Jeffrey D. Sachs pre Boston Globe: USA sa rozpadnú podľa sovietskeho modelu

Moskva/Washington 3. novembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Aaron Favila,Ahn Young-joon)

 

Podľa informácií zverejnených významným americkým ekonómom Jeffrey Davidom Sachsom USA čaká osud rozpadu, podobný rozpadu, ktorý postihol ZSSR. Svoj článok publikoval americký ekonóm na stránkach Boston Globe 

Jeffrey David Sachs uviedol, že hlavnú úlohu v prerozdeľovaní amerických národných zdrojov zohráva rozhodnutie medzi “delami, alebo maslom”.

Ilustračné foto
Ilustračné foto

Podľa Jeffreya Davida Sachsa si Američania zvolili nesprávnu cestu, pričom míňajú obrovské sumy a tým podrývajú vlastnú národnú bezpečnosť. Ak sa aj budúcemu prezidentovi podarí dostať sa z pasce vojen na Blízkom východe, tak americký rozpočet môže zlikvidovať všetky nádeje na vyriešenie amerických vnútorných problémov”, tvrdí americký ekonóm.

Podľa Sachsových slov USA dnes trpia vďaka faktoru, ktorý historik Paul Kennedy označuje ako “imperiálne prepínanie síl”. Podľa Sachsa charakteristickým znakom Impéria je skutočnosť, že všetky územia sa nachádzajú pod kontrolou jedinej vlády. USA nie sú klasickým impériom, pretože priamo nekontrolujú veľa zahraničných krajín (aj keď ich ovplyvňujú cez proamerické elity), napriek tomu, že ich vojenské jednotky sú rozmiestnené v desiatkach iných štátov. Washington môže ovplyvňovať politiku viacerých národných štátov, priamo však tieto štáty neriadi, a preto nespĺňa kritéria impéria.

Jeffrey Sachs uvádza aj nasledujúcu štatistiku: podľa informácií Ministerstva obrany USA od roku 2010 mali USA k dispozícii približne 5000 vojenských zariadení, 662 z týchto zariadení je umiestnených na území cudzích štátov. Alarmujúce však je, že vojenské operácie Washingtonu stoja ročne okolo 900 miliárd dolárov, to znamená že Washington míňa ročne na vojenské operácie a ciele približne štvrtinu svojich výdajov. Netreba zabúdať ani na skutočnosť, že americký štátny dlh je ohromujúci, oficiálne ide o 18 biliónov dolárov, kritici však tvrdia že tento dlh predstavuje sumu 65 biliónov dolárov.

Na archívnej snímke americkí vojaci
Na archívnej snímke americkí vojaci

Jeffrey David Sachs navyše upozorňuje, že vojny, ktoré USA viedli, takmer nikdy neposlúžili národným záujmom USA a predstavovali zisk len pre nadnárodné korporácie. Čo sa týka vojenských výdavkov, vidí Jeffrey D. Sachs určitú paralelu medzi USA a ZSSR v 80. rokoch 20. storočia
“ZSSR sa zlikvidoval sám svojími vojenskými dobrodružstvani na cudzom území. Najviac stabilitou ZSSR otriasla vojna v Afganistane (1979 – 1989), ktorá vyčerpala krajinu, pretože viedla k obrovským investíciam a nasadeniu vojenských síl. Ak USA uviaznu v trasovisku vojny na Blízkom východe a nechajú sa vtiahnuť do zbrojárskych pretekov s Ruskom a Čínou, čaká ich analogický osud, ako ZSSR”, píše americký ekonóm.

Podľa názoru Jeffreya Davida Sachsa pred USA sa momentálne črtajú dve cesty – pokračovať v realizácii svojho “jednopolárneho dominovania”, nehľadiac na neúspechy na Blízkom východe, toto povedie k čoraz silnejším ekonomickým problémom priamo v USA, alebo zastaviť svoje imperiálne ambície a sústrediť sa na ozdravenie katastrofálnej situácie, v ktorých sa USA nachádzajú.

Na článok zverejnený Jeffrey Davidom Sachsom reagovali samozrejme aj Rusi na vojensko politickom servri interpolit .

Podľa slov ruského vojenského a politického analytika Andreja Fursova, riaditeľa Inštitútu systémovo-strategických analýz v Moskve je článok zverejnený Jeffrey D. Sachsom určite prínosom a je nesmierne zaujímavý. Americký autor sa však podľa Fursova mýli, ZSSR sa nerozpadli kvôli ekonomickým problémom a už vôbec nie kvôli pretekom v zbrojení (Andrej Fursov naráža na tézu, že rozpad ZSSR súvisel s osobou “zradcu” Michaila Gorbačova a sovietskych nomenklatúrnych kádrov, ktoré túžili stať sa “kapitalistami” a že išlo o prvú úspešnú farebnú revolúciu v krajinách bývalého Sovietskeho bloku).

Michail Sergejevič Gorbačov. Foto: wikipédia
Michail Sergejevič Gorbačov. Foto: wikipédia

Podľa Andreja Fursova je momentálne Rusko v porovnaní zo ZSSR len trpaslíkom a k dispozícii má podstatne menšie zdroje, ako mali sovietski predstavitelia do roku 1991. Netreba však zabúdať, že dnešná RF existuje na sovietskom základe a sčasti aj princípoch.

Jeffrey Sachs však podľa Fursova pomerne presne vystihol skutočnosť, že USA značne prepli svoje sily. Nie je však prvým americkým autorom, ktorý na túto skutočnosť upozornil. Andrej Fursov doporučuje študovať trilógiu amerického politológa a poradcu CIA Chalmersa Ashby Johnsona – ide o knihy Blowback (2004), The Sorrows of Empire (2004) a Nemesis – The Last Days of the American Republic (2007).

V prvej knihe Blowback Johnson poukazoval na skutočnosť že v prvých dvoch dekádach 21. storočia sa ako bumerang vráti USA ich politika, ktorú viedli v druhej polovici 20.storočia v Ázii a Afrike v podobe viacerých vážnych neúspechov a problémov. Chalmers Ashby Johnson v knihe Blowback predpovedal, že USA sa priklonia k vojenskému riešeniu problémov, nič však nezískajú, akurát prehĺbia svoje problémy. Kniha The Sorrows of Empire sa venuje premene USA pod vedením klanu Clintonovcov a neoconov na klasický vojenský štát, v ktorom dominujú predstavitelia armády a bezpečnostných služieb.

Kniha Nemesis – The Last Days of the American Republic predstavuje charakteristiku problémov, ktoré sa USA budú snažiť viac menej neúspešne riešiť. V tejto knihe sa autor venoval aj teórii riadeného chaosu, predpovedal však že ani táto stratégia nebude sláviť úspech – prognózy Chalmersa A. Johnsona sa uskutočnili počas prezidentovania Baracka Obamu, ktorého politiku výrazne riadili neoconi a vojenskí jastrabi.

Andrej Fursov ako najväčší problém USA vidí katastrofálnu ekonomickú situáciu. USA míňajú viac, ako dokážu zarobiť a ich čerpanie svetových zdrojov je obrovské. Obyvateľstvo USA predstavuje približne 5% svetovej populácie, čerpajú však približne 40% svetovej produkcie a zásob a produkujú takmer 70% svetového odpadu. Ide o neúnosnú situáciu, obyvatelia USA žijú na úkor celého sveta. Takéto drancovanie zdrojov sa však samozrejme nedá viesť donekonečna a je logicky zrejmé, že sa toto drancovanie musí ukončiť.

“Žitie nad pomery je však návykové a obyvatelia USA sa budú ťažko vzdávať svojho pohodlia. Ekonomické škrtenie samozrejme nezasiahne najvyššiu a najbohatšiu vrstvu amerického obyvateľstva, nepríjemne však ovplyvní životnú úroveň priemerných Američanov. To povedie k ostrým sociálnym konfliktom. Inými slovami USA stoja na prahu obrovských turpulencií a otrasov” uvádza Andrej Fursov.

Podľa Fursova budúcnosť USA závisí od činov skutočných amerických elít, ktoré skryte riadia politiku USA a momentálne sa rozhodujú medzi Hillary Clintonovou a Donaldom Trumpom. Vyberajú aj stratégiu, podľa ktorej sa budú USA v najbližšom období riadiť a zvažujú, ktorý prezidentský kandidát sa pre túto stratégiu lepšie hodí.

Na snímke Hillary Clintonová a Donald Trump Foto:John Locher
Na snímke Hillary Clintonová a Donald Trump Foto:John Locher

Momentálne je americký plán jasný. Aby sa podarilo USA zachrániť, je potrebné presadiť dohodu TTIP (Transatlantické parnterstvo) a TTP Transtichooceánske partnerstvo. Samo prijatie TTP nestačí, aby sa USA zachránili, musí sa prijať aj TTIP. Ak sa presadí TTIP, USA sa zachránia na najbližších cca 20 rokov, pričom nemilosrdne pohltia európsku ekonomiku. “Američania urobia to isté, čo spravili štáty západnej Európy, keď pohltili východoeurópsku ekonomiku” tvrdí Alexander Fursov.

Časti európskych elít a populácie sa však myšlienka pohltenia Američanmi nepáči a budú sa tomu brániť. Vtedy sa pred USA objavia dve cesty: 1. nemilosrdný nátlak v ktorom sa pokúsia bývalých neposlušných partnerov umravniť, resp. budú ich riadiť vlastnými nastrčenými figúrkami. Američania veľmi s rovnocennými partnermi bojovať nechcú, pretože ich ekonomická a vojenská kondícia nie je práve najlepšia, navyše USA vždy radšej bojovali cudzími rukami.

Druhú možnosť predstavujú seriózne sociálne reformy, ktoré však budú bolestivé a pravdepodobne budú radikalizovať situáciu vo vnútri samotných USA. USA samozrejme pred takouto nepríjemnou voľbou nestáli od roku 1930, od čias Veľkej hospodárskej krízy. “Situácia nakoniec vyvrcholila v rokoch 1939-1940, kedy sa americké elity rozhodli zachrániť USA cestou vstupu do vojny. Čo si zvolia dnes – to je stále otvorená otázka” tvrdí Andrej Fursov.

Andrej Fursov upozornil na skutočnosť, že vo svojích dielach Jeffrey D. Sachs často spomína deindustrializáciu USA, ktorá momentálne predstavuje pre elity USA vážny problém. Američania predpokladali, že určitým východiskom môže byť priemysel bridlicových plynov a robotizácia, ukazuje sa však že sa do týchto dvoch odvetví vkladali priveľké nádeje. Podľa Sachsa už americký ekonomický systém vyčerpal svoje možnosti a hrozba jeho zrútenia je reálna.

Vnútorne príčiny rozpadu USA však budú podľa Fursova od príčin rozpadu ZSSR diametrálne odlišné. ZSSR bol zničený vlastnou nomenklatúrou v čele s Michailom Gorbačovom, pričom nomenklatúra súhlasila s farebnou revolúciou v krajine, pretože očakávali, že sa “stanú bohatými kapitalistami”. Američania ich samozrejme oklamali a ambície sovietskej zradcovskej nomenklatúry sa nenaplnili.

V USA sú iné problémy. Fursov uvádza troch politicko-ekonomických kapitalistických hegemónov v histórii – Holandsko, Veľkú Britániu a USA. Každý z týchto hegemónov mal svojho antagonistu v ruskom svete a títo hegemóni spoločne existovali a približne aj v rovnakom čase padli. Holandsko a Moskovské cárstvo padli približne v rovnakom čase (začiatok 17. storočia). Potom nasledovalo súperenie v ktorom sa stretli Veľká Británia a Rusko (Romanovská dynastia). Od roku 1918 Romanovci neexistujú, existoval však ZSSR a pozície Veľkej Británie prebrali od roku 1945 USA.

“Vražda Kennedyho a koniec krytia dolára zlatom znamená víťazstvo transnacionálnych korporácii v USA. Nadnárodné korporácie potom participovali na porážke ZSSR, pričom ich víťazná éra sa otriasla v roku 2008, budú nasledovať výrazné zmeny a turbulencie na geopolitickej scéne a USA padnú podobným spôsobom, ako padol ZSSR, len aby sa pripravila cesta pre nový politický systém a poriadok” rozvíja svoju tézu Andrej Fursov.

Podľa Fursova je však ťažké predpovedať, ako sa bude rozvíjať demontáž USA. Alexander Fursov predpokladá, že najpravdepodobnejšie na určitú dobu nastúpi obdobie viacpolárneho sveta, ktorý bude pripomínať obdobie 14 – 15. storočia, kedy chýbal skutočný hegemón. Ten sa vykryštalizoval až neskôr a stali sa ním v Európe Habsburgovci. Paradoxne zápas proti Habsburgovcom sformoval ďalší vývoj nemeckých štátov, Francúzska, Anglicka i talianskych štátov. Dôležitú úlohu pri formovaní nového lídra zohralo samozrejme aj náboženstvo a náboženské predstavy. “Samozrejme tento vývoj nemusí nastať, ak sa udeje globálna katastrofa, ktorá zničí všetkých” uvádza Andrej Fursov.

Andrej Fursov potom tvrdí, že článok Jeffrey Davida Sachsa bol písaný na podporu Donalda Trumpa, pretože podporuje jeho tézy o potrebách vnútornej reformy a ozdravenia ekonomického potenciálu USA. Ide o vázvu namierenú proti Hillary Clintonovej a neoconom i jastrabom, ktorých koncepcia riešenia amerických problémov sa od Trumpovej koncepcie diametrálne líši.

Podľa profesora Viktor Kremenčjuka, riaditeľa Inštitútu USA a Kanady Ruskej akadémie vied to s rýchlym rozpadom USA nebude až také vážne. Čo sa týka finančných cifier a faktov, ohľadne americkej ekonomickej situácie, v obehu je toľko dezinformácii, že málokto dokáže odhadnúť v akom stave je reálna ekonomická situácia USA. To, že sa tieto dezinformácie objavujú, však svedčí o existujúcich problémoch a potrebe skrývať reálny stav vecí pred verejnosťou, pričom USA sa momentálne naozaj nachádzajú v hlbokej politickej kríze a stále nevedia, akým spôsobom majú svoje problémy riešiť. uvádza profesor Kremenčjuk.

Na záver svojej expertízy potom profesor Kremenčujk uviedol, že problémy pred USA stáli počas celej ich existencie, no americké elity dokázali tieto problémy riešiť. Terajšia rozpoltenosť a nerozhodnosť je podľa jeho slov vážnym koncepčným prejavom krízy, v ktorej sa USA nachádzajú.

Informácie o Jeffrey Davidovi Sachsovi

Jeffrey David Sachs Foto: Wikipédia
Jeffrey David Sachs Foto: Wikipédia

Jeffrey David Sachs je popredným americkým ekonómom. Momentálne pôsobí na Kolumbijskej univerzite, v roku 2002 bol špeciálnym vyslancom Generálneho sekretára OSN pre otázky boja proti chudobe a zastával tézu odpustenia dlhov najchudobnejším krajinám.

Jeffrey avid. Sachs bol inicátorom “šokovej ekonomickej terapie” v Bolívii, Poľsku a v Rusku. V rokoch 1991 – 1994 pôsobil ako poradca prezidenta RF Borisa Jelcina.

Americký prestížny časopis Time 2x zaradil Jeffrey Davida Sachsa medzi 100 najvýznamnejších svetových osobností. Podľa The Economist patrí k trom najvýznamnejším ekonómom posledného desaťročia

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Fico vyzval Pellegriniho stranu na okamžité začatie rokovaní o spolupráci: Pokiaľ sa bude Hlas viac orientovať na spoluprácu s liberálnymi stranami, zabudnime na silnú a stabilnú sociálno-demokratickú vládu

0 icon

Bratislava 18. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/Jana Birošová)   Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico vyzval mimoparlamentný Hlas-SD na okamžité začatie rokovaní o forme predvolebnej a povolebnej spolupráce. Rokovaniami chce dosiahnuť, aby mali spoločne vo voľbách výsledok 35 až 40 percent "Je našou spoločnou povinnosťou okamžite začať rokovania o forme predvolebnej a povolebnej…

Tehotná rakúska operná speváčka odmietla očkovanie, prišla o prácu

0 icon

Bratislava 18. septembra 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:SITA/AP-Mark Lennihan)   Určite veľa Rakúšanov ešte nazabudlo na to ako ich vláda spočiatku veľakrát sľubovala, že očkovanie proti korone je a bude nepovinné. Medzičasom sa to ale zmenilo – a vláda si už na to „nespomína“! Naopak, jej tlak na občanov, ktorí sa nechcú…

Francúzsko bije na poplach: Európa musí dosiahnuť väčšiu autonómiu a obranu po incidente s Austráliou

0 icon

Paríž 18. septembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP - Francois Mori)   Európa sa musí snažiť zlepšiť svoju strategickú autonómiu a obranu po incidente s Austráliou, uviedol Clément Beaune, štátny tajomník na francúzskom ministerstve zahraničných vecí "Austrálska vláda sa nesmie schovávať za chrbát Washingtonu alebo Londýna. Prijali rozhodnutie ako suverénny štát a Amerika…

USA plánujú urýchliť deportácie Haiťanov, ktorí sa zhromaždili v Texase

0 icon

Washington 18. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP - Eric Gay)   Spojené štáty v nasledujúcich troch dňoch zvýšia počet deportačných letov s cieľom vyhostiť z krajiny tisíce Haiťanov, ktorí sa utáborili pod mostom v malom meste Del Rio na juhu štátu Texas pri hraniciach s Mexikom. V sobotu to oznámilo americké ministerstvo…

Veľké čistky? Nastal čas na väčšie personálne zmeny v rezorte vnútra, myslí si Kyselica

0 icon

Bratislava 18. septembra (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann, TASR - Pavel Neubauer)   Hnutie OĽANO po voľbách nechcelo robiť veľké čistky, v zmysle zákona chcelo vymeniť pár kľúčových ľudí, no podľa poslanca Národnej rady (NR) SR Lukáša Kyselicu sa ukazuje, že to nestačilo, a nastal čas na výraznejšie zmeny. Vyhlásil to…

Očakáva sa rozsudok v prípade Kováčika. Bývalý špeciálny prokurátor trvá na svojej nevine, svedkovia v jeho procese boli obvinení z krivej výpovede, jeden z nich bol už aj odsúdený

0 icon

Bratislava 18. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian, TASR - Jaroslav Novák)   V pondelok (20. 9.) má byť vynesený rozsudok v prípade bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktorý je obžalovaný z prijatia úplatku 50 000 eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry nepodá sťažnosť proti prepusteniu údajného šéfa takáčovcov…

Panel amerických odborníkov prevažnou väčšinou odmietol plán na masové očkovanie treťou posilňujúcou dávkou vakcíny proti koronavírusu

0 icon

Washington 18. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Tibor Rosta/MTI via AP)   Panel amerických odborníkov, ktorý dáva odporúčania vláde, prevažnou väčšinou odmietol plán na masové očkovanie treťou posilňujúcou dávkou vakcíny proti koronavírusu v prípade všetkých obyvateľov USA vo veku nad 16 rokov. Členovia panelu uviedli, že nemajú dostatok údajov o bezpečnosti dodatočnej dávky…

Po 40 rokoch sa prebúdza sopka La Cumbre Vieja na kanárskom ostrove La Palma

0 icon

Madrid 18. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Youtube)   Sopka La Cumbre Vieja na španielskom ostrove La Palma, ktorý je súčasťou Kanárskych ostrov, po 40 rokoch ožíva a je preto pod dohľadom vulkanológov. V sobotu sopku monitorovali aj pomocou lietadla a dronov vybavených infračervenými kamerami. Informoval o tom web Europapress.es Od minulej…

Systém treba nastaviť tak, aby sa inštitúcie nedostali do konfliktu v rámci trestného konania, tvrdí Kolíková. Vytvorí sa ďalšia “nezávislá” inštitúcia?

0 icon

Bratislava 18. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   V záujme obnovy dôvery v právny štát sa musíme pozrieť na systém ako taký. Riešením je nastavenie systému tak, aby sa inštitúcie nedostali do konfliktu v rámci trestného konania. Na sociálnej sieti to uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (nom. SaS) v…

Polícia v Melbourne zadržala vyše 200 účastníkov protestu proti lockdownu

0 icon

Melbourne 18. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP - James Ross/AAP Image via AP)   Polícia v austrálskom meste Melbourne zadržala v sobotu 235 účastníkov protestu proti prísnym obmedzeniam prijatým vládou v snahe zabrániť šíreniu koronavírusu SARS-CoV-2 Ako informovala agentúra AFP, pri zásahu bolo zranených desať policajtov, pričom šiestich z nich museli hospitalizovať…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Jozef Slávik

451° Fahrenheita ...

0icon

Ide o rovnomenný román od spisovateľa Raymonda Bradburyho z roku 1953, v ktorom popisuje súboj medzi antiutopistickou spoločnosťou, kde víťazí technokratická a povrchná kultúra médií nad vzdelanou spoločnosťou, ktorá uznáva hodnotu kníh. tento román bol aj úspešne sfilmovaný. Vo veľkom je tento román podobný aj súčasnému dianiu nielen vo svete,…

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 2. časť: Symboly majú svoj veľký význam

0icon

Pokračujeme v poznámkach súvisiacich s udalosťou, ktorá sa udiala od 12. do 15. septembra. Bola to pastoračná návšteva hlavy katolíckej cirkvi, ktorá ako taká je mimoriadnou udalosťou a „postretla“ novodobé Slovensko po štvrtý raz, pričom je málo takých štátov/krajín, ktoré Petrov nástupca navštívi viackrát. A ak vezmeme do úvahy aj…

Marek Brna

Vystúpiť z NATO má byť priorita

0icon

Skončením takzvanej studenej vojny mal zaniknúť aj význam aliancie NATO. Lenže sa vymyslelo nové opodstatnenie, aby sa udržal stabilný odbyt amerických výrobkov, štáty aliancie majú vydávať 2% svojho ročného HDP na obranu. Aj za cenu, že majú dlhodobo deficitné hospodárenie, prostriedky na nákup americkej vojenskej techniky je potrebné nájsť. Za…

Peter Lipták

Ako sa proti kovidu profesionálne chránime v našej ambulancii prvého kontaktu

0icon

Jednak čístíme a dekovidizujeme vzduch a to kontinuálne tromi spôsobmi súčasne, vo všetkých priestoroch našej ambulancie od čakárne, cez jej jednotlivé ordinácie, až po vrátane aj WC. 1. V každej miestnosti, vrátane vstupnej čakárne, máme filter TherapyAir- päťvrstvový veľkokapacitný s hepa zložkou a ionizáciou vzduchu. 2. Všade kontinuálne bežia

Boris Mesár

Ďalší ťažký podvod ,,matovičových" fašistov pri covid semafore !

0icon

BM : dnes som už nechcel písať blog ,ale keď som si prečítal tento článok musel som tak urobiť ! Na pochybnosti ohľadne PCR testov upozorňujú rôzni experti už od samotného začiatku pandémie. Ich hlavným nedostatkom je to, že ak sú nastavené na príliš vysoký cyklus amplifikácie, tak ukazujú extrémne veľa „falošne…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

11 slávnych fotografií, ktoré sú v skutočnosti sfalšované

0 icon

Internet nás často prekvapuje šikovnými fotografickými manipuláciami. Niektorí používatelia sa na nich bavia, iní im slepo dôverujú. Práve preto sme našli niekoľko skvelých príkladov fotografií, ktoré spôsobili veľký rozruch po celom svete, no vysvitlo, že boli sfalšované. 1. Nominácia bez nominácie [caption id="attachment_13560" align="aligncenter" width="650"]

Týchto 5 spotrebičov odoberá energiu aj po vypnutí

0 icon

Vedel si, že niektoré domáce elektrické spotrebiče odoberajú energiu aj po tom, čo ich vypneš? Predpokladáme že určite áno. Tušil si to minimálne v prípade nabíjačky na mobilný telefón. Známa webová stránka Bright Side vykonala menší výskum a zistila, ktoré zariadenia aj po vypnutí odoberajú elektrickú energiu. Týchto 5 spotrebičov…

Britskí zajatci v Osvienčime

0 icon

Poľský historik v osvienčimskom múzeu objavil mená 17 britských zajatcov väznených v Osvienčime. Prišiel na ne úplne náhodne, keď sa prebojovával troskami bunkru v koncentračnom tábore nazývanom Osvienčim III. Prinášame ďalší článok, ktorý opisuje hrôzy druhej svetovej vojny. Väzni na nútených prácach v Osvienčime III. (tzv. tábor Monovice) tam pracovali…

10 satirických ilustrácií o svete, ktoré ťa prinútia zamyslieť sa

0 icon

Umenie je veľmi subjektívna záležitosť. Sto ľudí, sto chutí, a teda sa nikdy nezhodneme na tom, čo je naozaj krásne. Niekedy však estetická stránka nehrá hlavnú rolu. Existuje mnoho umelcov, ktorí svojimi výtvormi nastavujú spoločnosti zrkadlo a ich diela nesú hlbokú myšlienku alebo nejaké posolstvo. O jedného takéhoto umelca sme sa začali zaujímať…

Týchto 18 obrázkov je dôkazom úplného perfekcionizmu

0 icon

Kto nemiluje ten pocit pohodlia? Dnes ti ukážeme krátku zbierku bezchybne organizovaných objektov z každodenného života, ktoré ťa jednoducho upokoja a uspokoja tvoj perfekcionizmus. V každom z nás sa nachádza kúsok perfekcionistu - ten pocit hrdosti rozdeľovať veci a vytvárať poriadok z chaosu. Zoradiť veci chronologicky, abecedne, podľa tvaru, veľkosti alebo…

Armádny Magazín

V Austrálii sa môžu objaviť nové americké základne. USA rozširujú svoju vojenskú prítomnosť

0 icon

Austrália, 18.september 2021 (AM, Sputnik) –USA posilní svoju vojenskú prítomnosť v Austrálii, uvažuje sa o rozmiestnení stálych amerických vojenských základní na juhu kontinentu, oznámil v piatok v relácii Today televíznej stanice 9News austrálsky minister obrany Peter Dutton.   "Niektoré z nich budú stále, prerokúvame ich počet.

AUKUS - najnovšia vojenská aliancia USA, Veľkej Británie a Austrálie. Francúzsko zúri. EÚ chce svoju armádu

0 icon

USA, 18.september 2021 (AM) – Americký prezident Joe Biden s austrálskym a britským premiérom Scottom Morrisonom a Borisom Johnsonom oznámili vytvorenie nového trojstranného bezpečnostného partnerstva — AUKUS, uvádza agentúra „Interfax“.   „Partnerstvo Austrálie, Veľkej Británie a USA — AUKUS – znie síce pri všetkých týchto skratkách zvláštn

Objektívne o 17. septembri 1939

0 icon

Poľsko, 18.september 2021 (AM) – Červená armáda prekročila 17. septembra 1939 východnú hranicu vtedajšieho Poľska a oslobodila takmer rovnaké územia bývalého cárskeho Ruska, ktoré Sovietskemu zväzu odobral okrem iných aj poľský revolucionár a zakladateľ poľskej armá

Dva smery amerického útoku: Izraelský analytik Kedmi komentuje najnovšiu západnú vojenskú alianciu

0 icon

Izrael, 18.september 2021 (AM) – Bývalý vedúci izraelskej tajnej služby Nativ - Jakov Kedmi vysvetlil, prečo Spojené štáty vlastne potrebujú novú vojensko-politickú alianciu.   Americký prezident Joe Biden, britský premiér Boris Johnson a austrálsky premiér Scott Morrison oznámili vytvorenie novej vojenskej aliancie. Alia

Česko: Od Francúzska dostaneme kanóny za miliardy. Bez munície? Delá si čiastočne aj sami vyrobíme ...

0 icon

Česko, 17.september 2021 (AM, Sputnik) – Česká republika má značný schodok štátneho rozpočtu. Napriek tomu kúpi francúzske kanóny, trochu sa nerozmyslelo, kto dodá muníciu. Nie sú cudzie húfnice polenom našim zbrojný

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali