Je americký problém s kobaltom jeho Achillovou pätou?

Bratislava 23. septembra 2022 (HSP/Nationalinterest/Foto:Twitter)

 

V súčasnosti sú Spojené štáty v oblasti kobaltu nebezpečne závislé od zahraničných spoločností a krajín vrátane svojho geopolitického rivala Číny, píše o tom The National Interest

usa cina
Ilustračné foto

Kobalt je pre americké hospodárstvo a armádu veľmi dôležitý minerál. Tento prvok je potrebný pre lítium-iónové batérie v elektrických vozidlách, superzliatiny v prúdových motoroch a permanentné magnety v modernej elektronike. V Spojených štátoch tvoria batérie 52 % konečného použitia kobaltu a superzliatiny 31 % konečného použitia. Tieto aplikácie kobaltu sú nevyhnutné pre energetické technológie, ako je skladovanie veternej energie, a obranné zariadenia, ako sú stíhačky F-35.

Bez kobaltu nie je možná ani americká revolúcia v oblasti čistej energie, ani technologicky vyspelá vojenská modernizácia. Spojené štáty však majú problém. USA sa vo veľkej miere spoliehajú na dodávateľské reťazce kobaltu, ktoré kontrolujú zahraničné spoločnosti a krajiny – najmä Čína. Preto sú Spojené štáty – a ich hospodárska a vojenská budúcnosť – zraniteľné voči geopolitickým a trhovým rizikám v dodávateľskom reťazci kobaltu.

 

Existujúci dodávateľský reťazec kobaltu

Trh s kobaltom v súčasnosti výrazne závisí od jedinej krajiny: Konžskej demokratickej republiky (KDR). Táto krajina vlastní 46 % (3,5 milióna metrických ton) známych svetových zásob kobaltu (7,6 milióna metrických ton) – ekonomicky využiteľného kobaltu. Naproti tomu Spojené štáty majú len 0,9 % (69 000 metrických ton) svetových zásob kobaltu, predovšetkým v Idahu, Minnesote a na Aljaške.

Výhrada k uvedenej skutočnosti spočíva v tom, že Spojené štáty majú kobaltu oveľa viac. V roku 1959 spoločnosť Calera Mining Company odhadla, že v banskom revíri Blackbird v kobaltovom pásme Idaha sa nachádza takmer 110 000 metrických ton zásob kobaltu, čo z neho robí “najväčšiu známu zásobu kobaltovej rudy vysokej kvality na svete”. Okrem toho sa v Amerike nachádza 1 milión metrických ton potenciálne ekonomicky využiteľných zdrojov kobaltu – hlavne v severovýchodnej Minnesote.

V súčasnosti sú však americké zásoby kobaltu z veľkej časti nevyužité. A aj keby Spojené štáty využili zásoby, vplyv KDR na trh by sa určite nezmenšil. KDR v súčasnosti produkuje 71 % svetovej kobaltovej rudy, zatiaľ čo Spojené štáty produkujú len 0,4 % v jednej bani – Eagle Mine v Michigane, ktorá ukončí ťažbu v roku 2026. Koncom tohto mesiaca však austrálska spoločnosť Jervois uvedie do prevádzky svoju kobaltovú baňu v Idahu a plánuje vyrábať 1 900 ton kobaltu ročne.

Na druhej strane, napriek tomu, že sa ťaží len 1 % svetovej kobaltovej rudy – Čína kontroluje približne 14 % svetovej produkcie kobaltovej rudy. Konkrétne, spoločnosti podporované Čínou vlastnia alebo majú finančné podiely v pätnástich z devätnástich kobaltových baní v KDR, čím Čína kontroluje viac ako 50 percent ťažobnej kapacity kobaltu v KDR. Čína má preto významný vplyv na svetové dodávky kobaltovej rudy.

Proces rafinácie zvyšuje neistotu v dodávateľskom reťazci kobaltu. Čína rafinuje 72 % svetovej produkcie kobaltu, zatiaľ čo Spojené štáty rafinujú 0 %. Inými slovami, Spojené štáty sa pri svojej spotrebe kobaltu spoliehajú na 100 % na dovoz a sekundárny šrot.

Pokiaľ ide o tento dovoz, aj ten je zraniteľný. Väčšina dovozu rafinovaného kobaltu pochádza z Nórska (20 %), Kanady (16 %), Japonska (13 %) a Fínska (11 %). Ako však bolo uvedené vyššie, Čína dominuje v dodávkach ťažby, z ktorej čerpajú rafinérske spoločnosti v týchto krajinách. V praxi teda dodávateľské reťazce kobaltu stále závisia od Číny.

 

Geopolitické riziká kobaltu

V súčasnosti sú dodávateľské reťazce kobaltu vystavené trom hlavným geopolitickým rizikám.

Po prvé, Čína môže obmedziť svetové dodávky kobaltu. Napríklad v roku 2010 Čína znížila svoju kvótu na vývoz prvkov vzácnych zemín, čo dramaticky zvýšilo globálne ceny. Zastavila tiež vývoz vzácnych zemín do Japonska, čím poškodila jeho technologicky vyspelé hospodárstvo.

Čína môže podobne obmedziť vývoz rafinovaného kobaltu. Keď Čína obmedzila vývoz vzácnych zemín, ekonóm Paul Krugman napísal, že “tento incident ukazuje, že čínska vláda je nebezpečne šťastná, že je ochotná viesť hospodársku vojnu pri najmenšej provokácii”.  Pod vedením Si Ťin-pchinga môže byť Čína ešte “šťastnejšia” ako predtým.

Druhé geopolitické riziko sa týka podnikateľského prostredia v KDR, ktoré sa môže dramaticky zmeniť v závislosti od rozhodnutí v hlavnom meste krajiny Kinshase. Vláda KDR môže napríklad zvýšiť dane, čo by pravdepodobne znížilo ponuku kobaltu v nadväzujúcich odvetviach. Ivan Glasenberg, bývalý generálny riaditeľ ťažobného gigantu Glencore, uviedol vyššie dane v roku 2019 ako jeden z dôvodov pozastavenia ťažby rudy v bani Mutanda spoločnosti Glencore.

kdr kongo
Ilustračný obrázok

Okrem toho vláda KDR môže zmeniť predpisy, zrušiť povolenia alebo opätovne prerokovať zmluvy. Začiatkom tohto roka prezident KDR Felix Tshisekedi uviedol, že sa usiluje o “obnovenie rovnováhy” predchádzajúcich banských dohôd KDR so zahraničnými spoločnosťami. Prevádzkové podmienky v KDR vystavujú kobaltové spoločnosti aj právnym (napr. americký zákon o zahraničných korupčných praktikách) a reputačným rizikám. Celkovo možno povedať, že podnikanie v KDR môže byť náročné.

Tretím významným geopolitickým rizikom sú regionálne a globálne udalosti, ako sú vojny, pandémie a prírodné katastrofy. Kobalt vyťažený v KDR sa zvyčajne prepravuje do Južnej Afriky a z prístavu Durban, ktorý je popredným svetovým prístavom na vývoz kobaltu, sa prepravuje do celého sveta. Počas pandémie koronavírusu však juhoafrická vláda zaviedla prísnu uzávierku, ktorá oneskorila dodávky kobaltu a negatívne ovplyvnila nadväzujúce spoločnosti. Niektoré spoločnosti hľadali alternatívne vývozné trasy, ako napríklad prístav Dar-es-Salaam v Tanzánii, ale tieto trasy mali problémy so skladovacími a prepravnými kapacitami.

Prírodné katastrofy môžu ovplyvniť aj dodávateľské reťazce kobaltu. V roku 2022 veľké záplavy v Juhoafrickej republike poškodili kritickú infraštruktúru v prístave Durban, čo si vyžiadalo dočasné pozastavenie prevádzky prístavu. Aj po obnovení prevádzky mal potom prístav množstvo nevybavených prepravných kontajnerov, ktorých odstránenie trvalo takmer týždeň. Významnejšie prírodné katastrofy v budúcnosti by spôsobili dlhšie prerušenie prevádzky a rozsiahlejšie nahromadenie nevybavených kontajnerov.

