PROKEŠ spomína na rozdelenie Československa. Otázka, kto na koho dopláca, vtedy rezonovala všade

PROKEŠ spomína na rozdelenie Československa. Otázka, kto na koho dopláca, vtedy rezonovala všade
Na archívnej snímke sprava poslanci Jozef Prokeš Vladimír Bajan a Milan Ftáčnik prinášajú Ústavu, štátny znak, pečať a vlajku SR v Rytierskej sieni na Bratislavskom hrade 3. septembra 1992 počas slávnostného aktu podpísania Ústavy Slovenskej republiky

Bratislava 26. decembra (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Ako prvé sa rozdelili odbory

V Československu sa ako prvé rozdelili odbory. Z nezávislých slovenských odborov neskôr vznikla Konfederácia odborových zväzov, na Morave a Čechách ešte nejaký čas existovali snahy vytvoriť federálne odborové zväzy, ale aj tam postupne pochopili, že “nepôjdu v Plzni štrajkovať preto, že zatvárajú podnik v Martine”. Pre TASR to povedal jeden z odborárskych lídrov v roku 1989 a neskôr predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Jozef Prokeš.

Reklama

“Hneď na začiatku som bol oslovený SNS, ale považoval som za dôležité, aby sa dotiahla reforma odborov. Vtedy som patril k skupine s názvom Fórum koordinačných výborov pracujúcich Slovenska. Ukázalo sa, že cesta k vytvoreniu samostatného Slovenska viedla aj cez odbory, pretože odbory boli prvé, ktoré sa rozdelili,” spomína Prokeš.

“Vtedy som sa na návrh pána Budaja dostal do parlamentu ako kooptovaný poslanec. Už vtedy som vystupoval ako človek, ktorému záleží na tom, aby vznikla samostatná Slovenská republika. A nie preto, že by som mal výhrady voči českému národu,” dodáva.

Reklama

 

Ak sa nemala nevraživosť stupňovať museli sme si povedať dovidenia

“Jednoducho som bol presvedčený, že ak nechceme dospieť k vzájomnej nevraživosti, je lepšie povedať si ‘dovidenia’ dosť zavčasu. Myšlienka kto na koho dopláca sa vtedy často pertraktovala na jednej aj druhej strane,” vysvetľuje Prokeš.

 

Brusel je dnes nová Praha

Reklama

Dodáva, že vtedy Slovensko dostávalo isté finančné transfery od federácie, zároveň ale doplácalo na to, že ekonomika bola riadená z centra. Do istej miery to podľa neho pripomína súčasnú situáciu Slovenska, len Prahu nahradil Brusel.

“Stačí sa pozrieť na dotácie pre poľnohospodárov. Akákoľvek podriadenosť vedie k tomu, že sa to nejakým spôsobom začne kriviť,” pripomenul Prokeš, že poľnohospodári v “starých” krajinách EÚ dostávajú výrazne vyššie dotácie, ako tí v nových členských štátoch.

 

SNS od začiatku presadzovala slovenskú samostatnosť

Čo sa týka začiatku 90. rokov, SNS podľa neho zohrala významnú úlohu v tom, že od samotného začiatku jednoznačne presadzovala líniu samostatnosti. “Neskôr si ju osvojili aj iní,” dodal.

Reklama

Na poznámku, že SNS je dodnes za svoje vtedajšie aktivity zamerané na osamostatnenie Slovenska často kritizovaná, Prokeš poznamenal, že pritom rozdelenie federácie sa dnes už väčšinou hodnotí kladne. “Keď niekto príde s niečím novým, zákonite vyvoláva odpor,” povedal Prokeš.

Dodal, že keď sa dostali na čelo Slovenskej republiky ľudia, ktorí predtým bojovali proti tomu, aby vôbec vznikla, potrebovali škandalizovať stranu, ktorá s myšlienkou osamostatnenia prišla. Upozornil, že myšlienky slovenskej samostatnosti neboli v roku 1989 nové, rezonovali už v 60. rokoch minulého storočia. “Ja som patril k tým, ktorí v roku 1968 maturovali pod slovenským znakom,” poznamenal.

“Ak sme aj boli rôznym spôsobom škandalizovaní, tá myšlienka sa ujala a to bolo pre nás podstatné,” podčiarkol. V roku 1991 sa SNS podľa neho napríklad snažila o prijatie deklarácie o zvrchovanosti Slovenska. “Nešli sme do toho sami, oslovovali sme národne zmýšľajúcich poslancov aj v iných stranách, napríklad KDH,” spomína Prokeš. Dodáva, že v roku 1991 ešte väčšina poslancov na poslednú chvíľu od podpory tejto myšlienky cúvla, v roku 1992 sa však už presadila.

 

Pri delení Československa sme potrebovali predbehnúť český termín

Čo sa týka rozhovorov o budúcom štátoprávnom usporiadaní Česka a Slovenska medzi Václavom Klausom a Vladimírom Mečiarom, podľa Prokeša bolo od začiatku jasné, že nemôžu dopadnúť inak ako rozdelením štátu. “V politike platí jedna zásada. Kto chce spraviť niečo vážne, nesmie o tom hovoriť. Lebo keď o tom bude hovoriť, nepodarí sa mu to,” komentoval skutočnosť, že obaja lídri pomerne dlho zahmlievali, že v skutočnosti nerokujú o budúcej forme spoločného štátu, ale o jeho rozdelení.

Dodal, že dôležitým faktorom bol aj termín zániku federácie. “Česká strana sa veľmi usilovala o to, aby k rozdeleniu došlo. Termín mal byť rok 1994, vtedy mal byť dokončený ropovod do Litvínova a Temelín. Tým pádom by niektoré páky, ktoré malo pri delení Slovensko, stratili svoju silu a mohlo by sa nám stať, že by sme odišli ‘s holým zadkom’. Našou úlohou bolo predbehnúť tento termín,” zdôraznil Prokeš.

Zároveň upozornil, že by bol veľký problém rozdeliť štát prostredníctvom referenda. “Treba si pozrieť vtedajší zákon. Bol tam nie háčik, ale ‘háčisko’. Tá strana, ktorá by nehlasovala za rozdelenie, by zdedila celý federálny majetok,” poznamenal s tým, že ísť do takéhoto rizika nebolo výhodné ani pre českú, ani slovenskú stranu.

Prokeš bol jeden z troch ľudí, ktorí niesli symboly Slovenskej republiky pri schvaľovaní ústavy v septembri 1992. “Bol som podpredseda Slovenskej národnej rady a čelný predstaviteľ SNS, ktorá túto myšlienku presadzovala od začiatku. Preto sa mi dostalo tej cti a naviac som dostal za úlohu zorganizovať celý ten akt,” odpovedal Prokeš na otázku, prečo bol v tejto veci oslovený.

Čo sa týka rozdelenia federácie, za jeho najväčšie pozitívum považuje pokojný spôsob, akým prebehlo. “Dnes, aj keď je to už 20 rokov, na tom stavajú tak v Belgicku, ako aj Katalánci,” poznamenal.

Reklama

Aj v Európskej únii majú podľa neho dva štáty, ktoré majú medzi sebou dobré vzťahy, väčší vplyv, ako by mal jeden spoločný štát. “Keď sme sa delili, bol som zástupca slovenskej strany v OBSE. Vtedy malo Československo v OBSE štyri miesta. A viete, ako sme sa podelili? Česi dostali tri miesta a my dve,” povedal Prokeš, podľa ktorého vtedy OBSE týmto spôsobom ocenila dobré vzťahy medzi českými a slovenskými delegátmi, ako aj pokojný spôsob rozdelenia federácie.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

Včera 20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

Včera 19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

Včera 19:43

Včera 19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

Včera 19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

Včera 19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

Včera 18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

Včera 18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

Včera 18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

Včera 18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali