NAŽIVO

V noci na sobotu na mnohých miestach Slovenska mrzlo, v dolinách teplota opäť klesla ojedinele až na mínus päť stupňov Celzia.

Ako potvrdili meteorológovia, ďalšia noc mrazivá nebude, pretože cez našu oblasť bude postupovať od severu studený front, ktorý prinesie veľa oblačnosti a miestami aj zrážky.

Včera 14:48

Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí Pakistanu Ishaq Dar potvrdil informácie o prímerí s Indiou, o ktorom predtým informoval Trump.

Americký minister zahraničných vecí Rubio vyhlásil, že India a Pakistan sa dohodli na začatí rokovaní o širokom spektre otázok na neutrálnom území.

Včera 14:32

Trump vyhlásil, že sa dohodol s Indiou a Pakistanom na úplnom a okamžitom prímerí medzi oboma krajinami.

„Po dlhej noci rokovaní za sprostredkovania USA som rád, že môžem oznámiť, že India a Pakistan sa dohodli na úplnom a okamžitom prímerí. Blahoželám obom krajinám k prejaveniu zdravého rozumu a vysokej miery rozumnosti,“ napísal Trump.

Včera 14:31

Nemecký kancelár Merz sa postavil proti postoju Trumpa, ktorý vyhlásil, že je potrebné uskutočniť voľby na Ukrajine.

Včera 14:28

V Ženeve začali rokovania Číny a USA o obchode. Ako informuje agentúra „Xinhua“, Čínu zastupuje vicepremiér He Lifeng a USA minister financií Scott Bessent.

Americké médiá skôr informovali o zámere Trumpa znížiť clá na čínsky tovar až o 50 % už budúci týždeň.

Včera 13:30

Španielske úrady viac než 160.000 ľuďom žijúcim v okolí mesta Barcelona v sobotu odporučili, aby podľa možnosti nevychádzali zo svojich domovov po tom, čo sa v dôsledku požiaru v priemyselnom komplexe do ovzdušia uvoľnil toxický oblak chlóru. Informovala agentúra AFP.

Ohrozená oblasť sa rozprestiera cez päť obcí od Vilanova i la Geltru až po dedinu Calafell neďaleko Tarragony, spresňuje AFP.

Včera 13:15

Omša pri príležitosti uvedenia nového pápeža Leva XIV. do úradu, ktorá sa na Námestí svätého Petra uskutoční 18. mája, by mohla byť podobne ako pohreb jeho predchodcu Františka príležitosťou pre veľké stretnutie šéfov vlád a štátov v Ríme.

Z vatikánskych zdrojov sa v sobotu objavili informácie, že by sa na slávnostnej bohoslužbe mohli okrem iných zúčastniť aj americký viceprezident J.D. Vance či ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, informovala agentúra APA.

Včera 10:44

Trump môže počas samitu v Saudskej Arábii oznámiť uznanie štátu Palestína zo strany USA. Píše o tom The Jerusalem Post s odvolaním sa na americkú agentúru The Media Line.

„Prezident Donald Trump urobí vyhlásenie týkajúce sa štátu Palestína a jeho uznania Amerikou, ako aj vytvorenia palestínskeho štátu bez prítomnosti Hamasu,“ uviedol diplomatický zdroj z Perzského zálivu, ktorý si neželal byť menovaný.

Zdroj uviedol, že ak sa urobí vyhlásenie o uznaní Palestíny zo strany štátov, „bude to najdôležitejšie vyhlásenie, ktoré zmení rovnováhu síl na Blízkom východe a k Abrahámovým dohodám sa pripojí viac krajín“.

Včera 10:41

Indická armáda uviedla, že Pakistan presúva svoje jednotky k hraniciam, čo „naznačuje útočné zámery s cieľom ďalšej eskalácie“.

Indická strana tiež uviedla, že nepriateľ pomocou bezpilotných lietadiel, zbraní dlhého dosahu, zátarasovej munície a stíhačiek útočí na indické civilné ciele. Konkrétne – chrám Šambhu a obytné oblasti v Džammú.

