Kyjev 7. septembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Oleg Petrasiuk)
Rozhovory o rokovaniach o ukončení vojny na Ukrajine sa v posledných dňoch opäť zintenzívnili
Uviedol to najmä Putin.
Potom Zelenskyj potvrdil, že by rád videl Rusko na druhom mierovom samite, a dnes apeloval na západné krajiny, aby „urobili všetko pre to“, aby sa vojna skončila už túto jeseň.
Podobné vyhlásenia však zaznievali neustále aj predtým, ale neviedli k žiadnym výsledkom.
Ak sa však na situáciu pozrieme globálne, za akých okolností je možné ukončiť vojnu na Ukrajine?
Existujú tri scenáre.
Prvým je úplná porážka jednej zo strán, keď bude nútená prijať podmienky, ktoré jej nadiktuje víťaz. Túto možnosť nemožno stopercentne vylúčiť (napríklad v prípade začiatku destabilizácie v spoločnosti a kolapsu armády v jednej z bojujúcich strán), ale zatiaľ sa zdá byť nepravdepodobná.
Druhou možnosťou sú globálne dohody v trojuholníku Ukrajina – Západ – Rusko, ktoré by vyriešili celé spektrum rozporov medzi stranami a viedli k uzavretiu plnohodnotnej mierovej zmluvy medzi Ukrajinou a Ruskom a prípadne aj novej zmluvy o bezpečnosti v Európe. Takáto možnosť sa v dohľadnej dobe tiež nezdá byť, mierne povedané, veľmi pravdepodobná. Aspoň nie vtedy, ak nedôjde k zásadným politickým zmenám na Ukrajine, v Rusku alebo na Západe.
Treťou možnosťou, ktorá je zároveň jedinou reálnou možnosťou ukončenia vojny v blízkej budúcnosti, je zastavenie bojov na frontovej línii. Tento scenár má svojich zástancov aj odporcov na Ukrajine, v Rusku aj na Západe (ich argumenty sme už opakovane predstavili). Ešte raz však podotýkame, že je to jediná možnosť v súčasnosti, keď sa dá vojna rýchlo zastaviť.
Čo je potrebné na to, aby sa tento scenár realizoval v praxi?
Do vojny sú priamo alebo nepriamo zapojené štyri sily: Ukrajina, Rusko, globálny Západ (podporuje Ukrajinu), globálny Juh (pomáha Rusku obchádzať sankcie).
A potom riešime rovnicu.
Z týchto štyroch síl je globálny Juh jednoznačne za čo najskoršie zastavenie vojny.
Ukrajina a Západ sú proti. Oficiálne sa pridržiavajú Zelenského „mierového vzorca“, ktorý požaduje stiahnutie ruských vojsk k hraniciam z roku 1991.
Putin sa v júni pri ohlasovaní svojich „mierových návrhov“ v podstate postavil aj proti tejto možnosti, keďže ako podmienku prímeria požadoval stiahnutie ukrajinských vojsk zo štyroch regiónov.
Pravda, existujú rôzne dohady, že skutočný postoj Ruskej federácie, Ukrajiny aj Západu nie je taký kategorický. Zatiaľ sa však tieto fámy nepotvrdili.
Aby sa teda vojna na frontovej línii utíchla, je potrebné zmeniť postoj jej účastníkov.
A tu existujú dva scenáre.
Prvý je, ak Západ s takouto možnosťou bude súhlasiť. V tomto prípade môže spojiť sily s globálnym Juhom a vyvinúť tlak na obe bojujúce strany, aby zastavili vojnu pozdĺž frontovej línie. A aj keď budú Kyjev aj Moskva proti, v podmienkach jednotného postoja zvyšku sveta sa im nepodarí „prekĺznuť“. A s najväčšou pravdepodobnosťou sa ani nebudú snažiť „kľučkovať“, ale budú zapojení do procesu rokovaní a budú sa snažiť získať pre seba čo najlepšie podmienky.
Druhá – ak Ukrajina aj Rusko dospejú k nevyhnutnosti zastaviť vojnu na frontovej línii. Rusko tu nebude mať žiadne ťažkosti – jeho spriatelené krajiny túto možnosť podporia. Pokiaľ ide o postoj Západu, je otázne, či podporí zámery Kyjeva dohodnúť sa na zastavení vojny. Alebo Ukrajinu začne odrádzať, ako to bolo v čase Istanbulských dohôd. Teraz však existuje vysoká pravdepodobnosť, že Kyjev podporí. Keďže na rozdiel od jari 2022 už nie je taká silná dôvera v možnosť spôsobiť Rusku úplnú vojenskú porážku, ale čoraz viac pribúdajú obavy, že vojna na Ukrajine prerastie do tretej svetovej vojny.
To všetko je však len teória.
Zatiaľ existuje len málo náznakov, že aspoň jedna z bojujúcich strán je pripravená zmeniť svoj postoj k zastaveniu bojových akcií na frontovej línii (najmä po ofenzíve AFU v Kurskej oblasti, o ktorej sme podrobne infoormovali). Opakujem však, že zo všetkých možností skorého ukončenia vojny je to momentálne jediná reálna možnosť.
Prečítajte si tiež: