou najmä cirkvi. V r. 1992 časť našich biskupov odmietala hlasovanie kresťanských poslancov za novelizáciu platného zákona. Kardinál Ratzinger im vtedy povedal: „Kresťanskí politici môžu hlasovať aj za model obmedzenia potratov.“

V demokracii, v ktorej praktizujúci kresťania a kresťanskí politici tvoria menšinu nemožno očakávať, že sa ľahko presadia veci, ktoré sú im sväté. Cirkev nedostatočne podporila kresťanských politikov, ktorí môžu tieto názory presadzovať. Keď presadili reštitúcie, cirkevné školy, platy katechétov a duchovných, vyučovanie náboženstva, podporu sakrálnych pamiatok, licencie pre kresťanské médiá, atď. bralo sa to za samozrejmé. Neraz podporovali strany, ktorých predstavitelia chodia do prvých radov kostola iba keď omšu prenáša televízia.

Cirkev mala viac reagovať aj na rozhodnutie Ústavného súdu v prospech potratov, ktoré je v rozpore s Ústavou, podľa ktorej je „Ľudský život hodný ochrany už pred narodením.“ Základné morálne zákony, ktoré stanovil Boh nemožno meniť demokratickou väčšinou. Kresťanskí politici po revolúcii o tejto téme často hovorili, aj keď im to odháňalo voličov.

Dohovor o právach dieťaťa (1989) podpísal prezident ČSFR V. Havel v r.1990 v OSN. Na prvé výročie revolúcie, 17.11.1990, som ho predložil FZ k ratifikácií, ktoré ho schválilo. Listina základných práv a slobôd sa schválila 9.1.1991. Obzvlášť som sa tešil vete dodanej poslancom Ivanom Fišerom: “Ľudský život je hodný ochrany pred narodením.“ Tento výrok prevzala aj Ústava SR. Nie je to fráza.

Rast plodu v tele matky je fantastickým zázrakom. V jeho vývoji neexistujú skoky, žiadny seriózny vedec dnes nespochybňuje, že počiatok ľudského života je počatie. Slovák P. Fedor-Freybergh v časopise Prenatálne dieťa, 1, 2008 píše: “Ľudský život považujeme za nepretržitú a nedeliteľnú kontinuitu, začínajúcu počatím, kde každá vývojová fáza je rovnako dôležitá a všetky fázy sú na sebe závislé… Treba priznať tehotnej žene kompetencie veľkých kreatívnych možností pre seba a dieťa v priebehu tehotenstva… Ideálne by malo byť dieťa milované už prenatálne… Akým spôsobom je s ním zaobchádzané, takým bude ono zaobchádzať so svetom… Od počatia je ako nový a jedinečný ľudský jedinec rovnocenným partnerom s kompletnou genetickou výbavou a vlastnou vnútornou dynamikou…“

Štatistiky potvrdzujú tvrdenie o lone matky ako najnebezpečnejšom mieste sveta pre dieťa. Na svete bolo r. 1995 46 mil. potratov, v r. 2003 42 mil., asi 22 % tehotenstiev končilo umelým potratom (UP). Bohatá Európa, ktorá starne a vymiera, mala 4,3 mil. UP.  Na Slovensku bol najhorší rok 1988, keď sa uskutočnilo 51 tis. UP. Na 100 narodených detí bolo vtedy viac ako 70 UP.  V r. 2004 zo 100 tehotenstiev sa 73 skončilo narodením, 27 potratom. V r. 2005 bolo na Slovensku 14.427 UP, v r. 2017 ich bolo 6102 + 1408 cudziniek.

O rok budeme mať ďalší Pochod za život, sto tisíc ľudí bude pochodovať, usmievať sa a skandovať, ale nenarodené deti budú naďalej rovnako kruto zomierať.

Po skončení dnešného hlasovania poslankyňa OĽANO A. Verešová pozvala poslancov na zasadanie Výboru pre ľudské práva. Neviem, o čom mohli po takomto debakli rokovať?

Jozef Mikloško

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Aký je postoj známych osobností k očkovaniu detí? Budú ho odporúčať svojim známym?