Pakistan tvrdí, že jeho kroky boli nevyhnutné na „ochranu suverenity krajiny a jej utláčaných občanov“, a dianie označuje za „účinnú odpoveď na indickú agresiu“.

Orgány krajiny uviedli, že pakistanská armáda zničila jedno z veliteľských centier indickej vojenskej formácie.

Včera 08:28

Desaťtisíce ľudí sa v piatok zhromaždili v Bukurešti a ďalších rumunských mestách, aby vyjadrili podporu proeurópskemu smerovaniu krajiny. Udialo sa tak týždeň po prvom kole opakovaných prezidentských volieb, v ktorom zvíťazil euroskeptický kandidát George Simion. Informovali o tom agentúry Reuters a AFP.

Včera 08:17

 

Včera 07:18

Holandský premiér Dick Schoof informoval, že Mark Rutte chce, aby sa členské krajiny NATO na júnovom samite dohodli na zvýšení obranných výdavkov na úroveň päť percent svojho HDP do roku 2032.

09.05.2025 | 19:58

Nemecký minister zahraničných vecí Johann Wadephul sa v piatok snažil zmierniť frustráciu Európy z politiky Berlína v oblasti migrácie a hraníc, ktorá podľa neho nevyvoláva napätie s Poľskom.

09.05.2025 | 19:45

Izraelská armáda oznámila, že zachytila raketu vypálenú z Jemenu. K útoku sa prihlásili húsíovia s tým, že zaútočili na Medzinárodné letisko Bena Guriona v Tel Avive.

09.05.2025 | 19:03

Luiz Inácio Lula da Silva vyzval na posilnenie strategického partnerstva s Ruskom. Po boku Vladimira Putina zároveň ostro kritizoval obchodnú politiku Donalda Trumpa.

09.05.2025 | 19:01

Bulharský prezident Rumen Radev ostro skritizoval podporu EÚ pre Ukrajinu, pričom snahy Kyjeva na víťazstvo vo vojne s Ruskom sú podľa jeho slov odsúdené na neúspech.

09.05.2025 | 18:47

Donald Tusk odsúdil svetových lídrov, ktorí sa v Moskve zúčastnili na oslavách 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe. Ich prítomnosť na podujatí označil za hanbu.

09.05.2025 | 18:46

Orbán odkázal budúcemu prezidentovi Rumunska, že Rumuni a Maďari sú a zostanú plnoprávnymi občanmi EÚ a v boji za kresťanstvo a suverenitu sa musia vzájomne na seba spoľahnúť.

09.05.2025 | 18:45
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

J.RYCHLÍK:ČSFR mala malú nádej na prežitie, zaujímavé by bolo,keby sa nerozpadla

Bratislava 21. októbra (TASR)- Česká a Slovenská federatívna republika (ČSFR) mala len malú nádej na prežitie. Ako mnohonárodnostnému štátu jej chýbala jednotiaca idea. Podobnosť jazykov Čechov a Slovákov ako tmel nestačila. Český historik Jan Rychlík v exkluzívnom rozhovore pre TASR dodal, že po rozpade Sovietskeho zväzu mali českí politici aj z geopolitického hľadiska záujem o rozdelenie federácie a Slovensko malo hrať úlohu nárazníkového štátu. Rozhovor je súčasťou cyklu Osobnosti: tváre, myšlienky, ktorý sa počas októbra a novembra bude prioritne venovať téme 20. výročia rozpadu federácie.

-Novembrová zmena režimu v roku 1989 priniesla veľkú eufóriu, ktorá však postupne vyprchala v ďalších mesiacoch. Dali sa už vtedy pozorovať zárodky rozpadu spoločného štátu?-

Určite áno. Tie signály boli zrejmé už v januári alebo februári roku 1990.

.

-Čo konkrétne to naznačovalo?-

Mnohonárodnostný štát môže udržať pohromade len jednotiaca idea, a tá v Československu chýbala. Je to však problém všetkých podobných krajín, či už to bolo Rakúsko-Uhorsko, Sovietsky zväz alebo Juhoslávia. Takéto krajiny majú dlhodobo len malú nádej na prežitie. Z tohto pohľadu rozpad spoločného štátu nie je až taký zaujímavý. Skôr by bolo zaujímavé, keby sa Československo nerozpadlo.

-Prečo?-

.

Jednotiacou myšlienkou Československa totiž mala byť jazyková blízkosť, a to je málo. V momente, ako bola celkom logicky odmietnutá idea čechoslovakizmu, tak už neostalo nič jednotiace. Demokratické zriadenie nestačí na zjednocovanie národov. Prečo by Česi a Slováci mali žiť v jednom, keď môžu žiť v dvoch demokratických štátoch? Na spájanie mnohonárodnostných štátov sú výhodnejšie totalitné režimy s pyramidálnou štruktúrou moci, kde je jednoduchšie eliminovať odstredivé tendencie. Osobne som už v osemdesiatych rokoch minulého storočia očakával, že keď príde nejaká kríza, spolužitie Čechov a Slovákov bude komplikované. Preto som nevylučoval ani rozpad spoločného štátu, no nečakal som, že to pôjde tak rýchlo.

-Čo bolo najväčším hnacím motorom rozpadu? Ekonomická situácia?-

.

Ekonomickú situáciu by som nedával na prvé miesto. To je pozostatok marxistického myslenia, že ekonomika určuje politiku. Politické procesy majú vlastnú dynamiku, nezávislú od ekonomických väzieb. Napríklad Čechom bolo ekonomicky najlepšie v rámci Rakúsko-Uhorska. Také možnosti, aké mali vtedy, neskôr, v rámci Československa, už nikdy nemali. Vidím preto iné dôvody. Národnosť je stav našej mysli a identita, ktorou sa vymedzujeme navonok. Česi sa nepotrebovali vymedzovať, pretože Československo bolo vnímané ako český štát. Slováci to potrebovali, pretože svet ich nevidel. Kompromis na prežitie spoločného štátu bol možný do konca jari 1992. Potom, ako v parlamentných voľbách začiatkom júna zvíťazilo na Slovensku Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS), sa táto možnosť stratila. Myšlienka, že Slovensko bude zvrchované, bola objektívne nezlučiteľná s existenciou spoločného štátu.

-Boli teda v pozadí rozpadu ČSFR z pohľadu Čechov neprimerané požiadavky slovenskej politickej reprezentácie?-

Slovenské požiadavky boli nekompatibilné s existenciou jednotného štátu. Každý národ má právo na svoj štát. Keď bolo v roku 1918 v poriadku, že sa rozpadlo Rakúsko-Uhorsko, tak podobne nemôže byť problém rozpad Československa v roku 1992 na základe toho istého princípu. Ak má existovať spoločný štát, tak musí mať jednu zahraničnú politiku, jednu menu s jednou centrálnou bankou a jedinú armádu s jednotným velením. Ak niektorý z týchto troch pilierov chýba, štát sa začne rozpadávať. Keď HZDS hovorilo, že je za spoločný štát, ale chce zároveň zvrchovanosť pre Slovensko a až potom dohodu, čo pripadne spoločným orgánom, tak objektívne hovorilo, že je vlastne za rozdelenie tohto štátu.

-Pritom prieskumy verejnej mienky pred parlamentnými voľbami v roku 1992 nenasvedčovali tomu, že by si občania priamo želali rozdelenie ČSFR, ale väčšinu hlasov dali stranám, ktoré napokon rozhodli o rozpade štátu.-

Na prvý pohľad to tak síce vyzeralo, ale keď niekto povedal, že je za spoločný štát alebo proti rozdeleniu, to malo nulovú výpovednú hodnotu. Minimálne polovica respondentov na Slovensku žiadala zvrchovanosť, a to bolo nezlučiteľné s existenciou Československa.

.

-Keď víťazi volieb, Václav Klaus a Vladimír Mečiar, začali spolu rokovať, kde bol podľa vás kľúčový moment, ktorý rozhodol, že ČSFR skončí?-

Definitívne rozhodnutie padlo na ich treťom stretnutí v Bratislave v hoteli Bôrik 19. júna 1992. V záverečnom komuniké z rokovania sa jasne hovorí, že obe strany konštatujú nezlučiteľnosť svojich štátoprávnych predstáv. Kým HZDS považovalo za ideálne riešenie konfederáciu s dvoma medzinárodnoprávnymi subjektivitami, Občianska demokratická strana (ODS) sa priklonila k federácii s jedinou medzinárodnoprávnou subjektivitou. Za týchto okolností ODS dávala prednosť úplnému rozdeleniu na dva samostatné štáty. K tomuto výsledku vývoj smeroval už po prvom rokovaní, ktoré bolo 8. júna 1992 v brnianskej vile Tugendhat. Kým Mečiar a Klaus rokovali samostatne, stretli sa aj podpredsedovia oboch strán, Miroslav Macek a Michal Kováč, ktorý predložil návrh hospodárskej a obrannej únie. Macek povedal, že vec je jasná a s tým nemôžu súhlasiť, pretože je to evolučné budovanie samostatného slovenského štátu za české peniaze. Keď to uvidel Klaus, tak povedal, že v takom prípade sa dá rokovať len o rozdelení štátu. Ešte sa síce snažil dosiahnuť, aby Mečiar upustil od požiadavky na medzinárodnoprávnu subjektivitu pre Slovensko, ale keď videl, že to nepôjde, vrátil do rúk prezidenta Václava Havla poverenie na zostavenie federálnej vlády. V tej chvíli to bola česká strana, ktorá trvala na rýchlom a komplexnom rozdelení federácie. V rokoch 1991 a 1992 som pôsobil ako poradca českého premiéra Petra Pitharta a vtedy som sa mal možnosť zoznámiť s paragrafovým znením návrhu na zriadenie hospodárskej a obrannej únie. Ukázali mi ho Michal Kováč a Jozef Moravčík. Obom som povedal, že žiadna česká vláda na tento dokument nepristúpi, pretože jej okrem problémov neprináša vôbec nič a radšej bude presadzovať rozdelenie štátu. Zaujímavé je, že v súčasnosti sa českí politici ako prezident Klaus a premiér Nečas stavajú k Európskej únii (EÚ) rovnako, ako sa pred dvadsiatimi rokmi staval Mečiar k federácii. Hovoria: Áno, sme za úniu, ale národné štáty sa nesmú vzdávať svojej suverenity a nech Brusel rieši len to, čo je pre nás výhodné. To je ale nemožné, lebo ak niekto vstúpi do EÚ, tým momentom sa časti suverenity vzdal.

-Kto koho teda dotlačil k rozpadu spoločného štátu?-

.

Záleží, ktorý okamih máme na mysli. Hneď po voľbách vyšiel impulz zo slovenskej strany, lebo ODS ešte predtým vyhlásila, že konfederácia je pre ňu neprijateľná. Po treťom spoločnom stretnutí však česká strana tlačila na to, aby k rozdeleniu došlo čím skôr. Tohto vývoja sa Mečiar zľakol, nerátal s ním, no ODS eliminovala všetky snahy proces rozdelenia spomaliť. Slovenskí politici si vtedy neuvedomili geopolitické dôsledky. Československo vybudovali „otcovia-zakladatelia“ na dvoch pilieroch, jazykovom a geopolitickom. V prípade geopolitiky Česi potrebovali Slovákov na obranu pred nemeckým nebezpečenstvom a Slováci naopak Čechov na ochranu pred Maďarmi. Slovenská situácia sa za 80 rokov prakticky nezmenila, hoci maďarský revizionizmus už nie je veľkou hrozbou. Zato česká situácia bola diametrálne odlišná. Česká republika sa po prvý raz v histórii stala po 2. svetovej vojne etnicky homogénnou. Navyše, Tomáš Garrigue Masaryk pri koncepcii spoločného štátu tvrdil, že Česi potrebujú k Poliakom a Rusom koridor z nemeckého obkľúčenia. To však už v roku 1992 neplatilo. Koridor na východ nebol potrebný, ba práve naopak, stal sa nežiaduci. Slovensko malo hrať úlohu nárazníkového štátu proti nestabilite z východu po rozpade Sovietskeho zväzu. V tejto situácii bolo pre českú politiku udržiavanie spoločného štátu, kde by nemala nad Slovenskom žiadnu právomoc, ale mala zodpovednosť vo vzťahu k zahraničiu, absolútne nevýhodné.

-Myslíte si, že sa Mečiarovi vyjednávacia taktika "žiadať veľa a dostať svoje" vymkla z rúk?-

.

Mečiar si myslel, že Slovensko nie je na samostatnosť úplne pripravené a že je potrebný ešte nejaký čas. Preto potreboval konfederáciu, ktorá by Slovensku dávala možnosti samostatného štátu, no zároveň bola ochranou pred rizikom zo strany Maďarska. No na druhej strane, prečo by s tým mala akákoľvek česká vláda súhlasiť?

-V čase, keď bolo jasné, že sa federácia rozpadne, tak Slovensko urobilo jednostranný krok v spore o Sústavu vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros tým, že prehradilo Dunaj pri Čunove. Trúfli si na to slovenskí politici aj s vedomím, že mali ešte stále diplomatické krytie ČSFR?-

Mečiar sa domnieval, že existencia ČSFR mu dáva oporu v záležitosti Gabčíkova. Československý rezort diplomacie vedený Jiřím Dienstbierom musel zastávať v tejto otázke slovenské stanovisko, hoci Čechom na tom nijako zvlášť nezáležalo. Stala sa pritom vec, ktorá v dejinách diplomacie nemá precedens. ČSFR a Maďarsko súhlasili s tým, že spor sa dostane pred Medzinárodný súdny dvor (MSD) do Haagu. Sprostredkovateľom bolo Európske spoločenstvo (ES), predchodca EÚ. Podmienkou tribunálu bolo, aby sa obe strany zdržali nezvratných krokov. V praxi to znamenalo, že Maďarsko prestane zasypávať výkop pod Nagymarosom a ČSFR prestane pod Bratislavou prehradzovať Dunaj. Dohodu mala odobriť federálna vláda, kde bol rovnaký pomer slovenských a českých ministrov, a tak hlasovanie dopadlo 5 ku 5. Rozhodol hlas premiéra Jana Stráskeho v prospech dohody. Slovenská strana však pokračovala v stavebnej činnosti a napokon aj Dunaj prehradila. ČSFR bola nútená oznámiť Maďarsku a ES, že síce prijíma podmienky Medzinárodného súdneho dvora, no nie je schopná ich naplniť. Vtedajší český minister pre medzinárodné vzťahy Jozef Zielenec bol práve v tom čase na návšteve Nemecka, kde deklaroval, že česká vláda to už považuje za čisto slovenskú záležitosť. Šéf nemeckej diplomacie Klaus Kinkel potom zrejme naznačil nespokojným Maďarom, aby počkali na koniec ČSFR a hoci Mečiar počítal v tejto kauze s podporou Českej republiky, veľmi sa mýli. Praha sa po získaní samostatnosti vyviaže z týchto záväzkov a voči Bratislave bude mať maďarská strana silnejšiu pozíciu. Tak sa aj stalo a toto bol pre Mečiara diplomatický „kopanec“.

-Hrozil aj iný ako len diplomatický konflikt?-

.

To nie. Nemalo zmysel, aby kvôli jednej priehrade na Dunaji vypukla stredoeurópska vojna. Taký konflikt si Maďarsko nemohlo dovoliť.

-Takže Mečiar napokon diplomatický konflikt ustál…-

Dá sa to tak povedať. Napokon táto kauza sa doteraz nevyriešila. Navyše, aj vtedy bolo jasné, že keď je už raz Dunaj prehradený, tak sa na ňom nič búrať nebude.

.

-Česká a Slovenská republika majú takmer dvadsať rokov. Dala história Mečiarovi s Klausom za pravdu, že bolo správne rozdeliť federáciu?-

Po volebnom výsledku v roku 1992 ani iná cesta nebola. O referendum, kde by sa občania vyjadrili, či si želajú rozpad federácie, politici nemali záujem.

Rozhovor s Janom Rychlíkom je súčasťou cyklu multimediálneho projektu Osobnosti: tváre, myšlienky, v rámci ktorého prináša TASR každý týždeň rozhovory, fotografie a videá osobností slovenského, európskeho i svetového politického, spoločenského, ekonomického, športového a kultúrneho života.

.

UPOZORNENIE:

TASR ponúka k rozhovoru zvukové záznamy.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Miroslav Urban

Dušan Uhrin

Miro Majerník

Andrej Sablič

Michal Durila

Zdeno Drdol

.
.
.

Ukrajina, EÚ a USA idú zatlačiť na Rusko. Zostavili 22 bodový plán

Ukrajina je pripravená na 30-dňové prímerie, ktoré začne v pondelok 12. mája

10. 05. 2025 | Aktualizované 10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Boli to veľmi kvalitní hráči a potrestali nás, povedal mladík Honzek po zápase proti Švédsku

Pred viacerých hráčov slovenskej hokejovej reprezentácie bolo úvodné vystúpenie na 88. majstrovstvách sveta veľkou školou. Pri štokholmskej prehre 0:5 s…

10. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

Drucker sa vyjadril k ceste premiéra do Moskvy: Nebol tam za celú vládnu koalíciu

Minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Tomáš Drucker vyzdvihol, že od roku 2028 bude materská škola (MŠ) pre deti…

10. 05. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Nová nemecká vláda našla spôsob ako obísť pri dodávkach zbraní na Ukrajinu verejnosť

Nemecko utají dodávky zbraní Ukrajine, aby znížilo počet „verejných debát“ na túto tému

10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Rusko získa od Iránu novú zbraň proti Ukrajine

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

10. 05. 2025 | Aktualizované 10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Aktualizované 10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
.

Ak by Fico nezahlasoval v Bruseli za protiruské sankcie, ničomu by to nepomohlo, uviedol Blaha

Ak by predseda vlády Robert Fico nezahlasoval v Bruseli za protiruské sankcie, ničomu by to nepomohlo, pretože ostatné štáty Európskej…

10. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

V boji o moc prituhuje: Stáva sa z KDH diablov advokát?

Kresťanskí demokrati na Slovensku majú bohatú minulosť vyznamenanú snahou držať sa tradičných, nadčasových hodnôt, ktoré odolajú módnym trendom. Koniec koncov,…

10. 05. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Štyria európski lídri pricestovali do Kyjeva, aby rokovali o mierovej dohode o Ukrajine. Merz nevylúčil rozhovor s Putinom

Francúzsky prezident Macron sa k dnešnej návšteve ukrajinského hlavného mesta vyjadril na X

10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Premiér na stretnutí s Putinom. S týmto vyjadril nesúhlas

Predseda vlády SR Robert Fico absolvoval v rámci pracovnej návštevy Moskvy bilaterálne rokovanie s prezidentom Ruskej federácie Vladimirom Putinom. Išlo…

10. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Politické nápady alebo provokácie? Aj tak sa dá chápať pozvánka Matoviča

Politické nápady alebo provokácie ? Aj tak sa dá chápať pozvánka Matovič pre parlamentnú opozíciu do Kyjeva na oslavy ukončenia…

10. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Putin „stratil” hlavu, Vašáryová by hnala ľudí svinským krokom: Aj taký bol piatok pred Úradom vlády

9. máj bol vskutku pestrý na udalosti, a nemám na mysli len moskovskú návštevu predsedu vlády. Tu doma, na Slovensku…

10. 05. 2025 | | 5 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | | 5 min. čítania | 0 komentárov

Gazda: Pápež Lev XIV. sa v príhovore jasne prihlásil k línii pápeža Františka

Pápež Lev XIV. sa vo svojom príhovore jasne prihlásil k línii pápeža Františka. Viackrát spomenul priority, na ktorých záležalo aj…

10. 05. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov

Premiér sa hlási z Moskvy. Prvé vyjadrenia a podrobnosti

Predseda vlády SR Robert Fico sa počas pracovnej návštevy v Moskve stretol s prezidentom Čínskej ľudovej republiky Si Ťin-pchingom. Išlo…

10. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Český splnomocnenec pobúril Rusov ponožkami. N ech sa ide liečiť, odkázali mu

Špeciálny vyslanec českej vlády pre obnovu Ukrajiny Tomáš Kopečný, ktorý si na stretnutie s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským obliekol ponožky…

10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Gorazdove stopy na Balkáne? Albánsko – zem tajomná

Jedného dňa mi napísal kamarát Henrich Sobotka: Našiel som Moravský kríž v Albánsku a neďaleko akoby stopa po nejakej rotunde.…

10. 05. 2025 | | 7 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | | 7 min. čítania | 0 komentárov

Máme bronzovú medailistku z majstrovstiev sveta v boxe žien! Rozhovor o športe, kde víťazí srdce

Milí čitatelia, dnes sa pozrieme do zákulisia športu, ktorý je u nás často opomínaný médiami hlavného prúdu, a to aj…

10. 05. 2025 | Rozhovory | 6 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Rozhovory | 6 min. čítania | 0 komentárov

Bude prímerie vyhlásené už tento víkend?

Mertz dnes vyjadril nádej, že 30-dňové prímerie bude vyhlásené už tento víkend

10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Konflikt medzi Pakistanom a Indiou postupne prerastá do plnohodnotnej vojny

Prudká eskalácia medzi Indiou a Pakistanom. Konflikt medzi týmito dvoma krajinami, ktoré disponujú jadrovými zbraňami, postupne prerastá do plnohodnotnej vojny

10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Duel proti Švédom bol aj cennou lekciou. Trénera Országha mrzia góly na konci tretín

Slovenská hokejová reprezentácia už má za sebou vstup do 88. majstrovstiev sveta v hokeji. V Štokholme v piatok večer podľahla…

10. 05. 2025 | Šport | 4 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Šport | 4 min. čítania | 0 komentárov

Škoda predstavuje nový dúhový model Elroq Respectline ako „poctu rozmanitosti“

Mesiac máj je v celej Európskej únii vyhlásený ako „Európsky mesiac rozmanitosti“ a pri tejto príležitosti automobilka Škoda predstavila nový…

10. 05. 2025 | Zaujímavosti | 5 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Zaujímavosti | 5 min. čítania | 0 komentárov

Ohlédnutí za oslavami..

Tak nám naše hodnotová mééédia sdělila, že na naší akci k osmdesátému výročí osvobození, které jsme měli na Klárově, policie…

10. 05. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Dvaja slovenskí občania v Srbsku ukradli auto s dvanásťročným dieťaťom

Dvaja slovenskí občania sú podozriví z toho, že v utorok na čerpacej stanici v srbskom meste Obrenovac neďaleko Belehradu ukradli…

10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Nemáš absolútne žiadnu právomoc kritizovať suverénneho premiéra suverénnej krajiny, odkázal premiér Kallasovej

Predseda vlády Robert Fico sa ohradil voči výroku vysokej predstaviteľky Európskej únie pre zahraničnú politiku Kaje Kallasovej, že návštevou Moskvy…

09. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nová Zastava Yugo útočí na trón Dacie! Návrat legendy z Balkánu

10.5.2025 Redakcia Auto trendy . Kultová Zastava Yugo sa chystá na veľkolepý návrat. Nová generácia ikonického auta z bývalej Juhoslávie…

10. 05. 2025 | 0 komentárov

Osobu zadržanú po lúpežnom prepadnutí sudkyne prepustili na slobodu

Polícia po stredajšom lúpežnom prepadnutí 60-ročnej ženy v Turčianskych Kľačanoch v okrese Martin zadržala jednu osobu, voči ktorej však nevzniesla…

10. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Jak zastavit Green Deal – IV.

V prvních dvou částech textu

10. 05. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov

Planned Parenthood ordinuje neplnoletým transrodovým deťom hormonálnu liečbu

Reportéri Live Action sa vydávali za 16-ročného transgendera a kontaktovali organizáciu Planned Parenthood – chceli získať hormonálne lieky, ktoré sa…

09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Veľký posun okolo Nord Stream, ktorý možno ukončí konflikt na Ukrajine

USA, 10. mája 2025 - V skladoch v nemeckej spolkovej krajine Meklenbursko-Predpomoransko sú uložené veľké zásoby rúr spoločností Nord Stream…

10. 05. 2025 | 0 komentárov

EÚ vytvorí špeciálny tribunál pre Putina

V Luxembursku bude budúci týždeň oficiálne otvorený špeciálny tribunál pre Rusko za inváziu na Ukrajinu, vyhlásil minister zahraničných vecí tejto…

09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

V noci na sobotu na mnohých miestach Slovenska mrzlo, v dolinách teplota opäť klesla ojedinele až na mínus päť stupňov Celzia.

Ako potvrdili meteorológovia, ďalšia noc mrazivá nebude, pretože cez našu oblasť bude postupovať od severu studený front, ktorý prinesie veľa oblačnosti a miestami aj zrážky.

Včera 14:48

Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí Pakistanu Ishaq Dar potvrdil informácie o prímerí s Indiou, o ktorom predtým informoval Trump.

Americký minister zahraničných vecí Rubio vyhlásil, že India a Pakistan sa dohodli na začatí rokovaní o širokom spektre otázok na neutrálnom území.

Včera 14:32

Trump vyhlásil, že sa dohodol s Indiou a Pakistanom na úplnom a okamžitom prímerí medzi oboma krajinami.

„Po dlhej noci rokovaní za sprostredkovania USA som rád, že môžem oznámiť, že India a Pakistan sa dohodli na úplnom a okamžitom prímerí. Blahoželám obom krajinám k prejaveniu zdravého rozumu a vysokej miery rozumnosti,“ napísal Trump.

Včera 14:31

Nemecký kancelár Merz sa postavil proti postoju Trumpa, ktorý vyhlásil, že je potrebné uskutočniť voľby na Ukrajine.

Včera 14:28

.

Svet ako ho (ne)poznáš: Prekvapivé mapy z iného uhla pohľadu

Svet ako ho poznáš: Prekvapivé mapy z iného uhla pohľadu. Mapy už dávno nie sú len navigačným nástrojom, ale aj…

10. 05. 2025 | 0 komentárov

Slováci vstúpili do turnaja prehrou so Švédmi, inkasovali päťkrát a neskórovali ani raz

Slovenskej hokejovej reprezentácii nevyšiel otvárací zápas na majstrovstvách sveta 2025, keď v základnej A-skupine v Štokholme podľahli domácemu Švédsku hladko…

10. 05. 2025 | Šport | 4 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Šport | 4 min. čítania | 0 komentárov

Postihlo vás nešťastie? Tieto fotografie vám zmenia názor!

Vravieva sa, že nešťastie nechodí po horách ale po ľuďoch. Ak máte zlý deň, nezúfajte. Nikdy nie je tak zle,…

10. 05. 2025 | 0 komentárov

NAŽIVO: Prehliadka Dňa víťazstva na Červenom námestí v Moskve 2025. Fico na tribúne nebol, neskôr sa objavil vedľa Putina

Pozrite si prenos z Pochodu víťazstva 2025, ktorý sa uskutoční na počesť 80. výročia Veľkého víťazstva. Priamy prenos slávnostného sprievodu,…

09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Konflikt medzi Indiou a Pakistanom sa vyostril

Konflikt medzi Indiou a Pakistanom sa vyostril, informovala Al-Džazíra

09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Miroslav Urban

Dušan Uhrin

Miro Majerník

Andrej Sablič

Michal Durila

Zdeno Drdol

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov