Bratislava 26. januára 2023 (HSP/Vz/Foto:TASR/AP-Michael Sohn,DPA-Armin Weigel/dpa-Bildfunk)
Nemecké úrady oficiálne oznámili začiatok dodávok tankov Leopard 2 do Kyjeva. Prvá várka 14 vozidiel dorazí na Ukrajinu do troch mesiacov, z Poľska dokonca za niekoľko týždňov. Celkovo bude dodaných približne sto kusov, a to aj na náklady krajín, ktoré majú Leopardy vo výzbroji. Po Nemecku oznámili USA dodávku tankov M1 Abrams. Aké sú hlavné výhody a nevýhody týchto tankov, kto ich bude obsluhovať a ako ich prítomnosť ovplyvní boje?
Po týždňoch váhania nemecký kancelár Olaf Scholz oznámil, že jeho vláda poskytne Ukrajine bojové tanky Leopard 2. Okrem toho Berlín stiahol námietky voči ochote ostatných krajín poskytnúť svoje Leopardy. Tieto vozidlá sú v prevádzke v 13 krajinách, z ktorých niektoré (vrátane Dánska, Nórska, Španielska a Holandska) vyjadrili ochotu rozdeliť sa s tankami Leopard alebo podobnými bojovými tankami ako súčasť väčšej koalície.
Vo vyhlásení nemeckej vlády sa uvádza, že spočiatku bude poskytnutá jedna rota vozidiel Leopard 2A6 (14 vozidiel z vlastných zásob). Ako vysvetlil nemecký minister obrany Boris Pistorius, prvé tanky by mohli na Ukrajinu doraziť do troch mesiacov. Konečným cieľom však je, aby Nemecko a jeho spojenci poskytli Ukrajine celkovo dva prápory alebo 88 (podľa iných správ viac ako 120) tankov. Okrem toho vláda plánuje urýchlene začať výcvik ukrajinských tankových posádok v Nemecku. Pripravovaný balík pomoci bude zahŕňať aj logistiku, muníciu a údržbu.
“Toto rozhodnutie vychádza z nášho dobre známeho postoja podporovať Ukrajinu podľa našich najlepších možností. Konáme v úzkej medzinárodnej koordinácii a v súlade,” povedal Scholz po zasadnutí vlády v Berlíne.
Vyhlásenie Nemecka o leopardoch sa očakávalo. Deň predtým predstavitelia USA oznámili predbežnú dohodu o tom, že Washington pošle na Ukrajinu tanky M1 Abrams. V stredu večer toto rozhodnutie oficiálne oznámil prezident USA Joe Biden. USA sú pripravené previesť ukrajinským ozbrojeným silám 31 tankov Abrams v hodnote 400 miliónov dolárov. Scholz predtým zdôraznil, že akékoľvek rozhodnutie o dodávkach Leopardov musí byť prijaté spoločne so spojencami Nemecka, predovšetkým s USA.
Rozhodnutia Washingtonu a Berlína sú len začiatkom rozsiahlych dodávok, myslí si Igor Korotčenko, šéfredaktor časopisu Nacionaľnaja oborona. Je presvedčený, že v blízkej budúcnosti bude dodaných niekoľko stoviek kusov takýchto zariadení. Plukovník v zálohe zároveň považuje za nesprávne tvrdenia, že Abramsy nie sú prispôsobené na bojové operácie v zimných podmienkach a údajne môžu zapadnúť do blata. “Sú to celkom účinné, vážne zbrane,” zdôraznil Korotčenko.
Odpoveďou Moskvy na vyhrotenú situáciu zo strany Spojených štátov by mohlo byť odovzdanie taktických jadrových zbraní vojakom, povedal expert. “Smerujeme k plnohodnotnej karibskej kríze číslo dva. A musíme byť na to pripravení. Je dôležité mať palicu, ktorú možno v prípade núdze bez výčitiek použiť,” povedal Korotčenko.
Treba poznamenať, že tlak na Scholza, aby odovzdal tanky Ukrajine, sa tento týždeň obzvlášť zintenzívnil po tom, ako Varšava oficiálne požiadala Berlín, aby schválil dodávku tankov Leopard 2 z poľských zásob. Poľský premiér Mateusz Morawiecki bol jedným z prvých, ktorí poďakovali kancelárovi po vyhlásení o tankoch. Neskôr sa k nemu pridal aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý na sociálnych sieťach uviedol, že tanky “môžu pomôcť Ukrajine brániť sa, zvíťaziť a zostať nezávislým štátom”.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov sa domnieva, že platba za ťažké tanky pre Ukrajinu by zaťažila európskych daňových poplatníkov, zatiaľ čo Spojeným štátom by zostali “dobré zisky”. Podľa neho tieto tanky “zhoria rovnako ako všetky ostatné”.
Vyslanie tankov na Ukrajinu kritizovali nemecké opozičné strany. Alternatíva pre Nemecko (AfD) označila toto rozhodnutie za “nezodpovedné a nebezpečné”. “V dôsledku toho hrozí, že Nemecko bude priamo vtiahnuté do vojny,” povedal predseda AfD Tino Chrupalla.
Strana Ľavice zasa varovala pred možnou eskaláciou konfliktu. “Dodávka bojových tankov Leopard, ktorá búra ďalšie tabu, nás potenciálne
približuje skôr k tretej svetovej vojne ako k mieru v Európe,” povedal predseda strany Dietmar Bartsch pre tlačovú agentúru dpa v Bundestagu.
Nemecký bojový tank Leopard 2A6 je ďalším vývojovým stupňom tanku 2A5. Oproti svojmu predchodcovi bol výrazne vylepšený. Na Západe ho označili za “jeden z najlepších hlavných bojových tankov na svete”. V čase svojho uvedenia na trh Leopard 2A6 prekonával americké M1A2 Abrams, britský Challenger 2 a francúzsky Leclerc z hľadiska ochrany, palebnej sily a manévrovateľnosti.
Tank je chránený kompozitným pancierom novej generácie a má vonkajší modulárny pancier. Okrem toho je vybavený jednotkami dynamickej ochrany. Leopard 2A6 je vyzbrojený 120 mm hladkohlavňovým kanónom, ktorý je dlhšou verziou kanónu používaného na Leoparde 2A5. Nová hlaveň umožňuje strelivu dosahovať vyššie rýchlosti. Má dlhší dostrel ako tank 2A5. Munícia pozostáva zo 42 nábojov, z ktorých 15 je pripravených na použitie a zvyšok je uložený v prednej časti korby.
Alexander Artamonov, vojenský expert a doktor spoločenských vied na Katolíckej univerzite vo Francúzsku, poznamenáva, že Leopard 2A6 bol pôvodne navrhnutý pre klimatické podmienky, “ktoré sa čo najviac približujú tým, ktoré máme na Ukrajine. “Vozidlo je schopné strieľať projektily s ochudobneným uránom. Zároveň je jeho hlaveň opticky dlhšia ako u predchádzajúcich modelov Leopard 2A4 alebo 2A5,” povedal Artamonov.
Konstantin Gavrilov, vedúci ruskej delegácie na viedenských rokovaniach o vojenskej bezpečnosti a kontrole zbrojenia, oznámil, že tanky Leopard 2 a obrnené bojové vozidlá pechoty (IFV) Bradley a Marder používajú podkalibrové pancierové strely s uránovým jadrom, ktorých použitie vedie ku kontaminácii terénu. Podľa tlačovej agentúry RIA Novosti poznamenal, že dodávka takýchto nábojov by sa považovala za použitie špinavých jadrových bômb proti Rusku. Poznamenal, že podobné incidenty s týmito strelami sa už odohrali v Juhoslávii a Iraku.
Ďalším dôležitým rozdielom medzi nemeckým tankom a jeho predchodcami je, že výmenu hlavných komponentov motora možno vykonať v priebehu 45 minút, zatiaľ čo u predchádzajúcich modelov to trvalo najmenej pol dňa. “Pribudol posuvný poklop, ktorý výrazne uľahčuje ovládanie vozidla. Výkonný motor umožňuje prekonávať prekážky dlhé až jeden meter za jazdy. Ďalšou z noviniek sú dymové mínomety, ktoré ovláda veliteľ tanku. Vo všeobecnosti je Leopard 2A6 nový stroj a je pomerne dobre vybavený,” zdôrazňuje Artamonov.
Niektoré problémy však pretrvávajú: veko munície sa nachádza v tesnej blízkosti veže, čo umožňuje, jeho vyrazenie počas detonácie.
“Nemecko je pripravené poslať Ukrajine 88 tankov, ale Kyjev ich potrebuje tisíc. Na začiatku PVO sa Rusi zamerali na približne sedemtisíc obrnených vozidiel AFU.
Každá európska krajina prisľúbila len 10-15 kusov,” zdôraznil expert a dodal, že Starý svet je schopný dodať približne 200 tankov.
Najskôr však bude potrebné vycvičiť posádky, zabezpečiť dodávku náhradných dielov, údržbu a opravy až po odtiahnutie do opravovní v tyle. “Vypracovanie týchto úloh potrvá až šesť mesiacov. Ak sa vozidlá dostanú do boja skôr, môžeme si byť istí, že vo vozidlách sú poľské posádky, čo bude znamenať prechod do nového kola eskalácie. Bude však veľmi ťažké dokázať prítomnosť špecialistov NATO – je ťažké rozlíšiť obyvateľa Varšavy od obyvateľa Kyjeva a doklady sa na takéto “návštevy” zvyčajne neberú,” zdôrazňuje expert.
Pripomenul tiež, že leopardy výborne horeli v Afganistane a Sýrii. Modifikácia A6 určená pre AFU “má stále vysokú pravdepodobnosť detonácie munície”.
PTRK Fagot veľmi dobre ničili tieto tanky. Nebudú mať žiadne vzdušné krytie, čo z tanku robí dobrý cieľ pre naše ozbrojené sily.” – uzatvára Artamonov.
Vadim Kozjulin, vedúci Centra globálnych štúdií a medzinárodných vzťahov na Inštitúte aktuálnych medzinárodných problémov Diplomatickej akadémie ruského ministerstva zahraničných vecí, dodáva, že Leopardy sú prelomovou zbraňou. “V skutočnosti ich Kyjev použije na ofenzívu. Sústredia sa na mieste pravdepodobného rozhodujúceho úderu. Samozrejme, stále budú potrebovať dobré maskovanie a krytie protivzdušnou obranou, aby sa ochránili pred pechotou, ktorá môže zničiť vojenskú techniku,” domnieva sa expert.
Verzia o ich použití na juhu na prerušenie pozemného koridoru na Krym je dosť pravdepodobná, pretože útok na územie Belgorodskej alebo Kurskej oblasti by z pohľadu západných krajín porušil červené čiary Ruska,” zdôrazňuje respondent.
“Pokiaľ ide o Krym, mnohé krajiny ho stále neuznávajú ako ruský. To je, samozrejme, mylný názor, ale myšlienka sa môže vyvíjať aj v podobnom duchu. Preto nemožno vylúčiť možnosť úderu v tomto smere,” vysvetlil Kozjulin.