Ján Urban: Václav Havel a jeho skupina Slovensko úplne podcenili. Trvalo mu štyri mesiace než prišiel na Slovensko ako prezident

Praha/Bratislava 17. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Thierry Charlier)

 

Vyrastal v rodine vysokopostaveného komunistu. Život sa mu zmenil, keď jeho otec začal chcieť reformy skôr ako ostatní a po roku 1968 otca z Komunistickej strany vyhodili. Ako hovorí, komunistický režim mu vzal otca i dieťa. Niekoľkokrát sedel vo väzení. S budúcim československým prezidentom Václavom Havlom bol pár dní v susedných celách. Napriek tomu, že si boli ľudsky blízki, podľa neho sa nemal nikdy stať prezidentom. Myslí si, že po nástupe do úradu Slovensko úplne podcenil

Na snímke Václav Havel

Neveril, že sa dožije konca komunizmu. Nežnú revolúciu považuje za najväčšiu šancu za posledných 200 rokov, no zmarenú. Občianske fórum (OF), ako jeho spoluzakladateľ, viedol do prvých slobodných parlamentných volieb v júni 1990. Napriek volebnému víťazstvu a možnosti stať sa premiérom, odišiel z politiky hneď po vyhlásení výsledkov. Nielen o tom hovoril v rozhovore v rámci multimediálneho projektu TASR Osobnosti: tváre, myšlienky disident, novinár a predstaviteľ Nežnej revolúcie Jan Urban.

 

Aký bol váš život pred novembrom 1989?

Útek. Na to sa zle spomína. Iba utekáte, schovávate sa a nežijete normálny život. Ovplyvňuje to rodinu. Prestanete, alebo už roky nepremýšľate o budúcnosti ani minulosti, pretože je to zbytočné. Žijete len pre ten okamih. Vedel som skvelo škodiť komunistickému režimu, aj keď dnes už viem, že som mohol robiť oveľa viac. Nevedel som nič iné. Keď prišla zmena, zrazu som si uvedomil, že čas má aj budúcnosť, že o nej človek musí premýšľať a musím sa naučiť žiť úplne inak. Bolo to ťažké.

 

To, že ste zrazu získali slobodu?

To nie je o slobode. Bol som slobodný.

 

Cítili ste sa slobodný?

Celý život som mal šťastie, že som sa nemusel nikomu podriaďovať a klamať. Bol som slobodný aj vo väzení. Bola to však tá úplne najosobnejšia chlapská nepokornosť, za ktorú, bohužiaľ, platili iní. Nemusel som sa učiť slobode, skôr porozumeniu a stýkaniu sa s normálnymi ľuďmi. Niekedy to bolo veľmi ťažké. Zrazu som si začal uvedomovať, ako veľmi bola spoločnosť poškodená a tých pár týždňov novembra 1989 bolo nádhernou eufóriou. Keď začali vyliezať staré inštinkty a súkromné záujmy, už to také pekné nebolo.

 

Prečo ľudia okolo OF a Václav Havel?

Neuveriteľne malá, stará, disidentská partia z disentu bola motorom. Platili v nej úplne iné, vrúcne ľudské väzby. Keď s niekým sedíte vo väzení, alebo vás chytajú a vozia na výsluchy, ide o inú kvalitu ľudského vzťahu. Meniť sa to začalo v novembri 1989. Avšak, ten začiatok bol stále nádhernou symbiózou, v ktorej nešlo o politický názor človeka, ale o jeho charakter. Už nikdy nič krajšieho nezažijem. Partia ľudí sa mohla tri hodiny vášnivo hádať o niečom. Prítomné boli najrôznejšie politické názory. Vo všetkých bol základný motív – chceme sa dohodnúť. Bolo to čisté a mravné. A celkom mi je za tým smutno.

 

Myslíte si, že vtedy to bolo skôr o kompromisoch a záujme diskutovať?

To nebol kompromis pre kompromis, bolo to omnoho viac. Uznanie toho, že aj človek s opačným názorom má kvalitu a že sme v tom spolu. Spoločne sa chceme dostať ďalej. Je to kvalita, ktorú v spoločnosti opäť vidím po 30 rokoch. Objavuje sa u mladých ľudí, ktorí chcú niečo vybudovať bez ohľadu na politiku.

 

Čím to bolo, že ľudia si vtedy dokázali vážiť názor toho druhého?

Spoločný nepriateľ. Netušili sme, že to je jediný dôvod, ale spájal nás.

 

Aký bol jeden z vašich najbližších spolupracovníkov, Václav Havel?

Bolo viac Václavov Havlov. Bol Václav Havel disident, geniálny komunikátor a ako sme hovorili: „Václav vedel sčítať IQ“. Pôsobil na schopnosť dohodnúť sa. Napríklad dve-tri hodiny počúval vášnivú debatu, a potom v dvoch-troch minútach zhrnul úplne všetko. Nepoznal som nikoho takého. Zmenilo sa to v momente, keď začal chcieť byť prezidentom a režisérom a začal sa obklopovať iba ľuďmi, ktorí s ním súhlasili. Potom to už nebolo ono.

 

Čo hovoríte napríklad na Havlovu amnestiu? Bola potrebná v takej miere?

Boli to jednostranné, nekonzultované kroky. Veľké gestá zamerané na dnešok a už nikto okolo Havla sa nezamýšľal nad tým, čo to prinesie o týždeň či dva. Bola to chyba.

 

OF sa postupne začalo vnútorne štiepiť. Je to tak?

Bohužiaľ, zlom nastal už 25. – 26. novembra, kedy Havel prišiel z obrovskej demonštrácie z Letnej a prehlásil vetu, po ktorej všetci zostali pozerať: „OF splnilo svoj účel, teraz už to musia prevziať profesionáli“. Po nej prišlo k hádke. Vyriešil to nešťastným rozhodnutím. Stiahol sa z OF so svojou malou skupinkou najvernejších, ktorí už iba opakovali to, čo chcel počuť. Tým vlastne fórum a Verejnosť proti násiliu (VPN), ako motory zmeny, delegitimizoval. Z toho potom veľmi rýchlo vznikla myšlienka „Havel na hrad“, ktorá skončila revolúciu so všetkým, čo k tomu patrí.

 

OF pôvodne nemalo mať atribút klasickej politickej strany v zmysle lídra, ktorý by koncentroval moc, keďže to pripomínalo minulosť. Preto malo v rámci koordinačného centra viacero lídrov. Čo bolo podľa vás jeho hlavným poslaním?

OF, rovnako ako VPN, vznikli ako štruktúra so snahou za každú cenu zabrániť násiliu. Bola to rebélia nahnevanej spoločnosti, ktorá v určitej chvíli uverila, že režim začal zabíjať. Povedala si dosť a musíme sa postaviť. Na začiatku sme nevedeli, ako to dopadne. Boli sme vhodení do situácie, kde sme museli plánovať, rozhodovať sa, komunikovať. Stále sme boli malá izolovaná skupina. No zrazu sme mali politickú váhu, rokovali sme s vedením štátu a Komunistickej strany. Prichádzali veľmi dôležité strategické rozhodnutia, na ktoré sme však nemali. Boli sme veľmi nepripravení, tak sa improvizovalo. Dalo sa na pocity spoločnosti. V tom čase sa politická strana rovnala Komunistická strana. Nevedeli sme, a ani sme nemali čas, dať jej iný obsah. OF sa tak koncipovalo ako prostriedok, ktorý dovedie spoločnosť do volieb a pripraví ich. Vznikla myšlienka, že voľby budú na dva roky, počas ktorých vzniknú normálne politické strany, ktoré si to už potom regulárne „rozdajú“.

 

Prečo dva roky?

Bola to chyba a naivita. Rovnako ako bola chyba obsadzovať vládne funkcie a parlamenty. Spomínam si na jednu vášnivú nočnú diskusiu, pri ktorej Josef Vavroušek a Ivan Dejmal prišli so základnou otázkou: „Chceme okupovať inštitucionálny komunistický režim a dať do neho vlastných ľudí alebo ho chceme zničiť a postaviť demokratický režim, alebo inštitucionálny rámec demokracie na zelenej lúke?“. To bolo úplne zásadné. Zvíťazilo vylúčenie čo najviac rizík. Kooptovali sa ľudia do zastupiteľských orgánov, čo na Slovensku napríklad dovolilo Komunistickej strane vlastne zostať pri moci. Do volieb sa dalo urobiť množstvo vecí, všetko sme vlastne zabrzdili.

 

Pocítili ste počas novembra 1989 zmenu v bežnom živote?

Naposledy ma zatkli v septembri. Mal som prokurátorské varovanie na 10-12 rokov za podvracanie republiky a niekoľko ďalších trestných činov. Žena ma odviezla do kúpeľov a niekoľko týždňov za nami úplne ostentatívne chodili do Mariánskych Lázní dvaja alebo štyria eštébaci. Takže u mňa žiadna viditeľná úľava nenastala, napriek tomu, že som to mal pred očami. V Prahe boli tri vlny utečencov z východného Nemecka. Keď sme boli v Lázňach, išli sme sa pozrieť k Ašu, kde ich už voľne púšťali, no mne to stále nedochádzalo. Nikdy som neveril, že uvidím koniec komunizmu. Nikdy. Bol som úplne slepý.

 

Kedy ste tomu uverili?

Toho 24. novembra, keď celé vedenie Komunistickej strany odstúpilo. S Jiřím Černým sme informáciu pribehli povedať na pódium Laterny magiky, kde bola tlačová konferencia. Mne v tú chvíľu počas jasania, kedy sa Alexander Dubček objímal s Václavom Havlom, došlo, že vôbec nevieme, ako ďalej. Až tam som si uvedomil hrôzu z nepripravenosti.

 

Boli ste počas revolúcie v kontakte aj so zahraničím?

V tomto smere sme boli dobre pripravení. Posledný rok sme rozbehli nadnárodnú disidentskú informačnú agentúru, Východoeurópsku informačnú agentúru. Denne sme dávali západným novinárom, rozhlasovým staniciam i diplomatom nezávislé spravodajstvo. Vďaka štrajku vysokých škôl a divadiel sme v priebehu prvých 48 hodín získali celoštátnu štruktúru. Vždy bola niekde nejaká fakulta alebo divadlo, teda dom s telefónom a ľudia, ktorí boli naštvaní a chceli spolupracovať. Mali sme perfektné informačné zázemie. To nám veľmi pomohlo.

 

V akej miere ste boli v kontakte s VPN? Ako ste sa koordinovali so Slovenskom?

Koordinácia, ako sa veľmi rýchlo ukázalo, bola nedostatočná. To, čo predviedla VPN v Bratislave v prvých dňoch, bola hrdinská záležitosť – zabrániť násiliu a mobilizovať spoločnosť. To bolo geniálne. Keď sa do toho začala miešať politika, rokovanie s Komunistickou stranou Slovenska a neskôr vynorenie sa Vladimíra Mečiara a ďalších, to už bola iná kapitola. Snažili sme sa o koordináciu, ale vývoj išiel tak rýchlo, že pri spätnom pohľade bola veľmi nedostatočná. Tu je začiatok problémov, na konci ktorých je rozdelenie štátu.

 

Čo bol podľa vás zlomový moment, že sa situácia nevyvíjala tak, ako ste si to predstavovali?

Zásadný význam malo to, že Václav Havel a jeho skupina Slovensko úplne podcenili. Trvalo mu štyri mesiace než prišiel na Slovensko ako prezident. Slováci to úplne legitímne a logicky vnímali ako krivdu, pretože v tej dobe chodil po celom svete. Všade mal obrovské ovácie. No v tom čase mal sedieť v Bratislave a jazdiť po Slovensku. Keď tak v marci či apríli nakoniec urobil, bolo neskoro. Emócia tam už bola. Druhý komponent bol výrazný vplyv ľudáckeho exilu. Na začiatku januára 1990 sme dostali informácie z niekoľkých spravodajských služieb západných krajín, že na Slovensko začínajú prichádzať veľké peňažné prostriedky a buduje sa tam protifederačný sentiment. Podcenili sme to, a predovšetkým to podcenil Václav Havel.

 

Čo vám ako prvé napadne pri pojme Nežná revolúcia?

Bola to najväčšia šanca za posledných 150-200 rokov a premárnili sme ju. Mali sme všetko, aby sme vyhrali. Spoločnostiam sme dali šancu na úplne nový začiatok, ale utopili sme ju. Ja som Čechoslovák. Nikdy nepochopím, prečo napríklad z českej strany neprišla ponuka, aby hlavné mesto federácie bolo v Bratislave alebo v Brne, prípadne, aby sa postavilo nové. Aby boli dvaja prezidenti. Cena spoločného žitia bola omnoho väčšia ako to, že každý máme svoju stoličku v EÚ. Cenu Československa alebo československého sna pochopíme oveľa neskôr.

 

Viedli ste fórum do prvých slobodných parlamentných volieb v roku 1990. Hneď po voľbách ste odišli z politiky a vzdali ste sa možnosti stať sa premiérom. Prečo?

Človek niekedy musí niesť dôsledky svojej nezrelosti a nedomyslenosti vlastných rozhodnutí a činov. Veľmi skoro som nesúhlasil s tým, ako sa OF správa. Už 10. decembra som povedal, že skončím. Nechal som sa prehovoriť, aby som pomohol do volieb, pretože Havlovým odchodom došlo k delegitimizácii fóra a VPN. Niekto musel vyhrať voľby, ale nikto na to v tej chvíli nemyslel. Nechal som sa prehovoriť, že do volieb pomôžem. Bolo to veľmi nedospelé. Nikto neveril, že sľub dodržím a 10. júna neprídem. Poistil som si to. Nebol som vo fóre zamestnaný ani som nepoberal plat. Jednoducho som odišiel.

 

Predsa len, bojovali ste za spoločenskú zmenu a mohli ste k nej prispieť. Nebolo vám to neskôr ľúto, že ste mohli zotrvať alebo tam boli tak veľké rozkoly, že sa nedalo?

Asi to druhé. Navyše som bol v tom čase naozaj neuveriteľným spôsobom zasiahnutý. Boj s režimom ma pripravil o dieťa i otca, ktorého štátna bezpečnosť vypočúvala tri dni po sebe, aj keď vedela, že je veľmi chorý. Uvedomoval som si, že som najbližších poškodil hrozným spôsobom. Potreboval som sa s tým vyrovnať a naučiť sa hovoriť s normálnymi ľuďmi. Navyše som naozaj nevedel urobiť kompromis. A keď neviete robiť kompromisy, nemáte čo v politike robiť. Našťastie, som si to uvedomoval. Nedokázal som si predstaviť, že by som si sadol k stolu a rokoval s komunistami. Ľudia ako Václav Klaus alebo Vladimír Mečiar mi boli ľudsky odporní. A hovoril som im to. Obaja od začiatku klamali a veľmi neznášali, keď som im to hovoril. Predstava, že by som mal vedľa nich fungovať, to jednoducho nešlo. Nemal som na to žalúdok. Moja chyba.

 

V nedávnom rozhovore literárny vedec a učiteľ Valér Mikula uviedol, že November bol síce proti komunizmu, ale nie proti komunistom. Myslíte si, že sme sa dostatočne vyrovnali s minulosťo?

Vôbec sme sa nevyrovnali s minulosťou, ale to je česká i slovenská charakteristika a chyba. Milujeme mýty o tom, ako sme boli buď hrdinami, alebo obeťami, ale nechceme pravdu. Vyrovnať sa s minulosťou znamená ju poznať. My ale máme radšej tatíčkov a Svätoplukov, úplne nezmyselné pomníky. Ešte sme nedospeli.

 

Spomínali ste, že ste prišli do momentu, kedy ste nevedeli, čo ďalej. Čo bolo potrebné podľa vás vtedy urobiť?

Spojiť OF a VPN inštitucionálne, nezvoliť Václava Havla za prezidenta, keby zostal s tým telesom, tak by motor fungoval a politika by nebola to najdôležitejšie. Vysielali by sme ľudí do politiky, no kontrola by bola v revolučnom centre. Hneď ako sa VPN a OF rozdelili a išlo sa do obsadzovania komunistických štruktúr, už to bolo zle.

 

Prečo si myslíte, že začali tak skoro nezhody medzi Českom a Slovenskom, keď sme boli jeden štát? Už len keď si spomenieme na pomlčkovú vojnu.

To neboli nezhody, ale nedostatok vedenia a jasného cieľa. Keď sa objavilo vákuum, mnoho ľudí zrazu zistilo, že majú priestor na vlastnú iniciatívu, tak začali využívať možnosti. Vtedy existoval federálny systém založený na veľmi zložitom inštitucionálnom systéme – dve národné rady, dve národné vlády, dve komory federálneho zhromaždenia, federálna vláda, prezident. Všetci mali pocit, že záleží len na nich, ako sa situácia bude vyvíjať. Bolo tam deväť alebo desať subjektov, z ktorých každý mal svoj vlastný geniálny nápad.

 

Čo to bolo ego? Moc?

Áno. Svojím spôsobom je to prirodzené. Keď politický človek zavetrí väčší priestor pre seba a pre moc, začne tomu podliehať, klamať a prispôsobovať realitu.

 

Vy ste zavetrili, no z politiky ste, naopak, odišli.

Mal som na jednej strane rodinnú skúsenosť, pretože môj otec bol vysokopostavený komunista, vojnový hrdina. Začal protestovať a chcieť reformy skôr ako ostatní, takže ho vyhodili niekedy po roku 1968. Ako dieťa som mal skúsenosť zo života „hore“, potom som spadol na úplne dno. Pokiaľ išlo o moc, už ma nemohlo nič prekvapiť. Keď hovoríte k plnému námestiu a všetci volajú vaše meno, tlieskajú, je to pekné. No keď v sebe máte kontrolu, tak si poviete, prečo ho volajú? Čo som dokázal? Niektorým ľuďom, ako napríklad Václavovi Klausovi s Vladimírom Mečiarom stačilo, že ich majú ľudia „len“ radi. Boli preto ochotní urobiť čokoľvek. To ale nebol môj svet.

 

A tie nedorozumenia medzi Českom a Slovenskom?

Hlavným dôvodom iných názorov bol nedostatok komunikácie a predovšetkým nedostatok práce na spoločnej predstave, ako ďalej. Tým sa otvorili dvere pre všetkých ostatných. Ako prvé po voľbách prezident, federálna vláda, federálne zhromaždenie, všetci odišli takmer na dva mesiace na dovolenku a zostali iba národné vlády. Potom všetci prišli v panike, že Mečiar s Petrom Pithartom už spolu niečo chystajú, no už bolo neskoro. Nemôžete niečo tak zložitého a intímneho, ako je spolužitie dvoch národností, stavať na tom, že by bola škoda sa rozísť. Musíte to vedieť predstaviť ako niečo pozitívne, hrdinské a krásne. Nebol nikto, kto by toho bol schopný. Všetci iba fňukali, že by bola škoda, keby sme sa rozdelili, no nemohlo to, bohužiaľ, dopadnúť inak.

 

Tendencie boli už aj na Slovensku, kde neskôr vzniklo z Odboru medzinárodných vzťahov Úradu vlády SR samostatné Ministerstvo medzinárodných vzťahov SR resp. Ministerstvo zahraničných vecí SR.

To už boli logické dopady počiatočných chýb, ktoré sa stali na jar 1990. Tam sa odštartovala dynamika a s konečnou platnosťou šanca zmizla, keď po voľbách všetci odišli na dovolenku a nechali Pitharta s Mečiarom, aby sa hrali s konceptom federácie.

 

Bolo Česko a Slovensko na niečo takéto pripravené?

Nie. Nikto nebol pripravený. Veľmi ma baví, keď po 30 rokoch niekto vystúpi a povie, že to vedel dopredu. Nevedel.

 

Takže, keď sa s odstupom času pozriete na vývoj situácie, neľutujete, že ste odišli z politiky?

Nie, odviedol som potrebnú prácu. Asi som tam bol príliš dlho. Ale bola to pýcha dodržať slovo.

 

Čo ste mali na starosti v OF?

Organizovať chaos. OF bol totálny chaos, kde zo začiatku všetci chceli robiť politiku, ale boli dôležitejšie veci. Dohodli sme sa s produkciou divadla Laterna magika, obsadili sme dve kancelárie a začali sme robiť logistiku, analýzu, zbierať informácie, vysielať ľudí do regiónu. Vytvorili sme oddelenie, na dvere sme si dali ceduľu so skratkou HPV. Okamžite sa stala súčasťou slangu: „daj to HPV“, „to urobí HPV“. Nikto nevedel, čo skratka znamená. Asi po desiatich dňoch Ivan Havel, brat Václava, začal robiť vzťahových pavúkov, aby sme mali nejakú organizáciu. Až jemu sme prezradili, že znamená „holka pro všechno“. Veľmi sa smial, ale nechal to tam. Je uvedená vo všetkých historických knihách a asi dodnes nikto nevie, čo znamenala. Mali sme na starosti všetko, od zaistenia jedla a čistých košieľ pre ľudí, ktorí išli na rokovania, až po tajné vyjednávanie so sovietskou ambasádou. Pamätám si, že počas jednej z prvých nocí začali autá nabiehať na študentov, ktorí lepili plagáty. Zatelefonoval som na Mestský výbor KSČ. Začal som kričať do telefónu. Predstavil som sa ako zástupca Obvodného výboru KSČ Praha 5 a povedal som, čo sa deje a že priebeh mal byť mierny. Pýtal som sa, kto za to nesie zodpovednosť.

 

A čo vám odpovedali?

Všetci už v tej dobe mali strach. Keď človek kričal, povedali, že to zaistia a zistia, čo sa deje?

 

Pri vyjednávaniach s komunistami to nebolo o tom, že odstúpením urobia veľké gesto. Tlak na nich bol tak silný, že by to aj tak neustáli. A hlavne, táto vlna odporu nebola len v Československu. Mohli vidieť, k čomu to povedie.

V tých chvíľach nám nestačila fantázia. Navyše sme nepoznali ešte tlak, ktorý bol na nich vyvíjaný zo Sovietskeho zväzu. Až po čase sme zistili, že Sovieti niekoľko mesiacov každému v politbyru hovorili niečo iné. Keď prišlo ku kríze, neverili jeden druhému, preto to vzdali. Ich legitimita sa odvíjala od okupácie v roku 1968. A keď im Sovieti povedali: „Tak páni, dosť!“ nemali iný zdroj legitimity a už ani odvahu siahnuť k násiliu. Napríklad sa nevie, že v niektorých okresoch, napríklad v Ústí nad Labem, krajský tajomník vydal rozkaz milíciám, aby strieľali. Milicionári však odmietli. Bolo to neuveriteľne riskantné. Mali sme šťastie. Navyše sme robili 24 hodín denne. Vytvárali sme alternatívne scenáre pre rokovania. Komunisti už nestačili, boli to starí, ustrašení páni, ktorí si navyše neverili. Pre nich bolo jednoduchšie to vzdať. No tým to hodili všetko na nás a my sme neboli pripravení.

 

Komunisti si paradoxne aj tak našli v živote oboch krajín nejaké miesto. Niektorí plynulo prešli do politického života a v podstate sa tešia určitej podpore aj v súčasnosti. Ako je to možné?

To je len naša chyba. Skúste si predstaviť, že by v roku 1975, 30 rokov po vojne, v nemeckom parlamente zasadala Hitlerova NSDAP. Šialená predstava. U nás je to „normálne“. Hovoríme o strane, ktorej vedenie schválilo plány Varšavskej zmluvy na atómový úder proti západu s tým, že dopredu počítali s 50 až 70-percentnou stratou obyvateľstva v prípade odvetného atómového úderu. My necháme ľudí, ktorí podpíšu genocídu vlastného národa, v politike? To je nedôstojné. Za zločiny sa mali spovedať, i keby to bolo formou, ako v Latinskej Amerike alebo južnej Afrike v podobe Komisie pravdy. Aby boli donútení povedať pravdu o tom, čo sa dialo a potom by dostali amnestiu, fajn. Ale nikdy za žiadnych okolností nemali mať účasť na novom politickom poriadku.

 

Nežná revolúcia sa dáva za vzor ako nenásilná, okrem zákroku na študentov. Práve ten bol spúšťačom na vytvorenie OF. Násilie niektorí milicionári odmietli, malo sa však podľa vás použiť na potlačenie?

Keď vystrelíte, musíte vedieť, čo bude ďalší deň. Môžete zabiť 100.000 ľudí, ale čo potom? Všade sa to navôkol rútilo. Komunistická strana už nevedela ponúknuť spoločnosti jasnú predstavu o lepšej ceste. Pre mňa to bolo bezvýchodiskové. V takejto situácii úvaha, či vydať rozkaz k streľbe je omnoho zložitejšia. V 50. rokoch by neváhali ani sekundu.

 

Ako podľa vás skončili OF a VPN?

Ako vyfúknuté balóniky. Urobili obrovskú prácu. Mali historický význam, ale tým, že sa príliš skoro prešlo na inštitucionálnu politiku, stratili zmysel, rešpekt a boli odoslané do histórie.

 

Momentálne okrem iného učíte na New York University v Prahe. Prednášate študentom aj o tom, čo sa kedysi stalo. Čo im hovoríte, prečo bola Nežná revolúcia dôležitá?

November 89 je už iba symbolom. Dôležité je poznanie, že sú chvíle, keď záleží na každom jednotlivcovi. Politické systémy, politické strany, komunikačné prostriedky, sú iba nástroje. Ale pocit ľudskej hodnoty musí vychádzať z každého človeka. Neopiera sa o to, že som lepší ako ostatní, ale že máme všetci rovnaké šance a práva a sme ochotní sa za ne postaviť. Pokiaľ sa nenaučíme vážiť si každého dobrého človeka, pretože je dobrý a nie preto, že hovorí nejakým jazykom, máme problém. A toto sa snažím ľuďom povedať.

 

Naplnili sa očakávania z Nežnej revolúcie? Čo z nej žneme po 30. rokoch?

Na toto neviem odpovedať. Žiadne očakávania som nemal. Pre mňa to bol výbuch ohňostroja, ktorý som nečakal. Snažil som sa užiť si to a odviesť prácu. Určite by som bol radšej, keby to vyzeralo inak. Pre mňa však každý deň, keď sa nebojím, je sviatok. Takže nemám prečo ľutovať. My, ako disidenti, sme otvorili dvere a v tom je obrovská zásluha. Dali sme nádej. To, že si s tým slobodná spoločnosť robí, čo chce, a že to občas nie je pekné, je mi ľúto. Ale spoluúčasť na tom máme všetci.

 

PODPORTE JEDINE NEZÁVISLÉ MÉDIUM
Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Pošlite nám tip

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Kaczynski: Rusko a Nemecko musia platiť Poľsku kompenzácie za II. svetovú vojnu

Varšava 26. januára 2020 (HSP/Inosmi/Foto:TASR/AP-Alik Keplicz)   Ruský portál Inosmi informuje o vyhlásení lídra strany Právo a Spravodlivosť Jaroslavova Kaczyňského. Ten uviedol, že Rusi a Nemci sú povinní platiť Poľsku vojnové kompenzácie za II. svetovú vojnu. V podobnom duchu sa Jaroslav Kaczyňski vyjadril aj v interview pre nemecký Bild Podľa…

Autobusová doprava v Banskobystrickom kraji bude od pondelka dočasne obnovená. Pellegrini o starostoch a primátoroch: „Uprednostnili praktické riešenia pred politikárčením“

Banská Bystrica 26. januára 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Autobusová doprava v Banskobystrickom kraji bude od pondelka 27. januára dočasne obnovená v plnom rozsahu. Uviedol to pre agentúru SITA predseda predstavenstva SAD Zvolen Adrián Polóny s tým, že už majú objednávky od všetkých regionálnych Združení miest a obcí Slovenska (ZMOS) respektíve…

Robejšek: Švédska vláda klame o kriminalite migrantov. Riadi sa nesprávnymi motívmi

Praha 26. januára 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Screenshot YouTube)   Politológ Petr Robejšek publikoval na svojom kanáli na YouTube príspevok s názvom: Švédi a morálka. Rozoberá v ňom motívy, prečo švédske vládne úrady sústavne klamali o kriminalite migrantov "Švédska rada pre prevenciu kriminality má problém. (...) Nedávno sa ukázalo, že už roky prispôsobuje…

Na verejnosti sa objavila Kimova teta, ktorá bola pokladaná za mŕtvu

Soul 26. januára 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/Korean Central News Agency/Korea News Service)   Na verejnosti sa v sobotu prvýkrát po približne šiestich rokoch objavila Kim Kjong-hi, kedysi vplyvná teta severokórejského vodcu Kim Čong-una. Rozptýlili sa tým pochybnosti o jej osude po tom, čo dal Kim v roku 2013 popraviť jej manžela generála…

Nebuďme ľahostajní k ohrozeniu integrity štátu

Bratislava 26. januára 2020 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   V riadenom ohlupujúcom mediálnom balaste o umelo nastavených hlavných volebných témach sa cielene potláčajú závažné otázky integrity štátu, ktoré môžu byť pre Slovenskú republiku nebezpečne zlomové a osudné, v lepšom prípade osudové. Medzi etnicky a hospodársky najlabilnejšie oblasti štátu s najnižším vzdelanostným potenciálom patria južné prihraničné…

VideoKuffa o Istanbulskom dohovore: Pani prezidentka zanedbáva dobro. Nemôže slúžiť len genderistom. 11.2. sa prídeme modliť pred prezidentský palác

Dunajská Lužná 26. januára 2020 (HSP/Foto:Screenshot video)   V piatok 24. januára sa uskutočnila ďalšia zo série prednášok Slovenského dohovoru za rodinu týkajúca sa škodlivosti Istanbulského dohovoru. Počas svätej omše otec Marian Kuffa pripomenul, že Slovenská republika je parlamentnou demokraciou, a preto by prezidentka Zuzana Čaputová nemala blokovať zastavenie menovaného…

Legendárny hráč Lakers Kobe Bryant tragicky zahynul

Bratislava 26. januára 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP Photo/Jae C. Hong)   Americká basketbalová legenda Kobe Bryant je mŕtva. Niekdajší skvelý hráč Los Angeles Lakers mal podľa portálu TMZ zahynúť pri páde helikoptéry v Kalifornii. Stalo sa to v nedeľu v Calabasas, vrtuľník po páde skončil v plameňoch a všetkých päť pasažierov na…

Géci – Priama Demokracia: Je rezort ministerstva zdravotníctva pripravený na možný výskyt smrtiaceho vírusu na Slovensku?

Bratislava 26. januára 2020 (HSP/Foto:Priama demokracia)   Strana Priama Demokracia sa uchádza o dôveru voličov na kandidátskej listine strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko pod č.24, kde chce presadzovať národné kresťanské hodnoty a zmenu politického systému s väčšou kompetenciou v riadení štátu cez formu funkčného referenda. O to viac je zarážajúce, že dnes…

Z pravicového extrémizmu podozrievajú 550 vojakov Bundeswehru

Berlín 26. januára 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mindaugas Kulbis)   Nemecká Vojenská kontrarozviedka (MAD) vyšetruje približne 550 vojakov pre podozrenie z pravicového extrémizmu. Informoval o tom nedeľník Welt am Sonntag s odvolaním sa na šéfa MAD Christofa Gramma Podľa jeho slov počas roka 2019 pribudlo 360 prípadov príslušníkov nemeckých ozbrojených síl (Bundeswehr) podozrivých…

Čaputová: Kisku by som nevymenovala za premiéra, ak by jeho kauza KTAG došla do tohto bodu

Bratislava 26. januára 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto: Facebook)   Minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) je možným kandidátom na to, aby do volieb viedol Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR. V diskusnej relácii TV Markíza Na telo to uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová. Ministra životného prostredia bude ešte konzultovať s premiérom Petrom Pellegrinim…

Koronavírus nebol na Slovensku potvrdený

Bratislava 26. januára 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)   Koronavírus na Slovensku v nedeľu nebol potvrdený. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR spolu s Úradom verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR situáciu veľmi pedantne monitoruje. Pre TASR to uviedla hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová "Na Slovensku koronavírus k dnešnému dňu nebol potvrdený. Rezort však robí všetky…

„Západ samovražedne blbne.“ Advokátka Hamplová o novom prebudení v komunistickom praveku

Praha 26. januára 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)   Sme v novej totalite, hovorí na svojom blogu vplyvná advokátka Jana Zwyrtek Hamplová o situácii na území Európskej únie - doma si hovoríme pravdu, na ulici hovoríme niečo iné, aby sme vyhoveli požiadavkám únijného režimu. Gretu Thunbergovú pritom označila za typovú komsomolku zo…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Vatikán II – zväzok poloprávd a lží: časť 1. Islám (finálna verzia)

Ježiš dáva Petrovi kľúče. Matúš 16:18-19 „...A ja ti hovorím: Ty si Peter a na tejto skale postavím svoju Cirkev a pekelné brány ju nepremôžu. 19 Tebe dám kľúče od nebeského kráľovstva: čo zviažeš na zemi, bude zviazané v nebi, a čo rozviažeš na zemi, bude rozviazané.“   Vatikán II…

Ďalší škandál na Kiskovej hlave?

Už ste to počuli? Najslušnejší spomedzi slušných, najväčší žaluď ešte ako správca Grasalkovičovho paláca (veruže nejde mi do úst použiť slovo prezident) dal spolu so Žitňanskou a Mazákom stiahnuť z knižníc príslušných univerzít (vysokých škôl) ich diplomové práce. A to ešte predtým, ako spustili pohon na rigorózku predsedu parlamentu. Podľa dostupných…

PRÍMESTSKÉ LINKY V BB KRAJI ZAJTRA RÁNO JAZDIŤ BUDÚ. RIEŠENIE JE VŠAK IBA NA PÁR DNÍ. DNES BOLO MIMORIADNE ZASADNUTIE KOMISIE DOPRAVY A ZAJTRA V PONDELOK 27.1.2020 O 13:00 HODINE BUDE MIMORIADNE ZASADNUTIE ZASTUPITEĽSTVA BBSK.

Vzniknutá situácia s prímestskými linkami v BB kraji je znepokojujúca. Vedenie župy má za sebou niekoľko dňový maratón rokovaní. Ako člen Komisie dopravy som sa dnes zúčastnil mimoriadneho zasadnutia komisie.  Jednohlasným hlasovaním sme prijali dve uznesenia, ktoré však majú iba odporúčací charakter pre zajtrajšie zastupiteľstvo. Prvým uznesením sme zobrali na vedomie informáciu…

Majster, ktorý namaľoval tajomstvo Turínskeho plátna

Majster, ktorý namaľoval tajomstvo Turínskeho plátna Slovenský majster Stano Dusík sa 6. decembra v minulom roku vybral na stretnutie s Majstrom z Turínskeho plátna.  Na Slovensku sme jeho tvorbu veľmi nepoznali. Spoločne s Albínom Brunovským bol žiakom V. Hložníka. Z rodnej vlasti odišiel za slobodou. Tak ako Koloman Sokol či Jozef Cincík, aj on okúsil…

Predvolebná lekcia zo stratégie: dáme moc jastrabom, alebo múdrym sovám? Múdri vládcovia nerinčia zbraňami.

Diskusie o armáde určite nemusia nalákať vysoký záujem čitateľov. Z hľadiska múdrosti vládcov pritom nič nie je dôležitejšie ako to, či vládcovia pristupujú k bezpečnostným otázkam zodpovedne. Teda správajú sa ako múdre sovy. Alebo nás nezodpovedne zaťahujú do cudzích vojen, hľadajú nepriateľov a militarizujú štát. Také správanie symbolizuje jastrab, aj keď je v tom nevinne,…

Ide len o zlyhanie predstaviteľov BBSK v doprave, alebo aj o niečo viac?

Len pred pár hodinami som získal obraz toho čo sa deje vo verejnej preprave osôb v BBSK, poslal som to na svoj blog v Pravde, ale článok tu v HS ma vyprovokoval uverejniť materiál aj tu. A celý: Nerozumiem tak tomu, čo sa vlastne odohráva s verejnou dopravou v Banskobystrickom kraji, ale…

TopDesat

Zlozvyky reči tela, ktorých by si sa mal zbaviť!

0

Nie vždy si všímame, čo robíme s nohami, rukami alebo výrazom tváre, zatiaľ čo sme v spoločnosti. Možno nás ani nenapadlo, že tieto veci sú dôležité. Ale reč tela môže v skutočnosti veľa povedať o tvojej osobnosti a pocitoch. A môže ti to tiež pomôcť urobiť dobrý dojem a získať prácu svojich snov,…

Harbin: Najčarovnejší festival snehu a ľadu!

0

Ak si myslíš, že vieš, ako vyzerá zimná ríša, vyzývame ťa, aby si si to znova premyslel. Aj keď tvoja predstava môže byť naplnená viac rozprávkami, vianočnými stromami a vôňou škorice, pretože väčšina z nás si pravdepodobne spája zimnú sezónu s vianočnými oslavami, tieto obrázky z čínskeho medzinárodného festivalu sochárstva ľadu a…

TOP10 jednoduchých zmien, ktorými zachránime Zem!

0

Vedci sa domnievajú, že Zem vznikla pred 4,5 miliardami rokov. Tretia planéta od Slnka je v súčasnosti jediným astronomickým objektom, o ktorom je známe, že má inteligentný život. Po väčšinu histórie našej planéty jej existencii nebránila ľudská činnosť. Až na začiatku 20. storočia začala Zem pociťovať negatívne účinky ľudskej činnosti. Zemská klíma sa za…

Brahanský veštec: Bájna škótska osobnosť

0

Hlboko z hmlou zahaleného vidieku škótskej vysočiny pochádza postava Coinneacha Odhara nazývaného – či známejšieho skôr pod označením Brahanský veštec. Neobyčajne presná moc jeho predpovedí, následne jeho obvinenie a súd kvôli obvineniu z čarodejníctva ho preslávili po šírom okolí, no hádankou ostáva dodnes. Nakoľko bolo o tomto veštcov len minimum písomných prameňov, nie je…

TOP 10: Neuveriteľné veci, ktoré ľudia naozaj zjedli

0

Ukázalo sa, že niektorí ľudia majú fakt divné závislosti, alebo sa jednoducho stali obeťami naozaj kurióznych nehôd. Asi takto vznikol aj tento zoznam, na ktorom nájdete neuveriteľné veci, ktoré ľudia zjedli. Ešte malé upozornenie, odlož si čítanie tohto príspevku na čas, kedy nebudeš nič jesť :). Inak hrozí, že ťa…

Máš zlý deň? Tieto fotografie ti dokážu, že to nie je až také strašné

0

Občas sa ti môže zdať, že celý svet je proti tebe. Takýto zlý deň sme mali už všetci. A to bez rozdielu pohlavia alebo veku. Máš však zlý deň aj v skutočnosti, alebo sa ti to iba zdá? Zrejme to niekedy nie je až také strašné, ako sa na prvý…

Vo svete IT

Koronavírus už nie je problémom len Číny. Čo to vlastne je a čo spôsobuje?

0

Prvá oficiálna obeť koronavírusu bol 61-ročný muž. Vírus, ktorým sa nakazil mu spôsobil ťažký zápal pľúc, ktorý sa mu stal osudným. Stalo sa tak 9. januára. Nakazil sa pritom s najväčšou pravdepodobnosťou v meste Wuhan, ktoré má približne 11,1 milióna obyvateľov. K nakazeniu malo nastať na trhu s morskými plodmi.…

Družica americkej NASA zhotovila dychberúce zábery marťanského povrchu. Pozrite si tie najlepšie

0

Satelit americkej NASA, Mars Reconnaissance Orbiter (pozn. redakcie: MRO), je na obežnej dráhe červenej planéty už skoro 14 rokov. Vybavený je Kompaktným spektrometrom, ktorý je používaný na zhotovenie detailných snímok povrchu. Zariadenie dokáže odhaliť stopy železa, oxidov, ale aj ílu. Tieto materiály sú znakom toho, že mala planéta v minulosti…

Huawei posúva konferenciu HDC.Cloud 2020 na neskôr. Dôvodom je nebezpečný koronavírus

0

Koronavírus je smrteľné ochorenie, ktoré má v súčasnosti na svedomí približne 40 mŕtvych ľudí a 2 000 nakazených. Zároveň sú milióny obyvateľov odstrihnutých od okolitého sveta, sú totiž v karanténe. Na túto situáciu musela reagovať aj spoločnosť Huawei, ktorá mala pôvodne v pláne v priebehu 11. až 12. februára zorganizovať…

India sa stala 2. najväčším trhom na svete so smartfónmi. Lídrom je Xiaomi, Samsung zas mierne stratil trhový podiel

0

Spoločnosť counterpointresearch.com prišla so zaujímavými číslami, podľa ktorých druhým najväčším trhom so smartfónmi už nie je USA, ale India. V medziročnom porovnaní v Indii bolo predaných o 7% viac zariadení ako tomu bolo v roku 2018. Celkovo bolo v Indii predaných ~158 miliónov zariadení. Tarun Pathak, zástupca riaditeľa spoločnosti counterpointresearch…

Nové priemerné historické maximá CO2 v ovzduší nám neveštia nič dobrého

0

O škodlivosti CO2 (pozn. redakcie: Oxid uhličitý) a jeho vplyvu na naše životy dobre vieme, ale aj napriek tomu nič zásadné s tým nerobíme. V minulom roku sme mohli sme byť svedkami viacerých správ, ktoré hovorili o jeho zvyšujúcom sa množstve, ako aj vplyvoch. Napríklad v máji minulého roka obehla…

Xiaomi hovorí, že v západnej Európe sú 4. najväčším predajcom smartfónov

0

Popularita značky Xiaomi rastie raketovým tempom a  to naprieč viacerými regiónmi sveta. Podľa najnovších správ, na ktoré upozornil portál Gizchina.com sa spoločnosť chce sústreďovať primárne na regióny, v ktorých už pôsobí. Sú nimi juhovýchodná Ázia, India, Afrika, Latinská Amerika a západná Európa. Portál ďalej upozorňuje na slová Shou Zi Chew…

TopSpeed

Komentuj a hraj o 100 € palivový poukaz, tankuj a hraj o auto

0

Možno ste už zachytili novoročnú hru - hraj o auto, ktorú spustil najväčší predajca palív na Slovensku - Slovnaft. Súťaž komunikujeme reklamným web banermi aj netradičnou videorecenziou. Dá sa v nej vyhrať fakticky vrcholný model Škoda Kamiq TDI 4x4 Style a 56x palivová MOL Group karta v hodnote 100 €. 

Pri stavbe továrne Tesla našli bomby. Zasahujú pyrotechnici

0

Americká automobilka Tesla expanduje aj mimo domovskej krajiny. Po jej čínskej fabrike sa do pozornosti médií dostáva aj výstavba jej prvej továrne v Európe. Vzniká neďaleko Berlína, pri obci Grünheide. Hneď v úvode však dochádza k prvým komplikáciám. Pri stavbe továrne Tesla našli bomby. Na území Gigafactory 4 museli nakoniec zasahovať privolaní pyrotechnici.

Toto je Škoda Octavia RS 2020. Jej podoba unikla cez infotainment

11

S pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou sa pozeráme na finálne sériové verzie obľúbeného športovo ladeného modelu Škoda Octavia RS 2020. Škoda ju plánuje verejnosti odhaliť až o 6 týždňov na jarnom ženevskom autosalóne. Fabrika zároveň potvrdila aj príchod aj hybridnej verzie s max. výkonom 180 kW (245 k). Spolu s verziou RS sa na denné…

Môže prísť koniec Suzuki Jimny v Európe?

2

Máme tu ďalší problém s ukončením dovozu auta do Európskej Únie z dôvodu emisií? Nuž, je to možné. Práve kvôli emisiám totiž môže nastať koniec Suzuki Jimny v Európskej únii. Máme sa teda začať báť, že všetky dovážané autá, najmä z japonskej produkcie, by sa mohli začať z EU sťahovať? Presnejšie, tie s horšími emisiami? To asi nie, Jimny je…

Salón elektromobilov ukázal, ako je na tom elektromobilita v SR

17

V dňoch 24.1. – 26.1. 2020 sa konal v nákupnom centre Bory Mall, prvý Salón elektromobilov, za ktorým stojí portál mojelektromobil.sk. Vznikol ako odpoveď na rastúcu popularitu elektromobilov a hybridov, ako u nás, tak celosvetovo. Mal byť odpoveďou na otázky mnohých fanúšikov a záujemcov o elektromobilitu. Bohatý program priniesol počas…

Video Test Jeep Compass 2.0 MTJ Trailhawk: Charakter, ako sa patrí

6

Jeep – auto so správne znejúcim menom, či predstava dobrodružstva a terénnych schopností. Všetci si ho podvedome spájame s terénom, veľkou odolnosťou a hoci je už dávno v manželskom zväzku s talianskym Fiatom, aj s čistokrvným rodokmeňom. Testoval som Jeep Compass 2.0 Turbo MultiJet II Trailhawk.

KAMzaKRÁSOU

Zasnežená manikúra: Presvedč sa, že aj biele nechty môžu byť štýlové!

0

Viete, prečo sú biele nechty naozaj v kurze? Vládne nám totiž zima, a preto je zasnežená manikúra naozaj štýlová. Inšpirujte sa, ako biele nechty poňať!

Stravovanie podľa krvnej skupiny: Dokáže ti to pomôcť pri chudnutí?

0

Stravovanie podľa krvnej skupiny má údajne veľký vplyv na vašu postavu a na to, či budete priberať alebo chudnúť. Čo jesť, ak si chcete udržať váhu?

Domy ukryté pred svetom: Tak takéto bývanie je čistý luxus!

0

Domy ukryté pred svetom sú doslova raritami, ktoré nemajú konkurenciu. Chceli by ste aj vy bývať ukrytí pred svetom, niekde v tichu a na samote?

Horoskop 2020: Na ktoré mesiace naplánovať dovolenku podľa znamenia?

0

V minulých článkoch ste si mali možnosť prečítať napríklad o tom, kedy aj osamelým zavíta do života láska, alebo taktiež o tom, v ktorých mesiacoch budú mať jednotlivé znamenia zverokruhu najviac šťastia. A dnes pokročíme o kúsok ďalej. Neuveríte, ale hviezdy vedia naznačiť i to, počas ktorých mesiacov by bolo najvhodnejšie pre človeka v konkrétnom znamení uvažovať o dovolenke. Možno…

Chutné a zdravé recepty z karfiolu: Lepšie ako vyprážaný!

0

Využívate karfiol zvyčajne len tak, že jeho ružičky obalíte a vypražíte? Čo ta skúsiť niečo nové a možno netradičné? Skúste TOP recepty z karfiolu!

Boj s kašľom a soplíkom? Vyskúšaj osvedčené čaje proti prechladnutiu

1

Máme tu obdobie kašľa, kýchania, sopľa a boľavých hrdiel. Ak sa hneď nechcete obracať na chemické lieky, skúste osvedčené čaje proti prechladnutiu!

Svetlo sveta

Trump v historickom prejave: Porazíme tých, čo ničia počatý život

0

Stretli sme sa tu, aby sme obhajovali život každého dieťaťa, narodeného aj nenarodeného, aby mohli naplniť potenciál, ktorý im dal Boh. Už 47 rokov Američania zo všetkých vrstiev cestujú, aby sa postavili za život. A dnes ako prezident Spojených štátov amerických tu stojím ja. Chcem pozdraviť ďesaťtisíce stredoškolských študentov, ktorí autobusom…

OSN chce vyhlásiť potraty za základné ľudské právo. Trump: urobím všetko proti tomu.

0

“Prosím každého občana nášho národa, aby počul to ticho spôsobené stratou celej jednej generácie a prosím Vás, aby ste povstali za ochranu všetkých detí, narodených aj počatých,” týmito slovami sa prihovoril Trump Američanom pred pochodom za život. Zároveň rozhodol, že 22. január bude v Amerike dňoch “Posvätnosti života.” Práve tento…

Spomíname na kard. Jána Korca pri jeho 96. nedožitých narodeninách

0

Práve dnes si pripomíname nedožité 96. narodeniny kardinála Jána Chryzostoma Korca. Narodil sa 22. januára 1924 v Bošanoch. V roku 1951 sa stal biskupom a v roku 1991 kardinálom. Nitrianskym biskupom bol 15 rokov (v rokoch 1990 – 2005) a jedno desaťročie bol emeritným biskupom – až do svojej smrti…

Zádušná sv. omša za Stanislava Dusíka v Katedrále sv. Šebastiána

0

„Z večnosti záhrad sme sem prišli a do záhrad večnosti putujeme už od svojho narodenia. Každý z nás je pocestný na krátkej a namáhavej púti životom a krok za krokom sa blížime do rodnej Dediny, do Domu svojho Otca. Ako „márnotratný syn“, ktorý tu na zemi už všetko prehajdákal, dlho…

Najvyššie postavený Slovák vo Vatikáne končí

0

Svätý Otec František menoval za apoštolského administrátora sede plena Košickej eparchie pre katolíkov byzantského obradu J. Ex. Mons. Cyrila Vasiľa, SJ, titulárneho arcibiskupa Ptolemaidy v Líbyi, doteraz arcibiskupa – sekretára Kongregácie pre východné cirkvi. Menovanie dnes zverejnilo Tlačové stredisko Svätej stolice Apoštolský administrátor sede plena je správca diecézy alebo eparchie. Vladyka…

Biskup Lach: Spravodlivosť nemá byť túžbou po pomste

0

Milí priatelia, niektorí z vás mi pred každými voľbami kladú rovnakú otázku: „Vladyka Milan, komu máme dať vo voľbách hlas?“ Myslím, že to neznamená, že sa neviete rozhodnúť. Je to skôr prejav neistoty a pocitu zmätku v duši. Nuž, situácia na Slovensku, ale aj tu v USA a nakoniec, ako…

Armádny Magazín

Podľa tajnej správy francúzskej kontrarozviedky 150 štvrtí a predmestí francúzskych miest už ovládajú radikálni islamisti.

0

26.1.2020, Francúzsko - Podľa dokumentu Generálneho riaditeľstva pre vnútornú bezpečnosť (DGSI), ktorý bol predložený ministerstvu vnútra, bolo islamizmom vo Francúzsku podmanených 150 okresov. Okrem predmestí Paríža, Lyonu a Marseille  sa tento stav objavil aj v odľahle

Vrtuľník MH-60 Sea Hawk amerického námorníctva padol do mora pri pobreží Japonska - 5 členná posádka zachránená

0

26.1.2020, Okinawa - Pri pobreží Japonska padol do mora vrtuľník amerického námorníctva MH-60 Sea Hawk počas výcvikovej misie z paluby lode USS Blue Ridge. Podľa vyjadrenia 7. operačnej flotily amerického námorníctva bolo všetkých päť ľudí z helikoptéry MH-60, ktorá dnes padla v Filipínsko

Video: Ruská raketa zbúrala viacposchodový hotel v severnej Sýrii, kde sa utiahli desiatky militantov

0

Hotel Hershaw v meste Kafr Dael v západnej časti Aleppa zamerali ruské bojové lietadlá. Pred niekoľkými hodinami ruské letecké sily uskutočnili rozsiahly útok proti militantom a teroristom v sýrskej provincii Idilb. Počas jedného z útokov ruské bojové lietadlo vypustilo neznámu raketu, ktorá doslova zbúrala viacposchodový hotelový komplex,

Novinka od Daniel Defence - krátka puška DDM4 PDW

0

  Január 21–24, 2020, SANDS EXPO CENTER LAS VEGAS - Na práve prebiehajúcej vý

Su-30MKI sú odteraz vyzbrojené strelami BrahMos-A

0

Indické vzdušné sily sú odteraz oficiálne vyzbrojené „najrýchlejšími supersonickými okrídlenými raketami na svete". Správu tohto znenia priniesol 20. januára 2020 webový po

Tvoja Svadba

Ako na svadobné video? Poradíme ti!

0

Svadobné video je v posledných rokoch neodmysliteľnou súčasťou svadobného dňa. Je to milé pripomenutie spomienok na detstvo a na predmanželský život za slobodna. Video by malo byť milé, úsmevné a dojemné. Ako na svadobné video? V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme pár tipov.

Výročie svadby: Vieš, ako sa jednotlivé výročia nazývajú a čo symbolizujú?

0

Výročie svadby - niekto oslavuje a niekto si ani nespomenie. Čo však jednotlivé výročia svadby symbolizujú a ako sa správne volajú?

Top 3 najznámejší návrhári svadobných šiat: Poznáš ich?

0

Budete mať svadbu v tomto roku a hľadáte luxusné svadobné šaty? Tak sa inšpirujte - toto sú najznámejší návrhári svadobných šiat, ktorých tvorba vás ohúri!

Ako vyzdobiť svadobné auto? Aké voliť dekorácie a materiály?

0

Na prvý pohľad banálna otázka. Na druhú stranu však práve také maličkosti, ako je krásna výzdoba konvoja áut svadobčanov a predovšetkým áut ženícha a nevesty, robia svadobný deň nezabudnuteľným. Aké sú súčasné trendy vo výzdobe áut? Ako vyzdobiť svadobné auto? Inšpirujte sa a pozrite sa na pár našich tipov, akú výzdobu vybrať.

Základné pravidlá svadobného líčenia: Takto bude tvoj mejkap tip-top

0

Základné pravidlá svadobného líčenia, ktoré musí poznať každá budúca nevesta, nájdete v článku. Krok za krokom vám vysvetlíme ako vytvoriť dokonalý make-up.

Pozvať deti na svadbu alebo ju radšej zorganizovať bez nich?

0

Pozvať deti na svadbu alebo radšej nie? Dilema viacerých budúcich mladomanželov, ktorí začínajú s plánovaním svadby. Ako sa teda rozhodnúť?

Tvoje Zdravie

Doplnia živiny i podporia trávenie. Aké sú účinky ľanových semien?

0

Poznáte všetky účinky ľanových semien? Viete, ktoré vitamíny sa v nich skrývajú a prečo ich jesť, podľa možnosti, častejšie a hlavne pravidelne?

Sú éčka nebezpečné? Pozor, nájdu sa medzi nimi aj výnimky!

0

Sú éčka nebezpečné alebo medzi nimi nájdeme aj také, ktorých sa báť nemusíme? Môžu by niektoré prospešné? Zistite viac o tejto problematike v našom článku!

Kolega s chronickým ochorením: Ako mu byť oporou podľa psychológov?

0

Neviete, ako sa chovať k spolupracovníkovi, ktorý trpí chorobou? Kolega s chronickým ochorením potrebuje vašu oporu! My vám poradíme, ako na to!

Aké sú príčiny pálenia záhy? Odhaľte príčinu, zbavíte sa problému!

0

Viete, aké sú najčastejšie príčiny pálenia záhy? Čo všetko môže spôsobiť tento zdravotný problém, s ktorým bojujú mnohí z nás už niekoľko rokov? 

Toto sú účinky kofeínu! Pôsobí na naše telo pozitívne alebo škodlivo?

1

Ako sme už načrtli v úvode, kofeín môže byť akýmsi pomocníkom, no rovnako môže škodiť. Preto je vhodné poznať všetky jeho účinky. Kofeín sa do krvného obehu vstrebe v priebehu asi 30 minút. V prvom rade stimuluje centrálnu nervovú  aj obehovú sústavu. Pôsobí tak na duševnú aj telesnú výkonnosť. Napomáha človeku…

Esenciálny rozmarínový olej: Kde všade dokáže byť nápomocný?

0

Rozmarín lekársky, latinsky Rosmarinus officinalis, je aromatická rastlina z čeľade hluchavkovité. Tento menší stredomorský poloker si i mnohí z nás pestujú doma v kuchyni či záhradke. Ide totiž o obľúbenú koreninu. Sivozelené rozmarínové lístky sa čerstvé i sušené využívajú pri príprave rozličných pokrm. Rozmarín je však zároveň i liečivou bylinou a…