 

Trhové riziká kobaltu

Po prvé, dopyt po elektrických vozidlách môže a pravdepodobne aj bude prehlbovať deficit dodávok kobaltu. Spoločnosť Benchmark Mineral Intelligence predpokladá, že na uspokojenie predpokladaného dopytu po kobalte do roku 2035 bude potrebných šesťdesiatdva nových kobaltových baní – každá s ročnou produkciou 5 000 metrických ton. Dopyt po elektrických vozidlách zvyšuje predovšetkým dopyt po kobalte.

V správe Spoločného výskumného centra Európskej komisie z roku 2018 sa uvádza: “Rozširovanie trhu s elektrickými vozidlami na celom svete a v EÚ exponenciálne zvýši dopyt po kobalte v nasledujúcom desaťročí.” V dôsledku zvýšeného dopytu sa ceny kobaltu zvýšili z približne 36 000 USD za metrickú tonu v júli 2020 na súčasných približne 52 000 USD za metrickú tonu.

Druhé trhové riziko sa týka povahy ťažby kobaltu, ktorá je zložitá, pretože 90 % kobaltu sa ťaží ako vedľajší produkt medi alebo niklu. Napríklad KDR produkuje väčšinu kobaltu z medených prevádzok, ako je meď-kobaltová baňa Kamoto. Ťažba kobaltu preto čelí trhovej dynamike ťažby medi a niklu.

Troy Nazarewicz zo spoločnosti Fortune Minerals v článku pre časopis Resource World napísal, že “[s] poklesom cien [medi a niklu] sa viaceré bane odstavili, čo viedlo k zníženiu produkcie kobaltu v čase, keď dopyt po kobalte rýchlo rastie”. Jedinou významnou baňou, ktorá primárne vyrába kobalt, je baňa Bou Azzer v Maroku. Nakoniec bude aj niekoľko rozpracovaných baní v Idahu. Väčšina ťažby kobaltu však naďalej podlieha trhovým silám, ktoré s kobaltom nesúvisia.

Tretím trhovým rizikom je koncentrácia trhu v dodávateľskom reťazci kobaltu. V roku 2018 spoločnosť Glencore kontrolovala približne 30 % celosvetovej produkcie kobaltovej rudy, spoločnosť China Molybdenum kontrolovala 13 %, spoločnosť Vale 3 %, Gécamines 4 % a Eurasian Resources Group 2 %. Žiadna americká spoločnosť nekontroluje žiadne významné bane produkujúce kobalt vrátane baní v KDR.

Jednotlivé bane v KDR často predstavujú obrovské podiely na celosvetovej produkcii kobaltu, preto ak sa v týchto baniach vyskytnú regulačné alebo výrobné problémy, značná ťažobná kapacita sa odstaví. Napríklad v roku 2022 vláda KDR pozastavila prevádzku v bani Tenke Fungurume spoločnosti China Molybdenum – ktorá v tom roku predstavovala 17 % produkcie kobaltu v KDR – po tom, čo spoločnosť China Molybdenum údajne nezverejnila presné údaje o rezervách. Takáto koncentrácia trhu zvyšuje riziko dodávateľského reťazca.

Keďže svet vstupuje do transformačnej éry charakterizovanej americko-čínskou konkurenciou a revolúciou v oblasti čistej energie, je viac než zrejmé, že kobalt bude zohrávať kľúčovú úlohu. Spoločnosti a krajiny, ktoré kobalt ťažia a spracúvajú, budú kontrolovať pokročilé technológie – batérie v obnoviteľných zdrojoch energie, zliatiny v prúdových motoroch, magnety vo vojenských radaroch, v ktorých je kobalt nevyhnutný. V súčasnosti sú Spojené štáty v oblasti kobaltu úplne závislé od zahraničných spoločností a krajín vrátane svojho geopolitického rivala Číny.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Fasáda verejnej jednoty zakrýva skryté napätie v NATO

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Thehill/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)   Portál zameraný na americký Kongres The Hill uverejnil zamyslenie bývalého coloradského komisára pre vzdelávanieWilliama Moloneya nad navonok proklamovanou jednotou NATO. Moloney je starším spolupracovníkom v oblasti konzervatívneho myslenia na Storočnicovom inštitúte Kresťanskej univerzity v Colorade, ktorý študoval na Oxforde a Londýnskej univerzite a…

Holandská inflácia stúpla na nevídaných 17,1 %. V ktorých 10 krajinách eurozóny je dvojciferná?

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Rmx/Foto:Pixabay)   Krajiny eurozóny naďalej pociťujú dôsledky znehodnotenej meny a prudko rastúcej inflácie, pričom Holandsko v septembri vykázalo rekordnú 17,1-percentnú úroveň inflácie, informuje Remix Tento prudký nárast životných nákladov je najvyšším nárastom, aký kedy nameral Ústredný štatistický úrad (CBS) v krajine. Vláda piatej najväčšej ekonomiky eurozóny…

Najväčší masaker v histórii svetového športu. Na futbalovom zápase došlo k masovej bitke

0 icon

Malang 2. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:Twitter)   Počet obetí nepokojov na futbalovom zápase v Indonézii stúpol na 174, ďalších 100 ľudí utrpelo zranenia. K zrážkam fanúšikov dvoch rivalských tímov prišlo vo východnej Jáve počas zápasu najvyššej indonézskej súťaže FC Arema Malang - Persebaya Surabaya (2:3). Informovala o tom agentúra AP Polícia…

Putin prekročil Rubikon

0 icon

Moskva 2. októbra 2022 (HSP/nationalinterest/Foto:TASR/AP-Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin)   Teraz sa nachádzame v neprebádaných vodách a to, čo sa skrýva za rohom, môže byť nebezpečnejšie ako všetko, čo svet doteraz videl na Ukrajine, píše National Inerest Ruskí predstavitelia dali jasne najavo, že územia Donecka, Luhanska, Chersonu a Záporožia sú suverénnymi…

Maďarsko je jediným štátom EÚ, ktorý stále dostáva ruský plyn

0 icon

Budapešť 2. októbra 2022 (HSP/forbes/Foto:Pixabay)   Zo štyroch plynovodov prepravujúcich ruský plyn do Európy je stále v prevádzke len Turk Stream Keďže tri zo štyroch plynovodov, ktorými sa do Európy dodáva ruský zemný plyn, sú mimo prevádzky, Maďarsko je v súčasnosti jediným členským štátom EÚ, ktorý stále prijíma ruský plyn,…

Aký bude trest za zákerný zločin na dne Baltu? Rusi vôbec nemusia prestrihávať podmorské káble – karma má rôzne podoby

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Swedish Coast Guard)   Orientálne filozofie hovoria o karme, Západ používa výrazy ako akcia a reakcia, príčina a následok. Odporný teroristický zločin, ktorý môže ohroziť prosperitu celého európskeho kontinentu, bude mať nevyhnutne následky aj pre jeho páchateľa Nasledujúca rádiová komunikácia sa údajne kedysi naozaj odohrala, kdesi…

Viac kravských zvoncov na Ukrajine

0 icon

Moskva 2. októbra 2022 (HSP/sonar21/Foto:politikus.ru)   Vladimir Putin podľa očakávania prehovoril k svojmu národu a svetu a oznámil pripojenie štyroch bývalých ukrajinských oblastí - Luhanskej, Doneckej, Záporožskej a Chersonskej - k Ruskej federácii. Spojené štáty a ich spojenci v NATO to okamžite odsúdili ako nezákonné a prisľúbili, že tento krok…

Politické zlyhanie Spojeného kráľovstva zdôrazňuje naliehavosť zníženia závislosti na USA

0 icon

Washington 1. októbra 2022 (HSP/globaltimes/Foto:Pixabay)   MMF otvorene kritizoval agresívne znižovanie daní a plány výdavkov britskej vlády, ktorých cieľom je pomôcť rodinám a podnikom zvládnuť energetický šok, a varoval, že tieto opatrenia pravdepodobne zvýšia nerovnosť a prispejú k tlaku na infláciu, informovala v stredu BBC MMF "v tejto chvíli neodporúča…

Lipšic je nervózny. Špeciálna prokuratúra robí chybu za chybou: začína sa boj prokurátorov?

0 icon

Bratislava 1. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Súd nedávno zrušil obžalobu Vladimírovi Pčolinskému, v ktorej ho Lipšicov úrad obžaloval zo zločinov prijímania úplatku a zneužívania právomoci verejného činiteľa a vrátil vec späť prokurátorovi špeciálnej prokuratúry na doriešenie Treba predovšetkým zdôrazniť, že obžalobu súd zrušil čisto z formálnych dôvodov: Podľa súdu…

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Hľadá sa vinník porážky v Limane

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR/AP-Dmytro Zhyhinas,Screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií   8:05 - "Endemické lži": generál ostro kritizoval situáciu v armáde Ústup ruskej armády z Limanu…

NAJNOVŠIE

BLOG

Boris Mesár

Je Krasnyj Liman pripravená ruská pasca ? + dobré správy z bojov 

0icon

Americká rozviedka varovala Kyjev, že tvrdohlavá obrana Krasného Limanu by sa mohla ukázať ako diverzná taktika na zakrytie smeru hlavnej ofenzívy spojeneckých síl.Zatiaľ čo Zelenského generáli presúvajú posledné rezervy pri Limane, znižujú počet vojakov v Donbase a dokonca aj pri Kyjeve, Rusko pripravuje Ukrajine nepríjemné a dosť možno zdrvujúce prekvapenie.

Marek Bičík

Ako sa "alzak" odkopal.

0icon

Mnohí sme zaregistrovali slávne vyhlásenie kokaínového prezidenta Ukrajiny o tom ako podáva urýchlenú prihlášku do NATO. Odhliadnuc od stanov na prijatie a splnenia podmienok je to zase len jedno vyhlásenie, ktoré sa bude Európanom stále pripomínať napriek tomu, že z toho nič reálne nemôže byť. To by však nebol problém.…

Juraj Tušš

Súvislosť medzi energetickou, migračnou krízou v Európe, brexitom a konfliktom na Ukrajine.

0icon

Žijeme vo veľmi zaujímavej dobe, v ktorej vplyv mocenských skupín na riadenie obyvateľstva prebieha extrémne vysokým tempom. Doposiaľ ľudstvo nezažilo dynamickejšiu dobu riadiacich manévrov elít uplatňovaných na svojom obyvateľstve. V tomto článku sa vám pokúsim vysvetliť súvis

Erik Majercak

Svetový trh zanikne, čo ďalej, ekonomika nových svetových zón

0icon

Začíname svetovým trhom s komoditami a majetkom / akciami ako trošku funguje, aký má význam a čo sa stane, keď zanikne. Začiatok je sekanejší o úplné detaily nie ako zvyčajne, pretože cieľom nie je vysvetliť do detailu ako celkom to funguje, ale aký to má význam pre budúcnosť. Príklady toho ako to bude, keď…

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke dobový kostýmový sprievod cez Staré mesto Bratislavy pri príležitosti rekonštrukcie historického boja Bitka o Bratislavu - Prešporok 1620. V Bratislave 1. októbra 2022

Autor: TASR-Martin Baumann

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Fasáda verejnej jednoty zakrýva skryté napätie v NATO

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Thehill/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)   Portál zameraný na americký Kongres The Hill uverejnil zamyslenie bývalého coloradského komisára pre vzdelávanieWilliama Moloneya nad navonok proklamovanou jednotou NATO. Moloney je starším spolupracovníkom v oblasti konzervatívneho myslenia na Storočnicovom inštitúte Kresťanskej univerzity v Colorade, ktorý študoval na Oxforde a Londýnskej univerzite a…

Holandská inflácia stúpla na nevídaných 17,1 %. V ktorých 10 krajinách eurozóny je dvojciferná?

