Ján Urban: Václav Havel a jeho skupina Slovensko úplne podcenili. Trvalo mu štyri mesiace než prišiel na Slovensko ako prezident

Praha/Bratislava 17. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Thierry Charlier)

 

Vyrastal v rodine vysokopostaveného komunistu. Život sa mu zmenil, keď jeho otec začal chcieť reformy skôr ako ostatní a po roku 1968 otca z Komunistickej strany vyhodili. Ako hovorí, komunistický režim mu vzal otca i dieťa. Niekoľkokrát sedel vo väzení. S budúcim československým prezidentom Václavom Havlom bol pár dní v susedných celách. Napriek tomu, že si boli ľudsky blízki, podľa neho sa nemal nikdy stať prezidentom. Myslí si, že po nástupe do úradu Slovensko úplne podcenil

Na snímke Václav Havel

Neveril, že sa dožije konca komunizmu. Nežnú revolúciu považuje za najväčšiu šancu za posledných 200 rokov, no zmarenú. Občianske fórum (OF), ako jeho spoluzakladateľ, viedol do prvých slobodných parlamentných volieb v júni 1990. Napriek volebnému víťazstvu a možnosti stať sa premiérom, odišiel z politiky hneď po vyhlásení výsledkov. Nielen o tom hovoril v rozhovore v rámci multimediálneho projektu TASR Osobnosti: tváre, myšlienky disident, novinár a predstaviteľ Nežnej revolúcie Jan Urban.

 

Aký bol váš život pred novembrom 1989?

Útek. Na to sa zle spomína. Iba utekáte, schovávate sa a nežijete normálny život. Ovplyvňuje to rodinu. Prestanete, alebo už roky nepremýšľate o budúcnosti ani minulosti, pretože je to zbytočné. Žijete len pre ten okamih. Vedel som skvelo škodiť komunistickému režimu, aj keď dnes už viem, že som mohol robiť oveľa viac. Nevedel som nič iné. Keď prišla zmena, zrazu som si uvedomil, že čas má aj budúcnosť, že o nej človek musí premýšľať a musím sa naučiť žiť úplne inak. Bolo to ťažké.

 

To, že ste zrazu získali slobodu?

To nie je o slobode. Bol som slobodný.

 

Cítili ste sa slobodný?

Celý život som mal šťastie, že som sa nemusel nikomu podriaďovať a klamať. Bol som slobodný aj vo väzení. Bola to však tá úplne najosobnejšia chlapská nepokornosť, za ktorú, bohužiaľ, platili iní. Nemusel som sa učiť slobode, skôr porozumeniu a stýkaniu sa s normálnymi ľuďmi. Niekedy to bolo veľmi ťažké. Zrazu som si začal uvedomovať, ako veľmi bola spoločnosť poškodená a tých pár týždňov novembra 1989 bolo nádhernou eufóriou. Keď začali vyliezať staré inštinkty a súkromné záujmy, už to také pekné nebolo.

 

Prečo ľudia okolo OF a Václav Havel?

Neuveriteľne malá, stará, disidentská partia z disentu bola motorom. Platili v nej úplne iné, vrúcne ľudské väzby. Keď s niekým sedíte vo väzení, alebo vás chytajú a vozia na výsluchy, ide o inú kvalitu ľudského vzťahu. Meniť sa to začalo v novembri 1989. Avšak, ten začiatok bol stále nádhernou symbiózou, v ktorej nešlo o politický názor človeka, ale o jeho charakter. Už nikdy nič krajšieho nezažijem. Partia ľudí sa mohla tri hodiny vášnivo hádať o niečom. Prítomné boli najrôznejšie politické názory. Vo všetkých bol základný motív – chceme sa dohodnúť. Bolo to čisté a mravné. A celkom mi je za tým smutno.

 

Myslíte si, že vtedy to bolo skôr o kompromisoch a záujme diskutovať?

To nebol kompromis pre kompromis, bolo to omnoho viac. Uznanie toho, že aj človek s opačným názorom má kvalitu a že sme v tom spolu. Spoločne sa chceme dostať ďalej. Je to kvalita, ktorú v spoločnosti opäť vidím po 30 rokoch. Objavuje sa u mladých ľudí, ktorí chcú niečo vybudovať bez ohľadu na politiku.

 

Čím to bolo, že ľudia si vtedy dokázali vážiť názor toho druhého?

Spoločný nepriateľ. Netušili sme, že to je jediný dôvod, ale spájal nás.

 

Aký bol jeden z vašich najbližších spolupracovníkov, Václav Havel?

Bolo viac Václavov Havlov. Bol Václav Havel disident, geniálny komunikátor a ako sme hovorili: „Václav vedel sčítať IQ“. Pôsobil na schopnosť dohodnúť sa. Napríklad dve-tri hodiny počúval vášnivú debatu, a potom v dvoch-troch minútach zhrnul úplne všetko. Nepoznal som nikoho takého. Zmenilo sa to v momente, keď začal chcieť byť prezidentom a režisérom a začal sa obklopovať iba ľuďmi, ktorí s ním súhlasili. Potom to už nebolo ono.

 

Čo hovoríte napríklad na Havlovu amnestiu? Bola potrebná v takej miere?

Boli to jednostranné, nekonzultované kroky. Veľké gestá zamerané na dnešok a už nikto okolo Havla sa nezamýšľal nad tým, čo to prinesie o týždeň či dva. Bola to chyba.

 

OF sa postupne začalo vnútorne štiepiť. Je to tak?

Bohužiaľ, zlom nastal už 25. – 26. novembra, kedy Havel prišiel z obrovskej demonštrácie z Letnej a prehlásil vetu, po ktorej všetci zostali pozerať: „OF splnilo svoj účel, teraz už to musia prevziať profesionáli“. Po nej prišlo k hádke. Vyriešil to nešťastným rozhodnutím. Stiahol sa z OF so svojou malou skupinkou najvernejších, ktorí už iba opakovali to, čo chcel počuť. Tým vlastne fórum a Verejnosť proti násiliu (VPN), ako motory zmeny, delegitimizoval. Z toho potom veľmi rýchlo vznikla myšlienka „Havel na hrad“, ktorá skončila revolúciu so všetkým, čo k tomu patrí.

 

OF pôvodne nemalo mať atribút klasickej politickej strany v zmysle lídra, ktorý by koncentroval moc, keďže to pripomínalo minulosť. Preto malo v rámci koordinačného centra viacero lídrov. Čo bolo podľa vás jeho hlavným poslaním?

OF, rovnako ako VPN, vznikli ako štruktúra so snahou za každú cenu zabrániť násiliu. Bola to rebélia nahnevanej spoločnosti, ktorá v určitej chvíli uverila, že režim začal zabíjať. Povedala si dosť a musíme sa postaviť. Na začiatku sme nevedeli, ako to dopadne. Boli sme vhodení do situácie, kde sme museli plánovať, rozhodovať sa, komunikovať. Stále sme boli malá izolovaná skupina. No zrazu sme mali politickú váhu, rokovali sme s vedením štátu a Komunistickej strany. Prichádzali veľmi dôležité strategické rozhodnutia, na ktoré sme však nemali. Boli sme veľmi nepripravení, tak sa improvizovalo. Dalo sa na pocity spoločnosti. V tom čase sa politická strana rovnala Komunistická strana. Nevedeli sme, a ani sme nemali čas, dať jej iný obsah. OF sa tak koncipovalo ako prostriedok, ktorý dovedie spoločnosť do volieb a pripraví ich. Vznikla myšlienka, že voľby budú na dva roky, počas ktorých vzniknú normálne politické strany, ktoré si to už potom regulárne „rozdajú“.

