Útoky Húsíov si vyžiadali v saudských radoch krvavú daň. Nedá sa hovoriť o zmysluplných bojových operáciach. Húsíovia v malých skupinách infiltrujú saudské územie a vnášajú chaos do saudských radov. Saudskí dôstojníci utekajú na obrnených vozidlách, ukázalo sa že väčšina saudských vojakov má nedostatočnú vojenskú prípravu a nie je pripravená na boje v ťažkých podmienkach Arabského polostrova. Húsíovia sú motivovaní, majú podstatne lepší výcvik ako Saudi a na rozdiel od Saudov s americkou výzbrojou majú ničivé ruské a sovietske zbrane, ktoré vedia používať a ktoré naozaj fungujú.
Saudská vojenská rozviedka zlyháva a nedokáže plniť taktické a strategické plány. Húsíovia v posledných týždňoch získali množstvo saudských vozidiel, zbraní, vrátane ťažkých. Húsíom sa dostávajú do rúk aj pomerne moderné americké zbrane, zaujímavé kúsky okamžite z Jemenu smerujú do Iránu, kde ich skúmajú iránski vojenskí odborníci.
Saudská Arábia sa ukazuje byť obrom na hlinených nohách. Ukazuje sa, že Saudi precenili svoje sily. To že sú Saudi bohatí absolútne nestačí, najmä keď chýba vôľa bojovať. Navyše Saudi pokorne dlhé roky a bez odvrávania kupovali predražené americké zbrane, čo sa im stalo osudné, pretože americké zbrane Saudom v konflikte s Húsíami nepomohli. Zbrane za desiatky miliárd USD nepomohli Saudom poraziť chudobných Húsíov, ktorí do bojov nasadzovali ešte aj historické T-34/85 z dôb II. svetovej vojny, lacné Kalašnikovy, RPG a Igly doslovne vymazali saudskú pechotu a motorizované jednotky. Ruské zbrane za pár USD pomohli Houthiom poraziť Saudov, ktorým nedokázali pomôcť ani Američania.
Na začiatku konfliktu v roku 2015 Saudi a Spojené Arabské emiráty verili, že Jemen sa im podarí zraziť na kolená. Húsíovia však s podporou Iránu vyhnali proamerické a prosaudské politické elity, ktoré cieľavedome Jemen oslabovali a cez tieto politické elity Saudi, Američania a Spojené arabské emiráty chceli vyrabovať Jemen. Okupanti verili, že Jemen totálne skrachuje, no Jemenčania už úspešne bojujú proti Američanom a Saudom piaty rok a preniesli bojové operácie aj na saudské územie. Saudi sú v šoku, považovali za nemožné, aby sa vojna preliala aj na ich územie.
Húsíom sa podarilo poškodiť aj ropné objekty Saudi Aramco, čo spôsobilo Saudom značné ekonomické škody. Americká PVO, ktorú Saudi kúpili nedokázala útoku zabrániť a ukázalo sa tak, že americký predražený systém Patriot patrí do starého železa. Američania už obvinili Irán z podpory Húsíov a vinia ho z útoku na saudské rafinérie. Dôležité je však si uvedomiť, fakt, že ak Irán dokázal svojimi raketami a dronmi operujúcimi vo výške 10 metrov nad zemou totálne znemožniť existujúcu americkú PVO, americké letectvo, americké technológie, tak by sa Američania mali skutočne zamyslieť nad úrovňou svojich zbraňových systémov a nad úrovňou iránskych zbraní, ktoré mimochodom značne zaostávajú za čínskymi a ruskými zbraňami.
Húsíovia do konfliktu so Saudmi vstúpili s tým, že nemajú kam ustúpiť. Za nimi sa nachádza ich krajina a oni sa nechcú stať otrokmi Saudov. Zo svojej slabosti spravili silu, sústredili sa na guerillovú vojnu, pričom Iránci, ktorí ich financujú zaplatia za rotu Húsíov určite menej ako Saudi za jedného saudského vojaka. Pritom ako už bolo napísané vyššie na rozdiel od Saudov, ktorí neoplývajú ani bojovou úrovňou a ani odvahou, šiítski Húsíovia bojujú fanaticky, odvážne a každé víťazstvo zlepšuje ich bojovú morálku.
Saudi a Američania by si už mali konečne uvedomiť, že v Jemene nezvíťazia. A nezvíťazia ani v prípade, ak by Američania vstúpili priamo do vojenského konfliktu na strane Saudov. Americkí vojaci nedokázali zvíťaziť v Afganistane ani v Sýrii, jediné čo Američania dokázali bolo podplatiť irackých, sýrskych či afgánskych politikov a kmeňových vodcov. Tí potom za USD pre Američanov rozbili vlastné krajiny a vtiahli ich do občianskej vojny. Samotní Američania bojujú len cudzími rukami, americká armáda sa nemôže pochváliť žiadnym výraznejším úspechom.
Pokiaľ pre Američanov je vojna v Jemene pomerne ďaleko, pre Saudov ide o životne dôležitý konflikt, ktorý predstavuje hrozbu pre Saudskú Arábiu. Ak nevezmú Saudi rozum do hrsti a neuvedomia si, že sa zahrávajú s vlastnou existenciou a budú v konflikte pokračovať, ich problémy sa budú prehlbovať. Najlepšie pre Saudov by bolo pokúsiť sa ukončiť konflikt s Húsíami a sadnúť za rokovací stôl, pretože priznať si porážku je určite lepšie ako spáchať samovraždu. Rozhodnutie však leží na Saudoch, od nich záleží či konečne začnú sledovať vlastné saudské záujmy, alebo budú ďalej plniť americké príkazy, ktoré fakticky ohrozujú ich štátnu existenciu.