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Rmx/Foto:Pixabay)   Krajiny eurozóny naďalej pociťujú dôsledky znehodnotenej meny a prudko rastúcej inflácie, pričom Holandsko v septembri vykázalo rekordnú 17,1-percentnú úroveň inflácie, informuje Remix Tento prudký nárast životných nákladov je najvyšším nárastom, aký kedy nameral Ústredný štatistický úrad (CBS) v krajine. Vláda piatej najväčšej ekonomiky eurozóny…

Najväčší masaker v histórii svetového športu. Na futbalovom zápase došlo k masovej bitke

0 icon

Malang 2. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:Twitter)   Počet obetí nepokojov na futbalovom zápase v Indonézii stúpol na 174, ďalších 100 ľudí utrpelo zranenia. K zrážkam fanúšikov dvoch rivalských tímov prišlo vo východnej Jáve počas zápasu najvyššej indonézskej súťaže FC Arema Malang - Persebaya Surabaya (2:3). Informovala o tom agentúra AP Polícia…

Putin prekročil Rubikon

0 icon

Moskva 2. októbra 2022 (HSP/nationalinterest/Foto:TASR/AP-Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin)   Teraz sa nachádzame v neprebádaných vodách a to, čo sa skrýva za rohom, môže byť nebezpečnejšie ako všetko, čo svet doteraz videl na Ukrajine, píše National Inerest Ruskí predstavitelia dali jasne najavo, že územia Donecka, Luhanska, Chersonu a Záporožia sú suverénnymi…

Maďarsko je jediným štátom EÚ, ktorý stále dostáva ruský plyn

0 icon

Budapešť 2. októbra 2022 (HSP/forbes/Foto:Pixabay)   Zo štyroch plynovodov prepravujúcich ruský plyn do Európy je stále v prevádzke len Turk Stream Keďže tri zo štyroch plynovodov, ktorými sa do Európy dodáva ruský zemný plyn, sú mimo prevádzky, Maďarsko je v súčasnosti jediným členským štátom EÚ, ktorý stále prijíma ruský plyn,…

Aký bude trest za zákerný zločin na dne Baltu? Rusi vôbec nemusia prestrihávať podmorské káble – karma má rôzne podoby

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Swedish Coast Guard)   Orientálne filozofie hovoria o karme, Západ používa výrazy ako akcia a reakcia, príčina a následok. Odporný teroristický zločin, ktorý môže ohroziť prosperitu celého európskeho kontinentu, bude mať nevyhnutne následky aj pre jeho páchateľa Nasledujúca rádiová komunikácia sa údajne kedysi naozaj odohrala, kdesi…

Viac kravských zvoncov na Ukrajine

0 icon

Moskva 2. októbra 2022 (HSP/sonar21/Foto:politikus.ru)   Vladimir Putin podľa očakávania prehovoril k svojmu národu a svetu a oznámil pripojenie štyroch bývalých ukrajinských oblastí - Luhanskej, Doneckej, Záporožskej a Chersonskej - k Ruskej federácii. Spojené štáty a ich spojenci v NATO to okamžite odsúdili ako nezákonné a prisľúbili, že tento krok…

Politické zlyhanie Spojeného kráľovstva zdôrazňuje naliehavosť zníženia závislosti na USA

0 icon

Washington 1. októbra 2022 (HSP/globaltimes/Foto:Pixabay)   MMF otvorene kritizoval agresívne znižovanie daní a plány výdavkov britskej vlády, ktorých cieľom je pomôcť rodinám a podnikom zvládnuť energetický šok, a varoval, že tieto opatrenia pravdepodobne zvýšia nerovnosť a prispejú k tlaku na infláciu, informovala v stredu BBC MMF "v tejto chvíli neodporúča…

Lipšic je nervózny. Špeciálna prokuratúra robí chybu za chybou: začína sa boj prokurátorov?

0 icon

Bratislava 1. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Súd nedávno zrušil obžalobu Vladimírovi Pčolinskému, v ktorej ho Lipšicov úrad obžaloval zo zločinov prijímania úplatku a zneužívania právomoci verejného činiteľa a vrátil vec späť prokurátorovi špeciálnej prokuratúry na doriešenie Treba predovšetkým zdôrazniť, že obžalobu súd zrušil čisto z formálnych dôvodov: Podľa súdu…

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Hľadá sa vinník porážky v Limane

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR/AP-Dmytro Zhyhinas,Screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií   8:05 - "Endemické lži": generál ostro kritizoval situáciu v armáde Ústup ruskej armády z Limanu…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

Je Krasnyj Liman pripravená ruská pasca ? + dobré správy z bojov 

0icon

Americká rozviedka varovala Kyjev, že tvrdohlavá obrana Krasného Limanu by sa mohla ukázať ako diverzná taktika na zakrytie smeru hlavnej ofenzívy spojeneckých síl.Zatiaľ čo Zelenského generáli presúvajú posledné rezervy pri Limane, znižujú počet vojakov v Donbase a dokonca aj pri Kyjeve, Rusko pripravuje Ukrajine nepríjemné a dosť možno zdrvujúce prekvapenie.

Marek Bičík

Ako sa "alzak" odkopal.

0icon

Mnohí sme zaregistrovali slávne vyhlásenie kokaínového prezidenta Ukrajiny o tom ako podáva urýchlenú prihlášku do NATO. Odhliadnuc od stanov na prijatie a splnenia podmienok je to zase len jedno vyhlásenie, ktoré sa bude Európanom stále pripomínať napriek tomu, že z toho nič reálne nemôže byť. To by však nebol problém.…

Juraj Tušš

Súvislosť medzi energetickou, migračnou krízou v Európe, brexitom a konfliktom na Ukrajine.

0icon

Žijeme vo veľmi zaujímavej dobe, v ktorej vplyv mocenských skupín na riadenie obyvateľstva prebieha extrémne vysokým tempom. Doposiaľ ľudstvo nezažilo dynamickejšiu dobu riadiacich manévrov elít uplatňovaných na svojom obyvateľstve. V tomto článku sa vám pokúsim vysvetliť súvis

Erik Majercak

Svetový trh zanikne, čo ďalej, ekonomika nových svetových zón

0icon

Začíname svetovým trhom s komoditami a majetkom / akciami ako trošku funguje, aký má význam a čo sa stane, keď zanikne. Začiatok je sekanejší o úplné detaily nie ako zvyčajne, pretože cieľom nie je vysvetliť do detailu ako celkom to funguje, ale aký to má význam pre budúcnosť. Príklady toho ako to bude, keď…

Armádny Magazín

Americký film Southern Comfort, alebo likvidácia amerických vojakov Louisiane, ktorá nenudí a celkom pobaví

0 icon

Slovensko, 2.október 2022 (AM) – Dnes by som rád predstavil americký film Souther Comfort (1981), ktorý mám ozaj rád a ktorý má prednostné miesto v mojej zbierke filmov. K tomuto filmu sa z času na čas rád vraciam, aj keď môže dnes niekomu kamera tohto filmu pripadať trochu pomalá a scenár príliš…

Šojguova prefíkanosť odpísala americké raketomety HIMARS

0 icon

Rusko, 2.október 2022 (AM) – Rozpory medzi Kyjevom a Washingtonom sú čoraz silnejšie. Velenie NATO rozhodne odmieta dodať kyjevskému režimu diaľkové delá ATACMS. Ide o húfnice, ktoré by mohli umožniť Ozbrojeným silám Ukrajiny zasiahnuť takmer celé územie Belgorodskej, Rostovskej a dokonca aj Voronežskej oblasti. Reakcia NATO na vydieranie Kyjeva je dôkazom, že…

Andrej Fursov: Starý svet už neexistuje. Kam ľudstvo vykročí z bodu maximálnej voľby

0 icon

Slovensko, 2.október 2022 (AM) – Súčasná situácia je charakteristická tým, že keďže sa nenachádzame len v bode rozvetvenia, ale v bode mnohorozvetvenia, je tu veľmi ťažké predpovedať. Čo je mnorozvetvenie? Keď existuje možnosť implementácie niekoľkých možností naraz. A v tomto prípade na mnohom záleží – nie je to náhoda – v…

„Kornet“ sa naučil prerážať aktívnu ochranu tankov

0 icon

Rusko, 2.október 2022 (AM) – Pre ruský protitankový raketový komplex (PTRK) „Kornet“ sa spracúva algoritmus „dvojakého odpalu“, ktorý mu umožní oklamať systémy aktívnej ochrany tankov a ďalšej obrnenej techniky, tvrdí riaditeľ klastru výzbroje spoločnosti Rostech Bekchan Ozdojev.   [caption id="attachment_29659" align="alignnone"

"Koniec hegemónie Západu je nezvratný". Svetové médiá o Putinovom prejave

0 icon

Rusko, 1.október 2022 (AM) – Všetky svetové médiá komentovali prejav Vladimíra Putina na slávnostnom podpise zmlúv o pripojení k Ruskej federácii Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky, Záporožskej a Chersonskej oblasti v sále svätého Juraja Veľkého kremeľského paláca.   The New York Times , ktorý označil začlenenie štyroch regiónov do Ruska za…

Vášeň v Tebe

Čo môžete urobiť pre mozog vašich detí? Povedzte im o troch návykoch pri učení

0 icon

„,Nemusím si robiť poznámky na hodine, pretože to všetko mám v knihe. Na písomku sa naučím deň vopred,“ aj takto argumentujú žiaci v súvislosti s učením. Niektorí vysokoškoláci môžu ešte dodať: „Nemusím ísť na prednášku, pretože si ju môžem pozrieť cez sociálne siete, alebo si nahrávku prednášky pozriem neskôr.“ Každý…

5 typov pre zdravé manželstvo

0 icon

Cvičenie a zdravá strava prospieva vášmu telu. Vzdelávanie a čítanie prospieva vašej mysli. Modlitba či meditácia prospieva vašej duši. A čo prospieva vášmu manželstvu? Prinášame vám 5 typov, ako posilniť vaše manželstvo. Spoznajte najprv samú seba Dajte si záležať na sebapoznávaní. Mnoho ľudí totiž vstupuje do vzťahov be

Modelka prišla na mólo takmer nahá. A potom sa to začalo ... šaty na mieru a na počkanie

0 icon

Počas finále show Coperni, ktorá uzatvárala Paris Fashion Week, kráčala modelka Bella Hadid do stredu móla. Mala na sebe len nohavičky a držala si prsia. Zrazu sa stalo niečo, čo mnohých určite prekvapilo... Šaty modelky vznikli priamo pred očami divákov K modelke Belle Hadid pristúpili dvaja muži, ktorí začali na ňu sprejovať…

Vajíčka by mali byť klasifikované ako superpotravina. Prinášame 5 dôvodov

0 icon

O vajíčkach sa už toho veľa napísalo. Nielen o ich prospechu pre naše zdravie, ale aj o ich škodlivosti v súvislosti so zvyšovaním cholesterolu. My vám prinášame 5 benefitov pre vaše zdravie. Vajcia sú totiž jednou z mála potravín, ktoré by mali byť klasifikované ako „superpotraviny“, informuje

Vitajte na portáli VÁŠEŇ V TEBE

0 icon

Vitajte na novom webovom portáli VÁŠEŇ v TEBE, ktorý je venovaný najmä ženám. Ale aj muži tu určite nájdu dosť informácií, ktoré ich upútajú a zároveň nahliadnu do (pre nich niekedy) tajomného sveta žien. Cez články zamerané na manželstvo, deti, krásu, životný štýl, rodinu a priateľov i celebrity chceme vo vás prebudiť vášeň, ktorá…

FOTO DŇA

Na snímke dobový kostýmový sprievod cez Staré mesto Bratislavy pri príležitosti rekonštrukcie historického boja Bitka o Bratislavu - Prešporok 1620. V Bratislave 1. októbra 2022

Autor: TASR-Martin Baumann

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali