Získané výsledky sa môžu stať základom nových liekov na liečenie pacientov s cukrovkou druhého typu.
Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie týmto ochorením trpí okolo 8% obyvateľov planéty. Boli objavené tiež bielkoviny, ktoré majú analgetický účinok na receptory bolesti.
Vedci uskutočnili rozbor jedu tropických morských sasaniek (Heteractis magnifica – sasanka veľkolepá). Tieto živočíchy sú dávne morské dravce, ktorí sa objavili pred 800 miliónmi rokov.
Morské sasanky žijú iba vo vodnom prostredí, väčšina z nich sa prichytí k povrchu pôdy alebo kameňa, len niektoré sa začali zahrabávať. Živia sa rôznymi kôrovcami a rybami, ktoré lovia pomocou svojich jedovatých chápadiel.
Dotyk väčšiny druhov morských sasaniek nie je pre človeka silne bolestivým. Súvisí to s tým, že evolučne boli morské organizmy a cicavce vždy rozdelení. S cieľom prežitia prispôsobili morské sasanky zloženie svojho jedu k objektom lovu alebo na ne útočiacim dravcom. Človek nepatrí ani k jednému z nich.
Jed sasaniek je zložitá zmes zložená z množstva rôznorodých aktívnych látok. V tom spočíva jedna z predností využitia jedu morských sasaniek k hľadaniu nových liekov.
Vedci z TIBOCH RAV zistili, že jed sasanky obsahuje veľa biologicky aktívnych peptidov zložených z aminokyselín. Niektoré peptidy sa môžu stať prototypy na výrobu nových farmaceutických preparátov.
Napríklad toxíny jedovatých zvierat môžu byť používané ako lieky proti bolesti. Látky, ktoré sú súčasťou jedu, sú účinné pri liečení autoimunitných ochorení, ktoré zasahujú imunitný systém alebo celý organizmus.
V jede sasanky boli tiež objavené účinné inhibítory amyláza – enzýmy štiepiace zložité cukry. Môžu byť využité na vytvorenie nových liekov na zníženie hladiny cukru v krvi, ktoré sú nevyhnutne potrebné pre ľudí trpiacich cukrovkou druhého typu.