0 icon

Bratislava 14. júna 2021 (HSP/Foto: SITA/AP-Andreea Alexandru, archív TT, SITA/Úrad vlády SR, archív MR, archív JM, Facebook JD, TASR-Martin Baumann, archív Mt, Viera Haruštiaková)   Začiatkom júna spustili čakáreň na očkovanie proti Covid-19 aj pre deti vo veku 12 až 15 rokov. Mediálne známi lekári pôsobiaci pri vláde SR vyzývajú…

Zuzana Čaputová sa v Bruseli stretla s podpredsedníčkou Európskej komisie Věrou Jourovou

0 icon

Brusel/Bratislava 14. júna 2021 (SITA, od vyslaného redaktora Mareka Biróa/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová sa dnes stretla s podpredsedníčkou Európskej komisie Věrou Jourovou. Témami ich stretnutia boli zásady právneho štátu, digitálny priestor a boj proti dezinformáciám. Informovala o tom Kancelária prezidenta SR Slovenská hlava štátu sa dnes,…

Vzniknúť by mohla nová služba starostlivosti o dieťa

0 icon

Bratislava 14. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay, TASR-Jaroslav Novák)   Vzniknúť by mohla nová služba, ktorá spočíva v opatrovaní a starostlivosti o dieťa od jedného roku do začatia povinného predprimárneho vzdelávania, poskytovaná v skupine detí. Cieľom je pomôcť vyriešiť deficit voľných miest v materských školách najmä vo väčších mestách a zároveň rozšíriť…

Chladná jar spôsobila dvojtýždňový posun dozrievania sladovníckeho jačmeňa, informovalo Slovenské združenie výrobcov piva a sladu

0 icon

Bratislava 14. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Najúspešnejšia poľnohospodárska komodita po prvom spracovaní Slovenska, jačmenný slad, sa pripravuje na klimatickú zmenu. Porasty sladovníckeho jačmeňa ovplyvnilo studené počasie, nepravidelnosť zrážok aj ich sila. Pre chladné počasie sa vegetačná doba jačmeňa predĺži o dva týždne Informovalo o tom v pondelok Slovenské združenie výrobcov…

Pri zrážke troch vozidiel v Ivanke pri Dunaji sa zranili dve osoby, informuje polícia

0 icon

Bratislava 14. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Bratislavský kraj)   Pri dnešnej zrážke troch vozidiel v Ivanke pri Dunaji v okrese Senec sa zranili dve osoby. Ako informuje bratislavská krajská polícia na sociálnej sieti, dopravná nehoda sa stala dnes krátko pred 6:45 na križovatke na Nádražnej ulici „Podľa doterajších informácií vodič Škody…

Stíhanie bývalého riaditeľa NAKA nebolo zákonné. Generálna prokuratúra preto zrušila obvinenie

0 icon

Bratislava 14. júla 2021 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR - Pavol Zachar)   Zadržanie bývalého riaditeľa NAKA nebolo zákonné. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol generálny prokurátor SR Maroš Žilinka  "Prokurátorka Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky dňa 11. júna 2021 na základe sťažnosti obvineného bývalého riaditeľa Národnej kriminálnej agentúry Mgr. Branislava Zuriana…

Masaker na pozadí svetových zmien: Zodpovednosť za svetovú pandémiu ponesie Čína

0 icon

Bratislava 14. júna 2021 (HSP/Foto:Pixabay)   Za prológ analýzy vývoja súčasnej svetovej situácie som vybral citát z článku uverejnenom v The Daily Telegraph 4. júna 2021. Úplne presne vystihuje podstatu toho, čo sa dnes deje vo svete: "Koronavírus je umelého pôvodu a vymanil sa v dôsledku "nehody" v čínskom laboratóriu,…

Súd bude schvaľovať dohodu s právnikom obvineným v kauze korupcie pri reštitúciách

0 icon

Bratislava 14. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Špecializovaný trestný súd vytýčil na pracovisku v Banskej Bystrici na stredu 16. júna verejné zasadnutie s právnikom Gustávom P., ktorý čelí obvineniu pre trestný čin nepriamej korupcie. Konkrétne má súd schvaľovať dohodu o vine a treste medzi obvineným a prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry Národná…

Diskusie o ukončení nákupov dlhopisov považuje šéfka ECB za predčasné

0 icon

Frankfurt 14. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Armando Franca)   Na diskusie o ukončení programu, v rámci ktorého Európska centrálna banka (ECB) sťahuje z trhu dlhopisy, ešte nedozrel čas. Myslí si to šéfka ECB Christine Lagardová. Hospodárske zotavenie musí byť pevné, stabilné a udržateľné, uviedla v rozhovore, ktorý zverejnil v pondelok časopis Politico…

Bezpečnostný analytik k zásahu policajnej inšpekcie v NAKA: Rozohráva sa veľmi nebezpečná hra

0 icon

Bratislava 14. júna 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Facebook,SITA-Branislav Bibel)   Bezpečnostný analytik a bývalý náčelník českej Vojenskej spravodajskej služby Andor Šándor sa vyjadril k štvrtkovému zásahu policajnej inšpekcie v Národnej kriminálnej agentúre. Podľa neho to vyzerá tak, že sa na Slovensku rozohráva nebezpečná hra Policajná inšpekcia vo štvrtok zasahovala v Národnej kriminálnej agentúre a…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Diktátor Netanjahu v kresle premiéra Izraela končí ...

0icon

Netanjahua  poslalo do politického dôchodku rôznorodé zoskupenie izraelských politických strán. Svedčí to o tom, že Izraelčanom sa už prejedla politika násilia Netanjahua slúžiaceho americkým záujmom. Spojili sa proti nemu pravicové, ľavicové, ale aj proarabské sily. A to je v pomeroch Blízkeho východu niečo nevídané. Netanjahu, ktorý vládol 12 rokov železnou päsťou policajného strážneho…

Boris Mesár

COVID- 19 ,konečne vychádza pravda na povrch ! (3)

0icon

..UROBILI " SME CHYBU. KANADSKÝ VEDCI BIJÚ NA POPLACH V S/VISLOSTI S VAKCÍNAMI mRNA ,,NA" KORONAVÍRUS „Urobili sme veľkú chybu,“ - tak Bayram Bridle, vírusový imunológ a odborný asistent na univerzite v Guelphe v Ontáriu, opísal výsledky vakcinačných štúdií s novými mRNA vakcínami proti koronavírusu. https://childrenshealthdefense.org/defender/covid-vaccine-spike-protein-travels-from-injection-site-organ-damage/ Výskum tímu v

Marek Brna

Západ je zhnité jablko

0icon

Ani všetky peniaze sveta nezakryjú obraz neradostného stavu spoločností patriacich k takzvanej západnej civilizácii. Je to obraz rozkladu. Všetko, čo jestvuje, podlieha procesu vzniku, vývoja, zániku. Vzostupu a pádu. Ako zrkadlo stavu spoločnosti môže poslúžiť zdravie obyvateľstva, stav životného prostredia, úroveň kriminality, umelecká tvorba, úroveň vedy a výskumu. Na jednotlivé …

Štefan Harabin

Pellegrini, Fico, Bláha, Mazurek, Kotleba ani Taraba nehlasovali proti zákonu, ktorý môže pripraviť poctivých podnikateľov a radových občanov doslova a do písmena o všetko, vrátane ľudskej dôstojnosti.

0icon

V parlamente boli schválené dva zákony. Prvý je o kyberšikane, akože nebezpečné elektronické obťažovanie a druhý o hospodárskej mobilizácií. Zaviedla sa skutková podstata trestného činu nebezpečného elektronického obťažovania. Vyplýva to z novely Trestného zákona, ktorú okamžite podpísala i Čaputová. Tento zákon, by bol v poriadku, keby mal analógiu v rakúskej skutkovej podstate, ktorá hovorí len…

Pavel Jacz

Ako Mikulcovi praskli nervy: „Fico je chrapúň a gauner“. Psychiater by mu pomohol.

0icon

To, čo vo štvrtok predviedol minister vnútra Mikulec, nemá v slovenskej vládnej politike obdoby. Jediný kto sa mu môže vyrovnať, je jeho stranícky šéf Matovič ešte keď nebol vo vládnej koalícii, ale ako poslanec potreboval zaujať, i keď občas zaperlil zo začiatku aj ako premiér. Mikulec vraj s vysokým IQ…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Aké je tajomstvo šťastia? Kupujte zážitky, nie materiálne veci

0 icon

Žijeme v materialistickej ére a naučili sme sa milovať a vážiť si veci, ktoré si môžme kúpiť. Prečo ale tieto veci staviame na piedestál, podľa ktorého posudzujeme, kam sme to v živote dotiahli? To predsa nie je ukazovateľ šťastia! Aké tajomstvo sa teda schováva za šťastím? Všetci máme občas pocit, že…

Máte radi morské prasiatka? Vo Švajčiarsku je nezákonné vlastniť iba jedno

0 icon

Zdá sa, že Švajčiarsko je jednou z najviac priateľských krajín na svete. Vo Švajčiarsku musíte mať aspoň dve morské prasiatka, inak porušujete zákon. Zákony o právach zvierat z roku 2008 zakazujú vlastniť iba jedno morčiatko, pretože sa môže cítiť osamelo. Morské prasiatka sú tu veľmi časté domáce zvieratá a Švajčiari ich zbožňujú, považujú…

Ako sa dostávajú nové slová do slovníka? Nie je to až taká záhada...

0 icon

Odkiaľ pochádzajú nové slová a ako sa transformujú z hovorových na oficiálne? Nové slová sa musia šíriť v kultúre, aby sa dostali do slovníka. Musia sa používať a chápať. Nové slová majú oveľa väčšiu šancu na pridanie do slovníka, ak ich uvidíte v tlačenej forme alebo ich budete počuť v…

Záhada: Stroj Hansa Colera. 1. časť

0 icon

Prinášame ďalší zaujímavý článok z našej dielne. Opäť sa spoločne pozrieme na obdobie druhej svetovej vojne. Jednou z najzaujímavejších vedeckých záhad druhej svetovej vojny je stroj na voľnú energiu navrhnutý Hansom Colerom. Začíname prvou časťou dvojdielneho článku. Máme veľké šťastie, že sa o tomto stroji zachovali záznamy vrátane podrobných výkresov, popisov, ako funguje,…

Ako najlepšie zmraziť chlieb, aby bol neskôr ako čerstvý?

0 icon

Ukázalo sa, že najjednoduchší spôsob zmrazenia chleba je zároveň najlepším spôsobom zachovania chuti. Ak teda kupuješ chlieb do zásoby a nie na okamžitú spotrebu. Jedným z najchutnejších pôžitkov života je čerstvo upečený chlieb, ktorý chhrumkavo láka tvoje zmysly. Má to však jeden háčik - bochník remeselníckych kváskov, ktorému v pekárni…

Vo svete IT

Elon Musk nás všetkých dostal! Tesla predala časť Bitcoinov, ktoré spoločnosť vlastnila

0 icon

Elon Musk posledné týždne zapĺňa v súvislosti s témou Bitcoinov plátky mnohých médií. Dôvodom je, že hoci Tesla začala začiatkom tohto roka prijímať Bitcoin ako platidlo, tak niekoľko mesiacov na to, Musk oznámil, že za Bitcoiny si už auto spoločnosti nekúpite. Dôvodom je ich ťažba a vplyv na životné prostredie,…

Posledná aktualizácia Windowsu 10 priniesla panel s počasím a správami. Viete, kde ho nájdete?

0 icon

Microsoft len niekoľko dní dozadu začal distribuovať aktualizáciu pre Windows 10 počítače, ktorá priniesla jednu z významnejších noviniek, ktorou je aktívny panel s počasím a správami. Funkcia ako taká sa volá „Správy a záujmy“ a v našom regióne využijete (zatiaľ) najmä informáciu o počasí. Nový panel s počasím a správami…

Život nepotrebuje teplo hviezdy, aby mohol prekvitať: „Túlavé planéty“ môžu vytvoriť vhodné podmienky pre svoje mesiace

0 icon

Pátranie po stopách života na exoplanétach je pomerne priamočiary proces. Vo väčšine prípadov astronómovia pátrajú po podobných podmienkach, aké máme u nás na Zemi. Samozrejme existuje aj variant, že život vo vesmíre môže existovať vo veľa odlišných formách a aj túto možnosť vedci akceptujú. Momentálne je však život na Zemi jediným príkladom…

Doba ľadová na Marse? Nová štúdia tvrdí, že ich bolo hneď niekoľko

0 icon

Ľadovce, ktoré existujú na Marse aj po stovkách miliónov rokov vedcom prezrádzajú čo-to z fascinujúcej minulosti červenej planéty, píše portál Science Focus. Vedci z New Yorkskej univerzity Colgate analyzovali vzorce a štruktúry skál, ktoré našli v 45 ľadovcoch na povrchu Marsu. Vďaka tomu zistili, že planéta mohla v minulosti prežiť za posledných 300 až 800…

Mikroglia, typ imunitných buniek v mozgu, môže mať výrazný dopad na šírenie Alzheimerovej choroby

0 icon

Vedci si myslia, že drobná skupina imunitných buniek v mozgu by mohla byť kľúčom k spomaleniu šírenia Alzheimerovej choroby, píše portál Science Focus. Mikroglia, typ bunky v mozgu, slúži ako prvá vlna obrany, ktorá ochraňuje centrálnu nervovú sústavu pred infekciou. Vedcom z Veľkej Británie sa podarilo zistiť, že počet týchto buniek vzrastie, keď sa…

Armádny Magazín

Vojenský historický ústav pripravil interaktívnu mapu lokalít múzejných exponátov

0 icon

Slovensko, 14.jún 2021 (AM) – Vojenský historický ústav pripravil pre nadšencov vojenskej histórie Slovenska interaktívnu mapu, ktorá znázorňuje rozmiestnenie múzejných exponátov oboch múzejných oddelení Vojenského historického múzea, ktoré boli na základe prejaveného záujmu zapožičané alebo prenajaté múzeám, územne

Merkúr. Čo vieme o prvej ruskej neviditeľnej lodi?

0 icon

Rusko, 14.jún 2021 (AM) – Kedysi to bola loď s delami, súčasné majú moduly. S prvou bojovali Rusi proti Turkom. Jej menovkyňa bude neviditeľná pre radary. Ide o drahú módnu hračku, alebo o naliehavú potrebu pre Rusko?   V máji 1829 sa malej ruskej brige Merkurij podarilo poraziť dve

Ukrajina vyslala na Donbas ďalších ostreľovačov a diverzantov

0 icon

Luhansk. 14. júna (AM)  – Príchod niekoľkých prieskumných skupín ukrajinských ozbrojených síl bol zaznamenaný v blízkosti frontovej línie na Donbase, informoval Ivan Filiponenko, predstaviteľ tlačovej služby Ľudovej milícií Luhanskej ľudovej republiky. Jedna z týchto skupín sa objavila 6. júna neďaleko oblasti obce Trjochizbenka, ktoré je pod kontrolo

Jedinečný a efektívny spôsob boja proti mafii, ktorému svetoví ľudsko-právni aktivisti nefandia

0 icon

Thajsko, 14.jún 2021 (AM) – Dnes si povieme o veľmi zaujímavej, aj keď zdanlivo nie úplne legálnej metóde boja proti mafii, ktorú vo svojej krajine použil thajský kráľ Rama IX (1928-2016). Svetové spoločenstvo sa na neho prekvapivo vrhlo s ostrou kritikou ochrany ľudských práv, ale Rama IX pos

Zacharovová vysvetlila ako to vlastne je s ruskou vojenskou základňou v Sudáne

0 icon

Rusko, 14.jún 2021 (AM) - Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie sa prvýkrát vyjadrilo k sudánskemu zákazu výstavby ruskej vojenskej základne. Pred niekoľkými týždňami vyšlo najavo, že sudánske úrady vydali zákaz výstavby ruskej vojenskej základne na ich území. Sudán požiadal, aby ruská armáda z krajiny stiahla všetko vojenské vybavenie a zbrane a

Svetlo sveta

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

1.5. Svätý Jozef robotník

0 icon

V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali