Je jasné, kde použije Kyjev nemecké Leopardy

Bratislava 26. januára 2023 (HSP/Vz/Foto:TASR/AP-Michael Sohn,DPA-Armin Weigel/dpa-Bildfunk)

 

Nemecké úrady oficiálne oznámili začiatok dodávok tankov Leopard 2 do Kyjeva. Prvá várka 14 vozidiel dorazí na Ukrajinu do troch mesiacov, z Poľska dokonca za niekoľko týždňov. Celkovo bude dodaných približne sto kusov, a to aj na náklady krajín, ktoré majú Leopardy vo výzbroji. Po Nemecku oznámili USA dodávku tankov M1 Abrams. Aké sú hlavné výhody a nevýhody týchto tankov, kto ich bude obsluhovať a ako ich prítomnosť ovplyvní boje?

tanky Leopard 2
Ilustračné foto

Po týždňoch váhania nemecký kancelár Olaf Scholz oznámil, že jeho vláda poskytne Ukrajine bojové tanky Leopard 2. Okrem toho Berlín stiahol námietky voči ochote ostatných krajín poskytnúť svoje Leopardy. Tieto vozidlá sú v prevádzke v 13 krajinách, z ktorých niektoré (vrátane Dánska, Nórska, Španielska a Holandska) vyjadrili ochotu rozdeliť sa s tankami Leopard alebo podobnými bojovými tankami ako súčasť väčšej koalície.

Vo vyhlásení nemeckej vlády sa uvádza, že spočiatku bude poskytnutá jedna rota vozidiel Leopard 2A6 (14 vozidiel z vlastných zásob). Ako vysvetlil nemecký minister obrany Boris Pistorius, prvé tanky by mohli na Ukrajinu doraziť do troch mesiacov. Konečným cieľom však je, aby Nemecko a jeho spojenci poskytli Ukrajine celkovo dva prápory alebo 88 (podľa iných správ viac ako 120) tankov. Okrem toho vláda plánuje urýchlene začať výcvik ukrajinských tankových posádok v Nemecku. Pripravovaný balík pomoci bude zahŕňať aj logistiku, muníciu a údržbu.

“Toto rozhodnutie vychádza z nášho dobre známeho postoja podporovať Ukrajinu podľa našich najlepších možností. Konáme v úzkej medzinárodnej koordinácii a v súlade,” povedal Scholz po zasadnutí vlády v Berlíne.

Vyhlásenie Nemecka o leopardoch sa očakávalo. Deň predtým predstavitelia USA oznámili predbežnú dohodu o tom, že Washington pošle na Ukrajinu tanky M1 Abrams. V stredu večer toto rozhodnutie oficiálne oznámil prezident USA Joe Biden. USA sú pripravené previesť ukrajinským ozbrojeným silám 31 tankov Abrams v hodnote 400 miliónov dolárov. Scholz predtým zdôraznil, že akékoľvek rozhodnutie o dodávkach Leopardov musí byť prijaté spoločne so spojencami Nemecka, predovšetkým s USA.

Rozhodnutia Washingtonu a Berlína sú len začiatkom rozsiahlych dodávok, myslí si Igor Korotčenko, šéfredaktor časopisu Nacionaľnaja oborona. Je presvedčený, že v blízkej budúcnosti bude dodaných niekoľko stoviek kusov takýchto zariadení. Plukovník v zálohe zároveň považuje za nesprávne tvrdenia, že Abramsy nie sú prispôsobené na bojové operácie v zimných podmienkach a údajne môžu zapadnúť do blata. “Sú to celkom účinné, vážne zbrane,” zdôraznil Korotčenko.

Odpoveďou Moskvy na vyhrotenú situáciu zo strany Spojených štátov by mohlo byť odovzdanie taktických jadrových zbraní vojakom, povedal expert. “Smerujeme k plnohodnotnej karibskej kríze číslo dva. A musíme byť na to pripravení. Je dôležité mať palicu, ktorú možno v prípade núdze bez výčitiek použiť,” povedal Korotčenko.