 

Prečo dva roky?

Bola to chyba a naivita. Rovnako ako bola chyba obsadzovať vládne funkcie a parlamenty. Spomínam si na jednu vášnivú nočnú diskusiu, pri ktorej Josef Vavroušek a Ivan Dejmal prišli so základnou otázkou: „Chceme okupovať inštitucionálny komunistický režim a dať do neho vlastných ľudí alebo ho chceme zničiť a postaviť demokratický režim, alebo inštitucionálny rámec demokracie na zelenej lúke?“. To bolo úplne zásadné. Zvíťazilo vylúčenie čo najviac rizík. Kooptovali sa ľudia do zastupiteľských orgánov, čo na Slovensku napríklad dovolilo Komunistickej strane vlastne zostať pri moci. Do volieb sa dalo urobiť množstvo vecí, všetko sme vlastne zabrzdili.

 

Pocítili ste počas novembra 1989 zmenu v bežnom živote?

Naposledy ma zatkli v septembri. Mal som prokurátorské varovanie na 10-12 rokov za podvracanie republiky a niekoľko ďalších trestných činov. Žena ma odviezla do kúpeľov a niekoľko týždňov za nami úplne ostentatívne chodili do Mariánskych Lázní dvaja alebo štyria eštébaci. Takže u mňa žiadna viditeľná úľava nenastala, napriek tomu, že som to mal pred očami. V Prahe boli tri vlny utečencov z východného Nemecka. Keď sme boli v Lázňach, išli sme sa pozrieť k Ašu, kde ich už voľne púšťali, no mne to stále nedochádzalo. Nikdy som neveril, že uvidím koniec komunizmu. Nikdy. Bol som úplne slepý.

 

Kedy ste tomu uverili?

Toho 24. novembra, keď celé vedenie Komunistickej strany odstúpilo. S Jiřím Černým sme informáciu pribehli povedať na pódium Laterny magiky, kde bola tlačová konferencia. Mne v tú chvíľu počas jasania, kedy sa Alexander Dubček objímal s Václavom Havlom, došlo, že vôbec nevieme, ako ďalej. Až tam som si uvedomil hrôzu z nepripravenosti.

 

Boli ste počas revolúcie v kontakte aj so zahraničím?

V tomto smere sme boli dobre pripravení. Posledný rok sme rozbehli nadnárodnú disidentskú informačnú agentúru, Východoeurópsku informačnú agentúru. Denne sme dávali západným novinárom, rozhlasovým staniciam i diplomatom nezávislé spravodajstvo. Vďaka štrajku vysokých škôl a divadiel sme v priebehu prvých 48 hodín získali celoštátnu štruktúru. Vždy bola niekde nejaká fakulta alebo divadlo, teda dom s telefónom a ľudia, ktorí boli naštvaní a chceli spolupracovať. Mali sme perfektné informačné zázemie. To nám veľmi pomohlo.

 

V akej miere ste boli v kontakte s VPN? Ako ste sa koordinovali so Slovenskom?

Koordinácia, ako sa veľmi rýchlo ukázalo, bola nedostatočná. To, čo predviedla VPN v Bratislave v prvých dňoch, bola hrdinská záležitosť – zabrániť násiliu a mobilizovať spoločnosť. To bolo geniálne. Keď sa do toho začala miešať politika, rokovanie s Komunistickou stranou Slovenska a neskôr vynorenie sa Vladimíra Mečiara a ďalších, to už bola iná kapitola. Snažili sme sa o koordináciu, ale vývoj išiel tak rýchlo, že pri spätnom pohľade bola veľmi nedostatočná. Tu je začiatok problémov, na konci ktorých je rozdelenie štátu.

 

Čo bol podľa vás zlomový moment, že sa situácia nevyvíjala tak, ako ste si to predstavovali?

Zásadný význam malo to, že Václav Havel a jeho skupina Slovensko úplne podcenili. Trvalo mu štyri mesiace než prišiel na Slovensko ako prezident. Slováci to úplne legitímne a logicky vnímali ako krivdu, pretože v tej dobe chodil po celom svete. Všade mal obrovské ovácie. No v tom čase mal sedieť v Bratislave a jazdiť po Slovensku. Keď tak v marci či apríli nakoniec urobil, bolo neskoro. Emócia tam už bola. Druhý komponent bol výrazný vplyv ľudáckeho exilu. Na začiatku januára 1990 sme dostali informácie z niekoľkých spravodajských služieb západných krajín, že na Slovensko začínajú prichádzať veľké peňažné prostriedky a buduje sa tam protifederačný sentiment. Podcenili sme to, a predovšetkým to podcenil Václav Havel.

 

Čo vám ako prvé napadne pri pojme Nežná revolúcia?

Bola to najväčšia šanca za posledných 150-200 rokov a premárnili sme ju. Mali sme všetko, aby sme vyhrali. Spoločnostiam sme dali šancu na úplne nový začiatok, ale utopili sme ju. Ja som Čechoslovák. Nikdy nepochopím, prečo napríklad z českej strany neprišla ponuka, aby hlavné mesto federácie bolo v Bratislave alebo v Brne, prípadne, aby sa postavilo nové. Aby boli dvaja prezidenti. Cena spoločného žitia bola omnoho väčšia ako to, že každý máme svoju stoličku v EÚ. Cenu Československa alebo československého sna pochopíme oveľa neskôr.

 

Viedli ste fórum do prvých slobodných parlamentných volieb v roku 1990. Hneď po voľbách ste odišli z politiky a vzdali ste sa možnosti stať sa premiérom. Prečo?

Človek niekedy musí niesť dôsledky svojej nezrelosti a nedomyslenosti vlastných rozhodnutí a činov. Veľmi skoro som nesúhlasil s tým, ako sa OF správa. Už 10. decembra som povedal, že skončím. Nechal som sa prehovoriť, aby som pomohol do volieb, pretože Havlovým odchodom došlo k delegitimizácii fóra a VPN. Niekto musel vyhrať voľby, ale nikto na to v tej chvíli nemyslel. Nechal som sa prehovoriť, že do volieb pomôžem. Bolo to veľmi nedospelé. Nikto neveril, že sľub dodržím a 10. júna neprídem. Poistil som si to. Nebol som vo fóre zamestnaný ani som nepoberal plat. Jednoducho som odišiel.

 

Predsa len, bojovali ste za spoločenskú zmenu a mohli ste k nej prispieť. Nebolo vám to neskôr ľúto, že ste mohli zotrvať alebo tam boli tak veľké rozkoly, že sa nedalo?

Asi to druhé. Navyše som bol v tom čase naozaj neuveriteľným spôsobom zasiahnutý. Boj s režimom ma pripravil o dieťa i otca, ktorého štátna bezpečnosť vypočúvala tri dni po sebe, aj keď vedela, že je veľmi chorý. Uvedomoval som si, že som najbližších poškodil hrozným spôsobom. Potreboval som sa s tým vyrovnať a naučiť sa hovoriť s normálnymi ľuďmi. Navyše som naozaj nevedel urobiť kompromis. A keď neviete robiť kompromisy, nemáte čo v politike robiť. Našťastie, som si to uvedomoval. Nedokázal som si predstaviť, že by som si sadol k stolu a rokoval s komunistami. Ľudia ako Václav Klaus alebo Vladimír Mečiar mi boli ľudsky odporní. A hovoril som im to. Obaja od začiatku klamali a veľmi neznášali, keď som im to hovoril. Predstava, že by som mal vedľa nich fungovať, to jednoducho nešlo. Nemal som na to žalúdok. Moja chyba.

 

V nedávnom rozhovore literárny vedec a učiteľ Valér Mikula uviedol, že November bol síce proti komunizmu, ale nie proti komunistom. Myslíte si, že sme sa dostatočne vyrovnali s minulosťo?

Vôbec sme sa nevyrovnali s minulosťou, ale to je česká i slovenská charakteristika a chyba. Milujeme mýty o tom, ako sme boli buď hrdinami, alebo obeťami, ale nechceme pravdu. Vyrovnať sa s minulosťou znamená ju poznať. My ale máme radšej tatíčkov a Svätoplukov, úplne nezmyselné pomníky. Ešte sme nedospeli.

 

Spomínali ste, že ste prišli do momentu, kedy ste nevedeli, čo ďalej. Čo bolo potrebné podľa vás vtedy urobiť?

Spojiť OF a VPN inštitucionálne, nezvoliť Václava Havla za prezidenta, keby zostal s tým telesom, tak by motor fungoval a politika by nebola to najdôležitejšie. Vysielali by sme ľudí do politiky, no kontrola by bola v revolučnom centre. Hneď ako sa VPN a OF rozdelili a išlo sa do obsadzovania komunistických štruktúr, už to bolo zle.

 

Prečo si myslíte, že začali tak skoro nezhody medzi Českom a Slovenskom, keď sme boli jeden štát? Už len keď si spomenieme na pomlčkovú vojnu.

To neboli nezhody, ale nedostatok vedenia a jasného cieľa. Keď sa objavilo vákuum, mnoho ľudí zrazu zistilo, že majú priestor na vlastnú iniciatívu, tak začali využívať možnosti. Vtedy existoval federálny systém založený na veľmi zložitom inštitucionálnom systéme – dve národné rady, dve národné vlády, dve komory federálneho zhromaždenia, federálna vláda, prezident. Všetci mali pocit, že záleží len na nich, ako sa situácia bude vyvíjať. Bolo tam deväť alebo desať subjektov, z ktorých každý mal svoj vlastný geniálny nápad.

 

Čo to bolo ego? Moc?

Áno. Svojím spôsobom je to prirodzené. Keď politický človek zavetrí väčší priestor pre seba a pre moc, začne tomu podliehať, klamať a prispôsobovať realitu.

 

Vy ste zavetrili, no z politiky ste, naopak, odišli.

Mal som na jednej strane rodinnú skúsenosť, pretože môj otec bol vysokopostavený komunista, vojnový hrdina. Začal protestovať a chcieť reformy skôr ako ostatní, takže ho vyhodili niekedy po roku 1968. Ako dieťa som mal skúsenosť zo života „hore“, potom som spadol na úplne dno. Pokiaľ išlo o moc, už ma nemohlo nič prekvapiť. Keď hovoríte k plnému námestiu a všetci volajú vaše meno, tlieskajú, je to pekné. No keď v sebe máte kontrolu, tak si poviete, prečo ho volajú? Čo som dokázal? Niektorým ľuďom, ako napríklad Václavovi Klausovi s Vladimírom Mečiarom stačilo, že ich majú ľudia „len“ radi. Boli preto ochotní urobiť čokoľvek. To ale nebol môj svet.

 

A tie nedorozumenia medzi Českom a Slovenskom?

Hlavným dôvodom iných názorov bol nedostatok komunikácie a predovšetkým nedostatok práce na spoločnej predstave, ako ďalej. Tým sa otvorili dvere pre všetkých ostatných. Ako prvé po voľbách prezident, federálna vláda, federálne zhromaždenie, všetci odišli takmer na dva mesiace na dovolenku a zostali iba národné vlády. Potom všetci prišli v panike, že Mečiar s Petrom Pithartom už spolu niečo chystajú, no už bolo neskoro. Nemôžete niečo tak zložitého a intímneho, ako je spolužitie dvoch národností, stavať na tom, že by bola škoda sa rozísť. Musíte to vedieť predstaviť ako niečo pozitívne, hrdinské a krásne. Nebol nikto, kto by toho bol schopný. Všetci iba fňukali, že by bola škoda, keby sme sa rozdelili, no nemohlo to, bohužiaľ, dopadnúť inak.

 

Tendencie boli už aj na Slovensku, kde neskôr vzniklo z Odboru medzinárodných vzťahov Úradu vlády SR samostatné Ministerstvo medzinárodných vzťahov SR resp. Ministerstvo zahraničných vecí SR.

To už boli logické dopady počiatočných chýb, ktoré sa stali na jar 1990. Tam sa odštartovala dynamika a s konečnou platnosťou šanca zmizla, keď po voľbách všetci odišli na dovolenku a nechali Pitharta s Mečiarom, aby sa hrali s konceptom federácie.

 

Bolo Česko a Slovensko na niečo takéto pripravené?

Nie. Nikto nebol pripravený. Veľmi ma baví, keď po 30 rokoch niekto vystúpi a povie, že to vedel dopredu. Nevedel.

 

Takže, keď sa s odstupom času pozriete na vývoj situácie, neľutujete, že ste odišli z politiky?

Nie, odviedol som potrebnú prácu. Asi som tam bol príliš dlho. Ale bola to pýcha dodržať slovo.

 

Čo ste mali na starosti v OF?

Organizovať chaos. OF bol totálny chaos, kde zo začiatku všetci chceli robiť politiku, ale boli dôležitejšie veci. Dohodli sme sa s produkciou divadla Laterna magika, obsadili sme dve kancelárie a začali sme robiť logistiku, analýzu, zbierať informácie, vysielať ľudí do regiónu. Vytvorili sme oddelenie, na dvere sme si dali ceduľu so skratkou HPV. Okamžite sa stala súčasťou slangu: „daj to HPV“, „to urobí HPV“. Nikto nevedel, čo skratka znamená. Asi po desiatich dňoch Ivan Havel, brat Václava, začal robiť vzťahových pavúkov, aby sme mali nejakú organizáciu. Až jemu sme prezradili, že znamená „holka pro všechno“. Veľmi sa smial, ale nechal to tam. Je uvedená vo všetkých historických knihách a asi dodnes nikto nevie, čo znamenala. Mali sme na starosti všetko, od zaistenia jedla a čistých košieľ pre ľudí, ktorí išli na rokovania, až po tajné vyjednávanie so sovietskou ambasádou. Pamätám si, že počas jednej z prvých nocí začali autá nabiehať na študentov, ktorí lepili plagáty. Zatelefonoval som na Mestský výbor KSČ. Začal som kričať do telefónu. Predstavil som sa ako zástupca Obvodného výboru KSČ Praha 5 a povedal som, čo sa deje a že priebeh mal byť mierny. Pýtal som sa, kto za to nesie zodpovednosť.

 

A čo vám odpovedali?

Všetci už v tej dobe mali strach. Keď človek kričal, povedali, že to zaistia a zistia, čo sa deje?

 

Pri vyjednávaniach s komunistami to nebolo o tom, že odstúpením urobia veľké gesto. Tlak na nich bol tak silný, že by to aj tak neustáli. A hlavne, táto vlna odporu nebola len v Československu. Mohli vidieť, k čomu to povedie.

V tých chvíľach nám nestačila fantázia. Navyše sme nepoznali ešte tlak, ktorý bol na nich vyvíjaný zo Sovietskeho zväzu. Až po čase sme zistili, že Sovieti niekoľko mesiacov každému v politbyru hovorili niečo iné. Keď prišlo ku kríze, neverili jeden druhému, preto to vzdali. Ich legitimita sa odvíjala od okupácie v roku 1968. A keď im Sovieti povedali: „Tak páni, dosť!“ nemali iný zdroj legitimity a už ani odvahu siahnuť k násiliu. Napríklad sa nevie, že v niektorých okresoch, napríklad v Ústí nad Labem, krajský tajomník vydal rozkaz milíciám, aby strieľali. Milicionári však odmietli. Bolo to neuveriteľne riskantné. Mali sme šťastie. Navyše sme robili 24 hodín denne. Vytvárali sme alternatívne scenáre pre rokovania. Komunisti už nestačili, boli to starí, ustrašení páni, ktorí si navyše neverili. Pre nich bolo jednoduchšie to vzdať. No tým to hodili všetko na nás a my sme neboli pripravení.

 

Komunisti si paradoxne aj tak našli v živote oboch krajín nejaké miesto. Niektorí plynulo prešli do politického života a v podstate sa tešia určitej podpore aj v súčasnosti. Ako je to možné?

To je len naša chyba. Skúste si predstaviť, že by v roku 1975, 30 rokov po vojne, v nemeckom parlamente zasadala Hitlerova NSDAP. Šialená predstava. U nás je to „normálne“. Hovoríme o strane, ktorej vedenie schválilo plány Varšavskej zmluvy na atómový úder proti západu s tým, že dopredu počítali s 50 až 70-percentnou stratou obyvateľstva v prípade odvetného atómového úderu. My necháme ľudí, ktorí podpíšu genocídu vlastného národa, v politike? To je nedôstojné. Za zločiny sa mali spovedať, i keby to bolo formou, ako v Latinskej Amerike alebo južnej Afrike v podobe Komisie pravdy. Aby boli donútení povedať pravdu o tom, čo sa dialo a potom by dostali amnestiu, fajn. Ale nikdy za žiadnych okolností nemali mať účasť na novom politickom poriadku.

 

Nežná revolúcia sa dáva za vzor ako nenásilná, okrem zákroku na študentov. Práve ten bol spúšťačom na vytvorenie OF. Násilie niektorí milicionári odmietli, malo sa však podľa vás použiť na potlačenie?

Keď vystrelíte, musíte vedieť, čo bude ďalší deň. Môžete zabiť 100.000 ľudí, ale čo potom? Všade sa to navôkol rútilo. Komunistická strana už nevedela ponúknuť spoločnosti jasnú predstavu o lepšej ceste. Pre mňa to bolo bezvýchodiskové. V takejto situácii úvaha, či vydať rozkaz k streľbe je omnoho zložitejšia. V 50. rokoch by neváhali ani sekundu.

 

Ako podľa vás skončili OF a VPN?

Ako vyfúknuté balóniky. Urobili obrovskú prácu. Mali historický význam, ale tým, že sa príliš skoro prešlo na inštitucionálnu politiku, stratili zmysel, rešpekt a boli odoslané do histórie.

 

Momentálne okrem iného učíte na New York University v Prahe. Prednášate študentom aj o tom, čo sa kedysi stalo. Čo im hovoríte, prečo bola Nežná revolúcia dôležitá?

November 89 je už iba symbolom. Dôležité je poznanie, že sú chvíle, keď záleží na každom jednotlivcovi. Politické systémy, politické strany, komunikačné prostriedky, sú iba nástroje. Ale pocit ľudskej hodnoty musí vychádzať z každého človeka. Neopiera sa o to, že som lepší ako ostatní, ale že máme všetci rovnaké šance a práva a sme ochotní sa za ne postaviť. Pokiaľ sa nenaučíme vážiť si každého dobrého človeka, pretože je dobrý a nie preto, že hovorí nejakým jazykom, máme problém. A toto sa snažím ľuďom povedať.

 

Naplnili sa očakávania z Nežnej revolúcie? Čo z nej žneme po 30. rokoch?

Na toto neviem odpovedať. Žiadne očakávania som nemal. Pre mňa to bol výbuch ohňostroja, ktorý som nečakal. Snažil som sa užiť si to a odviesť prácu. Určite by som bol radšej, keby to vyzeralo inak. Pre mňa však každý deň, keď sa nebojím, je sviatok. Takže nemám prečo ľutovať. My, ako disidenti, sme otvorili dvere a v tom je obrovská zásluha. Dali sme nádej. To, že si s tým slobodná spoločnosť robí, čo chce, a že to občas nie je pekné, je mi ľúto. Ale spoluúčasť na tom máme všetci.

 

PODPORTE JEDINE NEZÁVISLÉ MÉDIUM
Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Pošlite nám tip

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Pellegrini: Netreba zatvárať oči pred problémami s Rómami

Bratislava 14. novembra 2019 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Petr David Josek)   Slovensko nemá lepšie miesto na svoju existenciu, ako je Európska únia (EÚ). V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to povedal predseda vlády Peter Pellegrini. Reagoval tým na štvrtkové parlamentné voľby v Spojenom kráľovstve, v ktorých výrazne zvíťazil premiér Boris Johnson hlásajúci…

USA pohrozili Číne clami v prípade porušenia podmienok dohody

Washington 14. decembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Ng Han Guan)   Spojené štáty sú pripravené uplatňovať clá v prípade, ak Čína poruší podmienky obchodnej dohody, ktorá bola dosiahnutá v piatok, oznámil novinárom vysokopostavený zástupca americkej štátnej správy Podľa jeho slov sa predpokladá "konkrétny vykonávací mechanizmus", ktorý bude regulovaný aj tajnými dokumentami. Utajenie je…

Španielska polícia zadržala muža zapleteného do distribúcie kokaínu po Európe

Madrid 14. decembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Kravchenko)   Španielska polícia v sobotu oznámila zatknutie muža riadiaceho sieť distribúcie kokaínu z prístavu Algeciras zločineckým organizáciám v Kolumbii, Maroku a Francúzsku. Informovala o tom agentúra AFP Podľa komuniké španielske polície ide o Španiela vo veku 54 rokov, ktorý sa obchodovaniu s drogami venoval…

Vo Fínsku je vzťah žiaka a učiteľa rovnocenný, hovorí lektorka, ktorá tam učí slovenčinu

Bratislava 14. decembra 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA-MZV)   Fínske školstvo je výnimočné pre rovnocenný vzťah medzi žiakom a učiteľom. Pre agentúru SITA to povedala laureátka ocenenia Dobrej vôle Anna Kyppö, ktorá je lektorkou slovenského jazyka vo Fínsku. Ocenenia jej a ďalším dvom Slovákom odovzdal minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák na slávnostnom podujatí…

Do parlamentu kandidujú aj bývalí reprezentační športovci. Viete, ktorá strana ich má najviac?

Bratislava 14. decembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Bývalá svetová tenisová šestka, extréner slovenskej futbalovej reprezentácie i päťnásobný zlatý paralympionik. Oficiálne zverejnené kandidátne listiny prezrádzajú, že politické strany a hnutia stavili pri voľbách do Národnej rady SR 2020 i na známych športovcov Najviac z nich sa dostalo na kandidátku OĽaNO. Niekdajší…

Vďaka potravinovej pomoci bude mať v krajšie Vianoce 18 rodín

Banská Bystrica 14. decembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dušan Hein)   Osemnásť rodín bude mať tento rok krajšie Vianoce vďaka potravinovej pomoci charitatívneho podujatia s názvom Daruj stravný lístok, daruj krajšie Vianoce. Akciu ôsmy rok organizovalo občianske združenie Prístav nádeje so sídlom vo Zvolene "Každý ročník je iný zložením aj kampaňou. Tento bol…

92. časť: Veľkomoravská ríša a jej mudrc; moje románovo-faktografické rozprávanie

Bratislava 14. decembra 2019 (HSP/Roman Bednár/Foto:Screenshot:YouTube)   „Vyzerá to tak, že veru budem, syn môj. A budem musieť naozaj. A je strašné pritom, že budem s mojimi ľuďmi potom  musieť zabíjať aj našich vlastných ľudí – Rastislavových bojovníkov. Nič sa však nedá robiť. Ak si chceme ochrániť našich starých dobrých bohov, tak sa…

Stúpenci proiránskeho šiitského hnutia protestovali proti sankciám USA

Bagdad 14. decembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Nasser Nasser)   Stovky stúpencov podporujúcich proiránske iracké šiitské hnutie Katáib Hizballáh vyšlo v sobotu do ulíc v centre irackej metropoly Bagdad. Niektorí z nich pálili americké vlajky na protest proti nedávno zavedeným sankciám Spojených štátov voči predstaviteľom spomínanej polovojenskej skupiny. Informovala o tom agentúra AP…

Britské volebné výsledky obnažili demagógiu liberálnej propagandy

Londýn 14. decembra 2019 (HSP/Foto:SITA/AP-Vudi Xhymshiti)   Od roku 2016, kedy obyvatelia Veľkej Británie v celoštátnom referende rozhodli o vystúpení Spojeného kráľovstva zo zväzku Európskej únie (EÚ), sa liberálna propaganda ani na chvíľu nezastavila vo fabulovaní katastrofických prognóz ďalšieho vývoja, ktoré so sebou prinesie brexit. Cieľom strašenia verejnosti zo strany liberálnych manipulátorov…

V Ríme demonštrovali proti Salviniho Lige Severu desaťtisíce ľudí

Rím 14. decembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Gregorio Borgia)   Desaťtisíce ľudí sa v sobotu zúčastnili na demonštrácii v talianskom hlavnom meste Rím, ktorú zorganizovalo nové občianske hnutie Sardinky. To vzniklo ako reakcia na lídra ultrapravicovej opozície Mattea Salviniho a politiku jeho protiimigračne zameranej strany Liga Severu, píše agentúra DPA Na rímske námestie…

Lech Walesa vyzval na protesty proti sporným reformám súdnictva

Varšava 14. decembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)   Bývalý poľský prezident Lech Walesa v sobotu vyzval Poliakov, aby v prípade, že poľská vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) bude pokračovať so spornými reformami súdnictva, vyšli na protest do ulíc. Informovala o tom agentúra DPA "Ničenie nezávislého súdnictva nemôže byť v žiadnom…

„Žiadna naivná banda dobrovoľníkov.“ Expert preskúmal transparentný účet Milióna chvíľok a prišiel s vážnym zistením

Praha 14. decembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-David Josek)   Po posledných antibabišovských demonštráciách publicista Petr Žantovský poukazuje na to, že za Miliónom chvíľok pre demokraciu nestoja zapálení dobrovoľníci, ale profesionálny a dobre platený manažment. Mnoho ľudí v Českej republike ale ich výzvu neakceptuje, čo paradoxne dokazuje aj ich transparentný účet Žantovský sa…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

WTF MH17 – cui bono?

Komu to napokon prospelo... O zostrelení MH17 sa toho popísalo a nahralo tony materiálu, aj na tému „cui bono“. Preklepala sa vari zo všetkých strán. Čím chce autor túto tému ešte obohatiť? Kým nepoznáme skutočných páchateľov, riešenie tejto otázky v sebe obsahuje ešte značnú časť špekulácie. A nebudem ani predstierať, že ju dnes dokážeme…

Manipulačné techniky

Techniky manipulácii verejnosti .   Od nepamäti sa vládnúca vrstva snažila rôznymi spôsobmi kontrolovať ľudstvo a vnucovať mu mnohé z ich šialených plánov , ktoré išli proti vôly a potrebám jednoduchých ľudí . Robili to jednoducho aby si zabezpečili zisk, kontrolu a naplnili svoje choré úchylky . V staroveku na to využívali  rôzne nebeské znamenia…

Ešte raz k ľavici a komunistom...

Môj predošlý článok rozprúdil celkom slušnú diskusiu a zdá sa mi, že by som sa k téme socializmu a komunistickej ideológie mal ešte vrátiť. Je mi jasné, že Hlavné správy a ich blog čítajú do značnej miery práve ľudia nejakým spôsobom ľavicovo založení, alebo jednoducho vychádzajúci zo svojich pozitívnych skúseností…

GRÉTIZMUS, ALEBO KEĎ MÉDIÁ VYPĽUJÚ OSOBNOSŤ ROKA AJ BEZ OSOBNOSTI...

Tak Gréta má byť podľa TIME osobnosť roka 2019. Nič nové pod slnkom. Záujmy, manipulácie s verejnou mienkou, aby sa masa mladých ľudí ešte viac sfanatizovala. A nič nové ani pre Slovákov, ak mohla byť „osobnosť“ roka pani z pezinskej skládky... Fanatický grétizmus je predovšetkým o enviro extrémizme či soft eko terorizme. Grétu vidím…

Atomizácia spoločenského poznania a extrémizmus.

Atomizácia spoločenského poznania je najťažší hriech ktorý nám priniesla „NEŽNÁ“. To z čoho je táto spoločnosť znechutená je politická atmosféra plná neľútostných bojov, osočovania a zákerného správania sa politikov. Žiaľ toto je len vrchol ľadovca, pretože väčšina týchto neduhov je skrytá v jednotlivých odvetviach spoločenského poznania a ich zdrojoch. Najvypuklejšie…

Sú nočné mory bežným javom zdravého človeka? Fikcia: Nočné mory exprezidenta Kisku, nočné mory terajšej pani prezidentky Čaputovej (fikcia). Realita: Môj komentár na dôležité udalosti za posledných 7 dní!

Podľa lekárov sú nočné mory prejavom nevyrovnanej osobnosti, previnilci majú častejšie nočné mory ako čestní ľudia nezaťažený strachom z odhalenia. Mnohých ľudí desia a spôsobujú strach už zo samotného spánku. Vznikajú najmä z nečistého svedomia, z emočného napätia a traumatických udalostí. Niekoho trápia menej, u iného sprevádzajú spánok takmer každú noc.…

TopDesat

Bojiská ako ich nepoznáme: Návštevníkom prinášajú zimomriavky a zvláštne pocity (1. časť)

0

Bojiská sú scénami krvipreliatia, zabíjania a mrzačenia. Asi nás ani neprekvapuje, že sa stávajú najobvyklejšími arénami nadprirodzených javov. Ozveny vzájomnej nenávisti, ktoré pociťujú príslušníci nepriateľských vojsk, a spáchané násilie akoby sa stále ozývali v miestach vojnových konfliktov a bojových polí. Mnohí návštevníci a turisti, ktorí sa tieto miesta rozhodnú navštíviť, často rozprávajú o tom, že sa…

TOP 15 udalostí z minulosti, ktorým nebudeš veriť

0

Na základnej škole nás na dejepise učili o lovcoch mamutov, na strednej škole sme sa naučili, prečo vypukla druhá svetová vojna, ale nikto nám nikdy nepovedal o týchto bizarných udalostiach a zvyklostiach, ktoré rôzne kultúry praktikovali. Pomocou rebríčka top 15 udalostí z minulosti si uvedomíte, že najznámejší terorista dostal ocenenie, že…

10 najbizarnejších vecí, ktoré si môžeš kúpiť online

0

Nakupovanie cez internet je pohodlný výdobytok dnešnej doby. Nemusíme chodiť do obchodu, stačí, ak otvoríme dvere a milý kuriér nám doručí tovar až domov. Objednávame si jedlo, oblečenie, topánky, knihy... E-shopy nám mnohokrát zachránia kožu a umožnia nám kúpiť darček na poslednú chvíľu, občas spôsobia rôzne reklamačné problémy a niekedy na…

Toto sú tie najťažšie jazyky na svete. Je medzi nimi aj slovenčina?

0

Chceš sa naučiť cudzie jazyky, ale súčasne si lenivý a chceš si vybrať ten najjednoduchší? Americký Foreign Service Institute zatriedil hlavné jazyky na celom svete do 5 kategórií podľa obtiažnosti. Kritériom bolo, ako veľmi sa odlišujú od angličtiny. Používateľ Reddit používateľ Fummy preložil tieto údaje na farebne označenú mapu, aby to všetko zjednodušilo. Ktoré sú…

Dvojitá brada? Rozlúčiš sa s ňou vďaka týmto trikom!

0

Aj pár kíl navyše sa zvyčajne ľahko prejaví na našej tvári. Pravda však je, že tuk na krku a tvári nie je ovplyvnený iba našim prírastkom na váhe. Poloha v spánku a zlé držanie tela, keď sme v kancelárii, sú tiež rizikovými faktormi pre dvojitú bradu, ktorú sa všetci snažíme skryť. Ak trápi dvojitá…

22 rutinných vecí, ktoré ti zaberajú omnoho viac času, než si myslíš

0

Ľudia sa priemerne dožívajú  28 560 dní. Čo za tie roky vlastne stihnú urobiť? Koľko času strávia postojačky a koľko posediačky? Samozrejme, všetko závisí od povolania, od krajiny, v ktorej človek žije a od mnohých zvykov, či už kolektívnych, alebo individuálnych.  Pastier rozpráva, resp. počúva priemerne dva roky, kým kňaz alebo…

Vo svete IT

Výkonný Vorke Notebook 15 s 8 GB RAM s nadupaným Intel Core i5 a SSD diskom kúpiš za neuveriteľnú cenu

0

Hľadáte pre seba, deti, či pre svojho partnera ideálny notebook do práce / školy, za ktorý by ste nevyhodili zbytočne veľa peňazí? S notebookom Vorke Notebook 15 s moderným procesorom Intel Core i5-8250U zvládne s ľahkosťou aj náročnejšie úlohy, pričom zaň aktuálne dáte iba necelých 455 eur aj s dopravou z…

Odvrátená strana Mesiaca priniesla ďalší dych vyrážajúci objav. Pod jej povrchom našli pozostatky jadra dávneho asteroidu

0

V júni 2019 objavili vedci zvláštny úkaz, schovaný 289 km pod mesačným povrchom. Príbeh sa začína rovnako ako kultový film Stanleyho Kubricka, 2001: Vesmírna Odysea, avšak namiesto mimozemského monolitu objavili vedci niečo reálnejšie. Jedná sa o 2 kvintilióny kíl kovu, ložisko, ktoré vzniklo po náraze asteroidu. „Predstavte si kovovú hrudu,…

Google Asistent: Šikovný pomocník, ktorý by Vám nemal chýbať v smartfóne. Takto ho nainštalujete na každý Android telefón!

0

V  priebehu včerajšieho sme Vám priniesli správy o tom, že Google Asistent je schopný predkladať hovorený text už aj do Slovenčiny, prípadne opačne (pozn. redakcie: je potrebné stiahnuť si jazykový balíček v prípade prekladu z SK do EN). Vzhľadom na to, že Google Asistent nie je oficiálne kompatibilný so všetkými…

Samsung dáva na pravú mieru informácie týkajúce sa predajov zariadenia Galaxy Fold

0

V  priebehu včerajšieho dňa obehli viaceré média správy o tom, že spoločnosť Samsung predala 1 milión zariadení Galaxy Fold. Skutočnosť je však úplne iná. Koľko zariadení Galaxy Fold bolo predaných? Dezinformácia týkajúce sa predajov zariadenia Galaxy Fold má pôvod v  komunikácii medzi riaditeľom spoločnosti Samsung (Sohn Young) a technologického portálu…

Xiaomi ovládlo trh s nositeľnou elektronikou. Pozrite sa, čo hovoria čísla za posledný kvartál!

0

Ešte v novembri sme Vám priniesli report, v ktorom sme písali, že spoločnosť Apple dominuje trhu s chytrými hodinkami, hoci je to pravda, tak kráľom „nositeľných“ zariadení je spoločnosť Xiaomi. Chytré hodinky, sú totiž jednou z podkategórií, ktorá sa vyznačuje inými vlastnosťami, ako sú fitness náramky, či iné podobné zariadenia.…

Samsung začal s uvoľňovaním Androidu 10 pre ďalšie zariadenia

0

Spoločnosť Samsung začala uvoľňovať Android 10 v kombinácii s nadstavbou One UI 2.0 pre ďalšie zariadenia. Konkrétne pre modely smartfónov Galaxy Note 10 a Note 10 Plus. Upozorňuje na to portál gsmarena.com. Portál ďalej píše, že aktualizáciu začali dostávať hlavne obyvatelia Nemecka a Francúzska. Zároveň uprednostňovaní sú používatelia, ktorí boli…

TopSpeed

Nehoda kamiónu na čerpacej stanici OMV. Polícia zverejnila video

6

Koniec roka 2019 je doslova tragický. Neustále sa na nás valia nové informácie o smutných udalostiach. Väčšina z nich je doslova šokujúca. Podobne ako tá dnešná, pri ktorej utrpeli dvaja ľudia zranenia. Nákladné vozidlo z doposiaľ nezistených príčin narazilo do auta stojacého pri čerpacej stanici OMV. Nehoda kamiónu sa aktuálne vyšetruje.

Záplava RS-iek nekončí. Toto je nové Audi RS5 Coupe a Sportback

5

Tento rok bol pre Audi Sport veľmi úspešný. Predstavili nám až 6 nových RS-iek, čo nie je rozhodne málo. No im očividne ani to nestačí. Prichádzajú ďalšie dva modely so štítkom RS. Faceliftované Audi RS5 Coupe a RS5 Sportback. V záplave stále nových „električiek“ a nariadení znevýhodňujúcich spaľováky, môžeme byť…

Ford Mustang príde ako elektromobil. Aj s manuálnou prevodovkou

22

Toto sa dalo čakať. Po veľkom úspechu jeho elektrického SUV Mustang Mach-E začal Ford reálne hovoriť aj o elektrifikácii ikonického kupé Ford Mustang. Nejde pritom o novú myšlienku, nad týmto krokom totiž fabrika uvažuje už dlho. Nedávno predstavená štúdia Ford Mustang Lithium Concept nie je výstrelom do tmy. Kombinuje elektromotor, obrovský výkon a manuálnu prevodovku.

Euro NCAP VW Sharan a SEAT Alhambra zvládli na 4 hviezdičky

1

Dvojičky Volkswagen Sharan a SEAT Alhambra podrobili opäť testom Euro NCAP. Keďže oba modely sú prakticky identické, komisári podrobili testom len Sharan a výsledky platia aj pre Alhambru. V Euro NCAP VW Sharan a Alhambra teda získavajú 4 hviezdičky, voči predchádzajúcemu hodnoteniu je to pokles o 1 hviezdičku.

Dotácia na elektromobil je zlyhanie. Dvakrát zrušená a presunutá

52

Určite ste zachytili informácie, že na rok 2020 sa plánuje ďalšie kolo dotácii na kúpu elektrického alebo plug-in hybridného auta. Očividne je o ne veľký záujem. Dotácia na elektromobil totiž môže byť 8 000 eur, čo v prípade najlacnejích elektromobilov stlačí ich cenu k spaľovacím konkurentom. Ako ju však dostať, keď…

Značka Jetta od VW vytrela lacnej konkurencii zrak

9

Keď sa koncern Volkswagen rozhodol pre svoje lacné modely vytvoriť značku Jetta, bol len ďalším hráčom v rade. S podobnou taktikou totiž neprišiel ako prvý. Už po troch mesiacoch na trhu však Jetta šokuje výbornými predajmi a stáva sa značkou s najrýchlejším nástupom na trh. Zatiaľ len v Číne, jej meno sa však stále častejšie skloňuje…

KAMzaKRÁSOU

Ako vyčistiť striebro doma? Poradíme ti jednoduché a účinné triky!

3

Určite to poznáte. Krásny strieborný šperk sčernie. Je to spôsobené procesom oxidácie. Deje sa tak v reakcii na pot, ale tiež v reakcii na okolité prostredie, ktoré obsahuje aj určitý podiel síry. Keď už je klenot príliš tmavý, máte dve možnosti. Odniesť ho k profesionálovi alebo ho čistiť doma. Budeme…

Máš eko domácnosť? Zisti, ako môže šetrnejšie pranie ohroziť zdravie!

1

V súčasnosti sa na ekologickejší spôsob života kladie veľký dôraz. A niet sa vôbec čomu čudovať. Planéta sa topí v plastoch, trpí na klimatické zmeny a najhoršie na tom je, že si za to môžeme sami. Aj výrobcovia domácich spotrebičov sa snažia priložiť ruku k dielu. Sú však eko programy na…

Vianočné stromčeky 2019: Aké farby a ozdoby sú tento rok trendy?

6

Tiež máte pocit, že smerom k Vianociam je povinností akosi viac a času menej? Vianoce tu budú tak rýchlo, že sa väčšina z nás ani nespamätá. A myslieť by sme mali nielen na zháňanie darčekov, predvianočné upratovanie a vypekanie dobrôt, ale aj na takú kľúčovú vec, akou je samotný symbol vianočných sviatkov, a to stromček.…

TEST: Lesk na pery Collistar Twist Gloss Ultrabrillante

1

Ak hľadáte príjemný hydratačný lesk na pery, ten od Collistar s názvom Twist Gloss Ultrabrillante je pre vás to pravé orechové. Je vhodný aj na zimu, pretože pery vyživuje a hydratuje, čo práve v zime pery rozhodne potrebujú najviac. Hodí sa na úplne bežné nosenie, a to aj v tomto…

Vyhraj 3-krát dámsku vôňu Christian Siriano Midnight Silhouette

2

Máte už vybranú svoju vôňu, ktorá vystihuje vašu osobnosť? Ak ešte nie, tak sa zapojte do súťaže o novú sladkú, bylinnú, drevitú vôňu pre ženy - Christian Siriano Midnight Silhouette, ktorá bola na trh uvedená v tomto roku. Je to teda novinka na našom trhu, ktorá si získa vaše srdce svojimi zložkami.…

Zážitkové darčeky: Prekvapenia pod stromčekom nielen pre akčných členov rodiny

5

Dostať pod stromček luxusný parfum či najnovší typ mobilu je určite fajn a nikto proti tomu asi nebude nič namietať.  No čo tak skúsiť niečo extra? Zážitkové darčeky naberajú na popularite, ktorý podarujete vy? V článku vám predstavíme TOP zážitkové darčeky, ktoré môžete darovať nielen pod stromček. Na svoje si určite prídu po…

Svetlo sveta

Dominikáni budú mať 27 blahoslavených mučeníkov zo Španielska

0

Do zoznamu blahoslavených pribudnú mená ďalších svedkov viery a mučeníkov. Pápež František v stredu 11. decembra schválil dekréty potvrdzujúce zázrak na príhovor jednej talianskej rehoľníčky a mučeníctvo 27 osôb zo Španielska z čias tamojšej občianskej vojny.  Tri skupiny kandidátov blahorečenia spracované v samostatných kánonických procesoch patria do dominikánskej rehoľnej rodiny. Prvú…

Biskupi Slovenska zablahoželali pápežovi k výročiu kňazstva a narodeninám

0

Pápež František si dnes pripomína 50. výročie prijatia kňazskej vysviacky. O pár dní neskôr, v utorok 17. decembra, oslávi Jorge Mario Bergoglio aj svoje 83. narodeniny. Pri príležitosti výročí poslal v mene slovenských biskupov bratislavský arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský Svätému Otcovi Františkovi blahoželanie.   “Ďakujeme Pánovi…

Kardinál Burke: 12. decembra konajme pokánie za modloslužobníctvo, cez ktoré vstúpili diabolské sily do baziliky sv. Petra.

0

Kardinál Burke sa pridal k celosvetovej výzve, ktorej pôvod je vo Francúzsku, aby sa 12. decembra celá Cirkev obrátila k pokániu a modlitbe za odčinenie hriechu modloslužobníctva, ktorého sa mali cirkevní predstavitelia dopustiť počas nedávnej Synody o Amazónii. Až neskôr hovorca Vatikánu priznal, že nejde o Pannu Máriu. Kardinál uviedol,…

Božia autorita je nadradená autorite človeka

0

Pri nesčíselnom množstve politických filozofií, ktoré dnes existujú, sa aj premýšľavý analytik ľahko popletie a nikto sa tomu nemôže čudovať. Preto každý príspevok do diskusie, ktorý objasňuje základné princípy katolíckeho sociálneho učenia, je majákom svietiacim v tme. Dalo by sa povedať, že základnou otázkou týkajúcou sa spoločnosti a politiky je otázka autority. Vedieť odkiaľ pochádza, aké…

Betlehemské svetlo príde tento víkend. Skauti ho prinesú už po 30-krát

0

Betlehemské svetlo skauti prinesú z Viedne už po tridsiatykrát a počas najbližších dvoch týždňov zabezpečia jeho rozvoz po Slovensku.   Slovenskí skauti prinesú v sobotu 14. decembra Betlehemské svetlo z Rakúska, kde ho pre všetkých ľudí na Slovensku odpália počas medzinárodnej ekumenickej slávnosti v kostole sv. Leopolda vo Viedni. Ešte v ten deň privezú…

Nepoškvrnené počatie Panny Márie

0

Skôr, ako bola Panna Mária počatá, bola Božím snom a jeho túžbou. Aj človeku sa stáva, že pred tým, ako sa zamiluje do skutočnej osoby, miluje najskôr určitú predstavu o tom, aká by mala ideálna osoba byť, aké by mala mať vlastnosti a ako by mala vyzerať. Túto predstavu ideálnej…

Armádny Magazín

Video: Saiga-12, 030: Návod na údržbu

0

Saiga-12 verzia 30 je najobľúbenejšia poloautomatická brokovnica vyrábaná skupinou Kalašnikov. V tomto videu si preberieme technické vlastnosti tejto brokovnice a to, čo ju presne odlišuje od štandardnej AK, a ukážeme, ako rozobrať zbraň na čistenie a údržbu.  

Česko potvrdilo nákup vrtuľníkov Bell UH-1Y Venom a AH-1Z Viper

0

Ministri obrany Česka a USA potvrdili nákup vrtuľníkov. V Pentagonu sa vo štvrtok 12. decembra 2019 uskutočnilo rokovanie delegácií vedených ministrami obrany Ľubomírom Metnarem a Markom Espero. Hlavnou témou bolo obstaranie 12 amerických vrtuľníkov systému H-1 pre Armádu Českej republiky.   "Akceptovali sme americkú po

Na krížniku Admirál Kuznecov našli telo aj druhého nezvestného

0

Pátracia operácia na krížniku Admirál Kuznecov sa skončila, záchranári objavili telo druhej obete požiaru - dôstojníka záchrannej služby lode. Informovala o tom tlačová služba Severnej flotily.   [caption id="attachment_7997" align="alignnone" width="640"]

Pri tragédii v Ostrave zabíjala nelegálna zbraň Brusel však útočí na legálnych držiteľov zbraní ktorí mohli podobnej tragédii zabrániť

0

V súvislosti s tragédiou v Ostrave, kde bolo v nemocnici zastrelených niekoľko nevinných ľudí, by som chcel nášmu bratskému českému národu vyjadriť súcit a účasť so všetkými obeťami a postihnutými. To, čo sa stalo, je mi nesmierne ľúto. Táto tragédia však okamžite prebudila ultraliberálov a brusel

Saab predstavil svoju stíhačku Gripen E s úplne novou kamuflážou typu „Splinter"

0

Lietadlo so seriálovým číslom 6002, nesúce výsostné znaky Švédskych vzdušných síl, bolo počas nedávneho skúšobného letu odfotené s novou, vizuálne zaujímavou kamuflážnou schémou.   Saab pred niekoľkými dňami zverejnil mimoriadne zaují

Video: Najväčší jadrový ľadoborec na svete vyráža na skúšky v Baltskom mori

0

  Hlavný jadrový ľadoborec z projektu 22220, Arktika, opustil kotvisko lodenice Baltijsky Zavod v Petrohrade, aby mohol začať s morskými skúškami.   Hlavným účelom prvej fázy je testovanie pohotovostných dieselových generátorov ľadoborca. Počas skúšok budú odborníci testovať záťažový systém, navigačné vy

Tvoja Svadba

Inšpirácie na zimnú svadbu: Týmito nápadmi určite nepohrdneš

0

Blíži sa čas, kedy si poviete svoje ÁNO? A bude to ešte v zimných mesiacoch či ešte tento rok alebo v tom novom? Čo tak sa inšpirovať nápadmi na zimnú svadbu, ktoré budú možno presne tou čerešničkou, ktorú hľadáte už niekoľko mesiacov? Šaty, ktoré budú očarujúce, ktoré spĺňajú vaše predstavy o dokonalých svadobných šatách,…

Vyhraj 3-krát Rochas Mademoiselle Rochas Couture parfumovanú vodu

0

Kvetinovo drevitú kompozíciu zostavila parfumérka Juliette Karagueuzoglou v štýle, ktorý symbolizuje nočný Paríž. Vôňa odráža eleganciu, vibrácie a nadčasovosť mesta. Viac intenzívna a zmyselná, než predchádzajúce verzie Mademoiselle Rochas, táto parfumovaná voda odráža elegantnú postavu spontánnej a extra očarujúcej mladej ženy. Otvára sa kombináciou korenistých tónov, v ktorých dominuje ružové…

Zimné svadobné kytice: Aké kvety sú ideálne na zimnú svadbu?

0

Po svadobných šatách je kytica pre nevestu druhým najdôležitejším svadobným rozhodnutím. Zimné svadobné kytice patria medzi tematické. Znamená to, že nevesta si vyberie tému svadby a tú potom prenáša do rôznych svadobných detailov. Ak je téma svadby zima (a svadba sa aj koná v zimnom mesiaci), do výzdoby a svadobných poznámok môžete pokojne…

Svadobná výzdoba v zlatej farbe: Luxusná a očarujúca?!

0

Rozhodnúť sa, do akých farieb budete ladiť celú svadbu, je v dnešnej dobe celkom oriešok. Existujú doplnky a dekorácie takmer vo všetkých farbách, aké si len dokážete predstaviť, a to celé rozhodovanie podstatne sťažuje. Svadobná výzdoba v zlatej farbe je veľmi obľúbená a trendy. My vám preto prinášame mnoho inšpirácií, ako na…

Ako vybrať správnu svadobnú kyticu? Toto sú hlavné kritériá

0

Vyberanie kytice pre nevestu patrí popri výbere šiat k tej najpríjemnejšie aktivite v rámci plánovania svadby. Okrúhla, netradičná, exotická, lúčna ... Máte toľko možností, akú zvoliť! Šikovne zvolená svadobné kytica je pre celkový vzhľad nevesty ako čerešnička na torte. Ako vybrať správnu svadobnú kyticu? Pozrite sa na kritéria, ktoré vám…

Ktoré dekorácie kúpiť a ktoré požičať? S našimi tipmi budeš mať jasno

0

Slávnosť vstupu do manželstva je ako mozaika. Tisíce čriepkov tvoriacich komplexnú udalosť, ktorú možno teoreticky rozdeliť na časť úradnú, oficiálnu, fázu spoločenskú a vo finálne etapu uvoľnenú. Štvorica spomínaných aspektov sa v praxi navzájom nenútene prelína, aby v spoločnej symbióze dosiahla krásu, noblesu a dokonalosť. Ktoré dekorácie kúpiť a ktoré požičať?…

Tvoje Zdravie

Ako by mal vyzerať jedálniček astmatika? Tomuto sa vyhnite!

0

Astma je jedným z najrozšírenejších chronických zápalových ochorení dýchacích ciest. Ako dobre vieme, zdravý životný štýl a zdravá životospráva môže pomôcť pri mnohých zdravotných ťažkostiach a odborníci sa domnievajú, že je to tak aj pri astme. Ako by mal vyzerať jedálniček astmatika, teda čo by mal a čo naopak nemal…

Vážna a život ohrozujúca choroba – ako sa prejavuje zápal pľúc?

0

Nad kašľom v súčasnej dobe väčšina ľudí len mávne rukou a kúpi si nejaký sirup v lekárni. Jednoducho povedané, nie je čas byť chorý. Väčšina ľudí spozornie až vtedy, ak sa kašeľ zhoršuje, pridáva sa k nemu bolesť na hrudi, sťažené dýchanie či horúčka. Je pritom nepochybne potrebné zbystriť pozornosť…

Najlepšie bylinky na močové cesty: Ktorá z nich zachráni vás?

1

Na odstraňovanie odpadových látok z tela nám slúži vylučovacia sústava, ktorá pozostáva z obličiek, močovodov, močového mechúra a močovej rúry. Táto dôležitá sústava má za úlohu tvoriť, skladovať a aj odstraňovať moč z tela, vytvárať hormóny, regulovať chemické zloženie krvi aj rovnováhu tekutín či udržiavať pH vnútorného prostredia. Narušením funkcie obličiek…

Aký je význam vitamínu K? Odhaľte jeho nedostatok a doplňte si ho!

0

Viete, aký je význam vitamínu K pre naše telo? Rozhodne nie je malý! Táto látka je pre správne fungovanie nášho organizmu nevyhnutná a jej deficit sa môže prejaviť rozvojom rozličných zdravotných problémov. Môžeme vám prezradiť, že vitamín K má úlohu napríklad pri procese zrážania krvi a jeho nedostatok tak môže…

Prečo jesť kučeravý kel? Tu je 7 dôvodov, prečo mu dať áno!

1

Kučeravý kel radíme do kategórie listová zelenina. Je skutočne zdravý a pre naše telo je prínosom, i keď u mnohých z nás by sme ho na svojich tanieroch hľadali len ťažko. Pritom existuje množstvo chutných ciest, ako ho zaradiť do svojej stravy. Je vhodný na prípravu výživných polievok a dokonale…

TOP rastlinné zdroje bielkovín: Šancu by im mali dať aj mäsožravci!

1

Sacharidy, tuky a bielkoviny – to sú pre nás základné živiny, ktoré naše telo bezpodmienečne potrebuje pre správnu funkciu. V dôsledku ich nedostatku sa môžu u jedinca vyskytnúť mnohé zdravotné ťažkosti. Práve preto by mala byť naša strava pestrá a mali by v nej byť v dostatočnej miere zastúpené zdroje všetkých spomínaných…