Niečo viac ako pol roka pred voľbami stále nie je jasné, kto bude politickým lídrom opozície vo volebnom súboji proti stranám súčasnej koalície, ktoré reprezentuje najmä Smer-SD s Robertom Ficom. Podľa Jána Baránka šéf progresívcov Michal Truban sa v tejto úlohe “zatiaľ len hľadá”.
Lídra podľa neho lídra opozície voči Smeru vygeneruje situácia. “Bavíme sa totiž o dynamických procesoch, ktoré fakt nie sú prognózovateľné. Môže to byť niekto, o kom dnes ani netušíme, ale sedem mesiacov pred voľbami to už nemôže byť neznámy človek. Pokojne to môže byť Harabin či Drucker…”
“Všetci majú rovnaké šance, záleží na tom, ako sa subjekty tej šance ujmú. “môže sa ale stať že ten vyzývateľ (Roberta Fica pozn.) nebude perzonifikovaný, že to nebude osoba, ale možno nejaká skupina.” Uviedol, že je dokonca možné, že Smeru sa ako vyzývateľ napokon nepostaví nikto. Nemusí sa podľa neho opakovať scenár z roku 1998, keď sa ako hlavný vyzývateľ Vladimíra Mečiara postavil Mikuláš Dzurinda.
Podľa Baránka sa “absolútne” nedá povedať, to, že strany súčasnej vlády budú na budúci rok určite v opozícii. “To nie je alibizmus, ale matematická zákonitosť,”poverdal s tým, že keď to teraz tvrdia niektorí politici, ide o ich predvolebnú kampaň a je potrebné to brať s rezervou.
Baránek upozorňuje najmä na možný otras na politickej scéne, ktorý by podľa neho mohol spôsobiť vstup Štefana Harabina do parlamentnej politiky. “My nevieme, ako to zamieša kartami a nie len pre stranu Smer. Môže to byť do istej miery ohrozenie pre ĽSNS, SNS, KDH a možno aj pre OĽaNO. Ja predpokladám, že Harabin by mohol mať dosť dobrý výtlak, vychádzajúc z prezidentských volieb.”
K tomu, že líder Smeru-SD Fico deklaruje snahu opäť vyhrať voľby do NR SR, Baránek uviedol, že “táto ambícia je zaiste reálna”. “Momentálne sa na neho v prieskumoch približuje Progresívne Slovensko,” povedal s tým, že je ťažké predpokladať finálny výsledok progresívcov vo voľbách.
Súčasné nezhody Matoviča so slušnými
Spory okolo výročia Nežnej revolúcie medzi OĽaNO a hnutím Za slušné Slovensko označil Baránek ako “žabomyšie vojny”. Igor Matovič však podľa neho rezerváciou námestia ukázal, že “je schopný veľmi myslieť dopredu”.
Dodal, že Matovič tento konflikt nevyvolal kvôli tomu, aby zamedzil extrémistom organizovať oslavy, ako to uvádza, ale preto, že ide o výhodný dátum niekoľko mesiacov pred voľbami – “to je ten najlepší čas, kedy sa dá spojiť aj kampaň aj s tým 30. výročím,” podotkol analytik Baránek. Matovič si vraj zaistil to, že “ho nebudú môcť ignorovať”.
Igor Matovič bol podľa Baránka v tejto veci “premotivovaný”. “Ja ho za to nechválim, ale z pohľadu politického marketingu to urobil dobre.”
Záujem zvolať verejné zhromaždenie na termín 17. november 2019 na Námestí SNP v bratislavskom Starom Meste prejavila okrem hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti aj iniciatíva Za Slušné Slovensko a Kresťanskodemokratické hnutie.
Hnutie OĽaNO bolo prvé, ktoré mestskú časť o rezerváciu Námestia SNP požiadalo ešte 17. mája. Hnutie Igora Matoviča má námestie k dispozícii počas osláv 30. výročia Nežnej revolúcie od 14. do 19. novembra v čase od 9:00 do 21:00. Účelom je „Spomienka na 17. november“. Podľa hovorcu Starého Mesta hnutie môže v rámci svojho verejného zhromaždenia spolupracovať, s kým uzná za vhodné (viac v článku).