Poukázal, že pribúda občianskych iniciatív, ktoré požadujú viac zelene v mestách, riešenie problematiky dopravy, rozvoj cyklotrás, alebo zastavenie kontroverzných projektov, ako sú skládky, či spaľovne odpadov. “Čo sa týka mladých ľudí, mám pocit, že záujem o túto problematiku je za tých 20 rokov rovnaký, akurát sa zmenila forma a spôsob zapojenia do ochranárskych aktivít. Žijeme v online dobe sociálnych médií a to sa prejavilo aj v oblasti zapájania sa mladej generácie,” doplnil.
Greenpeace Slovensko si v týchto dňoch pripomína 20. výročie existencie. Dlhodobo sa venuje hlavne dvom oblastiam – energetike a klíme. “Osobne si najviac cením systémové zmeny, ktoré sa nám podarilo dosiahnuť. Či ide o zákon o riešení envirozáťaží alebo zmeny v geologickej a banskej legislatíve, ktoré sa nám podarilo presadiť vďaka petícii proti plánovanej ťažbe uránu, ktorú podporilo vyše 100.000 občanov SR…Ide o konkrétne, merateľné výsledky našej práce v prospech ochrany zdravia obyvateľstva a ochrany životného prostredia v tejto krajine,” skonštatoval Rizman.
Aktivisti Greenpeace sú známi najmä protestnými akciami, podľa Rizmana sú však iba špičkou ľadovca činnosti. “Do akcie ideme v podstate iba v dvoch prípadoch, napríklad, keď chceme upozorniť na vážne riziko, ktoré môže hroziť ľudom, alebo životnému prostrediu, alebo vtedy, keď kompetentní nechcú o ekologických problémoch diskutovať a riešiť ich,” priblížil s tým, že činnosť je oveľa širšia. Environmentalisti sa najprv usilujú identifikovať aktuálne ekologické problémy, následne pracujú na návrhoch ich riešení a potom bojujú za presadenie potrebných zmien.
Organizácia Greenpeace vznikla v roku 1971 v Kanade. V rámci bývalého Československa začala pôsobiť tesne po Nežnej revolúcii, v roku 1990. Kancelária organizácie, s pôsobnosťou na území celej vtedajšej federálnej republiky, bola v Prahe. Po rozdelení federácie v roku 1993 došlo aj k rozdeleniu Greenpeace ČSFR a vzniku samostatných zastúpení.
V súčasnosti patrí k najväčším medzinárodným environmentálnym organizáciám. Má vyše tri milióny podporovateľov a pôsobí vo vyše 40-tich krajinách sveta. Greenpeace Slovensko patrí medzi najväčšie environmentálne mimovládne organizácie v SR. Slovenská pobočka má desať profesionálnych zamestnancov a vyše 1000 dobrovoľníkov.