Ján Čarnogurský, prejav na konferencii v Jalte: „Organizácie priateľstva s Ruskom v Európe, príklad Slovenska“

Ján Čarnogurský, prejav na konferencii v Jalte: „Organizácie priateľstva s Ruskom v Európe, príklad Slovenska“

Jalta 21. júna 2019 (HSP/Srspol.sk/Foto:TASR-Michal Svítok)

 

Stredná Európa, alebo ako sa v Rusku hovorí, Východná Európa, bola po stáročia územím súperenia medzi Západom a Východom. Naposledy po rozpade východného bloku geopoliticky vyhral Západ a krajiny strednej Európy sa dostali pod jeho vplyv. Malo to viacero dôsledkov. Bývalé krajiny Varšavskej zmluvy nie na základe demokratického rozhodovania zatiahli do NATO

Na snímke Ján Čarnogurský

Iným dôsledkom bol rozklad bývalých organizácií priateľstva so Sovietskym zväzom bez vzniku následných organizácií priateľstva s Ruskom. Organizácie priateľstva so Sovietskym zväzom vznikali zhora a boli závislé na centrálnej podpore. Aj po ich zániku však záujem na dobrých vzťahoch najmä s Ruskom pretrvával. Niektorí ľudia v Európe obdivujú ruskú kultúru a literatúru, iní vidia v Rusku ekonomického partnera, ešte iní chápu, že európska bezpečnosť bez Ruska je labilná, zase iní sa sklamali v západných organizáciách od Európskej únie až po NATO a jedinou alternatívou pre mierovú existenciu im zostalo Rusko. Všetky motívy pre utuženie priateľstva s Ruskom v nových spoločenských podmienkach sú legitímne. Sú nielen legitímne, ale aj potrebné, pretože Západ, najmä Spojené štáty chcú využiť krajiny strednej Európy ako nástupisko proti Rusku.

Reklama

Už v 90-tych rokoch začali vznikať nové organizácie priateľstva s Ruskom, tentoraz na nových základoch a zdola. Rôznym spôsobom nadväzujú na skúsenosti z minulosti. Koncom 90-tych rokov vznikla Rakúsko-ruská spoločnosť priateľstva (Ӧsterreichisch-Russische Freundschaftsgesellschaft), ORFG. Spoločnosť spolupracuje s rakúskymi aj ruskými firmami, napomáha pri návštevách rakúskych hospodárskych, ale aj politických predstaviteľov v Rusku, štúdiu rakúskych študentov v Rusku a naopak, organizovaní diskusií na tému Ruska a pod. S podporou veľkých rakúskych firiem má pobočku aj v Moskve. V Rakúsku má sídlo v honosnom paláci vo Viedni. ORFG finančne vydržiavajú rakúske firmy s ekonomickými záujmami v Rusku.

V Českej republike existuje organizácia Klub Rusko so sídlom v Prahe. Podporuje hospodárske vzťahy s Ruskom a ďalšími krajinami bývalého Sovietskeho zväzu ako aj kultúrne podujatia v Českej republike. Nepožíva už takú oficiálnu ekonomickú a politickú podporu ako ORFG v Rakúsku. ORFG ani Klub Rusko nevystupujú v politických podujatiach na podporu Ruska.

Reklama

Iným typom organizácie priateľstva s Ruskom v nových spoločenských podmienkach je Slovensko-ruská spoločnosť. Vznikla v roku 2006 ako občianske združenie. Podporuje aj ekonomické vzťahy slovenských firiem s ruskými, ale hlavnou oblasťou jej činnosti je zapájanie slovenských občanov do proruských aktivít. SRS má v súčasnosti  približne 900 členov. Členmi SRS sú Slováci aj Rusi žijúci na Slovensku.

V rámci SRS pracujú kluby Arbat. Kluby Arbat sa stretávajú pravidelne raz za týždeň alebo v iných termínoch v rôznych mestách obyčajne v kaviarni a diskutujú na ruské témy. Počiatočným vzorom pre kluby Arbat boli tzv. filozofické kaviarne vo Francúzsku, ale v kluboch Arbat sa nediskutuje o filozofických otázkach, ale na témy súvisiace s Ruskom. Názov Arbat bol zvolený podľa moskovskej ulice, kde vystupujú pouliční umelci. Témy sú rôzne, od politiky až po ruské vtipy. Na kluby Arbat môže prichádzať každý, kto má záujem, nie iba členovia SRS.

V súčasnosti existujú kluby Arbat v 15-tich mestách Slovenska od východu až po západ. Členovia klubov Arbat sa zúčastňujú aj na inej činnosti. Usporiadajú pamätné slávnosti na menej známych cintorínoch padlých sovietskych vojakov, pomáhajú organizátorom ruských kultúrnych podujatí vo svojich mestách, zúčastňujú sa na pochodoch – zatiaľ malých – bessmertnyj polk v slovenských mestách. Pomáhajú aj pri organizácii politických podujatí. V Bratislave už tri roky prebiehajú demonštrácie na námestí v centre mesta proti zriadeniu americkej vojenskej základne na Slovensku. Demonštrácie pomohli vytvoriť na Slovensku atmosféru odporu proti základni USA alebo NATO na Slovensku. Aj taká atmosféra prispela, že Slovensko prerušilo rokovania s USA o finančnej podpore USA pre rekonštrukciu dvoch letísk na Slovensku. Americká podpora by v skutočnosti znamenala premenu letísk na americké základne.

Kluby Arbat sa spájajú s inými organizátormi napr. pri usporiadaní protestov pri výročí amerického bombardovania Juhoslávie a iné. Kluby Arbat sú bunkami priateľov Ruska vo svojich mestách. Klub Arbat vznikne až keď sa nájde dostatok záujemcov pre takú činnosť v niektorom meste. Kluby sú samostatne životaschopné. Pre svoju činnosť nepotrebujú žiadnu podporu zvrchu. Aj keby niektorý klub zastavil činnosť (ešte sa tak nestalo), činnosť ostatných klubov to neovplyvní.

Priateľstvo k Rusku má na Slovensku stáročnú tradíciu. Čoskoro uplynie 200 rokov ako klasický slovenský básnik Ján Kollár napísal poému Slávy dcera s veršom: „O mocné tam opri se dubisko“. Pod dubiskom básnik myslí Rusko. Formy vyjadrenia priateľstva k Rusku sa menili ako sa menili spoločenské podmienky.

Reklama

Každá generácia Slovákov vždy našla formu, ktorá bola pre ňu  najvhodnejšia. Je výzvou aj pre našu generáciu, aby sme našli formu vyjadrenia nášho priateľstva k Rusku. Nazdávam sa, že vo vytvorení Slovensko-ruskej spoločnosti a klubov Arbat sme našli takú formu. Je to dôležitejšie než v iných obdobiach, pretože ešte nikdy nebolo potrebné prejaviť priateľstvo k Rusku  v podmienkach takej protiruskej kampane ako teraz.

 

Ján Čarnogurský

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:38

Ukrajinské a ruské sily proti sebe na Ukrajine navzájom útočili, v dôsledku čoho zomrelo najmenej sedem ľudí. Oznámili to miestni predstavitelia na oboch stranách frontovej línie.

15:36

Slovenským ovocinárom sa zatiaľ podarilo ochrániť úrodu pred nepriazňou počasia približne na 80 % vrátane marhúľ či jahôd. Všetko zatiaľ prikrývajú, zohrievajú vzduch. Uviedla to pre TASR Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Spresnila, že práce na záchrane úrody pokračujú aj v týchto chladných nociach. Rozhodujúca bude noc na piatok (26. 4.), keď hlásia mrazy.

15:34

Očkovanie je jeden z najväčších objavov medicíny, ktorý chráni proti vážnym smrteľným chorobám. Objavujú sa však proti nemu dezinformácie a preočkovanosť v populácii v Česku klesá, nie som s ňou spokojný. Český minister zdravotníctva Vlastimil Válek to vyhlásil pri príležitosti európskeho a svetového týždňa očkovania.

15:25

Tohtoročnú Cenu za slobodu tlače udelili nemeckí vydavatelia novinárke, vojnovej dopisovateľke a aktivistke za ľudské práva Düzen Tekkalovej TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

15:24

Do Chorvátska dorazilo prvých šesť z celkovo 12 francúzskych stíhačiek Dassault Rafale, ktoré si balkánska krajina objednala. 

15:23

Niektorí nemeckí poslanci Slobodnej demokratickej strany chcú, aby Nemecko uzavrelo azylovú dohodu s krajinou mimo Európy. Inšpiroval ich nový zákon z dielne britského premiéra Rishiho Sunaka, podľa ktorého bude Rwanda prijímať migrantov z Británie.

15:21

Už tretieho podozrivého zadržali v súvislosti s kauzou podplácania, do ktorej je zapletený námestník ruského ministra obrany Timur Ivanov. Oznámili to moskovské justičné úrady.

15:20

 Najmenej 155 ľudí zahynulo v Tanzánii v dôsledku prívalových dažďov, informoval premiér Kassim Majaliwa. Uviedla to agentúra AFP.

15:19

Maďarského prezidenta Tamása Sulyoka prijal vo Vatikáne pápež František. Maďarská hlava štátu absolvuje oficiálnu návštevu tohto mestského štátu a sídla hlavy katolíckej cirkvi, uviedla agentúra MTI.

15:08

To, že má Ukrajina prístup k ťažkým zbraniam dlhého dosahu vrátane rakiet ATACMS zo Spojených štátov, v zásade nezmení výsledok prebiehajúcej vojny. Vyhlásil to Kremeľ.

14:34

Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski v očakávanom príhovore v poľskom parlamente oznámil, že Poľsko sa chce opäť zaradiť medzi krajiny, ktoré určujú smerovanie Európskej únie. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali