Kolega ho hneď zaviezol do nemocnice, kde krátko po príchode stratil vedomie. Tam bol okamžite vyhlásený Code Blue – alarm pre srdce. Mal zástavu srdca a bol klinicky mŕtvy. Napriek tomu bol jeho život zachránený.
Nová lekárska technika môže aj 24 hodín po zastavení srdca vrátiť život postihnutému
Dr. Sharma a Dr. Gaudi priložili na telo Tiralosiho defibrilátor a vstrekli mu do žíl chladený roztok kuchynskej soli. Tak v krátkom čase znížili jeho teplotu na 32 stupňov. Táto metóda, nazvaná hypertermia (podchladenie) zachránila život pacienta Tiralosiho. Lekári bojovali o jeho život takmer 50 minút a napokon sa začal prejavovať slabý pulz a aj srdce začalo biť. Aby zúžené cievy v jeho srdci rozšírili, tak do nich vložili stenty, ktoré mali jeho stav stabilizovať, ale na operačnom stole zomrel Tiralosi po druhýkrát.
V tejto absolútne kritickej (ešte pre nejakým časom neriešiteľnej) situácii mali lekári jedinú možnosť, ako dostať Tiralosiho z pazúrov smrti. Telo mŕtveho chladili 24 hodín pomocou špeciálneho prístroja menom Arctic Sun. Len tak dokázali zachrániť mozog muža pred škodami. Spomalili, resp. zastavili rozpad buniek v dôsledku chýbajúceho kyslíka, keď srdce už nepumpuje. O deň neskôr sa lekárom podarilo zomrelého oživiť a po nejakom čase odchádzal z nemocnice ako zdravý človek, bez neurologických škôd.
Tu sa ale vynára nevyhnutná otázka: Prečo lekári zachránia po zástave srdca len veľmi málo ľudí?
Odpoveď na to je veľmi jednoduchá: veľká väčšina lekárov vychádza z toho, že mozog sa už nedá zachrániť, ak je pacient dlhšie ako 20 minút klinicky mŕtvy, čo je prirodzene obrovský fatálny omyl.
Štatistiky v tomto smere sú katastrofálne: Život zachraňujúca metóda pomocou chladiacej techniky je aj vo vyspelých štátoch ako Nemecko či USA nasadená v nemocniciach len v necelých 60% prípadov.
Preto zomrie každých 90 sekúnd jeden Európan na následky zástavy srdca, približne tisíc za deň. V Európe a Severnej Amerike je každoročne cez milión mŕtvych v dôsledku zástavy srdca. Preto je naliehavým imperatívom našej doby reanimačnú medicínu intenzívne profesionalizovať.
Srdce je doslova zázračný orgán a ak je zdravé, tak pracuje neprestajne a nezastaví sa ani na sekundu
Platí doslova, že náš život, to je naše srdce a jeho život. A predsa s ním neraz zachádzame nešetrne a nerozumne.
Pre dobrú činnosť srdca platí niekoľko zásad, ktoré by sme mali vždy dodržiavať: nefajčiť, minimum alkoholu, stravovať sa striedmo a zdravo, minimum mäsa a žiť harmonicky a vyrovnane, vedieť nezištne sa dávať iným a nosiť v srdci lásku a súcit. Ja osobne k tomu všetkému pridávam aj pravidelné športovanie a veľkú lásku k prírode.
Roman Bednár