Obchodná vojna a jadrová dohoda s Iránom sú kľúčové body, v ktorých sa EÚ musí podľa Sachsa bezpodmienečne dištancovať od pozície USA a čo najrýchlejšie rozbehnúť dialóg s Ruskom, napísal nemecký denník Die Welt.
Američanmi pretláčaná axióma, že Rusko je nepriateľ Európy, je podľa Sachsa od základu falošná. Naopak, EÚ musí veľmi rýchlo konať, ak nechce stratiť kontrolu nad vlastným osudom v hroziacej obchodnej vojne a v konflikte ohľadne zachovania či zrušenia dohody s Iránom.
Európania sa musia vzoprieť americkým pokusom trestať zahraničné firmy. Takýto postoj Washingtonu je neakceptovateľný. Je v rozpore s medzinárodným právom, porušuje pravidlá Medzinárodnej obchodnej organizácie (WTO) a je nezlučiteľný s rozhodnutiami Bezpečnostnej rady OSN týkajúcimi sa dohody s Iránom.
Bojazlivé pokusy Bruselu čeliť americkej agresivite tým, že bude finančne odškodňovať európske firmy poškodené americkými sankciami, sú podľa Sachsa absolútne nedostatočné a EÚ sa týmto spôsobom iba vystavuje všeobecnému posmechu.
Trumpova agresívna politika je testom súdržnosti EÚ a jej schopnosti stáť si za svojim slovom. Tyran ako Trump nerozumie podľa Sachsa inému jazyku ako je reč z pozície sily. „Alebo je EÚ zmierená s tým, že ju bude Trump večne tyranizovať?“ pýta sa Jeffrey Sachs.
Ak sa EÚ nevzoprie americkému nátlaku, nikto ju v medzinárodnej politike už viac nebude brať vážne. Ak sa Brusel vzdá aj teraz, USA mu budú ešte viac vnucovať svoju vôľu. Európania musia podľa Sachsa ignorovať americké sankcie a európske firmy sa nesmú nechať odradiť od biznisu s Iránom. Ak by sa USA pokúsili trestať ich za to, bude potrebné riešiť celý problém na pôde WTO a BR OSN, kde sa Európania môžu oprieť o podporu Ruska a Číny.
Trump je podľa Sachsa tyran, klamár a podvodník, ktorý hrubo pošliapava medzinárodné právo. EÚ sa s ním musí rozprávať jazykom, ktorému rozumie, a keď tak Európa spraví, Trump sa stiahne a bude to akceptovať. V opačnom prípade s ňou bude Trump zametať na medzinárodnej scéne podľa vlastnej ľubovôle.
Európania sa musia podľa Sachse zrieknuť falošnej fixnej idey, že Rusko je nepriateľ. Naopak, je to NATO, ktoré sa dopustilo chyby, keď v roku 2008 načrtlo perspektívu členstva Ukrajiny a Gruzínska v tomto vojenskom pakte.
Jeffrey Sachs pripúšťa, že Rusko nie je ľahký rokovací partner, avšak ešte horšia je predstava, že my na západe sme tí čistí a snehobieli ako ľalia. Aj keď sankcie sa nedajú zrušiť zo dňa na deň, je najvyšší čas začať spoločne premýšľať ako to spraviť, uviedol Jeffrey Sachs.
Gabriel Gačko