Treba poznamenať, že tlak na Scholza, aby odovzdal tanky Ukrajine, sa tento týždeň obzvlášť zintenzívnil po tom, ako Varšava oficiálne požiadala Berlín, aby schválil dodávku tankov Leopard 2 z poľských zásob. Poľský premiér Mateusz Morawiecki bol jedným z prvých, ktorí poďakovali kancelárovi po vyhlásení o tankoch. Neskôr sa k nemu pridal aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý na sociálnych sieťach uviedol, že tanky “môžu pomôcť Ukrajine brániť sa, zvíťaziť a zostať nezávislým štátom”.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov sa domnieva, že platba za ťažké tanky pre Ukrajinu by zaťažila európskych daňových poplatníkov, zatiaľ čo Spojeným štátom by zostali “dobré zisky”. Podľa neho tieto tanky “zhoria rovnako ako všetky ostatné”.

Vyslanie tankov na Ukrajinu kritizovali nemecké opozičné strany. Alternatíva pre Nemecko (AfD) označila toto rozhodnutie za “nezodpovedné a nebezpečné”. “V dôsledku toho hrozí, že Nemecko bude priamo vtiahnuté do vojny,” povedal predseda AfD Tino Chrupalla.

Strana Ľavice zasa varovala pred možnou eskaláciou konfliktu. “Dodávka bojových tankov Leopard, ktorá búra ďalšie tabu, nás potenciálne
približuje skôr k tretej svetovej vojne ako k mieru v Európe,” povedal predseda strany Dietmar Bartsch pre tlačovú agentúru dpa v Bundestagu.

Nemecký bojový tank Leopard 2A6 je ďalším vývojovým stupňom tanku 2A5. Oproti svojmu predchodcovi bol výrazne vylepšený. Na Západe ho označili za “jeden z najlepších hlavných bojových tankov na svete”. V čase svojho uvedenia na trh Leopard 2A6 prekonával americké M1A2 Abrams, britský Challenger 2 a francúzsky Leclerc z hľadiska ochrany, palebnej sily a manévrovateľnosti.

Tank je chránený kompozitným pancierom novej generácie a má vonkajší modulárny pancier. Okrem toho je vybavený jednotkami dynamickej ochrany. Leopard 2A6 je vyzbrojený 120 mm hladkohlavňovým kanónom, ktorý je dlhšou verziou kanónu používaného na Leoparde 2A5. Nová hlaveň umožňuje strelivu dosahovať vyššie rýchlosti. Má dlhší dostrel ako tank 2A5. Munícia pozostáva zo 42 nábojov, z ktorých 15 je pripravených na použitie a zvyšok je uložený v prednej časti korby.

Alexander Artamonov, vojenský expert a doktor spoločenských vied na Katolíckej univerzite vo Francúzsku, poznamenáva, že Leopard 2A6 bol pôvodne navrhnutý pre klimatické podmienky, “ktoré sa čo najviac približujú tým, ktoré máme na Ukrajine. “Vozidlo je schopné strieľať projektily s ochudobneným uránom. Zároveň je jeho hlaveň opticky dlhšia ako u predchádzajúcich modelov Leopard 2A4 alebo 2A5,” povedal Artamonov.

Konstantin Gavrilov, vedúci ruskej delegácie na viedenských rokovaniach o vojenskej bezpečnosti a kontrole zbrojenia, oznámil, že tanky Leopard 2 a obrnené bojové vozidlá pechoty (IFV) Bradley a Marder používajú podkalibrové pancierové strely s uránovým jadrom, ktorých použitie vedie ku kontaminácii terénu. Podľa tlačovej agentúry RIA Novosti poznamenal, že dodávka takýchto nábojov by sa považovala za použitie špinavých jadrových bômb proti Rusku. Poznamenal, že podobné incidenty s týmito strelami sa už odohrali v Juhoslávii a Iraku.

Ďalším dôležitým rozdielom medzi nemeckým tankom a jeho predchodcami je, že výmenu hlavných komponentov motora možno vykonať v priebehu 45 minút, zatiaľ čo u predchádzajúcich modelov to trvalo najmenej pol dňa. “Pribudol posuvný poklop, ktorý výrazne uľahčuje ovládanie vozidla. Výkonný motor umožňuje prekonávať prekážky dlhé až jeden meter za jazdy. Ďalšou z noviniek sú dymové mínomety, ktoré ovláda veliteľ tanku. Vo všeobecnosti je Leopard 2A6 nový stroj a je pomerne dobre vybavený,” zdôrazňuje Artamonov.

Leopard 2
Na snímke tank Leopard 2

Niektoré problémy však pretrvávajú: veko munície sa nachádza v tesnej blízkosti veže, čo umožňuje, jeho vyrazenie počas detonácie.

“Nemecko je pripravené poslať Ukrajine 88 tankov, ale Kyjev ich potrebuje tisíc. Na začiatku PVO sa Rusi zamerali na približne sedemtisíc obrnených vozidiel AFU.

Každá európska krajina prisľúbila len 10-15 kusov,” zdôraznil expert a dodal, že Starý svet je schopný dodať približne 200 tankov.

Najskôr však bude potrebné vycvičiť posádky, zabezpečiť dodávku náhradných dielov, údržbu a opravy až po odtiahnutie do opravovní v tyle. “Vypracovanie týchto úloh potrvá až šesť mesiacov. Ak sa vozidlá dostanú do boja skôr, môžeme si byť istí, že vo vozidlách sú poľské posádky, čo bude znamenať prechod do nového kola eskalácie. Bude však veľmi ťažké dokázať prítomnosť špecialistov NATO – je ťažké rozlíšiť obyvateľa Varšavy od obyvateľa Kyjeva a doklady sa na takéto “návštevy” zvyčajne neberú,” zdôrazňuje expert.

Pripomenul tiež, že leopardy výborne horeli v Afganistane a Sýrii. Modifikácia A6 určená pre AFU “má stále vysokú pravdepodobnosť detonácie munície”.

PTRK Fagot veľmi dobre ničili tieto tanky. Nebudú mať žiadne vzdušné krytie, čo z tanku robí dobrý cieľ pre naše ozbrojené sily.” – uzatvára Artamonov.

Vadim Kozjulin, vedúci Centra globálnych štúdií a medzinárodných vzťahov na Inštitúte aktuálnych medzinárodných problémov Diplomatickej akadémie ruského ministerstva zahraničných vecí, dodáva, že Leopardy sú prelomovou zbraňou. “V skutočnosti ich Kyjev použije na ofenzívu. Sústredia sa na mieste pravdepodobného rozhodujúceho úderu. Samozrejme, stále budú potrebovať dobré maskovanie a krytie protivzdušnou obranou, aby sa ochránili pred pechotou, ktorá môže zničiť vojenskú techniku,” domnieva sa expert.

Verzia o ich použití na juhu na prerušenie pozemného koridoru na Krym je dosť pravdepodobná, pretože útok na územie Belgorodskej alebo Kurskej oblasti by z pohľadu západných krajín porušil červené čiary Ruska,” zdôrazňuje respondent.

“Pokiaľ ide o Krym, mnohé krajiny ho stále neuznávajú ako ruský. To je, samozrejme, mylný názor, ale myšlienka sa môže vyvíjať aj v podobnom duchu. Preto nemožno vylúčiť možnosť úderu v tomto smere,” vysvetlil Kozjulin.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:55

V pondelok má byť veterno na celom území Slovenska. V okresoch na severe očakávajú meteorológovia výskyt mimoriadne silného vetra na horách.

08:26

Po poklese v závere minulého týždňa zaznamenali ceny ropy mierny rast a cena Brentu sa vrátila nad 75 USD za barel (159 litrov). Trhy zareagovali na vyhlásenia ruského prezidenta Vladimira Putina počas víkendu o rozmiestňovaní jadrových zbraní, čo zvýšilo geopolitické napätie v Európe.

07:25

Rakúsky kancelár Karl Nehammer poprel v nedeľu dohady o plánoch na predčasné voľby. Podľa jeho slov sa nič nemení na riadnom termíne na jeseň budúceho roka.

07:21

Referendum o ambicióznejších klimatických cieľoch v nemeckej metropole Berlín nebolo v nedeľu úspešné. Po sčítaní  hlasov tábor stúpencov tesne viedol pred odporcami zmeny klimatického zákona, nebola však splnená ďalšia podmienka – aby za návrh hlasovalo najmenej 25 percent všetkých oprávnených voličov. Chýbalo okolo 185.000 hlasov.

07:15

V reakcii na odvolanie izraelského ministra obrany Joava Galanta premiérom Benjaminom Netanjahuom sa v nedeľu večer vo viacerých izraelských mestách konali spontánne masové demonštrácie.  Davy ľudí s izraelskými zástavami demonštrovali podľa polície na viac ako 150 miestach vrátane Tel Avivu, Jeruzalema, Beerševy a Haify, kde zablokovali cesty a križovatky.

07:12

Dvojnásobný držiteľ Oscara, režisér a scenárista, ale tiež herec Quentin Tarantino, bude mať v pondelok 27. marca 60 rokov. Narodil sa 27. marca 1963 v Knoxville v americkom štáte Tennessee 16-ročnej Connie a Tonymu. Jeho detstvo ovplyvňovala pop-kultúra: filmy, seriály, komiksy a hudba.

06:54

Ruské vojenské telegramové kanály informovali, že generál Muradov, ktorý okrem iného velil Ugledarskému smeru, bol odvolaný z funkcie veliteľa východného zoskupenia ruských vojsk na Ukrajine. Táto informácia nebola oficiálne potvrdená.

06:43

Francúzska premiérka Élisabeth Bornová sa začiatkom marca stretne s opozičnými lídrami a je otvorená rozhovorom s odborovými organizáciami.  Po týždňoch protestov proti dôchodkovej reforme to povedala v nedeľu.

06:10

Severná Kórea v pondelok odpálila dve balistické rakety krátkeho doletu smerom do Japonského mora. Oznámil to generálny štáb juhokórejskej armády, uviedli agentúry Jonhap.

06:00

Spojené štáty, blízky spojenec Izraela, sú znepokojené eskaláciou napätia v židovskom štáte v súvislosti so schvaľovaním reformy súdnictva. “Sme hlboko znepokojení súčasným vývojom v Izraeli, ktorý ešte viac zdôrazňuje naliehavú potrebu kompromisu,” píše sa vo vyhlásení hovorkyne Národnej bezpečnostnej rady (NSC) Bieleho domu.

05:03

Približne 200 barelov ropy (vyše 30.000 litrov) uniklo v nedeľu popoludní do mora z potrubia patriaceho spoločnosti Perenco v prístave Poole ležiacom na južnom pobreží Anglicka v grófstve Dorset. Únik sa medzičasom podarilo zastaviť.

Včera 19:47

Európska únia vyzvala v nedeľu Bielorusko, aby nesúhlasilo s umiestnením ruských jadrových zbraní na svojom území. Mohlo by v dôsledku toho čeliť ďalším sankciám, uviedol šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell.

Včera 19:00

Spojené štáty dosiaľ nezaznamenali nijaké známky toho, že by Rusko presúvalo do Bieloruska jadrové zbrane. Povedal to v nedeľu hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby v reakcii na sobotné oznámenie Ruska, že na území Bieloruska rozmiestni taktické jadrové zbrane.

Včera 18:34

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová v nedeľu pricestovala do Ghany a začala tak svoje turné po krajinách Afriky, v rámci ktorého navštívi aj Tanzániu a Zambiu. Jej pracovná cesta je zameraná na prehĺbenie vzťahov Spojených štátov s africkými krajinami v čase súboja s Čínou o získanie vplyvu na africkom kontinente.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Video, z ktorého sa budete chytať za hlavu

0 icon

Bratislava 26. marca 2023 (HSP/Foto: Screesnhot)   "Na ktorej strane stojí Peter Pellegrini? Má zmysel ho pretiahnuť na svoju stranu?" pýta sa Marek Vagovič. Vzápätí si uvedomuje dvojzmysel a ospravedlňuje sa: "Pretiahnuť... Pardon!" Sulík sa však ochotne chytá: "Ja si nemyslím, že má zmysel pretiahnuť Petra Pellehriniho... Tie voľby sa…

Predpoveď počasia pre Slovensko na pondelok

0 icon

Do našej oblasti prúdi studený vzduch. Oblačno až zamračené, miestami dážď. Teploty 4 až 9 stupňov Celzia.

Na ktorú stranu barikád sa po voľbách pridá vajatavý Pellegrini? Blízky spolupracovník našepkáva

0 icon

Bratislava 27. marca 2023 (HSP/Foto:TASR)   Do predčasných parlamentných volieb zostáva už len šesť mesiacov, no voliči stále nepoznajú odpoveď na zásadnú otázku, ktorý tábor bude preferovať dlhodobý líder prieskumov strana Hlas- SD Na otázku či by v prípade veľmi kľúčovej povolebnej pozície radšej preferoval radikálne proamerickú pravicovú koalíciu so…

Matovič reaguje na známeho komentátora: Je mi na vracanie z takýchto ľudí

0 icon

Bratislava 27. marca 2023 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   “Vzťah Matoviča a Pellegriniho ku korupcii nie je veľmi odlišný,” nechal sa počuť Martin M. Šimečka, komentátor z Denníka N. Práve táto veta donútila jedného zo spomínaných aj reagovať "Je mi na vracanie z takýchto ľudí. V tomto prípade ide o…

Kam sa ukrajinské ozbrojené sily chystajú vrhnúť 200 000 svojich záložníkov

0 icon

Kyjev 27. marca 2023 (HSP/Svobodnaja Pressa/Foto:Screenshot)   Je hrozba ukrajinskej jarnej protiofenzívy reálna? Kyjevský režim sťahuje posily do aglomerácie Kramatorsk-Slavjansk. Vedenie skupiny Wagner odhaduje počet ukrajinských jednotiek sústredených v severovýchodnej časti Donbasu (okresy Bachmut, Konstantinovka, Slavjansk, Kramatorsk a Družkovka) na 80 000 vojakov a dôstojníkov. Bolo tam tiež nasadených približne…

Prieskum bojom: Rumunsko sa v rámci “zjednotenia s Moldavskom” pripravuje na anexiu časti Ukrajiny

0 icon

Bukurešť 27. marca 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Odiózny ukrajinský web "Peacemaker" zaradil na čiernu listinu (https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17366571) rumunskú senátorku Dianu Iovanovici Șoșoacă. Čo urobila, že vyvolala taký hnev v Kyjeve? A čo sa vlastne deje vo východoeurópskom priestore? Členovia NATO - východoeurópske krajiny - uvedomujúc si nevyhnutnú porážku AFU a podporujúc vlastné…

Na čo sa nás snažia pripraviť médiá v súvislosti s Veronikou Remišovou?

0 icon

Bratislava 26. marca 2023 (HSP/Foto: TASR-Jakub Kotian)   Večer Mareka Vagoviča, JoJ – Na hrane, RTVS – Sobotné dialógy, Ta3 – V politike. Veroniku Remišovú ste počas víkendu v médiách našli skoro všade Človek by si povedal, že za tým musí byť nejaký zámer. Remišová má svoj odborný názor na…

Lídri EÚ sa v panike ponáhľajú do Pekingu

0 icon

Brusel 27. marca 2023 (HSP/Niccolo Soldo/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys, Pool)   Nejde len o Nemecko, ale o celú Európu (bez Poliakov, Baltov a Rumunov), píše rešpektovaný konzervatívny analityk Niccolo Soldo Nazvime ich satrapmi, vazalmi alebo regionálnymi franšízovými manažérmi USA Inc. Všetci pracujú proti vlastným záujmom, aby slúžili diktátu Američanov. Sú nielen krátkozrakí,…

Počuli ste už o budovaní medzinárodného poriadku ? Tieto pravidlá zrejme neplatia pre každého

0 icon

Washington 27. marca 2023 (HSP/sonar21/Foto:TASR/AP-Jose Luis Magana)   Podľa Washingtonu a NATO Rusko tieto pravidlá porušuje (aj Čína) a musí byť potrestané. Nemôžeme si predsa dovoliť, aby "porušovatelia pravidiel" narušovali celosvetový pokoj, píše Larry Johnson Od roku 1945 Spojené štáty presadzujú svoje globálne záujmy budovaním a udržiavaním rôznych aliancií, ekonomických…

Slovensko urobilo nepriateľský akt. Zelenskyj ho chce vtiahnuť do konfliktu. Čo o nás píšu ruské noviny

0 icon

Bratislava 26. marca 2023 (HSP/Svobodnaja Pressa/Foto:TASR/AP - Darko Vojinovic)   Krajina sa rozdelila po tom, čo kyjevskému režimu dodali stíhačky MiG-29, píše novinár Konstantin Olšanskij pre ruské noviny Svobodnaja Pressa. Vo svojom článku sa snaží priblížiť situáciu okolo MiGov na Slovensku ruskému čitateľovi. Prinášame vám celý jeho článok Slovenská dodávka…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Poláček

René Pavlík

Bezpečnosť štátu

0icon

  Je otázkou času a zlovôle záujemcu, aby bezbranného obral o všetko čo sa mu páči. Je fuk, či oberá  dieťa, starčeka, alebo štát. Bezbranný je preto bezbranný, lebo nemá zbraň. Nemá sa čím brániť. Neviem to vysvetliť lepšie ako to dokázal Heger s protilátkami, alebo menšinovou vládou, napriek tomu…

Dušan Hirjak

Kto nesie vinu na vojnovom dianí na Ukrajine a ako rozpoznať pravdu od propagandy ? Časť IV.

0icon

Je mi veľmi ľúto a som sklamaný z toho, čo sa deje od roku 2014 na území nášho suseda – Ukrajiny. Po ôsmich rokoch vojnového diania na Ukrajine Rada federácie Ruska dala súhlas na nasadenie ozbrojených síl mimo územia Ruska a tým s

Erik Majercak

Ako definitívne odstrániť korupciu

0icon

Korupcia je politickým fenoménom už viac rokov. Ako sa s ňou dá popasovať a odstrániť? Prečo to tak dlho trvá ju odstrániť? Pre bežného človeka jednoduchá téma, veď väčšinou on nič nedáva a ani nič nedostáva. A tej telke a politici o tom stále dookola točia, dokonca posledné volebné obdobie bojovníci proti korupcii vyhrali voľby.

Pavel Jacz

Klamal nám ukážkovo Heger, alebo Naď? Slovensko je plné klamstiev ako žumpa exkrememtov!!!

0icon

Všade počujeme len samé plané reči snažiace sa zaobaliť priesery či problémy ututlať, zahrať do autu, alebo sa im remišovskou taktikou – teda kydaním na druhého darí vyhnúť pravde a z nej súvisiacej odpovedi. Dnes sa o sto šesť klame v politike, v reklamách, v krčmách, na pracoviskách, klameme aj…

Armádny Magazín

Chceme na nich uvaliť sankcie? O sociálno-ekonomických perspektívach Strednej Ázie

0 icon

Moldavsko, 27. marec 2023 (AM) – "EÚ zvažuje uvalenie sankcií na stredoázijské krajiny za ich pomoc Rusku. Vedúci predstavitelia EÚ zaznamenali nárast vývozu do ázijských krajín. Európa sa obáva, že tieto technológie sa dostávajú do Ruska s cieľom obísť obmedzenia, ktoré naň boli uvalené. Vedúci predstavitelia EÚ plánujú upozorniť predstaviteľov strednej

"Červená" Amerika nechce žiť podľa zákonov "modrej" Ameriky. Normy Klausa Schwaba a rodové normy Ruskej banky

0 icon

USA, 27. marec 2023 (AM) – Nie je zriedkavosťou vidieť mapy USA namaľované tromi farbami: červenou, modrou a fialovou. Ide o volebné mapy. Štáty, ktorých obyvateľstvo prevažne podporuje Republikánsku stranu, sú označené červenou farbou, zatiaľ čo štáty, ktoré tradične volia demokratov, sú označené modrou farbou. Fialovou farbou sú označené "sporné" štáty.…

Myśl Polska: Anglosasi vyvolali jadrovú apokalypsu

0 icon

Slovensko, 27. marec 2023 (AM) – "Jedinou otázkou je, ako ďaleko pôjdu provojnoví jastrabi na Západe pri presadzovaní "červenej línie". "Je všeobecne známe, že Veľká Británia sa rozhodla poskytnúť Ukrajine 14 tankov Challenger 2 a 30 samohybných húfnic AS90 v rámci januárového balíka vojenskej pomoci. Zdá sa však, že v hre…

Zbrojársky expert o charakteristikách leteckej superbomby použitej pri Černigove

0 icon

Rusko, 27. marec 2023 (AM) –Ukrajinské zdroje v prvých marcových dňoch uviedli, že Rusko na ich území na Avdejevskom smere po prvýkrát testovalo poldruha tonovú (1525 kg) kĺzavú bombu, ktorá má názov UPAB-1500V (УПАБ-1500В). O jej „prvom“ nasadení a zničení

Kyjev ako potravu pre delá uprednostňuje rusky hovoriacich mobilizovaných. Rozhodujúci útok na Arťomovsk

0 icon

Rusko, 26. marec 2023 (AM) – Ukrajinské velenie cielene vrhá bezvýsledné útoky na pozície ruských jednotiek mobilizovaných z rusky hovoriacich oblastí Ukrajiny. Podľa ruskej strany sa v dokumentoch mŕtvych vojakov Ozbrojených síl Ukrajiny v poslednom čase uvádzajú iba ruské priezviská. A mobilizovaní ľudia prichádzajú z Odesy, Dnepropetrovska,

TopDesať

Iba pár ľudí dokáže v priebehu 7 sekúnd objaviť ukrytý citrón

0 icon

Optická ilúzia vďaka ktorej si otestuješ svoje IQ. Ľudia s vyšším IQ majú väčšiu pravdepodobnosť, že vyriešia túto hádanku. Iba zopár ľudí dokáže na obrázku za 7 sekúnd nájsť ukrytý citrón.   [the_ad id="80455"]   Táto optická ilúzia dokonale poslúži na otestovanie tvojho IQ. Ilúzie sú ohromujúce, hlboko fascinujúce, tvar meniace obrazy…

Prvé zviera, ktoré uvidíš na obrázku ti prezradí veľa o tvojej osobnosti

0 icon

Čo ti prvé napadlo pri pohľade na titulnú fotografiu článku? V dnešnom článku budeš mať za úlohu pozrieť sa na obrázok nižšie. Nachádza sa na ňom viacero zvierat. Prvé zviera, ktoré na obrázku uvidíš ti prezradí veľa o tvojej osobnosti. Obyčajné pričuchnutie k tričku je jedným zo spôsobov, ako zistiť…

Takto vyzerá väzenie vo svete. Ten kontrast je dychberúci!

0 icon

Veril by si, že niektoré väznice sveta vyzerajú lepšie ako slovenské nemocnice či hotely? A v niektorých krajinách sú podmienky vo väzenských celých horšie ako v tvojich najhorších snoch. Zaujíma ťa, ako vyzerá väzenie v rôznych krajinách? TOP10 ti to dnes ukáže. Stále viac ľudí je za mrežami. Podľa Inštitútu…

Ako trávili čas deti v dobe, keď telefóny ešte neexistovali? Rozhodne sa nenudili!

0 icon

Dnešným deťom sa asi ťažko bude veriť, že existovalo obdobie, kedy telefóny a smartfóny vôbec neboli. A že to bolo naozaj najlepšie detstvo, potvrdí každý, kto to zažil. Problém dnešných detí je v tom, že si deň bez mobilu a internetu ani nevedia predstaviť. Áno, dnešné chytré telefóny majú naozaj…

Historické fotografie, ktoré odkrývajú temnú stránku minulosti

0 icon

Dokonca aj 100 rokov stačí na to, aby sa niečo zmenilo a aby sa svet stal lepším miestom. Z hľadiska plaveckých kostýmov, zákonov a spoločenských organizácií musel svet podstúpiť veľa zmien, aby sa stal tou krajinou, v ktorej teraz žijeme. Stále je veľa vecí, ktoré je potrebné vylepšiť, ale dnes ti chceme ukázať…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali