Odborníci preskúmali údaje o spôsobe života dvoch tisíc obyvateľov gréckeho Korinte, ich zdravie a vplyvu rôznych faktorov životného prostredia. Vek dobrovoľníkov sa pohyboval v rozmedzí 40-99 rokov. Účastníci výskumu absolvovali niekoľko testov s cieľom určenia stavu tepien.
Počas jedného z nich bola zisťovaná rýchlosť pulzovej vlny v stehennej tepne. Okrem toho bol dobrovoľníkom vykonaný ultrazvuk s cieľom zmeranie hrúbky vnútornej časti steny tepny. Hrúbka tepnovej steny súvisí s usadeninami a vysokým rizikom vzniku cievnej mozgovej príhody.
Ukázalo sa, že u tých ľudí, ktorí sa často pozerajú na televíziu, totiž vedú sedavý spôsob života, je pravdepodobnosť vzniku plakov v cievach dvakrát vyššia ako u ľudí, ktorí zriedka trávia čas sledovaním televíznych relácií. Dokonca aj drobná telesná aktivita s nízkym výdajom energie, napríklad vedenie domácnosti, zlepšuje zdravotný stav.
Sledovanie televízie po dobu viac ako 21 hodín týždenne zvyšuje riziko vysokého tlaku v porovnaní s účastníkmi, ktorí tejto činnosti venujú menej ako 7 hodín týždenne, o 68 percent a riziko vzniku cukrovky – o 50 percent.
Okrem toho raňajky s vysokým prísunom energie, ako je mlieko, chlieb, syr, ovsené vločky, tiež značne zlepšuje stav tepien. U 15 percent ľudí, ktorí neraňajkujú, sa objavuje tvrdosť tepien a ranný príjem potravy znižuje túto hodnotu o 6,3%.